Šta je novo?

Linux FAQ

Dobri su i stabilni i FreeBSD i Debian, probaj i jedan i drugi, pa vidi koji ti više odgovara. FreeBSD je Unix-like, a Debian je Linux.

FreeBSD je ograničen po pitanju podrške sa hardware-om, glavnu razliku možeš videti ovde:
FreeBSD: https://distrowatch.com/table.php?distribution=freebsd
Debian: https://distrowatch.com/table.php?distribution=debian
Koristim debian vec duze vreme.. Probao razne, opensuse, ubuntu, linuxmint itd.. Jedino sto je stariji laptop pa me ta hardverska podrska sad odbija da probam i FreeBSD..
A iskreno unix-like, linux,, meni je to do sad bilo sve isto :)
 
Staro pravilo kaže, ako ti sve radi, ne diraj ništa.
pa jedino taj problem sa api-jem. Graficka nvidia ne radi.. Treba neki bumlbebee, ali se ja sa tim ne cimam.. Integrisana zavrsi posao.. Za dotu2 tu je windows 10
sad koristim kde debian 11. Odradio server instalaciju i kasnije samo apt install kde-plasma-desktop plasma-nm
Na to dodao firefox-esr, keepassxc, i par drugih i radi lepo..
Kad dodje noviji laptop verovatno ce onda raditi sve kako treba :)..

Ko zna, mozda se na kraju i predje na macOS :). Ukoliko i oni nisu spijunsko djubre kao windows
 
Debian je uglavnom za servere,posto su mu paketi malo stariji(bez backports i slicno), tako da je uvek preporuka ako vec hoces debian, da eventualno dovuces nekako nove kernele,zbog podrske za graficku i nove procesore. Opet, lepo on radi na skoro svim masinama, a postavljao sam na svakakvim.
Meni je KDE prelep ali mi nesto nikako nije funkcionalan,ili mozda stabilan.
Sad sam se recimo setio, kod nas si imao maloprodaje gde se na glavnom korisnckom nalogu vrteo KDE, a recimo na nekom servisnom XFCE. Sto znaci da je ipak nekome imao vrednost da se koristi u produkciji.
 
Ja sam odabrao debian jer sam smatrao da upravo to sto su malo stariji paketi cini debian stabilnijim. Manja sansa za bug-ove i td... A i programe koje koristim i nemaju tako cest update (osim firefoxa)
Sto se tice ubacivanja kernela itd.. nisam bas strucan kao vecina ovde pa ne bih sa time da se zajebavam jer znam da cu nesto sjebati.. Par puta sam pokusavao da osposobim graficku kroz bumblebee drajvere za optimus karte, ali svaki put bezuspesno.. Cak i ono uputstvo na debian sajtu je smece.. Ne radi :)
Sto se tice kde ili gnome,, meni je svejedno.. kde me vise vuce na windows sa tim taskbarom i start menu. Dok mi je gnome vise macOS izgleda.. Cak mi je gnome lepsi (postavio sam slike u kako izgleda vas linux), ali memorijski mi vise crpi laptop pa sam presao na kde.
Mozda sledeci laptop uzeti sa amd kartom ili integrusom.. Ne znam kakvo je stanje sa amd grafickim kartama i ryzen procesorima po pitanju linuxa i freebsd-a.. Citajuci po netu stekao sam misljenje da je preporuke intel cpu + amd graficka
 
Ja sam odabrao debian jer sam smatrao da upravo to sto su malo stariji paketi cini debian stabilnijim. Manja sansa za bug-ove i td... A i programe koje koristim i nemaju tako cest update (osim firefoxa)
Sto se tice ubacivanja kernela itd.. nisam bas strucan kao vecina ovde pa ne bih sa time da se zajebavam jer znam da cu nesto sjebati.. Par puta sam pokusavao da osposobim graficku kroz bumblebee drajvere za optimus karte, ali svaki put bezuspesno.. Cak i ono uputstvo na debian sajtu je smece.. Ne radi :)
Sto se tice kde ili gnome,, meni je svejedno.. kde me vise vuce na windows sa tim taskbarom i start menu. Dok mi je gnome vise macOS izgleda.. Cak mi je gnome lepsi (postavio sam slike u kako izgleda vas linux), ali memorijski mi vise crpi laptop pa sam presao na kde.
Mozda sledeci laptop uzeti sa amd kartom ili integrusom.. Ne znam kakvo je stanje sa amd grafickim kartama i ryzen procesorima po pitanju linuxa i freebsd-a.. Citajuci po netu stekao sam misljenje da je preporuke intel cpu + amd graficka
Koju grafičku tačno imaš ?
 
Još samo BattlEye :)
 
Moram da pohvalim filesystem JFS, jeste mator ko biblija, ali jos jednom mi je potvrdio koliko je dobar.

Na serveru koji sam postavio pre par godina (Slackware 14.2 i586 zbog kompatibilnosti sa platformama koje imam i takođe je razlog "dnsmasq" i "parprouted" koji koristim, a suočavao sam se sa problemima kod x64 verzije Slackware-a), od 7 diskova, 2 su NTFS, jedan je ext3, ostali su JFS. Kada sam razmatrao fajl sistem za storage, odabrao sam JFS zbog toga sto ga je kreirao IBM i zbog njegove stabilnosti, performansi, pouzdanosti. Mogao sam XFS, ali obzirom da nemam LVM očigledno, odabrao sam JFS. Inače, do sada posle nekoliko godina ni jedan jedini problem nisam imao sa JFS-om, a server skoro da se i ne gasi.

Pre 2 dana se desio kolaps sa sistemskim diskom (predicted failure), pa sam bekapovao konfiguraciju, preneo na nov sistem i desi se da FSCK za JFS ne uspeva da popravi greške sa blokovima sa porukom:
Unrecoverable error reading M from /dev/sda1. CANNOT CONTINUE. Pretpostavljam da je na ovo uticalo crkavanje sistemskog diska, jer se nešto pogubio i fstab. Nije bilo moguće mount-ovati ovu particiju normalnim načinom (wrong fs type itd.). Mount je rešen sa ovim opcijama: mount -vs -t jfs -o ro,nointegrity,errors=remount-ro /dev/sda1 /mount

Bez problema iskopirani svi podaci, a disk je dobio status "1 weak sektor" ali najverovatnije mu nije ništa. Probaću da ga nuliram, pa reformatiram, jer se ovo desilo usled otkazivanja sistemskog diska.
 
Pa to je standardno i sa ext4, ro,remount i dosta dobro radi sa skoro crknutim diskovima.
 
Naravno, ne znam sad baš na skoro crknutim diskovima, ali suština je da JFS zauzima najmanje prostora u odnosu na ostale FS-e, veoma je pouzdan i veoma ima dobre performanse, naravno sve je to poznato, ali niko živ ga ne koristi, niti je negde standard, pa da prenesem svoje iskustvo.
 
Zanimljivo svakako, super je da ga neko koristi.
 
@Space Beer Video sam juče, hvala :)
Svakako su divne vesti za GNU/Linux korisnike.
 
Kakav je ovaj suse sto se tice duzine podrske?
 
Nova .x verzija izlazi otprilike jednom u godinu dana i podrška traje oko pola godine nakon izlaska sledeće. Za Leap 15 je potvrđeno da će imati i 15.4, možda i 15.5 verziju.

Leap ima malo stariji kernel u odnosu na druge stabilne distribucije, ali tim radi backport bitnih novina (podrška za noviji hardver i slično). Evo i ovde detlja
https://en.opensuse.org/Lifetime
openSUSE Leap 15.3 - is expected to be maintained until end of November 2022
https://en.opensuse.org/openSUSE:Roadmap
openSUSE Leap is openSUSE's regular release, which is has the following estimated release cycle:
  • One minor release is expected approximately every 12 months, aligned with SUSE Linux Enterprise Service Packs
  • One major release is expected after approximately 36-48 months, aligned with SUSE Linux Enterprise Releases.
Current lifecycle of SUSE Linux Enterprise 15 shows us that we can expect longer lifecycle of version 15. According to current information we can expect openSUSE Leap 15.4 and potentially also openSUSE Leap 15.5. This would result into length of 60 months.

Tako da ako bi sad instalirao 15.3 i kasnije radio upgrade, imao bi podršku do kraja 2023. ili 2024. (ako bude 15.5)
 
Poslednja izmena:
Ma da,ali da li ima free verzija na duze,kao ubuntu/debian/centos? Ili to mora kroz SLES?
 
Ti misliš na suse enterprise (SLED)? Tu imaš 2 meseca trial verziju i posle 50€ godišnju preplatu za ažuriranja. Ali openSUSE Leap je baziran na SLED-u i on je besplatan (FLOSS). Odnos između njih je isti kao i između CentOS-a i RHEL-a

Ako nemaš specijalen zahteve za podrškom i enterprise distribucijom, idi na Leap. Ja sam razmišljao da pređem na SLED, ali ne vidim šta bih dobio time. I na OBS-u ima više dodatnih repozitorijuma za Leap nego za SLED, ako tražiš dodatne programe ili novije verzije postojećih.
https://software.opensuse.org
 
Ma razmisljam samo, mi za nasu aplikaciju podrzavamo Ubuntu,Debian,Centos i Win, i sada da mi neko trazi Suse da podrzimo, razmisljam sta bi bilo to sto je dugotrajno.
 
Pa trebalo bi da se preklapaju. SLES (server verzija) svakako ima dužu podršku (do 2028. ili duže), za SLED nisam siguran. Ali bi trebalo da su kompatibilni, tj. ono što pakuješ za Leap, trebalo bi da radi i na SLED-u i obrnuto. openSUSE zajednica se svakako trudi da nema razlika, ali nešto može da promakne. I npr. amdgpu-pro ili rocm drajveri su zvanično podržani samo na enterprise verziji, mada bi trebalo da prođe i na Leap-u. S druge strane, običan korisnik kome ne treba openCL, nema ni potrebu da koristi pro/rocm drajver, ili može samo npr. openCL da instalira iz vlasničkog, a ostatak koristi open verziju

Ako je program namenjen običnim korisnicima i manjim firmama, verovatno je Leap bolja opcija. Ako je namenjen velikim sistemima, onda SLED. Mada iskreno, ne znam koje ga firme koriste. Ja sam samo na dva mesta video da neko koristi suse i oba puta je bio Leap (jedan domaći zdravstveni centar i jedan institut u inostranstvu)
 
Linux vs BSD Comparison
 
 
Ljudi isto rade sa routerima koje pogoni Linux. Kopiraju curl comande bez ikakve predstave šta one rade.
 
Ako si razuman nikad nećeš "uhvatiti" takav ili sličan malware, nebitno koji OS koristiš i koje zaštite poseduješ na istom.
Čuj napisan da targetira servere, pa koji admin će da pokrene to !?
Naravno da ti možeš da napraviš app koji će da razjebe sistem na bilo koji način, ali samo ***** bi to pronašao i pokrenuo.
 
da li ovakav malwer moze samo da sjebe (enkriptuje) fajlove (slike, filmove i razna dokumenta) samo na home particiji ili to moze da uradi i fajlovima za koje je potreban "root"?
Da li uopste postoji tako nesto za linux ili freebsd gde bi se bez pokretanja skripte (programa) kao "root" sve razjebalo?
 
Ako nije pokrenut kao root onda ne može da sjebe fajlove koji su u vlasništvu root-a.
 
Nazad
Vrh Dno