Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

zte 168hn ima najprostiji/jeftiniji moguc ralink 2.4ghz chip za wifi, bez ikakvih dodatnih antena ili bilo cega, mora da ti je do konfiguracije ili smestaja losh signal ako ne radi na ovim mnogo glomaznijim i modernijim nokijama (probaj da na 192.168.1.1 promenis kanal ili velicinu opsega za wifi).
optika nije "osetljiva", wifi na ruterima je skroz nezavistan deo od optickog primopredajnika, a i na opticki signal ne uticu nikakva elektromagnetna polja
ali istina je to sto je receno, uredjaj/antene ne treba da su na podu (jer vise im opada domet vertikalno nego horizontalno), i ne treba biti pored velikih metalnih stvari koje ce da reflektuju/upijaju signal
uvek mozes kupiti svoj dodatni wifi AP (sto moze biti i zte 168hn ako je on bas po vama najbolji, veoma je jeftin na kp) i staviti gde hoces/konfigurisati ga kako hoces ako ti ne odgovara wifi na onom sto si dobio (u tom slucaju moze se wifi na njemu ugasiti skroz), jer ti je mts vec dao oba Nokia rutera koja ima na raspolaganju i problem nije resen.
 
Poslednja izmena:
Meni je bela Nokija na podu, možda 10 cm iznad poda :) Četiri sobe u nizu natrpane kulturno, npr. 1, 2, 3 i 4 je dnevna. Modem je u sobi 2, ekstender u sobi 4.
Uglavnom, svuda po stanu je dobar wifi. Npr. mibox u sobi 1 ima 150 Mb preko WIFI, telefon ide punom brzinom 196-197. Ne žale se na drugu polovinu stana, kupatilo, kuhinja, wc.
Nemam pojma, dosta je natrpan wifi, još kada se nakupimo bude svašta na mreži, oseti se možda mali pad ali ništa strašno. Vuku klinci tjubove, stiminge...

Malo sam glup za podešavanje modema, pa izvini ako spomenem šta ne treba.
Osnovna šifra, ona telekom, Status/Home networking i pogledaj kako ti je ekstender nakačen (2,4 ili 5). Kod mene je WA8021V5 oznaka i koja mu je adresa, npr: 192.168.1.4.
Pogledaj pod Network/Wireless (5Ghz) da li je Enable, što verovatno jeste kako si napisao i vidi koji je kanal (kod mene stoji 80Mhz). Ekstender, bar kod mene podržava Auto 20/40/80 Mhz i ne mogu to da promenim.

Na ekstender se kačiš iz browsera sa adresom koju si pročitao u modemu, npr: 192.168.1.4
Budi strpljiv, treba mu malo da učita i ignoriši security.
Unosiš šifru koju želiš, samo je zapamti. Onda se uloguješ na ekstender. Odmah vidiš na početnom da li je veza Modem-Ekstender 2,4 ili 5Ghz.
Na MyWiFi proveriš da li je uključen 5Ghz, ok mreža, pass i slično. Power mode je na Through Wall...
Na More/WLAN pogledaj u prvoj stavci da su obe frekvencije aktivne (wifi advanced...). Smart Network mi je stoje obe stavke čekirane i wifi casacding... na Auto (zbog nekih starijih uređaja na 2,4Ghz). WiFi repeater nisam dirao, to je automatski pokupio pri podešavanju.

Možda neko pametniji ume da bolje podesi ili ti kaže šta i kako. Nisam nešto mnogo čačkao, uglavnom da proverim da su obe frekvencije uključene i to je to. Od februara mi je ta konfiguracija, tada je uvedena optika.
 
A da li moze ekstender da siri obe wi fi veze?
(wi fi na 5Ghz radi savrseno u svih 70m2)
Ali zeza wi fi na 2.4 , njega nema posle metar, metar i po od same nokie
 
Ne znam kako to da probam :)
Kod mene i modem i ekstender imaju obe frekvencije. Ko se kako kači i na šta se kači ne pratim. Znam da je jedan laptop na 5GHz, drugi na 2,4Ghz... telefoni kako koji, mibox na 5ghz... Imaš u podešavanjima modema pod home networking na koji se Wifi šta nakačilo i da li je aktivno.
Evo ti slike šta imaš u ekstenderu:
1.jpg
WA8021V5_2022919212332.jpg
 
Pozdrav ljudi, danas su mi uveli optiku i skontao sam da TV neće moći da funkcioniše kao što je radio na sbb. Ako neko može da pomogne pišite.

U dnevnoj sobi pored TV-a je Xiaomi Mi 4c ruter koji je radio kao wifi extender i iz njega je išao utp kabal u EON box. Preko Lana 1 i 4 uspevam da napravim wifi extender konekciju ali tako mts stb ne radi, a preko lana 2 i 3 mi Xiaomi ruter ne daje da pravim konekciju. Da li nešto može da se nabudži da ne moram da provlačim kabal do tv-a?
 
Probaj ovo rešenje ako ne bi da razvlačiš mrežne kablove:

 
Pozdrav ljudi, danas su mi uveli optiku i skontao sam da TV neće moći da funkcioniše kao što je radio na sbb. Ako neko može da pomogne pišite.

U dnevnoj sobi pored TV-a je Xiaomi Mi 4c ruter koji je radio kao wifi extender i iz njega je išao utp kabal u EON box. Preko Lana 1 i 4 uspevam da napravim wifi extender konekciju ali tako mts stb ne radi, a preko lana 2 i 3 mi Xiaomi ruter ne daje da pravim konekciju. Da li nešto može da se nabudži da ne moram da provlačim kabal do tv-a?
Mozda da probas sa potpunijim informacijama koji ruter i koji boks pa neko ako zna da proba da pomogne.
 
Nema veze koji je box.
Mts koristi razlicite VLANove za internet i televiziju: default dva za TV(MTS box) i dva za net.
Ne mozes na jednom portu da imas obe stvari.
 
Pozdrav ljudi, danas su mi uveli optiku i skontao sam da TV neće moći da funkcioniše kao što je radio na sbb. Ako neko može da pomogne pišite.

U dnevnoj sobi pored TV-a je Xiaomi Mi 4c ruter koji je radio kao wifi extender i iz njega je išao utp kabal u EON box. Preko Lana 1 i 4 uspevam da napravim wifi extender konekciju ali tako mts stb ne radi, a preko lana 2 i 3 mi Xiaomi ruter ne daje da pravim konekciju. Da li nešto može da se nabudži da ne moram da provlačim kabal do tv-a?

Ovaj znam da odlično funkcioniše uz mts optiku, ali je koliko vidim dosta skuplji od modela kojeg je linkovao @jason13. Možda kupiti taj povoljniji pa ako eventualno ne bude radio kako treba vratiti ga u roku od 14 dana i kupiti ovaj skuplji ...
 
Zato što su delili za dinar wifi extender za box4 plavi npr.
Koji može da radi wifi TV prenos samo za Huawei ruter.
Ima negde nazad u temi.
Edit: ili u temi za MTS noć.
 
Znam da su delili, nemaju ih trenutno na stanju i ne znaju kada ce stici. A i uzeo sam plavi lite u kojem se ne dobija to za dinar
Hvala @jason13 i @knezzz . To cu na kraju i uzeti ako se ne javi niko sa nekom jeftinijom opcijom(neki ruter koji moze da prenosi iptv preko wifi)
 
ne radi iptv preko wifi osim ako nemas bas taj huawei extender (koji ima podrsku za taj "Multi service mode") i huawei internet ruter (znaci ne radi ni huawei extender za iptv ako imas nokia internet ruter), svaki drugi consumer wifi AP se zbuni kada IPTV zeli da prenosi multicast saobracaj pa se zamrzne slika posle 5 sekundi prebacivanja na kanal. ako imas samo jedan ethernet kabl izmedju soba a zelis da kroz njega ide i internet i iptv mozes da uradis "hack" da stavis 2 para u kablu da bude internet i 2 para da bude iptv (krimpovanjem svojih rj45 konektora), ali onda ti je internet limitovan na 100mbps. ili tako, ili stavljanjem managed "smart" switcha na obe strane tog kabla i konfigurisanje VLAN-a, ali oni nisu toliko jeftini da se isplati (3500 dinara kom za TP-Link SG108E, a treba ti min. 2). Ako nemas ethernet kabl do stb-a onda najjeftinije je sa tim TP-Link powerline adapterima, moze bilo koji posto ti ne treba vise od 10mbps, pa radice i oni najjeftiniji sto kazu da su 200mbps max (to je samo teoretski, prava brzina je oko 5x manja od marketinshke, tako da je ovaj 1200 AV2 max oko 200-400). ionako zbog razlicitih mreza ne mozes koristiti isti par strujnih adaptera za internet i za IPTV pa zasto bacati pare na skuplje/brze modele za 10mbps protoka.
 
Poslednja izmena:
pozdrav svima..od juce sam na mts optici,tv +net + fiksni...prvi utisci su korektni,,videcemo ubuduce..e sad imam jedno pitanje.Kad su monteri zavrsili i otisli ostalo mi je ovo pored tv-a,bez kablova i strujnog adaptera..cemu ovo inace sluzi
 

Prilozi

  • 1664432894164.jpg
    1664432894164.jpg
    191.5 KB · Pregleda: 105
Kada su meni uvodili optiku, nisu otisli dok im nisam dao kabal za napajanje i taj ruter za internet ( zte 168)
Ti si kao i ja, pre optike bio na vdsl-u
 
pozdrav svima..od juce sam na mts optici,tv +net + fiksni...prvi utisci su korektni,,videcemo ubuduce..e sad imam jedno pitanje.Kad su monteri zavrsili i otisli ostalo mi je ovo pored tv-a,bez kablova i strujnog adaptera..cemu ovo inace sluzi
mts-ov ruter za xDSL, monteri ih imaju pune kese pa mozda slucajno zaboravili pogresno, ne koristi ti nista ako nemas kod njih xDSL na telefonskoj liniji, strujni adapter trazi 12V ali ima samo 2.4GHz wifi sa malom internom antenom tako da nije nesto koristan kao AP ako mislis za to da ga koristis
 
mts-ov ruter za xDSL, monteri ih imaju pune kese pa mozda slucajno zaboravili pogresno, ne koristi ti nista ako nemas kod njih xDSL na telefonskoj liniji, strujni adapter trazi 12V ali ima samo 2.4GHz wifi sa malom internom antenom tako da nije nesto koristan kao AP ako mislis za to da ga koristis
Iakreno,nisam inao nameru da ga koristim jer nisam znao sta cu sa njim :) verovatno da je zaboravljen ...hvala na razjasnjenju
Cek,pre mts optike imao si usluge sbb?
Da,ali sam zbog arena i sporta presao na mts..
 
Društvo, može pomoć oko MTS Nokia rutera G-2425G-B.
Naime, od 2 adrese gde sam imao SBB, na jednoj sam prešao na MTS optiku. Na obe adrese imam iste Bergen klime, koje kontrolisem putem app sa bilo koje mreže. Ali sad tu gde mi je MTS nema šanse da ustrelujem 😡.
Kod SBB radi bez greške i sa lokalne wifi mreze i preko mobilnih podataka, bez ikakvog stelovanja rutera, dok kod MTS sam probao i forward port i dodavanje MAC adrese od klime, ali ne vredi, ili nesto pogrešno radim.
Nisam iza NAT-a da napomenem.
 
da li ti je ukljucen UPnP na ruteru ? sta kaze https://www.xldevelopment.net/upnpwiz.php, da li ti detektuje externi IP ? sve bi trebalo da radi automatski ne moras nikakav port forwarding da radis narocito za te "Cloud IoT" uredjaje koji svu komunikaciju ionako preko servera obavaljaju. Jedino sto mogu da pretpostavim je da ti je klima povezana na pogresnu WiFi mrezu pa moras opet da je uparis sa telefonom preko bluetootha ili tako nesto.
 
Sto se tiče UPnP ne znam jel upaljen, ruter je stock kakav je stigao iz MTS-a. Pogledacu kasnije. Ako nije, da ga upalim i to je to?
Inače, wifi od klime je resetovan i nakon 120s se u wizard-u aplikacije pojavi wifi od klime, koji treba da povezem na kućni wifi, e tu nastaje problem, izaberem mrezu, ukucam pass, 100% je ispravan ali nece da poveže. Kazem, kod SBB na drugoj adresi poveze odmah.
 
pa ako nece da se poveze na mts-ov wifi onda nema veze ali je upnp upaljen ili ne, mora prvo da se poveze
mozes da probas da menjas kanal ili sirinu kanala na http://192.168.1.1 dok ne uspe da se poveze
 
Možda je problem u 5Ghz i 2.4Ghz mreži. Kod mene ja biram ili brži net na 5Ghz ili prečišćivač vazduha koji radi samo na 2.4Ghz.
 
@rajkosto Rezultat menjanja kanala i širine, je da jedan telefon i dalje ne moze da se poveže (Realme 9i), drugi uspe da se poveže (Galaxy A71) , radi par sekundi i izgubi konekciju, ali klima na listi uredjaja u ruteru stoji da je povezana?!?

@pantomimicar Da, samo 2,4GHz moze, tako stoji i u app prilikom povezivanja.

Ostaje da probam da ponesem moj ruter, da ga nakacim na MTS-ov, pa da probam na njega da povezem.
 
Ističe mi UO za neki dan, Box 2 (optički internet 200/80 plus fiksni). Šta se, realno, može dobiti za produženje? Ovaj paket ne vidim u trenutnoj ponudi, pretpostavljam da ostaje ista cena po isteku UO.
 
Za produženje postojećeg 2 meseca po 50%.
 
Ističe mi UO za neki dan, Box 2 (optički internet 200/80 plus fiksni). Šta se, realno, može dobiti za produženje? Ovaj paket ne vidim u trenutnoj ponudi, pretpostavljam da ostaje ista cena po isteku UO.
Nije isti paket, ali je identičan Fiksna+Net (250/80) 2.399din
Zovi ih na broj 064/733, pa pokusaj nesto.
 
Ističe mi UO za neki dan, Box 2 (optički internet 200/80 plus fiksni). Šta se, realno, može dobiti za produženje? Ovaj paket ne vidim u trenutnoj ponudi, pretpostavljam da ostaje ista cena po isteku UO.
prvi mesec 50% popusta na mesečnu naknadu – za postojeće korisnike koji obnove ugovor za Net paket na 24 meseca, u periodu do 31.10.2022.
Mozda daju vise ako se smiluju, kao sto su gore napisali
 
Nazad
Vrh Dno