Šta je novo?

mts Banka

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni stigle oko 10h za priliv i odliv, tako da je tad radilo. Prebaci koji dinar, pa da vidimo radi li i sad. 😁
 
Kada sam nešto nedavno kupovao sa AliExpress-a baš sam se i ja to pitao i iz MobiBanke sam dobio odgovor da je najbolje imati na računu valutu u kojoj se vrši plaćanje na tom sajtu (u mom slučaju €)
Ja sam pre neki dan dobio sasvim drugaciji odgovor od banke posto sam se pozalio da ne mogu da vrsim placanje u valuti koju imam.

-Posto imamo multivalutni racun sasvim je logicno da na njemu mozemo drzati razne valute, ali ni to nije tacno!
Kada sam hteo da uplatim engleske funte i rekli da multivalutni racun prima samo euro i americki dolar!

-Zatim sam hteo sa multivalutnog racuna gde imam dolare i euro da platim racun u dolarima, on mi je skinuo euro.
Pozalio sam se banci da nece da izvrsi placanje u dolarima i ako ih imam na racunu i dobio objasnjenje da se sav obracun vrsi u eurima cak i kada imamo dolare.

Tako da ako imamo samo dolare, dolari se konveruju u euro po bancinom kursu i tek onda vrsi placanje, po savetu iz banke kazu da se to najmanje isplati, bolje da imamo dinare ili promenimo dolare inace imamo duplu konverziju.
 
Tako je u svim bankama, obračun za ino transakcije je uvek Evro, najpovoljnije je imati evre na računu. Onda se dolari konvertuju po povoljnom Mastercard kursu u evre i onda se evri skidaju sa računa.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Erste je do nedavne promene core sistema funkcionisala na gorepomenuti način, da se sa devizne kartice troše valute dostupne na viševalutnom, a ako ih nema, onda evro. Međutim, sada ni oni više nisu izuzetak, a obračunska valuta za sve Master i Visa kartice u Srbiji je evro.
 
Na kraju kako se vrsi ta konverzija dolar u euro?
Direktno po MC kursu kako covek gore rece, ili banka vrsi po nekom svom?
 
Evo pokušaću razumljivije da objasnim. Ako ti imaš dolare na računu i plaćaš neki proizvod kome je cena isto u dolarima, prvo Mastercard po njihovom povoljnom kursu pretvara u evre i šalje banci na naplatu, zatim banka pretvara tvoje dolare po njihovom nepovoljnom kursu u evre (veoma često prvo ide promena dolara u dinare, pa nakon toga tih dinara u evre) da bi ti naplatila taj proizvod. Da bi izbegao to, ti npr. razmeniš dolare u menjačnici u evre i uplatiš ih na račun u banci. Kupuješ isti proizvod kome je cena istaknuta u dolarima, zatim Mastercard po svom povoljnom kursu konvertuje te dolare u evre i šalje banci na naplatu, tebi se sa računa skida taj iznos koji je po Mastercard kursu.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Na kraju kako se vrsi ta konverzija dolar u euro?
Direktno po MC kursu kako covek gore rece, ili banka vrsi po nekom svom?
Bilo koja druga ino valuta koju plaćaš evrima će se identično pretvoriti onoliko koliko ona vredi na dan transakcije. U Turskoj sam plaćao evro deviznom Visa Internet Poštanske u lirama i sve je obračunato onako kako treba. Na velikoj većini mesta sam koristio karticu.
Bank fee kod Mobi i mts/PŠ je 0, tako da tu nema dileme. Dok, na primer Raiffeisen naplaćuje 1%, itd.
 
Kad smo vec kod fee-ja za placanje vani, da li ijedna druga domaca banka osim Raiffeisen ima tu proviziju (na nekoj od VISA/MC kartica u regularnim paketima, ne racunam Amex i sl.)?
 
Čini mi se da Eurobanka direktna naplaćuje ali nisam siguran ide mi kroz mozak, NLB Komercijalna banka naplaćuje 1% ako valuta nije Evro korisnicima Visa kartica.
 
Da li ijedna druga domaca banka osim Raiffeisen ima tu proviziju (na nekoj od VISA/MC kartica u regularnim paketima)?
EuroDirekt 1.25 ili 1.5%, nisam siguran, Mobi Starter 1.5% (Progresiv nema), NLB i UniCredit Visa 2% za plaćanje u drugim ino valutama koje nisu evro (na MC nema),
 
Moja nacionalna studentska traje do 2028. (izdata 2021.) 😄 no, dobra mi je ako zatreba keš u nekom Pržogrnjcu.
 
Zato moja revidirana JunionPej studentska ne moze ni pune dve godine da traje 😂
 
  • Like
Reagovanja: uji
EuroDirekt 1.25 ili 1.5%, nisam siguran, Mobi Starter 1.5% (Progresiv nema), NLB i UniCredit Visa 2% za plaćanje u drugim ino valutama koje nisu evro (na MC nema),
Hvala puno za detaljan info, pogotovo za NLB i UniCredit.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Da li novac odmah legne račun kada se uplaćuje preko pošte, ili prođe dan dva?
 
@Dejan. uplatom na protočni račun 360-0669990000006-61 uz poziv na broj: tekući bez povlaka, se prati vreme kliringa. Ako uplatiš u kliringu pre 11h, legne u narednom oko 14h, odnosno uplatom pre 14h, između 17 i 18h i na poslednjem, sledećeg jutra oko 10/11h.
 
Koristio sam MC karticu prvi put od kako mi plata ne leže na račun MTS banke i to za Ananas Crni Petak, znam koliko sam para prebacio na račun i koliko je potrošeno, nešto je otkazano, pa vraćene pare, ali se ne vide, tj, u transakcijama kartice se pojavljuje iznos sa minusom, i na izvodu za novembar je rekao bih tačan iznos, ali ga na računu u telefonu nema!
 
Da li u Vršcu postoji ekspozitura za račun plus korisnike? Čini mi se da je neko na ovoj temi spominjao da je otvorena ekspozitura, ali sada nigde ne mogu da nađem tu informaciju (ni na forumu, ni na sajtu mts/poštanske, ni od podrške)
 
@Nikola2307 Ovde ti je spisak Poslovnica Plus:

 
Ne, saznao sam da se 5000 naloga ukupno deli pa je možda podeljeno. Mada kažem ja sam prvog dana ispunio uslove, nije mi realno da je bila tolika navala
 
Pa nije ni meni realno. Ako uzmeš u obzir broj ljudi koji imaju račun i koriste plaćanje kroz digitalni novčanik i oduzmeš ljude koji imaju mts/supernova/orion/yettel kablovsku koji verovatno imaju manju motivaciju da se iscimaju da dobiju arena cloud nalog, nešto mi njje realno da ode tek tako 5000 naloga. Osim ako neka šema nije u pitanju, što ne bi bilo čudno :D
 
Zvao sam call centar čisto da proverim, na kraju meseca se vrši provera i tada se dodeljuju nalozi dok ih ima (5000) tako da za novu godinu cemo videti ko je srecni dobitnik
 
Gde može da se nadje LIB? Treba mi da aktiviram app na telefonu...
 
Gde može da se nadje LIB? Treba mi da aktiviram app na telefonu...
LIB za Homebanking (200 računi) se izdaje isključivo na šalteru. Aktivacija mobilnog bankarstva mora takođe posebnom procedurom, to je zaseban kanal. Kroz Homebanking postoji opcija za reaktivaciju (*SMS kod/MB redistribucija). Kod 360 računa (bivša mts banka) registracija za elektronsko i mobilno bankarstvo ide preko broja telefona prijavljenog u sistemu.
*Ugovara se zasbno i služi za prijem sms otp kodova radi potvrde plaćanja, odnosno nakon sklapanja ugovora otvara se opcija korišćenja naloga za prenos.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno