Šta je novo?

Meta Quest 3 VR

@shin-bojan hvala za review

Pomenuo si da si uzeo preko Nemackog Amazona, u profilu ti pise da si iz Novog Sada - Ja sam za kupovinu ovog uredjaja - jel moze mala pomoc kako ide shipping iz Nemacke do Srbije? Jel se placaju neke takse? Ili ima neka fora - tipa neka usluga koja salje iz Nemacke za Srbiju?
 
@shin-bojan hvala za review

Pomenuo si da si uzeo preko Nemackog Amazona, u profilu ti pise da si iz Novog Sada - Ja sam za kupovinu ovog uredjaja - jel moze mala pomoc kako ide shipping iz Nemacke do Srbije? Jel se placaju neke takse? Ili ima neka fora - tipa neka usluga koja salje iz Nemacke za Srbiju?
Ovo i mene zanima. Znam da postoje ljudi koji uvoze iz Nemacke i dosta manje kosta nego kod nas (naravno jer smo ekonomski tigar) ali nigde na netu nisam nasao kontakt. Deluje mi bas underground smuggle type of shit xD
 
Uzeo sam meta quest 3, probao sam razne igre:
za sad mi se veoma dopada, stoni tenis je odlican i za sad omiljena igra, ove ostale sam probao na 10tak minuta i zadovoljan sam, osim u igricama gde bukvalno mi je muka posle 10 sec zbog VR kretanja. u ovim igrama gde nema kretanja ili je minimalno ovo je odlicno.

baterija je oko ~2h sa 90Hz refresh rate, takodje sam uzeo Zyber head strap jer ona defaultna je bukvalno za kantu, usi bole posle 15-20 min koriscenja, sa ovom custom nema problema uopste. Za duzi neki gameplay sam dodao 10000mAH battery bank pa sa tim traje oko ~5-6h, nisam siguran za tacnu cifru jer sam igrao na smenu sa burazerom.

Po onome sto cujem od drugara koji ima quest 2 - motion sickness nece biti problem posle par sati koriscenja, tako da se nadam oko toga.

1699879752134.png
 
Uzeh i ja sa amazon.de, jeftinije nego da se zezam sa kp preprodavcima koji se ugrade za 100-200e...

Nisam imao iskustva sa VR osim nekih demo-a od par minuta još kad htc vive izašao.
Shodno tome prvi utisak kad se uključi i iskoči lebdeći tablet, u sobi ispred vas, je wow. U smislu iznenađenja novom tehnologijom.

Pasthrough slika tu i tamo, kao i očekivano ako uzmete kameru sa telefona i snimate, koliko svetla u prostoriji toliko je i čista slika do određene granice. Znači kvalitet xioami telfona a ne dslr.
Čitanje teksta sa monitora ili telefona je moguće ali samo ako mora, jer ima neko preklapanje na samoj sredini vidnog polja koje prouzrokuje distorziju. Izraženo je najviše kad se gleda tik ispred očiju tipa telefon ali i van passthrough recimo u igrici pištolj koji približiš licu. Dok ako gledaš na stranu ili malo dalje sve je ok.

Udobnost ove standardne trake i maske za lice mi je ok, ako se dobro namesti čak i za sesije po 60min. Ako se loše namesti ume da pritiska potiljak gde se trake preklapaju, ali pomeriš malo i nema problema. Materijal maske je prijatan za lice. A pritisak je malo veći na čelu. Nije baš ravnomerno, bar u mom slučaju.
IPD nikako ne mogu da shvatim kako ga namestiti. Okrećem točkic i levo i desno i ne vidim nikakvu razliku u oštrini slike. Oštrina mi se menja jedino kad pomeram quest gore dole.

Praćenje ruku i džojstika radi dobro sa tim da ruke ne može da prati u mraku i ako je mračna soba zna da se gubi. Džojstik uglavnom gledam i da ne koristim osim gde moram.

Baterija i punjenje nisu za pohvalu. Casting na TV/telefon, igranje preinstaliranih igrica i recimo beatsaber imam utisak da se isprazni za nešto oko 1h~. Skybox i gledanje 3D filma sa lokalne mreže mi skida 1% po minutu. Dok da se napuni baterija od 10% - 100% je nekih 1h45min~.

Istražujem kako šta sad za ovaj virtual desktop i pcvr, pa ću javiti utiske sa tim.
Sve u svemu nije loša igračka, daje mi taj neki utisak nalik prelazu na telefone sa ekranom na dodir.
 
Drugar mi je obezbedio kljuc, tako da sam odigrao Assasin's Creed Nexus VR.
Svidela mi se igra.



IPD nikako ne mogu da shvatim kako ga namestiti. Okrećem točkic i levo i desno i ne vidim nikakvu razliku u oštrini slike. Oštrina mi se menja jedino kad pomeram quest gore dole.

Baterija i punjenje nisu za pohvalu. Casting na TV/telefon, igranje preinstaliranih igrica i recimo beatsaber imam utisak da se isprazni za nešto oko 1h~. Skybox i gledanje 3D filma sa lokalne mreže mi skida 1% po minutu. Dok da se napuni baterija od 10% - 100% je nekih 1h45min~.

Istražujem kako šta sad za ovaj virtual desktop i pcvr, pa ću javiti utiske sa tim.
Sve u svemu nije loša igračka, daje mi taj neki utisak nalik prelazu na telefone sa ekranom na dodir.
Da li se menjaju brojevi kada okreces IPD?
Baterija jeste slabija, tako da obicno gledam da odradim sesiju od 30-60 minuta, pa onda napravim malu pauzu dok se headset dopuni.
Na Quest 2 sam povezivao 10k bateriju koju sam drzao u dzepu, sto je jeftino i jednostavno resenje. Alternativa tome je da uzmes neki strap sa baterijom, ali sa vecinom trenutno postoje neki problemi.

VD je super, ali ti treba dobar ruter.
 
Ja uspevam da igram oko 3-4h na 90Hz, jedno 2h preko headseta, a onda preko 10000mAH baterije isto kao shin-bojan, bateriju u dzep i preko kabla ga puni dok igram. Ali takodje sam primetio razliku kada igram igru koja je na headsetu protiv igre koju komp renderuje, baterija je bolja ako je preko airlinka / virtual desktopa jer komp radi vecinu tezih stvari - te baterija traje nekih 20tak min vise.

Zadnjih par dana igramo razne igre, poput stonog tenisa, the room vr i slicno - probao sam i preko 5m Link Cable ali preko onog USB-C na USB-A adaptera nece da prepozna kabl.

Ako neko igra onaj eleven table tennis - dajte ID da se dodamo da igramo lepo - sto manji delay bolja igra :D
 
Uzeh i ja sa amazon.de, jeftinije nego da se zezam sa kp preprodavcima koji se ugrade za 100-200e...
Jel si iz Srbije porucio?

Ja bas gledam da uzmem Quest3 al hocu 512gb verziju koja je trenutno 200e skuplja na KP nego MSRP.
Naucio sam lekciju kada sam uzeo Quest2 sa 64gb pa konstanto brisao i instalirao igre.
Hocu sada da zaboravim na to.
 
Pa ima na KP i za 603 evra. Ne znam da li je dozvoljeno postaviti link ako ne mozete da nadjete.

@Dmjenk Ne mozes da vidis razliku jer su ova sociva sada mnogo bolja. Medjutim, pricaju da ipak moras da pronadjes tacan IPD, jer moze izazvati diskomfort na duze staze
Potrebno je da nekako izmeris svoj IPD i tako podesis.

A nema sanse da je kao prelazak na tacskrin. Zapravo se sa nicim ne moze porediti. Skok je daleko veci nego bilo koji skok u zadnjih 40-50 godina. Isprobavaj ti to malo vise. OK jos nije bas najbolje, ali to nije poenta

Kao na primer, sadrzaj za odrasle. Ako bi pronasao pravi video i izabrao pravu scenu gde se savrseno uklapaju vasa tela, to ti je najblizi osecaj pravog (ne znam da li je uopste dozvoljeno da se pomene)

Kada te poljubi, to je najblizi osecaj pravog poljupca ikada, kada su u pitanju tehnologije
 

@shin-bojan

Probaj da skines onu zastitu za lice. Poboljsaces FOV i taj binocular overlap ce biti bolji (to sto se slika ne spaja lepo).​

A mozda samo treba da priblizis sociva svjim ocima. Ima da se podesi iznutra​

 
Da li se menjaju brojevi kada okreces IPD?
VD je super, ali ti treba dobar ruter.
Da prikazuje mi vrednost kako okrećem i osećam fizički da se pomeraju kad smanjim na min pa pritisne nos.

@Dmjenk Ne mozes da vidis razliku jer su ova sociva sada mnogo bolja. Medjutim, pricaju da ipak moras da pronadjes tacan IPD, jer moze izazvati diskomfort na duze staze
Potrebno je da nekako izmeris svoj IPD i tako podesis.
A nema sanse da je kao prelazak na tacskrin. Zapravo se sa nicim ne moze porediti. Skok je daleko veci nego bilo koji skok u zadnjih 40-50 godina. Isprobavaj ti to malo vise. OK jos nije bas najbolje, ali to nije poenta
Kao na primer, sadrzaj za odrasle. Ako bi pronasao pravi video i izabrao pravu scenu gde se savrseno uklapaju vasa tela, to ti je najblizi osecaj pravog (ne znam da li je uopste dozvoljeno da se pomene)
Kada te poljubi, to je najblizi osecaj pravog poljupca ikada, kada su u pitanju tehnologije
Ima smisla, izmerio sam sad sa "EyeMeasure" aplikacijom za iphone pa neka ga na toj vrednosti.
Inače primetio sam da nakon korišćenja VR-a imam problem sa fokusom prilikom gledanja u monitor. Nešto u smislu da mi se ukršta pogled i gubi fokus. Posle određenog vremena se vrati u normalu ali je neprijatno.
Što se tiče filmova odrasle iako 180° izgledaju bolje nego youtube 360° sadržaj, pretpostavljam zbog načina snimanja, kod 360° percepcije dubine dok kod 180° ima i priločno je uverljiva.
Primetio sam da kod 180° filmova nikako ne mogu da se fokusiram na blizinu dok sve što je dalje od recimo 0.5m ok, što je čudno? I koja je fora sa rezolucijom tek 7-8k snimci izgledaju pristojno... bilo da je 180° ili 360° sadržaj u pitanju.
Jel si iz Srbije porucio?

Ja bas gledam da uzmem Quest3 al hocu 512gb verziju koja je trenutno 200e skuplja na KP nego MSRP.
Naucio sam lekciju kada sam uzeo Quest2 sa 64gb pa konstanto brisao i instalirao igre.
Hocu sada da zaboravim na to.
Da, šalju i kod nas i uključeni su ti i troškovi transporta i carine prilikom naručivanja.
 
Earn a $5.00 USD Meta Quest Store Credit for yourself and a 25% discount for your friends who purchase your referred app using your referral link!
How it works: Meta Quest device owners (“Advocates”) can refer a particular app (“App”) to other users who also own Meta Quest devices (“Friends”) with a personalized link. If Advocate’s Friends follow the link, “accept” the referral while logged into either a Meta Horizon or an Oculus profile (“Profile”), and purchase the App from the same Profile used to accept within seven (7) days they will receive a 25% discount on their App purchase (“Discount”) and the Advocate will receive a Meta Quest Store Credit in the amount of $5.00 USD (“Credit”).

Neko je napravio sajt na kojem je moguce deliti referale: https://meta-dog.github.io/meta-dog/ .
Dovoljno je da nadjete igru koja vas zanima, kliknete na link i kupite igru po snizenoj ceni. I naravno dodate referal posle kupovina, da bi neko sledeci mogao da dobije popust.
 
Da li ste vi 100% sigurni da se ne plaća carina sa amazon .de? Koliko sam ja upoznat, američki Amazon sklapa cenu sa poštarinom i carinom a evropski amazon daje samo cenu slanja. To što je neko dobio pošiljku sa nemačkog amazona bez carine ne znači da carina ne postoji. Možda je paket prošao na sreću, ali lako može da te zadesi da platiš pdv + carinu na cifru kupovine(sa slanjem).
 
Mozete aktivirati Meta Quest+ trial od 6 meseci besplatno.
Verovatno se radi o black friday ponudi.
 
Meta Quest+ One Month Promo
Meta Quest 2 and 3 Accounts for 10+. Meta Quest Pro is for 13+. Offer valid September 27th, 2023 (12:00 am PDT) – January 31st, 2024 (12:00 am PDT). Valid for use with Meta Quest Pro, Quest 2, and Quest 3 128GB. Cancel before first month ends or subscription auto-renews at the then-current monthly or annual retail price (plus tax). Cancel anytime. Valid payment method required. New subscribers only. Must be 17+ to subscribe in North America and 18+ elsewhere. Meta account registration required.

Igre za novembar su sranje, bolje sacekati bolje igre :D
 
Da li ste vi 100% sigurni da se ne plaća carina sa amazon .de? Koliko sam ja upoznat, američki Amazon sklapa cenu sa poštarinom i carinom a evropski amazon daje samo cenu slanja. To što je neko dobio pošiljku sa nemačkog amazona bez carine ne znači da carina ne postoji. Možda je paket prošao na sreću, ali lako može da te zadesi da platiš pdv + carinu na cifru kupovine(sa slanjem).
Piše da je uračunata carina i troškovi kada naručuješ i sa evropskih amazon prodavnica. E sad kako je u praksi nemam pojma.
 
Piše da je uračunata carina i troškovi kada naručuješ i sa evropskih amazon prodavnica. E sad kako je u praksi nemam pojma.
Voleo bih da si u pravu, ali evo screenshot USA ve DE amazon. Na usa normalno piše shiping i carina a na de samo slanje. Raspitivao sam se kod dosta ljudi i svako ima drugačiji odgovor za tu problematiku.

Mislim, našao sam sajt gde šalju iz Holandije za ~450e +30e poštarina. Kad tu ne bi naplatili carinu, to bi bio opasno dobar dil..
 

Prilozi

  • 20231123_204025.jpg
    20231123_204025.jpg
    391.2 KB · Pregleda: 34
@Olujche
Uđi na plaćanje pa će ti obračunati.
 

Prilozi

  • Screenshot_20231123_210725_Chrome.jpg
    Screenshot_20231123_210725_Chrome.jpg
    106.5 KB · Pregleda: 34
40% popusta za Black Friday na meta storu za dosta veliki broj igrica... ali naravno za Zentih koji ocu da kupim nema popusta :cry:
Upisite kod BFCM23 prilikom checkout-a da bi obracunalii popust.

 
Čitam da imaju referal kodovi, unesem kod nekoga od vas i oboje dobijemo po $60?
Zapravo pitam da mi neko pošalje referal kod? Imam on nekih stranaca sa reddita al bolje neko naš da dobije
 
Kako kupujete igre? Meni ne prolaze dve kartice iz kuće
 
Kako kupujete igre? Meni ne prolaze dve kartice iz kuće
Ja placam sa Intesa Internet karticom. Ali secam se da je bio problem da je dodam direktno na Meta platformu. Mislim da sam je na kraju dodao preko Oculus aplikacije koliko se secam i da se pojavila da je koristim preko Mete.

A to za referal ne znam da se dobija 60$. Ja uglavnom cekam neki popust kao sto je trenutni jer su popusti uglavnom veci od 25% koliko dobijes za referal.
 
Na kraju sam spojio paypal, preko njega prolazi normalno
 
Preko Intese imate opciju virtuelnih kartica.
Lako i brzo i nema bojazni od zloupotrebe. Ja putem nje plaćam sve online (igre i robu recimo) i nikad anisam imao problem.
Skine sa računa potreban iznos i nema bojazni od zloupotrebe jer sama priroda virtuelnih kartica ne dozvoljava to.

Imam i Internet online karticu ali je više i ne korisnim.
 
Igrao sam skoro Arizona Sunshine 2 na Questu i posto sam skontao da je igra cross-buy (nazalost nije cross-save), resio da je probam i na pc-u.
Dodatni razlog sto sam konacno odlucio da probam da podesim wifi streaming je i sto sam igrao Asgard's Wrath 2 i odusevio se nativnim frejmrejtom (vecina Quest 3 i psvr2 igara koristi reprojekciju).

Pre nekoliko godina sam kupio Tp-link Archer C6 sa idejom da ga pre svega koristim kao router za Quest.
Preko Air Linka sam odigrao nekoliko igara (ukljucujuci i Alyx) i vec tada mi se cinilo da je cable totalno nepotreban.
Ali posto sam u to vreme imao 1080ti, nisam se previse udubljivao u podesavanja.
U medjuvremenu sam nabavio 4070ti i resio da probam koliko je Quest 3 upotrebljiv za streaming vecih rezolucija i frejmrejta.
Kupio sam Virtual Desktop za 20$ i aplikacija je vredna svakog dolara. Sam kvalitet je dosta bolji od Air Linka.

Pre svega je neophodno podesiti router:


Od svih ovih podesavanja, najbitnija stvar je channel width. Cim sam sa auto prebacio na 80, dobio sam drasticno bolje performanse.
VD ima podrsku za vise streaming kodeka, a jedan od njih (AV1) radi samo na 4xxx karticama. Trenutno mi je selektovan AV1, a videcu da li H.264+ donosi ikakav boljitak (posto dozvoljava visi bitrate, sto ce dodatno opteretiti router).
Bitan setting u VD je i izbor izmedju Steam VR i VDXR. VDXR donosi bolje performanse (developer kaze da je razlika oko 10%), a i prijalo mi je da se resim Steam VR-a, jer mi se UI uopste ne svidja.
Sa ovim podesavanjima mogu da teram Arizona Sunshine 2 sa maksimalnim podesavanjima u igri. U VD sam podesio ultra nivo grafike i 90fps i kvalitet grafike je bar 2 generacije ispred one na Quest 3.
Lag je zaista minimalan (u vecini igara skoro pa neprimetan) i verovatno bih ga osetio samo u najzahtevnijim igrama (recimo Beat Saber na najvisem nivou tezine).
Tek sa ovim setupom sam skontao koliko dobru grafiku Quest 3 moze da prikaze.

Da sam neki sef u Soniju platio bih developeru VD koliko treba i ubacio wifi podrsku i u neki buduci psvr.
Cable drasticno utice na slobodu tokom igranja, a imerzivnost je definitivno najbitnija stvar u VR i svako ometanje se oseti.
 
Sinoc je izasla beta verzija UEVR - https://praydog.github.io/uevr-docs/ .
Compatibility lista moze da se vidi ovde:

Danas sam testirao neke igre i deluje da ce to biti upotrebljivo za neke naslove.

Little Nigtmares 2 izgleda kao da se radi o pravoj VR verziji igre.
Tekken 8 izgleda drasticno bolje od psvr verzije i verovatno cu tako odigrati story mod kada ga budem igrao.
Bioshock nazalost nije podrzan, a ni Hi-Fi Rush mi nije radio (iako je igra testirana).
Lies of P izgleda dobro, ali sam imao blagi osecaj mucnine jer kada igram souls igre stalno pomeram kameru.
Ghostrunner mi je bio previse brz. Malo je manji osecaj mucnine kada se ukljuci snap turning, a i morao sam da se igram sa kamerom da bih malo udaljio mac koji je po defaultu previse blizu.
Robocop ima 6dof podrsku (desnom rukom se upravlja oruzjem) i ovo je jedina igra gde sam probao tudji profil. Nije mi se svidelo kako je UI prikazan, ali to mozda moze da se sredi.

Sve u svemu, prilicno dobra stvar, a i postoji dosta podesavanja i opcije su dobro rasporedjene.
Zahtevnost je primetno veca kada se igre teraju na ovaj nacin. Tekken 8 bez problema teram u 4k/60 u normalnom modu, u VR je igra radila u 45fps (tj. u 90 ako se ukljuci reprojekcija). Robocop je takodje bio bas zahtevan, a frame generation nije mnogo pomogao jer je bilo previse treperenja.
Svakako je 4070ti dovoljno jak za vecinu igara. Za najnovije igre u max detaljima i visokim rezolucijama je ipak potreban 4090.
 
Testirao sam prethodnih dana Sidequest sadrzaj i definitivno vredi isprobati igre koje se tamo nude.
Team Beef je radio na portovima FPSova koji su izasli krajem 90ih i pocetkom 2000ih:
Doom 1
Doom 2
Doom 3
Quake 1
Quake 2
Quake 3
Quake 4 is coming soon too
Half-life 1
Duke Nukem
Blood
Redneck Rampage
Shadow Warrior
Exhumed
Powerslave
Jedi Knight Outcast
Jedi Knight Academy
Prey
Return to Castle Wolfenstein
Sve ove igre imaju full motion kontrole i rade u visokim rezolucijama uz visok framerate.

Ovo su koraci koji su neophodni:
1. potrebno je da posedujete igre na pc-u (mozete ih obrisati kada ih prebacite na Quest)
2. morate da ukljucite developer mode na uredjaju
3. potrebno je instalirati Sidequest aplikaciju na kompjuteru

Posto odradite sve ovo, igre ce biti u "unknown apps" sekciji vase biblioteke.





 
Nazad
Vrh Dno