Linux FAQ

mifune21

Flash Drive
Učlanjen(a)
09.02.2017
Poena
18
resio sam, update mi napravio jos jedan profil. na sta nisam ni obracao paznju, tako da znaju i drugi ubuduce
kucao sam about:profiles i onda sam video da imam Profile: default-release i Profile: default
meni je po default-u otvarao taj novi koji je totalno clean, a ovaj drugi je moj stari
nikad mi se ovo nije desavalo a milion puta mi se apdejtovao firefox, glupost a iznervira se coek :D
edit:
about : profiles samo sve spojeno forum mi prepozna ko smajli haha

skochko92

Flash Drive
Učlanjen(a)
09.02.2021
Poena
28
Stigne mi novi laptop bez OS-a i instaliram Mint na njega, i tek potom shvatim da sam se zeznuo u boot meniju i odabrao BIOS umesto UEFI opcije...

Jel ima nekih znacajnijih razlika za rad...? Cini mi se samo da je podizanje sistema malo sporije nego inace.

skochko92

Flash Drive
Učlanjen(a)
09.02.2021
Poena
28
Noob pitanje...

Jel mogu recimo Timeshift snapshot sa trenutnog racunara da prebacim na usb, zatim taj snapshot prebacim na drugi racunar sa sveze instaliranim linuxom pa ga restorujem tako da mi sva podesavanja budu kao na trenutnom?

bmaxa

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
22.01.2021
Poena
28
Stigne mi novi laptop bez OS-a i instaliram Mint na njega, i tek potom shvatim da sam se zeznuo u boot meniju i odabrao BIOS umesto UEFI opcije...

Jel ima nekih znacajnijih razlika za rad...? Cini mi se samo da je podizanje sistema malo sporije nego inace.
Ima systemd-analize ne vraca firmware boot time, i ne mozes resizeable BAR(AMD smart memory) da omogucis, tj da grafika mapira svu memoriju nego samo 256MB
Kod:
~ >>> systemd-analyze
Startup finished in 19.834s (firmware) + 3.184s (loader) + 4.218s (kernel) + 14.198s (userspace) = 41.435s
multi-user.target reached after 14.190s in userspace
Znaci nemas firmware time, i:
Kod:
~ >>> AMD_DEBUG=info glxinfo | grep vram
    vram_size = 8192 MB
    vram_vis_size = 8192 MB
    vram_type = 5
    vram_bit_width = 256
    has_dedicated_vram = 1
    all_vram_visible = 1
ovo vram_vis_size ti je samo 256MB, ovo navodno daje 10% FPS.

Space Beer

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poena
63
Nisam znao za to, hvala na informaciji. Mada je pitanje da li na njegovom laptopu uopšte i postoji RBAR/SMA. U svakom slučaju, ako je to jedina razlika, onda nije neka šteta ;)

alex303

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
19.04.2005
Poena
63
I grafička i matična ploča moraju da imaju RBAR kompatibilni BIOS da bi sve to radilo. A pošto on koristi CSM umesto UEFI režima, čak i da ima podršku, ona neće raditi. Jer RBAR radi samo u UEFI režimu.

dexx01

Flash Drive
Učlanjen(a)
15.02.2020
Poena
8
Drugari, pitanje:
Imam ssd od 250Gb, planiram da kupim još jedan, od 1Tb, i da stavim dual boot, Win10+Linux (Mint ili Ubuntu). Da li je bolje W10 na 1Tb (kasnije odvojiti particiju za podatke), a Linux na 250Gb,
ili praviti dual boot na većem disku, a manji za podatke za Win. Ipak će se Win više koristiti... Pretpostavljam da je prva varijanta bolja? Naravno, prvo W10, pa Linux, a da li ima još nešto na šta treba obratiti pažnju pri instalaciji, pogotovo, ako bi bila prva varijanta?

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
Ja bih zasebno SSD za W10, 1TB za Linux. Prilikom instalacije 10-ke, otkacis hdd i neka bude prikljucen samo SSD, za Linux, otkacis SSD, ostavi samo 1TB i napravi koliko god ti treba za particiju. Ovaj sistem ti je najsigurniji i najcistiji, jedan sistem sa drugim nema apsolutno nikakvih dodira.

Imaj u vidu samo da Windows nece moci da vidi Linux particiju, obrnuto nema nikakvih problema.

dexx01

Flash Drive
Učlanjen(a)
15.02.2020
Poena
8
@imarkovic - hvala!
I meni se činilo da je prva bolja varijanta. Ali ima tu nekih nejasnoća. Znači ja trenutno imam SSD od 250Gb, a uzeo bih još jedan SSD od 1Tb. Ja bih taj SSD od 1 Tb za W10, a SSD od 250Gb za Linux. Linux bih malo koristio. Napisao si obrnuto, neki razlog?
E sad postupak:
1. Povezan 1Tb, instalira se W10
2. Isključiti 1Tb, povezati 250Gb, instalirati Linux
3. Povezati oba diska. Pretpostavljam -> u biosu podestiti da je prvi boot sa 250Gb, tj Linuxa. Grub vidi oba diska, i nudi opcije za boot. Ako budem hteo samo W10, u bios-u stavim da se prvo diže 1Tb, i tu nema opcija, samo se diže W10. Da li sam dobro zazumeo?

imarkovic

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
20.08.2010
Poena
28
Cisto da bi se bolje razumeli, ja sam protiv dual-boot-a na jednom disku. Uvek sam to radio odvojeno, tvoj je izbor koji ces disk za koji sistem. Razumeo sam te da imas SSD od 250G, a da je 1TB hard disk, pa sam ti zato predlozio da W10 bude na SSD-u, a Linux na hdd-u. Ali ako ces imati SSD od 1TB, slazem se da treba W10 da ide na taj SSD.
Za Linux, meni licno manje je bitno, snaci ce se on odlicno i sa hdd-om.

Vrh Dno