Šta je novo?

Kupovina polovnog telefona koji je jos uvek pod ugovornom obavezom

Ever86

Poštovan
Učlanjen(a)
07.05.2014
Poruke
133
Poena
95
Zelim da kupim nov telefon i primecujem sijaset oglasa u kojma se prodaju telefoni jos uvek pod ugovornom obavezom stari od po mesec dana do sest meseci. Da li neko moze da mi objasni kako se nekome isplati da potpise ugovor u kome se obavezuje da provajderu za telefon da 1000 i kusur evra u rasponu od dve godine, a onda koliko sutra ili posle par meseci prodaje taj isti telefon za 300 evra?
Kao i to da li da kupujem takav telefon i da li sam u ikakvoj opasnosti u slucaju kupovine takvog telefona, sta se desava ako taj neko ne izmiruje svoje ugovorne obaveze nakon sto mi proda telefon i tome slicno? I da li mogu nekako da se zastitim u takvom slucaju?
Molim za pomoc ili bilo kakve savete
 
Poslednja izmena:
Zelim da kupim nov telefon i primecujem sijaset oglasa u kojma se prodaju telefoni jos uvek pod ugovornom obavezom stari od po mesec dana do sest meseci. Da li neko moze da mi objasni kako se nekome isplati da potpise ugovor u kome se obavezuje da provajderu za telefon da 1000 i kusur evra u rasponu od dve godine, a onda koliko sutra ili posle par meseci prodaje taj isti telefon za 300 evra?
Kao i to da li da kupujem takav telefon i da li sam u ikakvoj opasnosti u slucaju kupovine takvog telefona, sta se desava ako taj neko ne izmiruje svoje ugovorne obaveze nakon sto mi proda telefon i tome slicno? I da li mogu nekako da se zastitim u takvom slucaju?
Molim za pomoc ili bilo kakve savete

Da li ti je palo na pamet da taj neko kupuje uslugu od provajdera, pa telefon dobija po nizoj ceni?
Dakle NIKO ne placa NIJEDAN telefon 1000e. Placa svoju pretplatu za saobracaj koji trosi i samo odredjeni deo za sam uredjaj.

Savet je kupi telefon u radnji. (ovo nikada, nikome nisam preporucio)
 
Nemaš opasnosti. Npr neko moze telefon da uzme na firmu, proda ga za keš, a provajderu plati preko računa.

Em dobije keš, em vrati pdv.
 
Imam ja vec iskustva sa kupovinom polovnih telefona, ali ovo je prvi put da razmatram da kupim second hand telefon sa ugovora, pa pitam.
A, u slucaju da taj neko nakon prodaje telefona ne placa svoju ugovornu obavezu i u potpunosti je zanemaruje meni to ne moze da se vrati nikako ? Posto to vidim kao jedini potencijalni problem, msm niko ne moze da me optuzi da sam ga ukrao ako mi prodavac da kompletnu dokumentaciju sa garancijom i racunom prilikom primopredaje, ali sam eto cuo da u inostranstvu telefonije mogu da blokiraju uredjaj kao sankciju za ne postovanje pretplatnicke obaveze kao i da traze sam uredjaj nazad.
 
Da li ti je palo na pamet da taj neko kupuje uslugu od provajdera, pa telefon dobija po nizoj ceni?
Dakle NIKO ne placa NIJEDAN telefon 1000e. Placa svoju pretplatu za saobracaj koji trosi i samo odredjeni deo za sam uredjaj.

Savet je kupi telefon u radnji. (ovo nikada, nikome nisam preporucio)

Ne, nije mi palo na pamet. Kako sve razumne cene telefona zahtevaju pakete koji kostaju preko 3000 dinara mesecno i nema osobe na planeti Zemlji kojoj je takav potreban. U suprotnom uz paket koji je iole koristan bices duzan da platis telefon prosle generacije po ceni telefona nove generacije. Tako da ne. Ti placas svoj telefon 1000 evra, osim ako ti zaista nije potrebno 10000 poruka i 1tb mobilnog interneta mesecno i jos imas 5000 dinara mesecno da to finansiras. U tom slucaju domace ponude paketa su sjajne u najmanju ruku. Ali, ne verujem da ce bilo ko svih 5 takvih ljudi u celoj drzavi da kaci telefon na oglasnu tablu 3 dana od kupovine.
 
A, u slucaju da taj neko nakon prodaje telefona ne placa svoju ugovornu obavezu i u potpunosti je zanemaruje meni to ne moze da se vrati nikako ? Posto to vidim kao jedini potencijalni problem, msm niko ne moze da me optuzi da sam ga ukrao ako mi prodavac da kompletnu dokumentaciju sa garancijom i racunom prilikom primopredaje, ali sam eto cuo da u inostranstvu telefonije mogu da blokiraju uredjaj kao sankciju za ne postovanje pretplatnicke obaveze kao i da traze sam uredjaj nazad.

Savet, kad kupujes takav telefon (a inace to vazi za kupovinu bilo kog telefona preko oglasa) obavezno trazi od prodavca broj licne karte na uvid, a mozes i da sklopis neki mali kupoprodajni ugovor od dve recenice, tipa osoba x prodaje osobi y telefon po z ceni, vasi potpisi i to je to. Time dokazujes da nisi ukrao telefon, ili da ti je prodavac svojevoljno prodao predmet. To te ne stiti ako je on telefon negde ukrao, za to ce on odgovarati, a ti ne, ako dodje do toga jer si pokriven papirom.
Provajderi nikad ne uzimaju telefone nazad jer oni vise nemaju cenu po kojoj su prodati (ne isplati im se, njih interesuju pare koje su im duzne a ne aparati). Oni jure dug od potrazioca pretnjama, sudskim putem ili prodajom duga kompanijama koje se bave uterivanjem dugova.
 
Savet, kad kupujes takav telefon (a inace to vazi za kupovinu bilo kog telefona preko oglasa) obavezno trazi od prodavca broj licne karte na uvid, a mozes i da sklopis neki mali kupoprodajni ugovor od dve recenice, tipa osoba x prodaje osobi y telefon po z ceni, vasi potpisi i to je to. Time dokazujes da nisi ukrao telefon, ili da ti je prodavac svojevoljno prodao predmet. To te ne stiti ako je on telefon negde ukrao, za to ce on odgovarati, a ti ne, ako dodje do toga jer si pokriven papirom.
Provajderi nikad ne uzimaju telefone nazad jer oni vise nemaju cenu po kojoj su prodati (ne isplati im se, njih interesuju pare koje su im duzne a ne aparati). Oni jure dug od potrazioca pretnjama, sudskim putem ili prodajom duga kompanijama koje se bave uterivanjem dugova.

Hvala puno na odgovoru.
 
Ne, nije mi palo na pamet. Kako sve razumne cene telefona zahtevaju pakete koji kostaju preko 3000 dinara mesecno i nema osobe na planeti Zemlji kojoj je takav potreban. U suprotnom uz paket koji je iole koristan bices duzan da platis telefon prosle generacije po ceni telefona nove generacije. Tako da ne. Ti placas svoj telefon 1000 evra, osim ako ti zaista nije potrebno 10000 poruka i 1tb mobilnog interneta mesecno i jos imas 5000 dinara mesecno da to finansiras. U tom slucaju domace ponude paketa su sjajne u najmanju ruku. Ali, ne verujem da ce bilo ko svih 5 takvih ljudi u celoj drzavi da kaci telefon na oglasnu tablu 3 dana od kupovine.

Ko si ti da sudis kome kakav paket treba???
Paketi oko 3000 din imaju oko 1000 minuta plus tako nesto sms i mb interneta. Da li ti je palo na pamet da neko mozda stvarno telefonira?? Ima takvih mnogo, veruj mi. Blago tebi kada zavrsavas posao sa mnogo manje.
I shvati. Ne kosta te telefon 1000e. Kosta te pretplata za uslugu mobilnog operatera. Razumes, usluga, zvanje, poruke, internet. Telefon ti je samo pogodnost koju dobijas ako se obavezes ugovorom na 2 godine.
Promasio si ti i forum...

Kupi telefon u radnji i nemoj da lupas glavu bez razloga.
 
Ja imam paket na MTS-u koji mi koriste clanovi familije kojima ne treba android telefon niti ce im ikad trebati (stariji ljudi).

I naravno kad produzim ugovornu obavezu MTS mi daje onu ponudu sa segmentacijom da iz vise tarife uzmem telefon za dinar (a pri tom ostajem na toj manjoj tarifi).

Pa naravno da cu odmah da ga prodam kad mi ne treba :)

Eto, naprimer to je jedan od razloga prodaje telefona prilikom produzenja paketa.
 
Nemaš opasnosti. Npr neko moze telefon da uzme na firmu, proda ga za keš, a provajderu plati preko računa.

Em dobije keš, em vrati pdv.

Em nacini dupli poreski prekrsaj, time sto proda takav telefon, bez IZDAVANJA fiskalnog racuna.
Kad kupujes telefone preko oglasa trazi i garanciju i fiskalni i ne zezaj se.


Cozmo, ali ti placas taj telefon ipak, jer ne dobijes 50% popusta na pretplatu?
 
Poslednja izmena:
Ko si ti da sudis kome kakav paket treba???
Paketi oko 3000 din imaju oko 1000 minuta plus tako nesto sms i mb interneta. Da li ti je palo na pamet da neko mozda stvarno telefonira?? Ima takvih mnogo, veruj mi. Blago tebi kada zavrsavas posao sa mnogo manje.
I shvati. Ne kosta te telefon 1000e. Kosta te pretplata za uslugu mobilnog operatera. Razumes, usluga, zvanje, poruke, internet. Telefon ti je samo pogodnost koju dobijas ako se obavezes ugovorom na 2 godine.
Promasio si ti i forum...

Kupi telefon u radnji i nemoj da lupas glavu bez razloga.

Ako ti je zaista potrebno 40 giga interneta i 4000 minuta mesecno svaka ti cast majstore. I ako ces nezavisno odakle ti telefon da placas 6000 dinara mesecno naredne 2 godine tu neminovnost koja ti je neophodna za dalji opstanak. Svaka cast, zaista zasluzujes da dobijes telefon po povlascenoj ceni, ali svakako shvati da si u manjini i da broj oglasa po netu svakako nije u saglasnosti sa brojem ljudi koji pakete od 50 evra mesecno vide kao nephodne za dalju egzistenciju.
Ti da se razumes u ista znao bi koja je vrednost handseta na globalnom trzistu i znao bi da cene koje nude domaci distributeri je za od 150 do 200% veca od globalnog trzista. Zato nemacki Saturn koji vazi za preskup nudi Galaxy s5 po istoj ceni koju nas Gigatron trazi za Galaxy s4.
Postavio sam ovde vrlo jednostavno pitanja i dobio sam odgovor od coveka, ne znam zasto se uopste javljas pisuci ovakve stvari, uopste te nisam pitao za slobodno misljnje da li se isplati uzimati paket od 30+ evra mesecno kako bih kupio telefon po njegovoj normalnoj ceni i da li je za mene kupovina polovnog telefona ili nije.
Ako je ovaj forum pun ekonomista i inzenjera kao sto si ti, onda mi ovde zaista nije mesto.
U svakom slucaju, jos jednom hvala Aco, pomogao si mi, sad znam sta cu da radim.
 
Ja imam paket na MTS-u koji mi koriste clanovi familije kojima ne treba android telefon niti ce im ikad trebati (stariji ljudi).

I naravno kad produzim ugovornu obavezu MTS mi daje onu ponudu sa segmentacijom da iz vise tarife uzmem telefon za dinar (a pri tom ostajem na toj manjoj tarifi).

Pa naravno da cu odmah da ga prodam kad mi ne treba :)

Eto, naprimer to je jedan od razloga prodaje telefona prilikom produzenja paketa.


Ali, koliko ja znam vrlo je ogranicen izbor modela u tom slucaju. Nece ti sigurno nuditi G2 za 1 dinar uz paket od 2000 dinara mesecno, pa makar im bio korisnik zadnjih 15 godina.
Em nacini dupli poreski prekrsaj, time sto proda takav telefon, bez IZDAVANJA fiskalnog racuna.
Kad kupujes telefone preko oglasa trazi i garanciju i fiskalni i ne zezaj se.


Cozmo, ali ti placas taj telefon ipak, jer ne dobijes 50% popusta na pretplatu?

Hvala na komentaru. Naravno da cu to zahtevati, smatram da mi je to jedina i simultano dovoljna sigurnost sad kad znam da me telefonija nece juriti u slucaju da preprodavac nesto izmulja na svom kraju.
 
Cozmo, ali ti placas taj telefon ipak, jer ne dobijes 50% popusta na pretplatu?

Ne placam ga. Ostajem na istom paketu kao i do tad, a uzmem telefon koji se dobija za 1 din ali u visim paketima. Vise zaradim na prodatom telefonu nego na 50% popusta.
 
To znaci da ga placas, tj. nije 1RSD nego 50% pretplate. E sad da li to vredi vise od telefona je druga stvar, i retka pojava kod MTS-a :)

Ever, firme imaju druge racunice. Ne razmisljaj kao pojedinac da li ti treba paket od 4000 minuta, vec kao firma. Nema tu "egzistencija", vec poslovna potreba i sasvim druge racunice od onih koje vidis na sajtu za fizicka lica.
 
ever je jedan od onih koji i celu pretplatu računa/vidi kao "ratu" za telefon :) :) :D :D


Ever, Telenor, Prenesi i surfuj M, 1095 din mesečno, kupljen alkatel C3 plaćen 1 dinar., uz obavezu 24 meseca.

Pitanje, koliko košta taj C3 ?
 
Poslednja izmena:
Теленор, пренеси Л, 1195 дин месечно, купљена лумиа 620, плаћена 1 дин.
Колико кошта та лумиа?
:)
 
Oni su, inače, humanitarna organizacija i pravo je čudo da uopšte naplaćuju neku pretplatu. I svakako smo samo na dobitku kada kod bilo kojeg od naših provajdera uzmemo telefon. I ne pada im na pamet da nas čerupaju, to se nekima od vas samo čini.
Koliko god i kako god da računate koliko vas to košta, košta vas prilično.
 
Шта сад булазниш?
Наравно да кошта, наравно да све кошта, нема џабе ни код бабе. Али, ако ја (у овом случају мој матори) већ користим овај пакет, и већ имам телефон који ми савршено одговара, зашто онда не бих узео телефон за динар и продао га?
Онда ће ме претплата за две године, кад већ тако гледаш, уместо 250е, коштати дупло мање. И, где је ту проблем?

Да,да телекоњ даје 50%. Јесте, али сам се са њима једном жестоко опекао, и више нећу. Плус телекоњ нема сигнала тамо где га телесмор има, а мени је то нпр битно.
 
Meni je potpuno nebitno to što je tebi bitno. A bitno mi je da ne pljuješ čoveka koji bi hteo pristojan telefon sa oglasa, da ga ne bi drali sa ogromnim ratama. Jer, verovatno sam plaća ratu pa mu je svaka kinta bitna.
A i to ''bulazniš'' je malo degutantno za iole normalnu komunikaciju.
 
Aко си гледао Лајање на звезде, онда схваташ да то уопште нема дегутантан тон.
Ја нисам никога пљувао, просто сам објаснио какву рачуницу имам.

Ако већ немаш паметан коментар на задату тему, просто је заобиђи.
 
Poslednja izmena:
Kao i to da li da kupujem takav telefon i da li sam u ikakvoj opasnosti u slucaju kupovine takvog telefona, sta se desava ako taj neko ne izmiruje svoje ugovorne obaveze nakon sto mi proda telefon i tome slicno? I da li mogu nekako da se zastitim u takvom slucaju?
Nisi u nikakvoj opasnosti što se tiče izmirivanja ili ne-izmirivanja obaveza prvobitnog vlasnika telefona.

Mnogo/bespotrebno brate mili komplikuješ situaciju.
Kupi telefon u prodavnici ako ti je to bolje i isplativije rešenje.
 
To znaci da ga placas, tj. nije 1RSD nego 50% pretplate. E sad da li to vredi vise od telefona je druga stvar, i retka pojava kod MTS-a :)

Ne placam ga - na pretplati sam mogao da ustedim oko 5000 din manje nego prodajom telefona - odnosno ostalo mi je 5000 din vise u dzepu :)
 
Aко си гледао Лајање на звезде, онда схваташ да то уопште нема дегутантан тон.
Ја нисам никога пљувао, просто сам објаснио какву рачуницу имам.

Ако већ немаш паметан коментар на задату тему, просто је заобиђи.

Ako si gledao nekad čuvenog Đanga u filmu ''Pobi sve i ostani sam'' ... :d

I, sada više nemam nikakav komentar. Uživaj u svojoj računici i ostavi druge da uživaju u svojim računicama.
 
Ne placam ga - na pretplati sam mogao da ustedim oko 5000 din manje nego prodajom telefona - odnosno ostalo mi je 5000 din vise u dzepu :)
To nije ispravan redosled stvari. Ti placas taj telefon, ali manje nego sto si zaradio prodajom istog.

Tebi mozda zvuci glupo da to kazes na nacin na koji sam ja rekao - ali ako izjavis, kao sto si ti rekao, nekome ko ne shvata finansije, nije isto, i on ce jedino cuti "da ne placas telefon", i to ce ostati njemu za sve tarife/telefone.
Veruj mi, rekao sam nesto slicno ljudima u okolini, i nakon sto su probali matemaiku, shvatio sam da nista ne shvataju :)
 
To znaci da ga placas, tj. nije 1RSD nego 50% pretplate. E sad da li to vredi vise od telefona je druga stvar, i retka pojava kod MTS-a :)

Ever, firme imaju druge racunice. Ne razmisljaj kao pojedinac da li ti treba paket od 4000 minuta, vec kao firma. Nema tu "egzistencija", vec poslovna potreba i sasvim druge racunice od onih koje vidis na sajtu za fizicka lica.

Ljudi sa kojma cu ja "poslovati" (barem svi od kojih sam do sada preko oglasa kupovao telefone) jesu bili fizicka lica, tako da ti sumanuti paketi su idalje uzimani iz meni jos uvek nepoznatog razloga.
A, cak i za firme je to vrlo diskutabilno. Msm, koliko takvih brojeva je potrebno firmi? Covek je u proseku budan manje od 30.000 minuta mesecno, ja ne znam zaista ko ce da provede na vezi jednu sedminu svog budnog vremena u toku meseca na liniji mobilnog telefona. Za takvu vrstu poslovanja se koriste fiksne telefonije. Jedino da kupis jedan ovakav broj za 7 zaposlenih pa svaki dobije karticu jedan dan u nedelji, pa se tako dzoraju u nedogled.
 
Теленор, пренеси Л, 1195 дин месечно, купљена лумиа 620, плаћена 1 дин.
Колико кошта та лумиа?
:)

E, pa vidis ja ovde pricam o malo skupljoj tehnici kako ja telfone pazarim jednom u 3 godine, tek kad krene baterija da im riknjava. Samim tim nisu u igri Alkateli, Lumije i ostali sareni digitroni. Jel stvarno mislis da bih se trzao da me neko nasanka za fon od 60 evra ?
Novac koji ja sada planiram da stavim na sto je u visini 5 lumia 620 i zelim za te pare da budem miran. Da ne zivim u ovoj vuko****ni gde se i u radnji prodaju kradeni telefoni(Balkanska, Tc Piramida, Milenium, u principu sve radnje ala Total Mobil, Djole Provajder, Super Phone i slicni) ja bih vec uveliko otisao kod uvoznika i kupio telefon, da on naravno ne kosta 200% u odnosu na cene u drzavama gde je prosecna plata 500% veca nego kod nas.
 
Е па видиш младићу, свака роба има свог купца. Ја сам у огласима узео ѕ2 кад се тек појавио од лика који га је узео за динар уз свој уговор... И платио сам га 450е.
Ако у старту мислиш да ће неко да те за****, онда се младићу отвори и правац комтрејд.
 
ever je jedan od onih koji i celu pretplatu računa/vidi kao "ratu" za telefon :) :) :D :D


Ever, Telenor, Prenesi i surfuj M, 1095 din mesečno, kupljen alkatel C3 plaćen 1 dinar., uz obavezu 24 meseca.

Pitanje, koliko košta taj C3 ?

Pa, zato sto ona u mojim ocima to i ispada. Ti kod operatera da bi postigao normalnu trzisnu cenu nekog iole high end aparata moras da uzimas paket koji ti gotovo sigurno ne treba(3000+)
Ako te neko tera da kupujes paket koji ti ne treba da bi kupio stvar po ceni koja mu je cena to onda i nije bas fer dil u mojim ocima.
Inace ja planiram sledece nedelje da uzmem taj isti paket kao sto imas ti, i za njega naravno ne mozes da uzmes ni jedan high end telefon. Oces da ti kazem zasto? Zato sto bi ti ga sa takvom ugovornom obavezom prodavali za jedno 70 000 iako mu je trzisna cena u radnji bez bilo kakvog cimanja 35000(naravno ne ovde, ako treba da potenciram, a ja idem preko tek od jula, treba mi telefon sada). Pa, verovatno pretpostavljaju da niko nije dovoljno malouman da to radi, pa takvu ponudu ni ne nude. Doduse sudeci na osnovnu par ljudi koji su me docekali na ovoj temi smatram da trebaju da uvedu takvu opciju, izgleda da ima dovoljno obrazovanih zainteresovanih za takve briljantne ponude.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno