Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Imam jedno pitanje u vezi sa mrežom na optici. Hteo sam jedan PC da mi bude povezan preko njihovog rutera LAN kablom, a ostali uredjaji će ići preko Xiaomi rutera koji bih povezao sa njihovim tim. E sada me zanima, da li će taj PC biti umrežen sa ostalima u lokalnoj mreži?
 
moras da ugasis DHCP server na xiaomi i da mu promenis IP da bude 192.168.1.X (kao npr 192.168.1.2) ali ne 192.168.1.1, i povezes ih preko LAN portova, ne WAN, i onda su ti na istoj mrezi.
 
U tom slučaju će i drugi Xiaomi(Mesh) da šljaka isto bez problema? Hvala ti
 
mesh obicno koristi "sakrivenu" wifi mrezu da komunicira sa drugim mesh ruterom (i ethernet broadcast da ga pronadje), tako da IP konfiguracija ne bi trebalo da utice
 
Imam jedno pitanje u vezi sa mrežom na optici. Hteo sam jedan PC da mi bude povezan preko njihovog rutera LAN kablom, a ostali uredjaji će ići preko Xiaomi rutera koji bih povezao sa njihovim tim. E sada me zanima, da li će taj PC biti umrežen sa ostalima u lokalnoj mreži?
inače da znaš, na ONT uređaju koji dobijaš, LAN portovi 1 i 4 su ti za NET, a portovi 2 i 3 su za TV.
Ako budeš hteo da menjaš portove 2 i 3 da ti i oni budu za NET, uloguj se kao admin u ONT pa u WAN podešavanjima izaberi da ti sva četiri LAN porta budu samo za internet.
Pošto uzimaš Box3 bez TV usluge.
 
To ću odmah prebaciti, jer nemam televiziju. Hvala za info! Valjda neću biti natovan, da moram i sa tim da se zezam.
 
Može li pomoć u vezi sa podešavanjima rutera Nokia? Kako idu admin kredencijali za ruter? I šta na svom ruteru unosim kada stavim statičku IP adresu da bi mi bili umreženi? 192.168.1.2 recimo, a šta sa Subnet Mask, DNS, itd?
EDIT: Našao sam password
 
na drugom ruteru stavljas
IP: 192.168.1.2 (ili bilo koji drugi poslednji broj samo da je razlicit od bilo kojeg drugog uredjaja na tvojoj mrezi)
mask: 255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1
dns: 192.168.1.1
i gasis DHCP server, jer je Nokia vec DHCP server na mrezi

bitno je rutere povezati preko LAN portova, ne WAN, ako hoces da ti bude ista mreza, jer WAN <-> LAN izmedju sebe ima firewall/ruter/itd, nije samo bridge, tako da WAN i LAN su razlicite mreze.

admin za nokiju (default sifre su ovde https://milankragujevic.com/sifra-za-nokia-g-240-c-ont-mts-optika ) ti treba samo ako hoces da prebacis portove iz IPTV u Internet mod, sto se radi na Network -> Lan stranici (port u bridge modu -> IPTV, port u route modu -> Internet, samo portovi 2 i 3 mogu biti u Bridge modu, ako stavis 1/4 u bridge mod on ce se ugasiti, dok svi portovi mogu biti u Route modu)
 
Stavio sam sve na Route mode. Podesio sam kako si mi rekao, povezao na LAN, WAN ostavio prazan, ali ne dobijam net.
 
IP: 192.168.1.2
Default Gateway: 192.168.1.1
DNS Server: 192.168.1.1
DHCP Server: 192.168.1.1
 
Jedino poslednju adresu ne mogu da pingujem, ostali su mi u mreži. A taj poslednji mi je baš NAS koji mi najviše i treba :) Imate možda ideju zašto ne radi? Na tom ralunaru imam net, lan kablom je povezan za mesh.
 

Prilozi

  • image_2022-03-31_224630.png
    image_2022-03-31_224630.png
    25.1 KB · Pregleda: 83
Jednostavno mi ne uspeva nikako da namestim. Na kraju cu morati dhcp da stavim i da mi racunar koji je povezan na telekom ruter bude van mreze dok ne uzmem wifi karticu i na taj nacin ga umrezim sa ostatkom mreze.
 
problem je samo sa dodatnim xiaomi mesh ruterom (treci), inace nokia->xiaomi su namesteni da budu u istoj mrezi i vide se oba sa oba
nesto sto se takodje moralo uraditi jeste da se na nokiji stavi DHCP Start IP Address bude 192.168.1.10 umesto 192.168.1.2 jer je nokia davala 192.168.1.2 kompjuteru kada je trebalo staviti da je xiaomi ruter 192.168.1.2. ako se dhcp range stavi da bude .10 prvi, onda su brojevi 2-9 dostupni za rucnu konfiguraciju bez problema
 
@rajkosto je bio veliki car i mnogo mi je pomogao. Na kraju je bio problem da računar koji je bio povezan na mesh nije hteo da radi u lokalnoj mreži (što mi je bilo najvažnije). Problem je bio što se iz nekog razloga prebacio na Public sa Private. Čim sam to prebacio na private, sve radi kako treba. Lokalna mreža radi, sve kako treba. Još jednom javno da se zahvalim @rajkosto
 
kada god se promeni ruter koji je DHCP server na mrezi, windows to detektuje kao "nova" mreza (da joj drugo ime), i TREBALO bi da izbaci ono "do you want to enable sharing on this network", tj. to je upit da li hoces da bude public ili private, ali mozda se to nije pojavilo pa je ostao Public po defaultu. I onda se mora promeniti ovako: https://www.lifewire.com/change-networks-to-private-on-windows-10-5185933
 
Imam pitanje u vezi optike. Ove nedelje je covek iz mts sakupio ovlascenje za uvodjenje optike u zgradu. Sakupljen je dovoljan broj zainteresovanih, pa me zanima koliko je, u proseku, vremena potrebno od dobijene saglasnosti do pocetka radova.

Iz nekih neformalnih izvora prica se da je oko mesec dana vreme koje im je potrebno za kompletno uvodjenje. Kakva su vasa iskustva?
 
U tom BOXu net jedino i vredi.
Iris u poređenju sa EONom je blago rečeno, deceniju iza što se tiče korisničkog iskustva.
A fiksni telefon i potreba za njime u današnje vreme izlišno je komentarisati.
Fiksni telefon je dobra prica za ljude koji imaju nekog u inostranstvu. Ako je minut razgovora za zonu 1 - 50 RSD onda je putem fiksnog 25RSD itd. Naravno, ovo vazi u slucaju da druga osoba nema pametni telefon.. Uglavnom su to starije osobe
 
Fiksni telefon je dobra prica za ljude koji imaju nekog u inostranstvu. Ako je minut razgovora za zonu 1 - 50 RSD onda je putem fiksnog 25RSD itd. Naravno, ovo vazi u slucaju da druga osoba nema pametni telefon.. Uglavnom su to starije osobe
Imam optiku, imam rodbine u inostranstvu, i imam starije osobe kojima je pametni telefon kompikovana stvar.
Viber im samo ubacio na telefon, izbacio im jednu jedinu ikonicu (viber) na radnu površinu i to je to. Eto besplatne duge priče sa rodbinom od minimum 20 minuta svaki put.
Postojao je period prilagođavanja, OK, ali nemoj potcenjivati stare ljude. Sve oni mogu, samo ako im se razbudi interesovanje, i malo odvoji strpljenja i vremena za objašnjavanje.
 
Kako vam radi internet, tj koliko je stabilan. Imam 400/160 paket, sto se tice brzine ok je ali nikad nestabilniji net nisam imao. Dnevno nestane signal minimum 50 puta. Isao u mts vec tri puta i nesto kao tehnicka podrska uradi ali bukvalno ni pola dana posle toga ne radi kako treba. Jel imao neko slicna iskustva, sta mi je ciniti
 
Jel ima neko problema da mu je na 2.4ghz spor wifi? Meri mi oko 20/20, ali na mom ruteru. Na istom tom ruteru na 5ghz meri max brzinu
 
Jel ima neko problema da mu je na 2.4ghz spor wifi? Meri mi oko 20/20, ali na mom ruteru. Na istom tom ruteru na 5ghz meri max brzinu
Ako živiš u zgradi najčešće je problem što ima puno wifi mreža pa prave smetnje jedne drugima. Probaj da promeniš kanal na neki drugi pa vidi kako se ponaša. Ja sam preko drugog rutera skenirao lokalne mreže i onda izabrao kanal koji se najmanje koristi, to ti je najsigurnije da ne gubiš vreme testiranjem svih kanala
 
Živim u kući i nema baš nešto mnogo wifi-a okolo. Ali probaću da promenim kanal za 2.4ghz i da vidim ima li boljitka.
Prebacio na kanal 2 i mnogo bolje, 120/100 vuče.
 
Poslednja izmena:
Kako vam radi internet, tj koliko je stabilan. Imam 400/160 paket, sto se tice brzine ok je ali nikad nestabilniji net nisam imao. Dnevno nestane signal minimum 50 puta. Isao u mts vec tri puta i nesto kao tehnicka podrska uradi ali bukvalno ni pola dana posle toga ne radi kako treba. Jel imao neko slicna iskustva, sta mi je ciniti

stabilniji internet nikad nisam imao, u godinu dana samo je jedan dan bio "grupni kvar" pa je ceo signal nestajao na 10 min svakih sat vremena, a drugi put je bio 20minuta pppoe down za sve korisnike bez obzira optika/adsl (nesto su radili), inace meni se uptime rutera meri u mesecima (i to zato sto nestane struja na sekund ovde pa ga ugasi)
tako da vidi prijavi kvar da ti oni to srede, najlakse ovde: https://mts.rs/Privatni/Korisnicka-zona/Troubleshooting (kucni internet, pa adsl lampica ne svetli/prekida)
 
Poslednja izmena:
Kako vam radi internet, tj koliko je stabilan. Imam 400/160 paket, sto se tice brzine ok je ali nikad nestabilniji net nisam imao. Dnevno nestane signal minimum 50 puta. Isao u mts vec tri puta i nesto kao tehnicka podrska uradi ali bukvalno ni pola dana posle toga ne radi kako treba. Jel imao neko slicna iskustva, sta mi je ciniti
Jesi li siguran da ti baš signal nestaje 50 puta dnevno? Meni ovako na prvu loptu pre zvuči kao da ti se prekida PPP sesija ako nema aktivnosti.
Isprati u svakom slučaju.
 
ako imaš optiku na lokaciji, možeš je uzeti kako hoćeš.
ovo je za pravna lica ako hoćeš da kombinuješ
poslovni fiksni broj i optički net:


daju promo prva 3 meseca po 1 din
+ bolje upload brzine u odnosu na privatne korisnike.
 
Nazad
Vrh Dno