Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Narode, da li moze neka preporuka za 'nenormalno' brzu microsd ?
Treba mi nesto sto ima izuzetno brz upis ali i citanje, nisam znao gde da pitam pa mislim da je ovde najidealnije mesto za ovakvo pitanje.

Gledao sam SanDisk Extreme PRO 128GB, ali bih hteo da cujem jel ima nesto boljle od ovoga, cena do 100evra
 
Mnogi sad trce na mirorlese plus gomila obih sto su izgustirali malo hobi koji polako zamire, rasprodaju dslr i stariju milc opremu, tako da se mogu naci ff tela i bolja stakla za mnogo manje novca.
Ionako danas fon mnogima zavrsi 99% zelja za fotkanjem.

Tako da danas bolje uzeti ff tela nego ove kropove, ako se i dalje zeli ici bas na foto opremu.
 
Mislim da je odlična prilika za kupovinu DSLR FF tela, Canon 5D Mark III je oko 700 evra, D750 Nikon isto, a to su i dalje odlična tela, i više od toga. Ja imam dva Nikona D750 i ajde, povuče me neka želja da kupim milc. I kupim Fuji X-T30 za 800 evra, polovan sa objektivom 18-55 f2.8-4.0. Da ga imam za putovanja, malih je dimenzija, lagan, maltene u džep stane. Boje su mu lepe, jpg direktno iz fotoaparata dobar, ali...po meni to ne vredi tog novca. Crop telo, fokus ne ubada baš čim je mračnije, što je slučaj i sa Milc Nikonima koje sam probao, nemaju AF Assist na blicu.
Ima i prednosti naravno, ekran na dodir, eye focus, fokus dodirom prsta na ekran. Ali ipak mislim da su još uvek skupi u odnosu na to što nude...
 
Sta da ti kazem, da si uzeo Sony, kao ja pre 8 godina, drugacije bi razmisljao! :D
U 2022. reci da milc-evi nisu u prednosti nad dslr-om zaista ne stoji nikako!
 
Moguće, stvarno nisam probao Sony, možda bih drugačije razmišljao :D Ne kažem da nemaju prednosti, niti da je dslr bolji, već da za isti novac može da se kupi npr Canon 5D III (Nikon D750, D810) i Fuji X-T30, koji ipak nisu ista kategorija. Pa i NIkon D4 je sada polovan toliko, jeste to telo iz 2012. ali po meni još uvek odličan aparat. Naravno, sve zavisi šta kome treba i ko za šta koristi opremu. Za porodične fotografije, putovanja, neće niko vući D4 i 24-70 + 70-200 koji zajedno imaju 10kg maltene.

Koristio sam Nikon Z5 i Z6, dobri su, imaju prednosti u odnosu na dslr, jedino to fokusiranje u tamnijim uslovima, znači ne mrkli mrak već neka prostorija gde su prigušena svetla, i muče se. Dok D750 tu ne greši. Fuji X-T30 je isto ok, ali on je krop i nije ni namenjen za neki ozbiljniji rad.

Koji Sony imaš? Mene je od njega odbijalo to što se mnogi žale na skin tone, koji ne može da se ispravi ni u obradi. Mada se ograđujem, to su tuđa iskustva, nisam lično video nit probao.

P.S. Sve ovo pišem za fotografiju, video skoro da i ne koristim, jednom u godini dana.
 
Pozdrav phofesionalci ;)
Da li je bila preporuka za aparat (+objektiv) do 500€ po mogućnosti novo (može i iz DE ako je tako povoljnije).
Gledao sam ovaj EOS 2000D što je Duke preporučio još u januaru, sad izađe povoljnije kod nas a gledao sam i 200D koji bi mi više odgovarao ali ne upada u budžet :(
Za početak kit a kasnije bi dodao makro jer to volim :)
 
Batali DSLR, to je proslost. Samo mirorless.
Za te pare Sony A6000 i da pevas.
Aparat iz linka gore je krš po 2022 standardima, cisto bacanje para.
 
@d4313 - Canon 200D je tehnoloski prosli vek u odnosu na A6000, ko hoce da sazna zasto, neka sam procita po netu. Ti mi i dalje nijsi pojasnio onu 2000-4000k evra mudrost!?

@delboy - kupovati, kao prvi sistem, u 2022.g. DSLR je cisto bacanje para jer pomenuti idu u istoriju, bez obzira na broj objektiva koji postoje. Uostalom i ako sad kupi DSLR, sledeci aparat koji bude kupio bice MILC tako da kad vec pocinje od 0, neka pocne sa necim sto je future proof.
 
@d4313 - Canon 200D je tehnoloski prosli vek u odnosu na A6000, ko hoce da sazna zasto, neka sam procita po netu. Ti mi i dalje nijsi pojasnio onu 2000-4000k evra mudrost!?

@delboy - kupovati, kao prvi sistem, u 2022.g. DSLR je cisto bacanje para jer pomenuti idu u istoriju, bez obzira na broj objektiva koji postoje. Uostalom i ako sad kupi DSLR, sledeci aparat koji bude kupio bice MILC tako da kad vec pocinje od 0, neka pocne sa necim sto je future proof.
Na kraju krajeva objektiv odlucuje sve, dzaba A6000 ako imas lose objektive. DSLR sa boljim objektivima ce uvek dati bolje slike od Mirrorless sa losim. Nije nikakvo bacanje pare, DSLR su neverovatno sposobni aparati. Ne treba da se uzima Mirrorless samo zbog toga sto postoji, jer razlika izmedju A6000 i 200D meni izgleda minimalna. Canon je Canon ipak.
 
Budalaština je danas ići na DSLR. Nismo više u 2008-oj godini.

U vezi ovog drugog, mislim da ni nema loših objektiva za A6000, OEM sigurno ne, a 3rd party su takođe jako dobri.
 
Tu smo dakle, Canon je Canon! Sto ne kazes odmah tako! :)
DSLR su sposobni ali MILC su sposobniji aparati a o objektivima da i ne pricamo, ipak je ovo 2022. g a ti izgleda, obzirom na svoje pisanije, nisi bas nesto informisan, narocito ako ti razlika izmedju 200D i A6000 izgleda minimalna a daleko od toga da je minimalna.
Npr 200D ima praistorijski AF modul kog sam ja imao u Canonu 30D daleke 2007, a predstavljen je 2006. godine, ako se ne varam i ima jedva jednu, centralnu AF tacku upotrebljivu, za razliku od A6000 koji ih ima nekoliko stotina. O dinamici senzora, rafalu, upotrebljivosti AF-a. trekingu na strani A6x00 serije da i ne govorim.

"Canon je Canon" je prica koja se zavrsila 2016 godine sa 5D4, nakon toga cao. To ti kaze neko ko je imao 5 Canon tela i 40 objektiva skoro 25 god.
 
Tu smo dakle, Canon je Canon! Sto ne kazes odmah tako! :)
DSLR su sposobni ali MILC su sposobniji aparati a o objektivima da i ne pricamo, ipak je ovo 2022. g a ti izgleda, obzirom na svoje pisanije, nisi bas nesto informisan, narocito ako ti razlika izmedju 200D i A6000 izgleda minimalna a daleko od toga da je minimalna.
Npr 200D ima praistorijski AF modul kog sam ja imao u Canonu 30D daleke 2007, a predstavljen je 2006. godine, ako se ne varam i ima jedva jednu, centralnu AF tacku upotrebljivu, za razliku od A6000 koji ih ima nekoliko stotina. O dinamici senzora, rafalu, upotrebljivosti AF-a. trekingu na strani A6x00 serije da i ne govorim.

"Canon je Canon" je prica koja se zavrsila 2016 godine sa 5D4, nakon toga cao. To ti kaze neko ko je imao 5 Canon tela i 40 objektiva skoro 25 god.
Nece svako da slika stvari koje zahtevaju brzi AF. Moj problem je da pricas o 200D aparatu kao da je nesto sto niko ne koristi, i da je neupotrebljivo, kad situaciju uopste nije takva. Dzaba sto su Mirrorless kamere sposobnije, kad to ne pravi veliku razliku u kvalitetu slike koje aparat proizvodi. Ne znam da prosecnu osobu zanima da A6000 ima milion AF tacaka a da neki Canon aparat ima samo jednu tacku u centru. I da je jedna tacka, taj AF radi veoma dobro.
 
Ovo je suluda diskusija u kojoj nema potrebe učestvovati. Kakav bre Canon DSLR kakvi bakrači u 2022-oj godini. Ovo ni 2015-te nije tema za polemiku, a ne danas.

Na stranu što ih je sve zajedno u paketu pojeo telefon. Džaba im što su bolji, očigledno je ta razlika postala nedovoljna.
 
Ovo je suluda diskusija u kojoj nema potrebe učestvovati. Kakav bre Canon DSLR kakvi bakrači u 2022-oj godini. Ovo ni 2015-te nije tema za polemiku, a ne danas.

Na stranu što ih je sve zajedno u paketu pojeo telefon. Džaba im što su bolji, očigledno je ta razlika postala nedovoljna.
U pravu si. Svi treba da se prebace na iPhone 13 kamere, nova tehnologija je uvek bolja nego stara, zar ne?
 
Ako mogu da se umešam iz ugla prosečnog korisnika: imao sam canon dslr, pa milc, pa Sony Rx100 i na kraju sam došao do toga da mi telefon završava posao ( za moje potrebe). A velike prednost je što je uvek uz mene. I mislim da je tako za 95% korisnija. Ovih 5% svakako zna šta im treba.
 
Jedno pitanje vezano za digitalne fotoaparate generalno. Uzevsi u obzir robusnost analognih fotaparata i filma kao medijuma, u smislu da i dan danas mogu da se koriste fotoaparati pravljeni 30-ih, 40-ih itd. kako na tom polju stoje digitalni fotoaparati po pitanju elektronike?
 
Poslednja izmena:
Isto ko i analogni, kad pazis, traje vecno. I digitalni su robusni. Pogotovo pro oprema.
 
Ne samo to, takođe se uspešno servisiraju, i tela i objektivi.
 
Btw, videh skoro neki noviji canon iz cetvorocifrene serije.. U odnosu na 40d npr. (koji sam imao) deluje kao igracka. Ne ulazim u kvalitet senzora, autofokusa i sl, samo kuciste i osecaj u ruci. Sad da uzimam, opet bih pre uzeo polovno dvocifreno telo, najnovije koje mogu.
 
Jedno pitanje vezano za digitalne fotoaparate generalno. Uzevsi u obzir robusnost analognih fotaparata i filma kao medijuma, u smislu da i dan danas mogu da se koriste fotoaparati pravljeni 30-ih, 40-ih itd. kako na tom polju stoje digitalni fotoaparati po pitanju elektronike?
To baš i nije potpuno tačno. Vremenom opruge gube elastičnost, plastika postaje krta, ulja i maziva se suše, sunđeri i gumeni delovi se bukvalno raspadaju itd. Čak i neka sočiva u objektivima postaju žuta a srebro na prizmama i ogledalima vremenom oksidira. Tj. stari aparati mogu da se koriste ako se redovno servisiraju. Problem je što originalnih delova za servisiranje ima sve manje a manje je i majstora koji se bave time. To će sve da dočeka i digitalne aparate za koju desetinu godina.
 
Gledao sam još malo, što duže se gleda to teže izabrati pa nisam hteo da preterujem :)
uglavnom odlučio sam da će 250D biti OK izbor, gledao sam i M50 ali sam ipak zaključio da je prvi bliže onome što želim.
Sledeće pitanje je gde pazariti nov aparat povoljno, gledao sam mediamarkt ali je razlika u odnosu na KP smešno minimalna.
 
Kakav failure, impresivno!
 
Nazad
Vrh Dno