Šta je novo?

Kupovina inverter klime

Malo da budem kontraš, ako tih 240w čini da se ne zaledi spoljni izmenjivač a recimo da on/off klima izbaci prosečno 2-2.5kw topote sa 1kw potrošnje struje, opet je dobro prošao. Pitanje je do koje spoljne temperature je to efikasno ali verovatno do -5 omogućava da se spoljana jedinica ne zaledi.
 
Danas uslikao jednu u gradu. Kako ovo radi i šta radi, ne znam.
 

Prilozi

  • IMG_20221214_122658.jpg
    IMG_20221214_122658.jpg
    422.3 KB · Pregleda: 247
  • IMG_20221214_120607.jpg
    IMG_20221214_120607.jpg
    263.9 KB · Pregleda: 245
I bingo, evo je klima koja ne može da odradi defrost kako treba.
 
Tesla i Vox izgledaju velike ove spoljne jedinice kao da su 18 ili 24.Blizu mene na novoj zgradi manji objekat ima 6 stanova i napolju 6 toplotnih pumpi neki nepoznati proizvođač.Koliko je to zaledilo gromade leda sa strane ali vidim rade oni ventilatori i kompresori.
 
Poslednja izmena:
S obzirom da sam obećao đacima ponavljačima da ću čim se steknu uslovi objasniti šta znači kupovina loše klime i kako je to kada klima ne može da uradi defrost kako treba, te kakve sve uloge ima grejač tacne kod takvih uređaja, uslovi su se stekli pa da krenemo.


Na ovoj fotografiji se vidi spoljna jedinica VIVAX AEMI 09 i kao što se može primetiti, samo sredina izmenjivača sj (oko 1/3 površine) je suva i omogućava razmenu toplote. Dakle, ova klima je u ovakvim spoljni uslovima izgubila dobar deo svog kapaciteta. Klima je podešena na 23 C, u sobi je izmereno 19.5 C. Na aplikaciji prijavljuje da je u sobi 26.5 C. Ta izmerena vrednost je tačna i nju prijavljuje senzor na uj. Međutim, pošto softver ne radi kompenzaciju, klima ne greje jer smatra da je pregrejala. Zatim podižem zadatu temperaturu na 30 C. U narednih 15ak minuta, klima troši oko 330 W o ne greje. Zatim diže potrošnju na 480 W. I dalje ne greje. Posle toga ide na 520 W i tada počinje da daje mlak vazduh na izduvu (pročitati drugi deo rečenice opisa rada ove klime). Kada taj mlak vazduh dodatno povežemo sa malom količinom vazduha koju ovak model inače može da provuče na max kroz unutrašnju jedinicu, jasno je da je prirast energije u prostoru mali i da u nekom momentu neće moći da isprati gubitke samog prostora. Dakle, klima troši električnu energiju, ali skoro uopšte ne greje.
Da li ova klima uvek radi ovako? Ne, ona radi uvek ovako kada je tempeatura oko 0 C i kada je visoka vlaga.
Šta se dalje dešava sa izmenjivačem spoljne jedinice? Posle defrosta, gornji deo izmenjivača će biti otopljen skoro u potpunosti, ali donji neće. Zašto? Pa zato što defrost ne može da izvede kako treba. Defrostom se voda topi i pada na tacnu. Pošto nemam grejač tacne, ta voda se delimično zadržava na tacni i kristališe u led. Taj led se akumulira tokom vremena i počinje da se penje uz izmenjivač sj, pri čemu se kumulativno i podebljava, tako da svaki sledeći defrost u donjem delu izmenjivača topi samo površinski led, ali s obzirom na njegovu debljinu, ne može u potpunosti da ga ukloni. Tada smo već u zatovrenoj petlji koju razrešava samo ili rast spoljne temperature (najbrže rešenje) ili osetni pad temeprature (suv vazduh). U uslovima niskih temperatura i suvog vazduha, ovaj Vivax greje i odrađuje osnovni posao (uz ostale mane koje ima), ali u ovakvim uslovima kakvi danas vladaju, ovaj uređaj realno nije upotrebljiv i ne može biti izbor glavnog grejnog tela ili jedini oslonac u sezoni grejanja.


Na ovoj fotografiji vidimo spoljnu jedinicu LG P12EN. Ona radi pod većim opterećenjem (glavno grejno telo u stanu i održava realnih 23 C u prostoru koji je duplo veći nego prostor gde radi Vivax) i kako se na fotografiji može videti, ona te probleme nema (za sve ove godine korišćenja, nikada ih nije ni imala). Spoljna jedinica nema grejače i neće zalediti (bar u uslovima koji vladaju u BG). Pri potrošnji od 500 W daje osetno veću količinu toplog vazduha (vazduh je i topliji i ima veći protok u jedinici vremena u odnosu na Vivax aemi). Dakle, ova klima troši i greje.

Ne reklamiram ni jednu klimu, nego dajem prikaz rada uređaja iz budžet segmenta i ulaznog modela srednje klase. Izbor je svakako vaš, ali treba da znate šta i kada možete da očekujete od vašeg uređaja.
 
Za sad zadovoljni sa Vox iva1 9k btu. Greje solidno izolovan stan od 25 mkv sasvim solidno, pa sem blagog pregrevanja i malo veće buke uj, nema nekih zamerki, a s obzirom na cenu uređaja. Električni kotao koji je tu za svaki slučaj, ove sezone ni jednom nije upaljen.
 
Baš briga moj Vivax što napolju pada temperatura naglo i što duva pa je osećaj hladnoće još veći. On mudolira sa svojih 270 W i to je to. E to se zove štedljiva klima. Ne troši, ali zato i ne greje. Piroćanska klima...
 
Jel u prostoriji održava temperaturu?
 
Nikada nije održavala zadatu temperaturu, već je ona zavisila od spoljnih uslova. Do danas je držala stabilnih 20, na zadatih 23 pri čemu je na aplikaciji pokazivala 26. Danas hladno i udari vetra pa je temperatura pala na 19. Sad sam joj zadao 25 i uključio turbo. U turbo modu greje sa potrošnjom od 510 W.
Sa druge strane LG na zadatih 23 (ta temperatura stoji od početka grejne sezone) je podigao potrošnju na cca 600 W i drži temperaturu u dnevnoj sobi na 23.5 C.
 
Ja bi se šetao u kupaćim gaćama na toj temperaturi. 😂😂
 
Koliko je to otprilike?Do 500 evra hisense energy pro sad ima akcija neka.Do 300-400 evra vivax aeri ili vox iva.
 
Pozdrav, zeleo bih da kupim inverter klimu u skorijem periodu koja bi bila postavljena striktno zbog grejanja preko zime.
Grejao bih prostoriju od 35 kvadrata + hodnik od desetak kvadratnih metara. Zanima me da li bih uspeo da dobijem normalnu sobnu temperaturu sa sledecim modelom klime. Hvala puno!
 
Pozdrav, zeleo bih da kupim inverter klimu u skorijem periodu koja bi bila postavljena striktno zbog grejanja preko zime.
Grejao bih prostoriju od 35 kvadrata + hodnik od desetak kvadratnih metara. Zanima me da li bih uspeo da dobijem normalnu sobnu temperaturu sa sledecim modelom klime. Hvala puno!
Pular ti je bazni(ulazni)model Gree klima..Ako ti je perfektna izolacija i ako se sp.temperatura ne spusta ispod -10..mozda ali mozda se i ogrejes.uz neku "normalnu"potrosnju struje..Ako se ne varam forumas Dddee..ima pular..on.ce ti mozda dati bolji savet ili me dopuniti ili ispraviti..Ako mene licno pitas mislim da ti je bolja solucija ici na Gree Amber komfort..
 
Pular ti je bazni(ulazni)model Gree klima..Ako ti je perfektna izolacija i ako se sp.temperatura ne spusta ispod -10..mozda ali mozda se i ogrejes.uz neku "normalnu"potrosnju struje..Ako se ne varam forumas Dddee..ima pular..on.ce ti mozda dati bolji savet ili me dopuniti ili ispraviti..Ako mene licno pitas mislim da ti je bolja solucija ici na Gree Amber komfort..
Ako tako kazes nije problem ni ovu da pazarim, kolika moze prosecna potrosnja struje da bude mesecno, da li prelazi 8000-9000rsd?
Kada smo kod izolacije u pitanju je radionica/ kancelarija nova gradnja od cigle odradjena ove godine tako da nisam jos uvek stavio izolaciju (kao i svaki prosecni balkanac :D), ali gore je betonska ploca, vuna i gipsane ploce.. Nadam se da si mislio na ovu?
Hvala ti na savetu!
 
Ako tako kazes nije problem ni ovu da pazarim, kolika moze prosecna potrosnja struje da bude mesecno, da li prelazi 8000-9000rsd?
Kada smo kod izolacije u pitanju je radionica/ kancelarija nova gradnja od cigle odradjena ove godine tako da nisam jos uvek stavio izolaciju (kao i svaki prosecni balkanac :D), ali gore je betonska ploca, vuna i gipsane ploce.. Nadam se da si mislio na ovu?
Hvala ti na savetu!
Jesam...ali mislim.da ce ti biti 12-ca sasvim dovoljna..Nezahvalno je davati potrosnju..Meni je vec toplo na 23cznojim se.a nekom.je.to niska setovana tepm.Zavisi od sp.temp.navika..i normalno same izolacije..
 
Koju kupiti Vivax klimu, VIVAX AC-12CH35AERI+ ili VIVAX AC-12CH35AERI/I+. Prvra se može naći na više mesta i cena je oko 45 000din. Drugoj je naziv skoro isti ima samo dodato I+ i skuplja je za 10 000 din. Ovu drugu ima jedan moj prijatelj i zadovoljan je sa njom. Ona je nema po prodavnicama, nju mu je preporučio i nabavio majstor koji ugradjuje klime.

 
Jesam...ali mislim.da ce ti biti 12-ca sasvim dovoljna..Nezahvalno je davati potrosnju..Meni je vec toplo na 23cznojim se.a nekom.je.to niska setovana tepm.Zavisi od sp.temp.navika..i normalno same izolacije..
12-ca u ~45kvm bez izolacije neće da bude dovoljna.
 
Nazad
Vrh Dno