Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

@rAMA pošto ima 18-55 EFS i 75-300mm EF (efektno 120x480mm, na crop senzoru je to x1,6) tako da bi bilo ok da pokrije raspon između. Meni je Canon EF 28-135mm univerzalno rešenje, ali poslužilo bi i u ovom slučaju.
 
Neki predlog? Jer kao što rekoh, predznanje na ovu temu mi je nula.
Ja ga nemam, a nisam ga nikada kupio jer mi je to uvek bila poslednja stvar na spisku želja. I tako sam i dalj bez istog.
Neko ko se bavi više fotografijom će ti već nešto predložiti. Bilo je negde u ovom podforumu predloga ranije ali ne znam tačno gde.
 
Надам се да модератори неће замерити на питању.
Имам стари комллет Никон d5000 + 18-55VR и 55-200VR (чини ми се да су ове ознаке, бројке свакако јесу тачне), који ми већ дуже времена скупља прашину. Давних дана су ми то донели из иностранства, и доста сам ја тога сликао, али никад нисам погледао колико тачно. Углавном, последњи пут је све то коришћено пре готово 4 године. Од тада стоји у торби, и скупља прашину.
Како немам времена да се бавим учењем фотографије (можда ћу једног дана имати, али свакако не скорије), размишљао сам да ли уопште то могу да продам, тј да ли би се за то нашао купац?

Ово није оглас, нити реклама, само питам за мишљење. Надам се да нећу добити честитку од модерације.
Хвала унапред.
 
Sve može da se proda. Jedino pogrešno je da foto oprema skuplja prašinu, ako ima ko da koristi.
 
Canon ds126741!!!?? :D
Jbt na aparatu pise naziv modela a to je ili Rebel T7 ili Canon EOS 2000D
Krop senzor, treba joj Canon EF-s 24mm f2.8 za to sto voli da radi a to je ulicarenje, street photography. malo da uci kako se radi sa prajmovima, kako se dobija taj almost 35mm fov look i kompozicija. Nikako 28-135mm i slicne stvari, treba joj sirine za ulicu. Takodje 50mm je predugo za krop senzor, da bi bio normalac, moze 35mm

@ceftriaxone - prodace se, ako je ocuvan.
 
rAMA
Nisi rekao budžet pa ću ja pretpostaviti da je neograničen i predložiti Sigma 18-35mm f1.8 koji je polovan oko 500e ali je savršen za njene potrebe.
Ako budžet nije neograničen onda Canon EF-s 24mm f2.8 ili Canon 50mm f1.8 STM koji su oko 100e svaki (možeš i oba ako imaš budžet pošto se lepo dopunjuju).

 
Canon ds126741!!!?? :D
Jbt na aparatu pise naziv modela a to je ili Rebel T7 ili Canon EOS 2000D

Canon EOS 2000D je u pitanju, dovoljan pokazatelj koliko se razumem i koliko sam loš ninja kad treba preturati po tuđim stvarima.

Sve bi bilo lakše da sam zapamtio jedno od brojnih predavanja koja mi je držala o fotografiji i priči šta naredno planira od objektiva i gadgeta...

Hvala svima na pomoći, biće Canon 50mm f1.8 STM i Canon EF-s 24mm f2.8. Jedan sada, jedan za godišnjicu...
 
Polovni u mint stanju (24mm stm i 50mm stm) u komplet pakovanju mogu da se nađu za 170-180e, odlična kombinacija za nekog ko ne planira previše da potroši a jako moćna kombinacija i za ulicu i za portrete. Ako je cifra visoka, onda je dobar izbor i 40mm STM. Na ovom kanalu možeš da pogledaš razlike između 40mm i 50mm, a imaš i klipove za sva tri objektiva pojedinačno . Inače, za nekog ko nema veliki broj objektiva možda najbolji izbor bi bio Tamron/Sigma 17-50mm 2.8 sa stabilizacijom (cena 170 do 200e na oglasima).
 
Poklonu se u objektiv ne gleda!!
 
evo i ja gledam da uzmem za nikon d3300 18-135 on je oko 100e na kp polovan.Da zamenim 18-55 koji cu ostaviti za rezervu svakako.A sto se tice ostalih objektiva obicno koristim 70-300 i 50mm yonguo uzeo davno sa alija za 50e i jos prosao bez carine.Treba mi nekad kad slikam na otvorenom da ne moram nonstop da se zezam sa 70-300.
 
evo i ja gledam da uzmem za nikon d3300 18-135 on je oko 100e na kp polovan.Da zamenim 18-55 koji cu ostaviti za rezervu svakako.A sto se tice ostalih objektiva obicno koristim 70-300 i 50mm yonguo uzeo davno sa alija za 50e i jos prosao bez carine.Treba mi nekad kad slikam na otvorenom da ne moram nonstop da se zezam sa 70-300.
Много дисторзирају такви објективи. Можда да узмеш фиксни објектив рецимо 100mm 2.8 ?
Чим је 18 135, рачунај да није баш сјајан нпр од 100mm, а да су неки распони бољи (нпр 35-70) а неки не.
 
Većina novijih Nikon tela ima automatsku korekciju distorzije za Nikon objektive.
Ali stoji da zoom objektivi nisu jednako dobri u svakom delu raspona po ostalim parametrima (vinjeting, kontrast, oštrina...)
Edit: ako je 70-300G dovoljno dobar, onda će biti i 18-135.
 
Poslednja izmena:
LR takođe da ima profile za sve, PS i drugi softveri takođe.
Niste videli na šta liče Sony objektivi, šta su sve spremni da urade optički da budu oštri, geometrija kanal, ali to se najlakše sredi jer je predvidivo - sa tim kompromisom su napravili optičku formulu.

Ne može se više razdvajati softver od hardvera nigde, a pogotovo ne u fotografiji. Gledajte šta rade telefoni, prosto me sunce ogreje kad vidim da se trza mrtvi DSLR U ovakvim temama.
 
Distorzije objektiva vec jedno 15 godina nisu tema za diskusiju, softver pegla sve vrlo uspesno.
 
Većina novijih Nikon tela ima automatsku korekciju distorzije za Nikon objektive.
Фиксни објективи могу да приме више светлости и самим тим су бољи, а ови који су зум објективи, поједина подешавања не вреде ништа тј. слике су лоше, нпр на малим отворима бленде.
Још се и ти зум објективи кваре, фиксни објективи су доброг квалитета, ако се нешто деси, лако се налази мајстор за поправку.
Niste videli na šta liče Sony objektivi, šta su sve spremni da urade optički da budu oštri, geometrija kanal, ali to se najlakše sredi jer je predvidivo - sa tim kompromisom su napravili optičku formulu.
Виђао сам доста странаца туриста, нико не носи Сони. Или Никон или Canon. Верујем да су Sony добри, али то је варијанта да су малецна тела као point and shoot и неки велики објективи ? Или сам погрешио ?
Distorzije objektiva vec jedno 15 godina nisu tema za diskusiju, softver pegla sve vrlo uspesno.
Како дисторзира DX објектив на 18 милиметара, све што гледаш постају криве куле у Пизи...
Постоје дисторзије које се не могу аутоматски решити помоћу софтвера у апарату.
Поједини објективи као Nikon 24mm 2.8 имају комплекснију дисторзију које захтевају употребу посебних програма да би се то решило.
Било како било, фиксни објективи су оштрији у оној области коју покривају, док су зум објективи у неком делу оштрији, у неком делу мање оштри, а негде једва и употребљиви.
Наравно има и скупих добрих зум објектива, али има такође и скупих фиксних, па је то игранка без престанка, све зависи колико ко жели да уложи у опрему.
 
^auuuu brate mili, sta napriča sve u samo jednom postu... Komedija...
 
DXO modul za 12-24 otvoren pravi čudo, modul za 17-55 i nije neka promena. Mene najviše nerviraju hromatske aberacije.
A provalio sam od kad imam 4k tv, da je masa čak i skupljih filmova snimana sa krš objektivima (krš je za mene kada vidim hromatske aberacije po uglovima).
Toliko o tome.....
 
Nadji lepo na IMBD sa cime su snimati ti filmovi pa ces da vidis da su ti objektivi sve samo ne krs, vec najcesce vrhunac u svojoj oblasti i kostaju ko nov automobil. Razlog zasto konstruktori objektiva tog tipa odustaju od totalnog optickog korigovanja aberacija je stvaranje i zadrzavanje karaktera pojedinih duzina. To je bitnije za narativ nego aberacije.
U fotografiji takodje, hromatske aberacije nisu nesto sto coveka treba da brine, sw to resava...
 
A moze da se desi i da su koristili neke stare objektive, kako bi dobili odredjenu atmosferu...tipa novi Betmen je za dosta kadrova koristio Helio 44M-2 objektiv, koji kosta 10e :D
 
Ja vučem traumu iz vremena kada sam koristio Sony f828, koji je na f2.0 u kontrastnim cenama imao ozbiljan purple fringe, pa me to nerviralo, veoma. Ostala trauma do dana današnjeg....
 
Potražnja zbog videografije je na to stavila tačku i promenila potrebe kupaca. Fotografija je našla svoje mesto u mobilnom segmentu, što je zasluga instagrama. Nekada se 5D II uzimao za HD format, onda je a6300 bio prvi pristupačan sa 4K i internim snimanjem. Vlasnik sam oba, tako su diktirani trendovi i DSLR držim po strani, ako zatreba za fotografisanje dinamičnih scena, koje ogledalo i zavesa bolje hvataju od same zavesice na MILC, što je suštinska razlika kada je rolling shutter u pitanju.
 
Cesto fotografisem, sta god da si podrazumevao pod dinamicne scene, sa MILC-om i ne vidim nikakav rolling shutter... Da nisi nesto pomesao!?
 
Nazad
Vrh Dno