Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Podrazumevao sam sve što je u pokretu i slikam iz ruke dok se krećem sa fotoaparatom. Pri istim brzinama zatvarača, DSLR daje manje neoštre fotografije.
 
Pri kojim to brzinama zatvaraca dslr daje vise oste fotke od milc? Ziv nisam...
 
Pozdrav!
Planiram da kupim objektiv pa me zanima misljenje iskusnijih ljudi.
Naime, u izboru su 2 objektiva:
Sigma AF 30mm f/1.4 DC HSM Art
Nikon 35mm f/1.8G DX
Telo je D5100 i imam kit objektiv uz njega 18-55 / 3.5-5.6G. Nije los ali cim je slabije svetlo pokazuje svoje lose strane.
Ima li neko od vas iskustva sa jednim ili oba od ovih objektiva na krop telima? Za Nikon sam procitao da ima jake hromatske aberacije, a nisam nasao primere ili neke detaljnije uslove pod kojima se pojavljuju.
Unapred hvala za odgovore i savete, ako ih bude naravno.
 
Ja sam koristio 35mm f1.8g fx...i pazi, objektiv je odlican za te pare...kompaktan, lagan i lepo radi...nisam imao nekih preteranih problema sa aberacijama...sto se sigme tice...te starije verzije su imale problema sa fokusom...ne znam kako bi fokus radio u slabijim svetlosnim uslovima... :)
 
Ja sam koristio 35mm f1.8g fx...i pazi, objektiv je odlican za te pare...kompaktan, lagan i lepo radi...nisam imao nekih preteranih problema sa aberacijama...sto se sigme tice...te starije verzije su imale problema sa fokusom...ne znam kako bi fokus radio u slabijim svetlosnim uslovima... :)
Da, zbog toga sam i hteo da cujem misljenje ljudi koji imaju iskustva sa njima. Citao sam uglavnom recenzije profesionalaca koji rade ili proveravaju sve sto postoji, i naravno da ce ovaj od 200e da bude losiji od onih koji su preko 1000. Ili su komentari ljudi kojima je ideal fotka za Instagram, pa i ne obracaju paznju na sitnice.
Hvala na odgovoru, nadam se da ima neko ko je koristio Sigmu, da cujem iz prve ruke kakvi su utisci, posto razlika u ceni nije neka prevelika da mogu lakse da odlucim.
 
Pazi, ako je to dobar primerak sigme, onda super...najbolje odes do coveka koji prodaje, probas kako fokusira, proveris ostrinu, aberacije...ostrinu po coskovima...ako ti odgovara, uzmes...vidi da ne porucujes brzom postom, posto objektiv moze da se zezne, ili da jednostavno ne radi kako ti zelis, pa je onda cimanje da ga vratis...racunaj da tvoj aparat nema opciju stelovanja fokusa, tako da mora u startu da radi kako treba. :)
 
Pazi, ako je to dobar primerak sigme, onda super...najbolje odes do coveka koji prodaje, probas kako fokusira, proveris ostrinu, aberacije...ostrinu po coskovima...ako ti odgovara, uzmes...vidi da ne porucujes brzom postom, posto objektiv moze da se zezne, ili da jednostavno ne radi kako ti zelis, pa je onda cimanje da ga vratis...racunaj da tvoj aparat nema opciju stelovanja fokusa, tako da mora u startu da radi kako treba. :)
Oba su novi, Nikon je oko 150-160e a Sigma oko 280. Razlika jeste skoro duplo, ali ako uzmem u obzir koliko kostaju objektivi 120e i nije strasno, toliko sam i planirao da dam za objektiv. U svakom slucaju i ako ne budem zadovoljan mogu da ga prodam bez velikog gubitka (bar se nadam).
To za stelovanje zuma nisam znao 🤔...
 
Štelovanje fokusa, ne zoom-a.
Nekad ranije su sigme lošije čuvale vrednost, ne znam da li se promenilo u međuvremenu.
 
Ima li neko savet šta da kupim od dodatne opreme (objektivi posebno) za Canon M50 II BK M15-45 IS SEE?
Nemam gram mozga za fotografisanje i po meni bolje slike pravi moj S6 nego ovo čudo ali to je već neka druga priča.

Treba mi neki objektiv koji će biti dobar za slikanje indoor, portreti i slično. Mislim i s ovim mogu da fotografisem, ali ako bi neki objektivi dali bolje rezultate bilo bi dobro. Video sam da ima i adapter za EOS valjda.. Pa možda mogu i oni da dodju u obzir.
 
Oba su novi, Nikon je oko 150-160e a Sigma oko 280. Razlika jeste skoro duplo, ali ako uzmem u obzir koliko kostaju objektivi 120e i nije strasno, toliko sam i planirao da dam za objektiv. U svakom slucaju i ako ne budem zadovoljan mogu da ga prodam bez velikog gubitka (bar se nadam).
To za stelovanje zuma nisam znao 🤔...
Za 280e ili malo vise imas nikon 35mm f1.8g ED verziju za full frame...mozda bolje onda nju da juris...sigirno ce fokus raditi bolje od sigme, a ako u nekom trenutku odlucis da predjes na full frame, taj objektiv je odlican...koristio sam ga godinama, odlican je za svasta nesto...brz, ostar :)
Evo ga. :)

 
Štelovanje fokusa, ne zoom-a.
Nekad ranije su sigme lošije čuvale vrednost, ne znam da li se promenilo u međuvremenu.
Hvala na ispravci, tako se desava kad forumasim i radim u isto vreme))
Sad je sve moguce, svako ceni opremu koliko misli da treba, cene polovne opreme su sarene kako sam primetio mada nisam se nesto detaljno unosio u proveru, da budem iskren.

Za 280e ili malo vise imas nikon 35mm f1.8g ED verziju za full frame...mozda bolje onda nju da juris...sigirno ce fokus raditi bolje od sigme, a ako u nekom trenutku odlucis da predjes na full frame, taj objektiv je odlican...koristio sam ga godinama, odlican je za svasta nesto...brz, ostar :)
Evo ga. :)

Dobra ideja, posto sam ovo telo uzeo za snesne pare cisto da se oprobam, pa ako mi se svidi menjacu za nesto bolje. Poslednje moje fotke koje su bile nesto ozbiljnije od klika na telefonu su bile na filmu 35mm i Zenit 11 cini mi se.
 
Moja 2 centa su : idi na 35mm f1.8 G DX. Sigmu nisam probao, a 35 dx sam koristio godinama. Sa 35mm nisam imao problema oko fokusiranja, a to cesto zna da bude bolna tacka tih serija Nikona. Mislim da cak ni nemas mogucnost af-fine tune na D5100? Barem ja nisam imao na D5300.

Ako budes prelazio na full frame, lako ces ga prodati za iste pare koje si ga i platio, pa onda kupovati nesto drugo...
 
Distorzije odavno pegla svaki iole ozbiljan SW tako da to nije pitanje za razmatranje iz mog ugla.
Ono sto jeste pitanje je sta mu vise prija, 50mm ili 35mm FOV.
 
Distorzije odavno pegla svaki iole ozbiljan SW tako da to nije pitanje za razmatranje iz mog ugla.
Ono sto jeste pitanje je sta mu vise prija, 50mm ili 35mm FOV.
35 mm губи део слике ако се исправља дисторзија, кад се одсече део слике. 50mm 1.8d има веома малу дисторзију, одличан објектив.
24mm je на DX као 35mm на FX FOV.
 
Ima li neko savet šta da kupim od dodatne opreme (objektivi posebno) za Canon M50 II BK M15-45 IS SEE?
Nemam gram mozga za fotografisanje i po meni bolje slike pravi moj S6 nego ovo čudo ali to je već neka druga priča.

Treba mi neki objektiv koji će biti dobar za slikanje indoor, portreti i slično. Mislim i s ovim mogu da fotografisem, ali ako bi neki objektivi dali bolje rezultate bilo bi dobro. Video sam da ima i adapter za EOS valjda.. Pa možda mogu i oni da dodju u obzir.
22mm i 50mm klasika za taj aparat. Mada bi prvo bilo poželjno da se malo izvežbaš jer to nije P&S aparat. Ima dosta opcija i moraš mu posvetiti pažnje kako bi naučio da ga koristiš. Veruj mi pravi mnooogo bolje slike od S6.
 
Na sta treba obratiti paznju kada se kupuje polovan milc kao sto su sony a5100 ili a6000? (ako sam dobro razumeo ti modeli se preporucuju za hobiste amatere u svetu fotografije)......da li je 5,6,7 hiljada okidanja puno?

Apsolutni sam laik sto se tice ove tematike,niti me to preterano zanima samo hocu da kupim takav aparat kao poklon...:)
 
Nije puno 7 hiljada okidanja, tj. nije ništa.

Nije mi poznato da imaju neke mane. Jedino taj primerak konkretno pogledaj, slikaj, vidi da li je normalno eksponirana fotografija, vrti menije, gledaj slike. Proveri kako fokusira objektiv, itd.

Na a5100 proveri kako radi tač na autofkusu. Moj ne radi dobro.
 
Nije puno 7 hiljada okidanja, tj. nije ništa.

Nije mi poznato da imaju neke mane. Jedino taj primerak konkretno pogledaj, slikaj, vidi da li je normalno eksponirana fotografija, vrti menije, gledaj slike. Proveri kako fokusira objektiv, itd.

Na a5100 proveri kako radi tač na autofkusu. Moj ne radi dobro.
Nije puno.Npr ovoliko ima moj nikon D3300 od 2016 godine do sad.
photo_2023-10-07_14-04-27.jpg
 
Bah...iako bih zeleo da kupim Sony a5100 i vec neko vreme ga trazim,ali pitam se gde to kupiti a da je maximalno ocuvan,da je full pakovanje (tj da ima sve kao i kada se kupuje nov,kutija,uputstva,punjac,objektiv itd)?............koliko vidim taj model nov vise nema u prodaji (a i da ga ima valjda bi kostao 70 hiljada din),na KP postoji par primeraka ali nisu ono sto ja trazim (nisu bas ocuvani najbolje,vide se tragovi koriscenja,ili im nedostaje punjac,objektiv itd)..........ima ih na ebay,ali tamo treba platiti shipping,pa onda ovde dere carina itd....

Izgleda da cu morati da se zadovoljim Nikonom d3500....nasao sam bas to sto trazim,full pakovanje,bez tragova koriscenja,kao da je sad izvadjen iz kutije i raspakovan,samo par stotina slika napravljenih i to za 300 eura...
 
Izgleda da cu morati da se zadovoljim Nikonom d3500....nasao sam bas to sto trazim,full pakovanje,bez tragova koriscenja,kao da je sad izvadjen iz kutije i raspakovan,samo par stotina slika napravljenih i to za 300 eura...
Каквих 300 евра, па за те паре можеш набавити D5100 који има ротирајући екран и не спада у почетничке.
Не узимај те који су скроз за почетника, кад прерастеш да га не би брзо продавао.
 
...a i kupovina DSLR-a u 2023, diskutabilno krajnje!
 
Каквих 300 евра, па за те паре можеш набавити D5100 који има ротирајући екран и не спада у почетничке.
Не узимај те који су скроз за почетника, кад прерастеш да га не би брзо продавао.

Kupujem kao rodjendanski poklon za dečaka koji puni 13 godina,tako da i jeste za totalnog početnika...

Btw,zato mi je i bitno da aparat bude kao da je nov,kompletan sa kutijom,tj kao da je iz prodavnice......a koliko vidim,to se,relativno,retko nalazi u ponudi,naročito za sony 5100 koji sam prvo hteo da kupim

A ako se ispostavi da pomenuti dečak brzo izgustira aparat,onda ću ga preuzeti ja,a takodje sam totalni početnik u svetu fotografije :).....msm,do sada mi je što se tiče fotografisanja sve poslove završavao mobilni telefon...
 
Kupujem kao rodjendanski poklon za dečaka koji puni 13 godina,tako da i jeste za totalnog početnika...

Btw,zato mi je i bitno da aparat bude kao da je nov,kompletan sa kutijom,tj kao da je iz prodavnice......a koliko vidim,to se,relativno,retko nalazi u ponudi,naročito za sony 5100 koji sam prvo hteo da kupim

A ako se ispostavi da pomenuti dečak brzo izgustira aparat,onda ću ga preuzeti ja,a takodje sam totalni početnik u svetu fotografije :).....msm,do sada mi je što se tiče fotografisanja sve poslove završavao mobilni telefon...
Не заборави да 18 55 који добијаш је објектив који ћеш изгустирати за месец дана.
Неки добар фиксни узми у обзир за куповину.
Нпр 50mm 1.8 D. Мануелни фокус само да знаш.
Дете не верујем да ће хтети да се бакће са тим, али теби би значило.
Најбитнији ти је број окидања за фитоапарат. Ако узмеш тај најјефтинији, мана је што га не можеш продати по цени коју си ти платио.
 
Ne delim mišljenje po pitanju korišćenja opsega kratkih žižnih daljina kao nešto što se brzo izgustira, jer uprkos posedovanju i drugih objektiva, najčešće fotografišem sa kit palačinkoma 16-50 na a6300, a trebale bi mi još kraće žižne daljine pa za takve situacije koristim širokougaonu kameru sa telefona. Osim nužde da zabeležim celovitost enterijera, žene žele da izgledaju atraktivnije, a ni poneki muškarci me ne pošteđuju tog zahteva, što rezultuje to kao moju stvarnu potrebu.
 
Ako je za decka od 13 i totlnog pocetnika ok, ajde da prodje.
Medjutim nikako ne savetujem 50mm na krop senzoru! Nikome, ni iskusnima ni pocetnicima.
Da bi naucio da kadrira, treba mu nesto sto ima 35mm ili 50mm FOV, odnosno 24mm ili 35mm na kropu jer 50mm na kropu je 75mm fov sto nije nizasta....
 
Ako je za decka od 13 i totlnog pocetnika ok, ajde da prodje.
Medjutim nikako ne savetujem 50mm na krop senzoru! Nikome, ni iskusnima ni pocetnicima.
Da bi naucio da kadrira, treba mu nesto sto ima 35mm ili 50mm FOV, odnosno 24mm ili 35mm na kropu jer 50mm na kropu je 75mm fov sto nije nizasta....
Lepo kazes ja na D3300 i D80 Koristim 35 ili 50mm od fiksnih.Doduse moji su yongnuo kinezi ali rade za te pare.
 
Nazad
Vrh Dno