Šta je novo?

MacOS X 10.6.x (x86 Snow Leopard) – kompatibilan PC (hw, tips & tricks)

da li neko ima iskustva sa instaliranjem Mac OS-a na laptopu ASUS K52F. i3 sa integrisanom grafom. Na netu pise da integrisana grafa pravi problem.
Pozdrav
 
da li neko ima iskustva sa instaliranjem Mac OS-a na laptopu ASUS K52F. i3 sa integrisanom grafom. Na netu pise da integrisana grafa pravi problem.
Pozdrav

Sta ti pise u Win-u pod graphics adapter?
 
Drugari, upravo sam otkrio nešto vrlo zanimljivo. (možda to već i znate, ali ipak ću da napišem za svoju dušu :))

Imam eksterni hard disk u GPT šemi sa tri particije, jedna sa retail instalacijom SL-a, druga sa instaliranim SL-om (instalirano na Mac-u, nema ni H od hakintoša), treća za podatke. Taj disk sam namenio da mi služi za reinstaliranje sistema.

Znam da će taj disk raditi na svakom Mac-u, ali me uhvati neka buva i probam da vidim šta će da se desi ako ga priklljučim na hakintoš (iz moje mašine).

Udžekam ga u USB, kresnem, uđem u Chameleon RC4 (koji je instaliran na GPT disk u mašini) izaberem SL sa eksternog diska i udarim Enter bez ikakvih -v -s -x...

Kad, ono, digne se najnormalnije. Grafičku je odma prepoznao po običaju, dok mrežu nije, nisam proveravao zvuk (kasno je), ali najzanimljivija stvar je što se normalno ugasio.

Da li se ovo dešava zato što je Chameleon povukao kextove i DSDT sa particije sa harda u mašini (kext za mrežu sam stavio u System/Library/kexts valjda zato Chamelon nije učitao). Pretpostavljam da se ne bi digao kad bih iz njega formatirao particiju SL-a na internom hardu.

Znači li to da ovakve eksterne čiste instalacije mogu da se koriste za dizanje hakintoša dokle god na internom hardu postoji bootloader koji ima "na dohvat ruke" dovoljno kextova da digne retail SL na toj mašini?
 
Drugari, upravo sam otkrio nešto vrlo zanimljivo. (možda to već i znate, ali ipak ću da napišem za svoju dušu :))

Imam eksterni hard disk u GPT šemi sa tri particije, jedna sa retail instalacijom SL-a, druga sa instaliranim SL-om (instalirano na Mac-u, nema ni H od hakintoša), treća za podatke. Taj disk sam namenio da mi služi za reinstaliranje sistema.

Znam da će taj disk raditi na svakom Mac-u, ali me uhvati neka buva i probam da vidim šta će da se desi ako ga priklljučim na hakintoš (iz moje mašine).

Udžekam ga u USB, kresnem, uđem u Chameleon RC4 (koji je instaliran na GPT disk u mašini) izaberem SL sa eksternog diska i udarim Enter bez ikakvih -v -s -x...

Kad, ono, digne se najnormalnije. Grafičku je odma prepoznao po običaju, dok mrežu nije, nisam proveravao zvuk (kasno je), ali najzanimljivija stvar je što se normalno ugasio.

Da li se ovo dešava zato što je Chameleon povukao kextove i DSDT sa particije sa harda u mašini (kext za mrežu sam stavio u System/Library/kexts valjda zato Chamelon nije učitao). Pretpostavljam da se ne bi digao kad bih iz njega formatirao particiju SL-a na internom hardu.

Znači li to da ovakve eksterne čiste instalacije mogu da se koriste za dizanje hakintoša dokle god na internom hardu postoji bootloader koji ima "na dohvat ruke" dovoljno kextova da digne retail SL na toj mašini?

Chameleon je generalno tatamata i on podiže sistem za Hackintosh. To što si ti uradio je identično retail instalaciji SLa sa USB fleške (na Hackintosha) koja se radi isključivo pomoću Chameleona...
U svakom slučaju super stvar.
 
Drugari, upravo sam otkrio nešto vrlo zanimljivo. (možda to već i znate, ali ipak ću da napišem za svoju dušu :))

Imam eksterni hard disk u GPT šemi sa tri particije, jedna sa retail instalacijom SL-a, druga sa instaliranim SL-om (instalirano na Mac-u, nema ni H od hakintoša), treća za podatke. Taj disk sam namenio da mi služi za reinstaliranje sistema.

Znam da će taj disk raditi na svakom Mac-u, ali me uhvati neka buva i probam da vidim šta će da se desi ako ga priklljučim na hakintoš (iz moje mašine).

Udžekam ga u USB, kresnem, uđem u Chameleon RC4 (koji je instaliran na GPT disk u mašini) izaberem SL sa eksternog diska i udarim Enter bez ikakvih -v -s -x...

Kad, ono, digne se najnormalnije. Grafičku je odma prepoznao po običaju, dok mrežu nije, nisam proveravao zvuk (kasno je), ali najzanimljivija stvar je što se normalno ugasio.

Da li se ovo dešava zato što je Chameleon povukao kextove i DSDT sa particije sa harda u mašini (kext za mrežu sam stavio u System/Library/kexts valjda zato Chamelon nije učitao). Pretpostavljam da se ne bi digao kad bih iz njega formatirao particiju SL-a na internom hardu.

Znači li to da ovakve eksterne čiste instalacije mogu da se koriste za dizanje hakintoša dokle god na internom hardu postoji bootloader koji ima "na dohvat ruke" dovoljno kextova da digne retail SL na toj mašini?

Znam za taj primer, posto mi je Slider prodao fazon sa USB-om i kextovima napakovanim u extra, gde je na mini particiji od cini mi se 64MB koja je HFS (ne HFS+) i koja je postavljna iza Fat32 formatizovanog flesha, nabacen goli Kameleon RC5, DSDT i osnovni set kextova i samim time Flesh drive pretvoren u kljuc kojim se pali bilo koji auto zvani native Mac OS X. Konkretno, mislim da on bas tako i ima skockan sistem, znaci totalno native kako bi bilo na pravom mekicu a ovamo na fleshu mu je sve ostalo odakle pali i roka. Elegantno nema sta, ukoliko imas propisno odradjen DSDT. U mom slucaju takodje izvodljivo jer mi se grafika i zvuk aktiviraju preko DSDT-a, ali za moju plocu nisam uspeo da najdjem validan ALC888 legacy kext koji bi mogao da gurnem u extra folder na fleshu i koji bi mi aktivirao native zvuk, dok naprimer Slider ima ALC889 i on je covek uspeo da najde kext koji mu radi tako da mu nije problem da ovo izvede kako treba... Plus mu je ovako svaki updejt unbreakable...

Inace isto vazi i ako dignes dva OS X-a. Ja imao u jednom momentu zbog poredjenja Leoparda i Snow Leoparda, i tom prilikom sam uocio da kemaleon cita samo jedan DSDT i to onaj koji je smesten na particiji gde je instaliran kameleon, dok ekstenzije smestene u Extra cita nevezano s time tj drugim recima mogu biti na drugoj particiji, sto je mozda takodje zanimljiv detalj jer ti to prakticno omogucuje da razlicite ekstenzije napakujes zasebno u ovom slucaju poseban set za Leoparda (E/E i S/L/E) i takodje isto to za Snow Leoparda, uz jedan zajednicki DSDT i naravno boot.plist fajl (sto moze da bude zez u nekim varijantama kada se podignu ovako dva razlicita OS X-a)...

Sve u svemu super stvar! ;)
 
Poslednja izmena:
Rešio sam da reinstaliram Snow Leopard na PC-u posle 1 godine i 3 meseca (instalirao sam 10.6.0 kad je izašao i samo ga apdejtovao od tada) pa mi trebaju saveti, pošto je prošlo dosta vremena.

Stavio sam Chameleon RC5, ploča je Asus P5Q-PRO, koji su mi kextovi neophodni u ovom slučaju. Ranije sam sa RC4 držao fakeSMC, UUID i AHCIBlockStorageInjector, jesu li sva tri i dalje neophodna?
 
Pa ovaj AHCIBlockStorageInjector koristiš predpostavljam kao orage icon fix, znači ako je za to, onda instaliraj SL pa vidi dal ti treba ili ne. Što se tiče UUID problema, to se rešava preko DSDT-a (izbacio sam ga nakon patcha), samo stvarno se ne sećam koji beše fix za to, ali googlaj malo i naći ćeš. I naravno fakeSMC ti treba, samo gledaj da sada staviš ovaj poslednji, a to je bešeeeee... rev474 ako se ne varam, ali možeš i 454... Što se tiče kameleona ja koristim Chameleon-2.0-RC5-r643 jer mi se pokazao do sada kao najstabilnija verzija istog, mada... možda je do sada izašao i neki noviji i bolji. I to je to... Ali i da ti ostanu ta 3 kexta ne mari jer to je poprilično minimum minimuma u tvojoj varijanti...
 
Poslednja izmena:
Ostavio sam prva dva i radi. Apdejtovao sam ga na 10.6.6 i nema problema. Kextove za mrežu i VoodooHDA za zvuk sam stavio u S/L/E. U com.apple.boot.plist stoji GraphicksEnabler -> Yes, i grafička radi (9600 GSO) Probao sam Bioshock na OS X-u (pre reinstalacije) i radio je normalno.
 
Ostavio sam prva dva i radi. Apdejtovao sam ga na 10.6.6 i nema problema. Kextove za mrežu i VoodooHDA za zvuk sam stavio u S/L/E. U com.apple.boot.plist stoji GraphicksEnabler -> Yes, i grafička radi (9600 GSO) Probao sam Bioshock na OS X-u (pre reinstalacije) i radio je normalno.

Taj voodooHDA bi bilo lepo da otkačiš. To je open source drajver i završava posao u smislu da ne moraš da mariš za zvuk prilikom updejta ali nije najbolje rešnje, a i generalno je zvuk malo lošiji s njime... Mene je nervirao naprimer najviše zbog toga jer mi je uvek davao sistemske zvuke sa malim kašnjenjem... A inače kad smo kod zvuka, suštinski ovde je problem...

Audio
The 10.6.3 update will break the current audio solution for LegacyHDA + DSDT for ALC 888/888b/889. The good news is that 889a is still supported- you can use the same solution as before. Bad news is that we'll have to come up with a better solution for these 3 codecs.

Zato sam ja recimo pribegao sledećoj metodi... U MultiBeast-u imaš recimo fino rešenje, na koje sam se ja odlučio. Radi se o zameni originalnog 10.6.5 AppleHDA.kexta, sa takođe originalnim (netaknutim) ali verzijom 10.6.2 + ALC8xxHDA.kext i eventlano + HDAenabler ukoliko nisi pokrpio DSDT (ja jesam pa ne koristim enabler). I to zbilja fino radi, jedino je bezveze što nakon updejta mora da se vrati ovaj 10.6.2... Ali je barem netaknut, što znači da bi to svakako radilo i na pravom meku bez problema cenim... Slider mi reče danas baš, da postoji i DSDT zakrpa koja aktivira native zvuk bez ikakvog dodatnog kexta, što ja recimo nisam znao da može, međutim za sada ne uspavam da pronađem nigde na netu parče koda za taj fix... (ako budem našao nešto javiću ti ako te zanima). Što se mreže tiče to je ok, pošto ti treba taj kext i on mora tu da stoji. Ja recimo imam sreće sa time da mi ne treba bilo kakav kext za to... mogu da stavim onaj R1000SL ali mi radi i bez toga, premda ne bi bilo loše da pogledaš dal imaš možda neki DSDT patch i za to...
 
Poslednja izmena:
Zdravo ljudi! Malo sam pauzirao, pa mi je potom palo na pamet da supruzi na njen stari Acer Aspire 5610Z (Intel T2060, GMA950) pokušam da instaliram SL. Svi govore da je Mac user friendly, pa pošto ona nije friendly ni sa kakvim OS, jednostavno sam hteo da vidim njenu reakciju na Mac. Naime, ona računar koristi samo i samo za surf i mail i već skoro deceniju odbija da prihvati mogućnost da se jedan fajl ili folder mogu fizički prebaciti u drugi, mislim na drag and drop opciju. To možda ne bi ni bilo tako neobično da žena nije direktor jedne veoma uspešne firme, što logično podrazumeva da ima IQ daleko veći od onog potrebnog da se vežu pertle (nekome je ovo smešno, meni nije). I evo, dok moj andjeo podozrivo merka svoj novi operativni sistem (prodao sam joj priču da je on rešenje svih njenih IT problema) i ne iznese svoj cenjeni sud, ja ću sa vama saborcima da podelim ovo prijatno iskustvo: Iatkos S3, default kernel, prateći kextovi (Natit za grafiku) i prvi boot sa -x. Odmah 10.6.6.Combo da bi se aktivirala grafika (neće bez update-a) i sve radi nestvarno dobro (LAN, Wireless takodje). Jedino sam dodao novi VoodooHDA audio i Synaptic Touchpad. Ovaj Iatkos kao da je pravljen za ovaj laptop. Postoji možda još par sitnih caka, pa ako neko ima sličnu mašinu i hoće da proba, tu sam.
E sad... U ljudskoj je prirodi da se lako obezobrazimo. Setim se da imam prastari Fujitsu Siemens Amilo A 1667G i smela zamisao je rodjena.
spec:
AMD Turion 64 MT-32
VIA K8T890
ATI Mobility Radeon X700
IDE HDD 80GB
VIA AC97 VT1616B/VT1618
WiFi Broadcom BCM 4318
Realtek LAN RTL8169/8110
DDR 2x512MB PC 2700 (333 MHz)

Ovo je izgledalo kao nemoguća misija, pogotovo ovaj VIA Chipset, IDE hard, stari AMD CPU... Medjutim, SL je na ovu kantu instaliran lakše nego na prethodnu i podigao se iz prve bez flag-a (Qoopz kernel) i radi zapanjujuće dobro i to samo sa jednim GHz RAM-a. Update na 10.6.6. Turčin je stvarno odradio sjajan posao sa ovim distroom.
Ono što je postala nepremostiva prepreka savršenom Hackintoshu je ova nesretna ATI X700 grafika, koja zapravo uopšte nije loša, ali kext za nju je izgleda nemoguće naći. Nabasao sam na neke kineske entuzijaste koji su navodno to rešili, ali ništa od toga u praksi nije upalilo. Pošto se ja ipak kunem u balkansku pamet, evo da pitam vas da li se neko nekada suočio sa ovom karticom na ovom našem polju i kako tu stojimo sa iskustvom? Ako nije, možda bi mogao da preporuči neku drugu MXM karticu za koju postoji kext? Da li bi radila 6600 GO na primer, ili ATI X1900? Možda neko ima da proda nešto odgovarajuće... Ima li neko ideju?
 
Opet ja ljudi. Pomagajte ako Boga znate. Imam par problema oko OSX-a pa sam pomislio da mozete da mi pomognete. Naime, podigao sam iAtkosov distro MAC OS X-a 10.6.3, regularno ga updateovao na 10.6.6 i sad imam problema sa zvukom i grafikom. Pokushao sam da namestim zvuk tako shto sam preko kext helper-a ubacio neka dva kext-a koja sam koristio na 10.5.8 sistemu ali bezuspeshno. Grafichku mi prepoznaje kao nVidia ali sa samo 128 megabajta rama. Svaka pomoc bi mi jako pomogla da reshim te dve stvarchice. Inache, sve ostalo funkcionishe bez problema s tim shto Safari zna po neki put da zabode ali je valjda to zbog nekog konflikta sa flash player-om koliko sam ja mogao da skapiram guglajuci.

Hvala unapred.

Pozz
 
Koja ti je zvucna 889a ili b? Ako je a onda si srecko jer mozes da primenis DSDT patch + alc889 legacyHDA.kext i uvek ce ti raditi zvuk... Inace za audio imas pored ovoga jos tri resenja.

1. - Multbeast (ALC8xxHDA.kext + appleHDA.kext (10.6.2 verzija) + HDAenabler)
2. - da najdes neki modifikovani appleHDA.kext (10.6.5 verzija)
3. - open source drajver - voodooHDA.kext + prefpane za isti.

Sto se grafike tice ne mogu ti pomoci previse jer ja koristim NVidia grafiku, ali jedno je jasno, a to je da nikako ne treba da koristis drajvere sa Leopard-a za Sneska...

Elem, probaj Insanely mac forum... siguran sam da ces tamo naci resenje za svoj problem!

Pozdrav
 
Za grafiku imas u MultiBeast-u za 4xxx seriju patches.
 
Izvinjavam se nisam u Moja masina promenio grafichku kartu. Imam nVidia GTX 460 Gigabyte-ovu. Sorry josh jednom. Inache da kazem da sam uspeo da poteram zvuk po uputstvu kako je Vlada napisao pod 1.
Hvala ljudi na cimanju oko ovih mojih problema.
Pozz
 
Pozdrav drugari, ima li neko iskustva sa SL i Sandforce driven SSD diskovima ( Patriot Inferno, Mushkin Callisto Deluxe..)
Vidim da Windows ima podrsku za onu TRIM funkciju.
Kako se to resava pod OS X?

Hvala
 
Opet ja. Nema shanse da namestim grafu da shljaka na OS X-u. Sve sam pokushavao i ne vredi. Josh sam i zvuk izgubio usput. Ako neko ima neku foru za pokretanje GTX 460 na Sneshku bio bih zahvalan da mi kaze. Pozz
 
@ZMilos

jos uvek se nikako ne resava, nema podrsku za TRIM. Koristim OS X na HDD-ovima, nemam iskustva sa SSD-ovima, al' kontam da je bolje uzeti neki SSD koji taj problem resava interno putem Garbage Collection mehanizma.

Pure guess: ako na SSD instaliras OS i programe i ne cackas ga previse, a imas odvojen HDD za projekte (ili sta vec radis), cak ce se i SF1200/1500 pokazati vise nego OK.
 
Opet ja. Nema shanse da namestim grafu da shljaka na OS X-u. Sve sam pokushavao i ne vredi. Josh sam i zvuk izgubio usput. Ako neko ima neku foru za pokretanje GTX 460 na Sneshku bio bih zahvalan da mi kaze. Pozz

Nadam se da si sredio DSDT za tvoju plocu.
 

Prilozi

  • Screen shot 2011-02-26 at 19.32.02.png
    Screen shot 2011-02-26 at 19.32.02.png
    142.2 KB · Pregleda: 57
Vidi ovde za pocetak.
 
1. Otvorite DSDT koji mozete skinuti na ovoj lokaciji.
2. Pod Tools odaberite Extract DSDT opciju ili kliknite na Extract DSDT tabu koji se nalazi pri dnu prozora aplikacije. Otvorice Vam se DSDT Vase ploce vec spreman za Editovanje.
3. U prozoru sa desne strane imate opciju ACPI Search pa tu ispod ukucajte _WAK i kliknite na Search. U edit delu bi trebalo da dobijete povratnu informaciju nalik ovoj : Method (_WAK, 1, NotSerialized), tj kursor ce Vam biti postavljen na taj red.
4. Kao prvo, morate uneti kod koji dozvoljava hakovanje DSDTa. Pod DSDT Hack na glavnom prozoru aplikacije odaberite metodu (u padajucem meniju) Method DTGP. Selektujte sav kod od vrha otvorene strane i odradite copy/paste unutrasnjeg bloka koda, kao sto je pokazano u primeru editora odakle kopirate, direktno ispred _WAK linije sa linijom razmaka neposredno pre i neposredno iza umetnutog koda (kao sto je u samom DSDTu koji editujete). Budite obazrivi oko praznih redova pre i posle da ne bi narusili formu samog DSDTa jer posle mozete imati problema tipa restarta, zamrzavanja itd.
5. Kao sledecu opciju ubacicemo kod koji sprecava CMOS reset. Pod ACPI Search ukucajte RTC i kliknite na Sarch. Trbalo bi da Vas baci na programski red koji izgleda ovako: Device (RTC).
6. Sve sto treba da uradite sada je da promenite duzinu IO segmenta u samom kodu sa 0x04 na 0x02. Trebalo bi da se 0x02 javlja na 2 mesta i pomeniu izvrsite na oba.
7. Pod opcijom File kliknite Compile DSDT. Editor ce Vas nakon kompilacije pitati da snimite fajl. Snimite ga na lokaciju koja Vama odgovara sa sufiksom .aml i potom preimenujte snimljeni fajl u DSDT.aml (jer ga program difoltno snima sa malim slovima kao dsdt.aml).
8. Nakon ovoga Drag&Drop Vas DSDT fajl na zeljenu lokaciju (obicno je to /Volumes/"disk SLa"/"root" ili ti prosto root SLa da bi sprecili reset BIOS opcija prilikom retarta SLa i da bi Vam mreza i zvuk valjano radili...

Srecno i pozz

Evo uputstva na Srpskom :D
 
Pozdrav svima, nov sam u ovom Mac svetu nadam se da mi necete zameriti na nekom glupom pitanju :). Da pocnem ovako... pre otprilike nedelju dana poceo sam da se interesujem za instaliranje Mac Os X na Asus x51 l laptop. , naravno poceo da citam i citam onda sam skinuo neki hazard snow leopard naravno on nije hteo uopste da bootuje ;). Zatim sam skinuo iDeneb v1.1 10.5.4 nije ni on hteo da bootuje, menjao sam u biosu sata u compatiple nije ni to pomoglo.
Nastavio da citam i citam isprobao jos par njih ali bezuspesno nece da bootuje. Konacno sam skinuo iAtkos v3 s2 10.6.3 tako valjda i gle cuda on je bootovao sjajno krenem da instaliram ali prethodno nisam izabrao customise i odabrao odgovarajuce drajvere. Kad se restartovao izbacio sliku tastature i nesto kao unable to find keyborde ili tako nesto i u pozadini isla neka muzika( sad pitanje da li to znaci da je dobro instalirao drivere za zvuk ?). Nista probam ja ponovo instalaciju sad udjem u customise izaberem drajvere za plocu , mis , tastaturu , wireless, itd zvuk nisam nista dirao vec je po default selectovano, zatim ga je bootovao sve je radilo sem zvuka i wireless . Zvucna je realtek alc660 a wireless atheros ar5007eg vidim da su neki pominjali vec uz pomoc KisMac skinuo sam ga ali ne znam kako da podesim to budjenje kartice. Isto zvuk , video sam neke kextove probao ali nece,skinuo sam KextUtility.v2.3.2 i pomocu njega instalirao kextove za zvuk samo mi nije jasno u folderu ima dva ALCinject.kext i AppleHDA.kext ja sam oba instalirao ali nista, da li potrebno jos nesto uraditi sem instalacije preko kextutilitiy da bi proradilo I da li j e neko imao iskustva sa ovom zvucno karticom? Jos samo jedno pitanje :) Razmisljam da uzmem neki usb wireless adapter ako ne sredim ovaj atheros, internet mi je ipak vazan, da li se preporucuje neki koji je u ljubavi sa mac os x i za koga postoje provereni drajveri.
E da jos nesto oko instalacije mozda nekom pomogne,imam jedan hard disk ii na njemu windows 7 particiju, za mac sam napravio preko gparted live cd izabrao jednu particiju koju sam prethodno napravio i formatirao je u hfs+ posle je mac prepoznao samo sam verifikovao i lepo je instalirao. Kad sam instalirao mac naravno posle restarta nisam mogao nikako da pristupim u windows, zato sam instalirao Kubuntu 10.10( inace ga ne koristim) restartovao i sada imam triple boot preko linuxovog grub.

Zahvaljujem unapred za pomoc oko zvuka i wirelessa.
 
Pozdrav svima, nov sam u ovom Mac svetu nadam se da mi necete zameriti na nekom glupom pitanju :). Da pocnem ovako... pre otprilike nedelju dana poceo sam da se interesujem za instaliranje Mac Os X na Asus x51 l laptop. , naravno poceo da citam i citam onda sam skinuo neki hazard snow leopard naravno on nije hteo uopste da bootuje ;). Zatim sam skinuo iDeneb v1.1 10.5.4 nije ni on hteo da bootuje, menjao sam u biosu sata u compatiple nije ni to pomoglo.
Nastavio da citam i citam isprobao jos par njih ali bezuspesno nece da bootuje. Konacno sam skinuo iAtkos v3 s2 10.6.3 tako valjda i gle cuda on je bootovao sjajno krenem da instaliram ali prethodno nisam izabrao customise i odabrao odgovarajuce drajvere. Kad se restartovao izbacio sliku tastature i nesto kao unable to find keyborde ili tako nesto i u pozadini isla neka muzika( sad pitanje da li to znaci da je dobro instalirao drivere za zvuk ?). Nista probam ja ponovo instalaciju sad udjem u customise izaberem drajvere za plocu , mis , tastaturu , wireless, itd zvuk nisam nista dirao vec je po default selectovano, zatim ga je bootovao sve je radilo sem zvuka i wireless . Zvucna je realtek alc660 a wireless atheros ar5007eg vidim da su neki pominjali vec uz pomoc KisMac skinuo sam ga ali ne znam kako da podesim to budjenje kartice. Isto zvuk , video sam neke kextove probao ali nece,skinuo sam KextUtility.v2.3.2 i pomocu njega instalirao kextove za zvuk samo mi nije jasno u folderu ima dva ALCinject.kext i AppleHDA.kext ja sam oba instalirao ali nista, da li potrebno jos nesto uraditi sem instalacije preko kextutilitiy da bi proradilo I da li j e neko imao iskustva sa ovom zvucno karticom? Jos samo jedno pitanje :) Razmisljam da uzmem neki usb wireless adapter ako ne sredim ovaj atheros, internet mi je ipak vazan, da li se preporucuje neki koji je u ljubavi sa mac os x i za koga postoje provereni drajveri.
E da jos nesto oko instalacije mozda nekom pomogne,imam jedan hard disk ii na njemu windows 7 particiju, za mac sam napravio preko gparted live cd izabrao jednu particiju koju sam prethodno napravio i formatirao je u hfs+ posle je mac prepoznao samo sam verifikovao i lepo je instalirao. Kad sam instalirao mac naravno posle restarta nisam mogao nikako da pristupim u windows, zato sam instalirao Kubuntu 10.10( inace ga ne koristim) restartovao i sada imam triple boot preko linuxovog grub.

Zahvaljujem unapred za pomoc oko zvuka i wirelessa.

Napravio si ti tu veliki džumbus koliko ja vidim...

Prvo i osnovno pitanje bi bilo, šta će ti tri OS-a? Bilo bi lepo pošto je u pitanju lap-top mašina da se odlučiš za jednu varijantu i jedan OS, u ovom slučaju bi to bio Mac OS.

Eliminiši Ubuntu osim ako ti ne treba stvarno. To sa butovanjem si mogao da rešiš mnogo lakše i jednostavnije, a bogami i elegantnije. Sve što je trebalo da instaliraš je Chamelon rc5 i imao bi takođe triple boot u funkciji.

Što se tiče wi-fi kartice, tj. Atheros-a, jedan od gotovo sigurnih scenarija bi mogao biti da ga nikada ni nećeš staviti u pogon, a iako ga budeš naterao da radi, mislim da ti neće raditi kako bi trebalo, već će biti operativan nekih otprilike 60% reci ga.

Dakle moja preporuka bi bila (ukoliko je ne staviš u pogon naravno) da je zameniš ako možeš nekom drugom, što ne bi trebalo da bude problem jer te kartice u principu nisu skupe. Ili to ili da uzmeš neki USB eksterni...

Što se pak podizanja sistema tiče, izabrao si najbolje rešenje čini se, jer iAtkos S3 v2 je mislim i najbolji distro. Međutim trebalo bi da odradiš i ti DSDT za svoju ploču. Kako se to radi imaš gore u postu objašnjeno pa izvoli pročitaj i prioni na posao, jer tek nakon toga ćeš zbilja moći da skockaš OS X onako kako bi trebalo.

Naravno tu ti još ostaje da rešiš i track pad kao i gašenje ekrana kada spustiš poklopac što je barem meni bilo sve jedno veliko zezanje, ali opet može da se uradi i to prilično brzo uz odgovarajući software. Savetujem ti da skineš ovaj moj paket koji sam okačio na wiki.osx86project.org-u za Dell Vostro A840 evo baš ovde (Dell Vostro A840 - 10.6.4) i iz njega izvučeš i izkoristiš sve što je upotrebljivo. Ako ti ne bude radio standardni sleep, moraćeš da ga iskljkučiš putem ovog programa (Smart sleep) i ostaviš samo deep sleep za koji mislim da bi trebalo da će da ti radi kako treba. Za njegovo pravilno aktiviranje je opet važan Chamelon, pa ćeš vrlo verovatno morati malo da eksperimentišeš sa istima dok ne neđeš neki odgovarajući... Sve u svemu, ima dosta posla oko lap-top mašina, čisto da znaš, ali naravno može da se napravi sve da šljaka ko sat!
 
Poslednja izmena:
Vlada>>> Hvala puno na savetima, ovo oko boota probacu ovaj Chamelon rc5, ja sam inace planirao da probam onaj EasyBCD 2.0, ,naravno da mi ne trebaju tri sistema ali jedino mi je palo na pamet ovo preko linuxa, izbrisacu ga kada ubacim taj chameleon. . Za sada cu ostaviti ipak i windows 7 pa kada sve dovedem u red probacu samo sa Mac Os . Sto se tice zvuka probao sam neke kextove ali ne ide, na kraj skinuo azalia audio radi ali samo ocitava hd audio output ne i input, pa ne mogu povezati zvucnike- mada to je sa sada mali problem bitno je da radi. Sto se tice ovog atherosa citao sam dosta po netu i vidim da slabo radi, jedino da probam usb adapter. Za pocetak sam zadovoljan ipak radi solidno, samo taj wireles nije mi nesto bagovao i kocio laptop , videcu kad sredim taj DSDT. Sto se tice tog podesavanja za plocu , da li cu moci da koristim windows 7 normalno posle tok setovanja ili samo jedan sistem odnosno iATKOS.
Jos samo jedno pitanje :) Da li je dobro koristiti onaj Tuxera ntfs, nisam ga bas skontao skroz kako bi to trebalo da radi.
 
Sto se tice zvuka probao sam neke kextove ali ne ide, na kraj skinuo azalia audio radi ali samo ocitava hd audio output ne i input, pa ne mogu povezati zvucnike- mada to je sa sada mali problem bitno je da radi.

Pa sa Azalia drajverom, to je plafon što imaš. Ne znam koju zvučnu koristi tvoja mašina, ali ako je neki realtek onda je stvar prosta. Skini recimo multibeast pa odatle instaliraj drajvere. Generalno, to sam već malo ranije napisao za Realtek zvučne postoji 3 rešenja i to su:

1. - Multbeast (ALC8xxHDA.kext + appleHDA.kext (10.6.2 verzija) + HDAenabler)
2. - da najdes neki modifikovani appleHDA.kext (10.6.5 verzija)
3. - open source drajver - voodooHDA.kext + prefpane za isti.

VoodooHDA je open source drajver i pokriva znatno širi spektar zvučnih kartica. Ima svoje nedostratke, ali i jednu prednost u odnosu na originalne drajvere. Naime, standardni problem gubitka zvuka je obično ono što se dešava nakon updejta i to je nešto od čega pate skoro sve kartice koje koriste appleHDA.kext osim Realtek889a serije koja je jedina ostala praktično native funkcionalna... Sve u svemu za koje god da se odlučiš rešenje nećeš pogrešiti kada je zvuk u pitanju.

Sto se tice tog podesavanja za plocu , da li cu moci da koristim windows 7 normalno posle tok setovanja ili samo jedan sistem odnosno iATKOS.
Jos samo jedno pitanje :) Da li je dobro koristiti onaj Tuxera ntfs, nisam ga bas skontao skroz kako bi to trebalo da radi.

Moći ćeš da koristiš oba sistema, ili kolko ti god drago... Tuxera NTFS je po mom skromnom mišljenju najbolje rešenje za čitanje NTFS particija. Jednostavno ga instaliraj, registruj i to je to... Ništa dalje ne treba da pipaš tu, sve će raditi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Resio sam zvuk :) Kako da podesim da mi chameleon bootuje i windows , kada probam preko njega izbacuje neku gresku boot image ili tako nesto not found press ctrl +alt+del to reset. Jos samo jedno pitanje za setovanje DSDT, znam da ima uputstvo ali nisam siguran bas sta trebam da kopiram tamo u onom editoru onaj kod, probao sam , zatim kucao ono rtc ali mi ne izbacuje Device (RTC) .Moze odgovor i na pm da ne gusimo temu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li ste ovo već pominjali gospodo, ali ako i jeste nije na odmet ponoviti: Regularni SP1 za Windows 7 odbija instalaciju mnogima od nas koji imamo multiboot sa Chameleonom. Lično sam imao taj problem. Rešenje je u odlasku u Windowsov Disk Utility i setovanje TAMO Windows 7 particije kao aktivne. Zatim se bez restarta pokrene update SP1 i završi sve do kraja. Posle instalacije i ulaska u Windows 7 treba restartovati mašinu i Boot Magic-om, ili sl. sa Hiren's-a ponovo setovati tako da je OSX particija aktivna (ovo poslednje ne raditi iz Windowsovog Disk Utility-a) i sve biva kao što je i bilo.
 
Nazad
Vrh Dno