Šta je novo?

Linux FAQ

resio sam, update mi napravio jos jedan profil. na sta nisam ni obracao paznju, tako da znaju i drugi ubuduce
kucao sam about:profiles i onda sam video da imam Profile: default-release i Profile: default
meni je po default-u otvarao taj novi koji je totalno clean, a ovaj drugi je moj stari
nikad mi se ovo nije desavalo a milion puta mi se apdejtovao firefox, glupost a iznervira se coek :D
edit:
about : profiles samo sve spojeno forum mi prepozna ko smajli haha
 
Stigne mi novi laptop bez OS-a i instaliram Mint na njega, i tek potom shvatim da sam se zeznuo u boot meniju i odabrao BIOS umesto UEFI opcije...

Jel ima nekih znacajnijih razlika za rad...? Cini mi se samo da je podizanje sistema malo sporije nego inace.
 
Noob pitanje...

Jel mogu recimo Timeshift snapshot sa trenutnog racunara da prebacim na usb, zatim taj snapshot prebacim na drugi racunar sa sveze instaliranim linuxom pa ga restorujem tako da mi sva podesavanja budu kao na trenutnom?
 
Može. Isto tako možeš uraditi i sa ~ folderom.
 
Stigne mi novi laptop bez OS-a i instaliram Mint na njega, i tek potom shvatim da sam se zeznuo u boot meniju i odabrao BIOS umesto UEFI opcije...

Jel ima nekih znacajnijih razlika za rad...? Cini mi se samo da je podizanje sistema malo sporije nego inace.
Ima systemd-analize ne vraca firmware boot time, i ne mozes resizeable BAR(AMD smart memory) da omogucis, tj da grafika mapira svu memoriju nego samo 256MB
Kod:
~ >>> systemd-analyze
Startup finished in 19.834s (firmware) + 3.184s (loader) + 4.218s (kernel) + 14.198s (userspace) = 41.435s
multi-user.target reached after 14.190s in userspace
Znaci nemas firmware time, i:
Kod:
~ >>> AMD_DEBUG=info glxinfo | grep vram
    vram_size = 8192 MB
    vram_vis_size = 8192 MB
    vram_type = 5
    vram_bit_width = 256
    has_dedicated_vram = 1
    all_vram_visible = 1
ovo vram_vis_size ti je samo 256MB, ovo navodno daje 10% FPS.
 
Nisam znao za to, hvala na informaciji. Mada je pitanje da li na njegovom laptopu uopšte i postoji RBAR/SMA. U svakom slučaju, ako je to jedina razlika, onda nije neka šteta ;)
 
I grafička i matična ploča moraju da imaju RBAR kompatibilni BIOS da bi sve to radilo. A pošto on koristi CSM umesto UEFI režima, čak i da ima podršku, ona neće raditi. Jer RBAR radi samo u UEFI režimu.
 
Drugari, pitanje:
Imam ssd od 250Gb, planiram da kupim još jedan, od 1Tb, i da stavim dual boot, Win10+Linux (Mint ili Ubuntu). Da li je bolje W10 na 1Tb (kasnije odvojiti particiju za podatke), a Linux na 250Gb,
ili praviti dual boot na većem disku, a manji za podatke za Win. Ipak će se Win više koristiti... Pretpostavljam da je prva varijanta bolja? Naravno, prvo W10, pa Linux, a da li ima još nešto na šta treba obratiti pažnju pri instalaciji, pogotovo, ako bi bila prva varijanta?
 
Ja bih zasebno SSD za W10, 1TB za Linux. Prilikom instalacije 10-ke, otkacis hdd i neka bude prikljucen samo SSD, za Linux, otkacis SSD, ostavi samo 1TB i napravi koliko god ti treba za particiju. Ovaj sistem ti je najsigurniji i najcistiji, jedan sistem sa drugim nema apsolutno nikakvih dodira.

Imaj u vidu samo da Windows nece moci da vidi Linux particiju, obrnuto nema nikakvih problema.
 
@imarkovic - hvala!
I meni se činilo da je prva bolja varijanta. Ali ima tu nekih nejasnoća. Znači ja trenutno imam SSD od 250Gb, a uzeo bih još jedan SSD od 1Tb. Ja bih taj SSD od 1 Tb za W10, a SSD od 250Gb za Linux. Linux bih malo koristio. Napisao si obrnuto, neki razlog?
E sad postupak:
1. Povezan 1Tb, instalira se W10
2. Isključiti 1Tb, povezati 250Gb, instalirati Linux
3. Povezati oba diska. Pretpostavljam -> u biosu podestiti da je prvi boot sa 250Gb, tj Linuxa. Grub vidi oba diska, i nudi opcije za boot. Ako budem hteo samo W10, u bios-u stavim da se prvo diže 1Tb, i tu nema opcija, samo se diže W10. Da li sam dobro zazumeo?
 
Cisto da bi se bolje razumeli, ja sam protiv dual-boot-a na jednom disku. Uvek sam to radio odvojeno, tvoj je izbor koji ces disk za koji sistem. Razumeo sam te da imas SSD od 250G, a da je 1TB hard disk, pa sam ti zato predlozio da W10 bude na SSD-u, a Linux na hdd-u. Ali ako ces imati SSD od 1TB, slazem se da treba W10 da ide na taj SSD.
Za Linux, meni licno manje je bitno, snaci ce se on odlicno i sa hdd-om.
 
Ima systemd-analize ne vraca firmware boot time, i ne mozes resizeable BAR(AMD smart memory) da omogucis, tj da grafika mapira svu memoriju nego samo 256MB
Kod:
~ >>> systemd-analyze
Startup finished in 19.834s (firmware) + 3.184s (loader) + 4.218s (kernel) + 14.198s (userspace) = 41.435s
multi-user.target reached after 14.190s in userspace
Znaci nemas firmware time, i:
Kod:
~ >>> AMD_DEBUG=info glxinfo | grep vram
    vram_size = 8192 MB
    vram_vis_size = 8192 MB
    vram_type = 5
    vram_bit_width = 256
    has_dedicated_vram = 1
    all_vram_visible = 1
ovo vram_vis_size ti je samo 256MB, ovo navodno daje 10% FPS.
Поздрав за друштво са Крстарице :)
@imarkovic - hvala!
I meni se činilo da je prva bolja varijanta. Ali ima tu nekih nejasnoća. Znači ja trenutno imam SSD od 250Gb, a uzeo bih još jedan SSD od 1Tb. Ja bih taj SSD od 1 Tb za W10, a SSD od 250Gb za Linux. Linux bih malo koristio. Napisao si obrnuto, neki razlog?
E sad postupak:
1. Povezan 1Tb, instalira se W10
2. Isključiti 1Tb, povezati 250Gb, instalirati Linux
3. Povezati oba diska. Pretpostavljam -> u biosu podestiti da je prvi boot sa 250Gb, tj Linuxa. Grub vidi oba diska, i nudi opcije za boot. Ako budem hteo samo W10, u bios-u stavim da se prvo diže 1Tb, i tu nema opcija, samo se diže W10. Da li sam dobro zazumeo?
Потпуно је свеједно, на једном харду можеш лагано да имаш један виндоус и један Линукс. Ја имам два Линукса и један Виндоус. Ту треба мало акробације, али генерално може и три Линукса и један Виндоус, све ради.
Да хоћеш два Виндоуса на једном харду, то би већ било проблем.
 
Pozdrav svima,kao potpuni početnik imao bih dva pitanje za nekoga iskusnijeg
Imam stariji laptop koji ima C particiju na kojoj je Windows i D particiju na kojoj je brdo podataka.
Da li je moguće odraditi "clean" instalaciju npr Mint-a na C particiju,a da D ostane funkcionalna u okviru novog OS-a ?
Drugo pitanje,da li će instalacija Linux-a poremetiti i onemogućiti ponovno instaliranje Windows,tj da li će poremetiti Boot ?
Hvala
 
Možeš da instaliraš Linux tako da ne diraš Windows D particiju. Ona ostaje netaknuta sa svim podacima na njoj i može da je koristi i Linux i Windows.

Ako imaš dovoljno slobodnog prostora na disku, možeš čak i da instaliraš Linux da i Windows ostane netaknut.

Ako planiraš i Windows ponovo da instaliraš, onda sačuvaj sadašnju D particiju, ostalo sve briši, podeli ostatak diska u zavisnosti koliko imaš slobodnog prostora i onda prvo instairaj Windows, pa Linux.
 
1629882409255.jpg
 


LTS distro i bleeding edge hardware :)
 
I Linux podržava Wayland na nVidia GPU-ovima, XWayland nije bio dobro podržan do v470 drajvera, gde su dodali podršku za hardware accelerated OpenGL i Vulkan rendering na XWayland-u. Sada je dosta bolja situacija na XWayland-u/Wayland-u, ali nVidia driver nije u potpunosti dovršen i sve probleme će uskoro rešiti, nadamo se do kraja godine.

Odustali su od EGLStreams i prešli na GBM, sa drugačijim backend-om koji koriste u svom proprietary driver-u. Potrebne su još i dodatne izmene u Mesi za prepozavanje alternativnog backend-a. Skoro su te izmene merge-ovane
Mesa 21.2 Lands NVIDIA's Code For Handling Alternate GBM Backends

I sad kada postoji mesa patch, možemo da očekujemo novi driver sa GBM-om.
Izgleda da Sway radi na novom GBM drajveru ootb: NVIDIA Confirms Sway Wayland Compositor Works Fine With Their New GBM Driver Support
Inače, Gnome i Sway kompozitori podžavaju Wayland, kao i KDE-ov kwin na kome rešavaju neke probleme

I još nešto

nVidia komplikuje, ali i pored svega dobićemo rešenje koje će biti dobro. Intel i AMD imaju sve userspace drajvere u Mesi i sve ostalo u kernelu i to jednostavno radi bez problema.
 
Još kad bi meni neko objasnio šta ja kao korisnik dobijam ako koristim Wayland umesto X11, kad već moram da istrpim da neki programi ne rade kako treba, okruženje i dalje ima neke bagove i slično :)
 
Nema nikakve koristi od Waylanda, osim manjeg broja paketa i nešto bržeg odziva celog sistema. To je jedan od razloga zašto je Canonical batalio MIR. Daleko je Wayland od masovne primene i to najmanje zavisi od drajvera za grafičku.
 
meni je recimo kontra.. stariji je laptop (dual windows 10 + debian 11) i na gnome verziji kada iskljucim waylande, radi bolje. Bude mnogo brzi odziv
 
Ne znam, ja sam prešao skroz na Wayland pre nisam siguran koliko, možda 3-4 meseca, možda i malo više , nebitno.
Kod mene se recimo ne radi o tome da li nešto radi brže ili ne, mislim igra ulogu naravno ako se to oseti, ali meni izgleda sve kao i na X11 što se toga tiče.
Takodje, nisam naišao ni na jedan problem, da nešto ne radi ili zeza na bilo koji način, što ne znači da to ne postoji i da se ne dešava, ali ja te programe onda ne koristim.
Mašinu ne gasim, uptime je obično oko 7 dana, onda uradim update pa reboot.
Koliko znam najbolje radi na amd kartama (moj slučaj), intel i nvidia mogu imati probleme.

E sad, koja je poenta prelaska? Pa to je budućnost , svidelo se to nekome ili ne , X11 je umro odavno, na aparatima je zapravo.
Uskoro će biti i default, mene je kopkalo kako sve to radi pa sam na kraju i ostao na njemu.
 
Ne znam, ja sam prešao skroz na Wayland pre nisam siguran koliko, možda 3-4 meseca, možda i malo više , nebitno.
Kod mene se recimo ne radi o tome da li nešto radi brže ili ne, mislim igra ulogu naravno ako se to oseti, ali meni izgleda sve kao i na X11 što se toga tiče.
Takodje, nisam naišao ni na jedan problem, da nešto ne radi ili zeza na bilo koji način, što ne znači da to ne postoji i da se ne dešava, ali ja te programe onda ne koristim.
Postoji jako mnogo programa koji ne rade pod Waylandom. Čak i kada se koristi XWayland. Igre koje koriste SDL ne rade uopšte, a i ako uspeš da ih pokreneš sa SDL_VIDEODRIVER=wayland, igra laguje dok ne izleti na desktop ili skroz ne zabode. Darkplaces engine prikazuje artifakte na ekranu koji bukvalno izgledaju kao da grafička kartica umire. Zanimljivo je probati, videti kako radi, ali to je od prilike to. Od masovne primene i upotrebljivosti nema ništa još dugo dugo vremena.

Mašinu ne gasim, uptime je obično oko 7 dana, onda uradim update pa reboot.
Koliko znam najbolje radi na amd kartama (moj slučaj), intel i nvidia mogu imati probleme.
Nvidia ima problem. Intel i AMD ih nemaju. Neću da branim Nvidiju, ali apsolutno nemaju nikakvog razloga da žure ili da se cimaju sa Waylandom koji u trenutnom stanju ne zaslužuje ni alpha status.

E sad, koja je poenta prelaska? Pa to je budućnost , svidelo se to nekome ili ne , X11 je umro odavno, na aparatima je zapravo.
Uskoro će biti i default, mene je kopkalo kako sve to radi pa sam na kraju i ostao na njemu.
Preteruješ malo. Jel ti kontaš da je Wayland u razvoju već 12 godina, i da nikakav ozbiljan pomak nije napravaljen? Ta budućnost o kojoj ti pričaš je neka jako jako jako daleka budućnost. Nemoj mi samo pričati o Manjaro Sway edition i Fedori koja ima Wayland out of the box.

Što se X-a tiče, ne znam o čemu pričaš. Niti je umro niti će umreti, i budi siguran da će se koristiti još dugo dugo vremena. Tvoja izjava da je na aparatima je presmešna. Svaka igra, svaki program, traži X da bi grafičko okruženje radilo. Pa čak i neke Wayland aplikacije. Kakav je, takav je, neophodan je i koristićemo ga dugo dugo.
 
Pa ok preterao sam da je X umro, živeće on, nisam ni mislio da ga od sutra neće biti, ta budućnost nije toliko daleka.
Xorg takodje priprema tranziciju i on u sebi ima support za Wayland još od 2014, naravno da ti ne možeš da igraš igre native na Waylandu ali zato je tu XWayland kao backward compatibility layer, svi su svesni da je X mnogo mator code i prepun rupa, radi se na novom display serveru jako dugo i tu smo gde smo, nije to lak posao.
Vidi, ja ne propagiram Wayland, meni je svejedno potpuno, mogu sutra da se vratim na X, meni je Wayland funkcionalan i to je sve.
Mene mrzi da se vraćam, nema ni potrebe da se vraćam, verovao ti meni ili ne ja stvarno nemam problem sa Waylandom.
Da se razumemo, nije sve out of the box, mora da se radi na tome da bude funckionalan kao X, imao sam ja dosta muka na početku.
Na kraju da ne dužim mnogo, kad sam sve namestio, dugo mi je trebalo da provalim u čemu je bila fora sa jednim jedinim problemom koji je preostao, a to je da se na nekoliko sati, random neki interval. može biti od 5-6 sati pa do 24h , desi da se zamrzne sve, jedini spas je bio hard reset, naidjem slučajno na post nekog lika koji je provalio da je fora u linux-firmware paketu i da na novijim amd kartama dolazi do toga (sa latest firmwareom) i da onda downgrade na verziju od 25.03 čini mi se, otklanja taj problem, i tako je i bilo, upgrade tog paketa sam maskirao, možda je uradjen fix u medjuvremenu, trebalo bi da probam ali poenta je da nije sve glatko ali može da bude ako se potrudiš, nije za svakoga i za šire narodne mase.
Preterao sam da će uskoro postati default ali tu i tamo čujem da se ljudi sve više zanimaju i probaju, raspituju, ok, kažem neko moje trenutno iskustvo kakvo je.
Čini mi se da se nekako više priča o tome, kad će postati većinsko opredeljenje u odnosu na X pitanje je.
 
Poslednja izmena:
Ja nemam ništa protiv Waylanda i potpuno sam svestan svih problema i na X-u i na Waylandu. Ja bih voleo da Wayland već sutra zaživi i da postane defacto standard display server, i da više u životu ne pogledam xorg. Problem nije Wayland, ni Wayland developeri. Ljut sam i ogorčen jer je problem kompletna rastuća GNU/Linux "zajedinca" i sve veći broj bivših Windows korisnika koji napuštaju Windows i prelaze na GNU/Linux, i njihov maligni uticaj na "nextgen developere" koji se trude da im što više udovolje praveći kojekakva "rešenja" tipa snaps/flatpaks. Ljut sam i ogorčen jer jer problem što se desktop okruženja jako trude da budu Windows-Like/MacOS-like kako bi novonastalim svežim Microsoft hejterima prelazak na novu platformu bio što bezbolniji. Da sve bude na next, next, finish, jer je terminal fuj.

GNU/Linux zajednica više ne zna u kom pravcu ide i šta hoće. Hoćemo li razvijati X ili Wayland? Ako idemo na Wayland onda su corporate Linux distribucije problem. Canonical izmišlja toplu vodu sa MIR-om, Microsoft kupuje github, implementira Linux Subsystem u Windows 10, i otvoreno "podržava" opensource filozofiju ali ne i free software. GNU/Linux postaje Windows, Windows postaje GNU/Linux. Pravimo Windows igre, ali ih igramo sa Protonom na Linuxu sa 32bit verzijom Steam-a. Debilizam lišen elementarne logike. :( Da stvar bude još gora, mi se tim debilizmom dičimo u vidu kojekakvih handheld Linux konzola. Pogledaj samo kakvo je bloated smeće postao sam Linux kernel. Postao je toliko masivan i prekomplikovan da kontrola više nije moguća. 10+ miliona linija koda. Linux sam sebe uništava, a ja i ti se prepiremo oko Waylanda. :)

Ne znam za ostale, ali ja uskoro prelazim na BSD jer mi polako kreće bljuca svaki put kad vidim bilo šta što ima veze sa Linuxom. Nije to više to što je nekada bilo.
 
Poslednja izmena:
Da znaš da sam ja prilično dugo razmišljao o BSDu , ali JEDINA stvar koja me je uvek odvraćala je bio Steam.
Mislim da je to nemoguća misija i dan danas, mada nisam proveravao dugo ali rekao bih da i dalje to ne radi.
Obzirom da sam prestao da se igram zadnjih nekoliko meseci, (ne stižem jednostavno inače bih) mislim da si mi dao dobru ideju, zaboravio sam na BSD skroz :D
A imao sam ga u planu dugo, i to FreeBSD, jedino desktop okruženje ne znam koje bih stavio, uh :ROFLMAO:
Verovatno dwm, videću, možda ga bacim na VM ovih dana, nisam ga dugo probavao.
 
Instalirao sam Steam na FreeBSD-u bez ikakvih problema kao i Nvidia drajver za RTX 3070 sa Nvidia sajta. Drajver za GNU/Linux je 272mb, a isti taj drajver za FreeBSD je samo 94mb. Ko razume, shvatiće. ;)

Na BSD-u je sve logično i funkcioniše onako kako mozak podrazumeva i očekuje. Dok su apsolutno sve GNU/Linux distribucije ništa više nego obične krpačine koje su kao frankenštajn sastavljane i skarabudžene od milion različitih softverskih komponenti i modula, gde svaka komponenta ima svoj development team, svoje bagove, spinove, i različite verzije, BSD je pravi operativni sistem u celini i pravom smislu te reči. Ceo sistem je zaokružen i zatvoren, a istovremeno fleksibilan i modularan tamo gde treba i gde je bitno. Da ne spominjem da je njihov moto Security by default.
 
Nazad
Vrh Dno