Šta je novo?

Kupovina inverter klime

Imas neko konkretno (licno) iskustvo sa njima pa na osnovu toga procenjujes kulturu i pouzdanost u radu, ili se sve svodi na ono sto "raja" kaze da im radi posao, pa ti onda na konto toga dajes savete sta je za nekoga bolji izbor, i cemu verovati, cemu ne?
 
Imas neko konkretno (licno) iskustvo sa njima pa na osnovu toga procenjujes kulturu i pouzdanost u radu, ili se sve svodi na ono sto "raja" kaze da im radi posao, pa ti onda na konto toga dajes savete sta je za nekoga bolji izbor, i cemu verovati, cemu ne?
Lično iskustvo hvala bogu nemam ali sam imao prilike u više navrata kod nekoliko kućnih prijatelja tokom određenog perioda da vidim šta i kako radi i kako se ponaša. Predložiti u razmatranje da, ali savjete za uređaje sa tvrdnjom nekome da je taj uređaj baš za tu osobu ne, osim za Fujitsu LVC. Da nosam daljinski, da vraćam na servis, te nema neke brzine, reklamiraj nazad, hvala meni to ne treba.
 
Da li se isplati uzimati inverter pretezno za hladjenje i grejanje kao dopunsko/povremeno (primarni izvor grejanja su norveski radijaori)?
 
S obzirom da je na grejanju bar 3x efikasniji od norveškog radijatora...

Ne skida se izmenjivač da bi došao do elektronike.
 

Beko Inverter klima BEHPI 120/ BEHPI 121 (Šifra modela: ELE01753)​

Cena 40k din. 5 godina garancije.

Vredi li ovo? Pretrazicu thread mozda je bilo reci..
 
Klima ugrađena, Iva1 9k btu.
Prvi utisak je bučna uj u poređenju sa npr. Vivax aemi koja takođe nije tiha.
Do zime svakako neće biti nekih bitnih utisaka, s obzirom da je kupljena za grejanje.
Na hlađenju sj je očekivano tiha. S obzirom da nemam kako da proverim potrošnju (direktno je vezana na kabl), na osnovu subjektivne procene rekao bih da može lepo da modulira na hlađenju.
Na hladjenju sam je vidjao na 180-190W. Ne znam da li moze nize od toga. Probacu je nekom prilikom i u dry modu, mozda moze i nesto nize (kao da je vazno :p ).
 
"Proveren" serviser mi kaze da Hisense ove i prosle sezone se jako lose pokazali - cak izbegavaju da ih ugradjuju kad ih neko zove a oni vise ne (pre)prodaju Hisense zbog toga....
Isto sam cuo za Gree. :rolleyes:

Sad ispade da je Vox i Vivax pouzdaniji od Hisense i Gree :rolleyes:

bas je haoticno trziste...

moze li neka racionalna preporuka za inverter? probao sam da pohvatam konce sa ove teme ali sva prica se nekako svodi na "grejac kompresora"...
 
Tu svako navrce na svoju vodenicu.

narocito ako se rukovodite birajuci po iskustvu sa foruma,

Toliko podmuklog reklamiranja i pljuvanja po konkurenciji nigde necete videti kao u temi o klima uredjajima.

savete sa foruma uzmite sa velikom rezervom, narocito ako vam se neko javi privatnom porukom.
 
Još neki utisci?
Nemam za sada, opisao je @maxy ostalo (buka unutrasnje, spoljasnje..) klima je postavljena letos. Vrlo malo je radila na hladjenju, jer soba (14m2) u kojoj se nalazi nema neke velike potrebe za hladjenjem (severna strana + dobacuje klima iz dnevne). Namena joj je grejanje, kada krenu defrosti, bice i utisaka :)
 
"Proveren" serviser mi kaze da Hisense ove i prosle sezone se jako lose pokazali - cak izbegavaju da ih ugradjuju kad ih neko zove a oni vise ne (pre)prodaju Hisense zbog toga....
Isto sam cuo za Gree. :rolleyes:

Sad ispade da je Vox i Vivax pouzdaniji od Hisense i Gree :rolleyes:

bas je haoticno trziste...

moze li neka racionalna preporuka za inverter? probao sam da pohvatam konce sa ove teme ali sva prica se nekako svodi na "grejac kompresora"...

Priču o grejaču kompresora forsira samo jedan naplašeni član, jer puno razmišlja... šbb kbb

Što se tiče pouzdanosti, pa moglo bi se reći da su sve pouzdane, nije bilo nekih ozbiljnih kvarova, a što se tiče promašaja... pa ima ih, ali više po modelima nego po proizvođačima. Hisense ti je loš reper za sve, a posebno ako ga porediš sa proizvođačima kojima je core biznis uzak, pa niti su među najboljima kod klima, niti kod televizora...
 
Onda za 40k sta uzeti?


VOX IVA5-12JR1​


vs.

MIDEA MSAG-12HRN1​


VOX ima 5G garancije...


ova midea je wifi ready - moze modul da se dokupi naknadno... ne znam za Vox.

Na kraju cu da uzmem na eci peci pec :D

P.S. nije problem ni Fujitsu ASYG 12 LLCE ili GENERAL ASHG 12 LMCA / AOHG 12 LMCA ako nesto od toga zaista ima smisla u odnosu na ove od 40k.
 
Oba su wifi ready
Midea je on off klima, vox je inverter

Taj vox je slabiji i manji od midee ali je inverter i radi odlicno.
Od ta dva vox je bolji izbor.

Da je midea inverter, prica bi bila drugacija, ali midein inverter je 100 eura skuplji.

Vox iva6 ima vec ugradjen wifi, ali nema senzor unutrasnje temperature kao midea
 
Onda za 40k sta uzeti?


VOX IVA5-12JR1​


vs.

MIDEA MSAG-12HRN1​


VOX ima 5G garancije...


ova midea je wifi ready - moze modul da se dokupi naknadno... ne znam za Vox.

Na kraju cu da uzmem na eci peci pec :D

P.S. nije problem ni Fujitsu ASYG 12 LLCE ili GENERAL ASHG 12 LMCA / AOHG 12 LMCA ako nesto od toga zaista ima smisla u odnosu na ove od 40k.
Ako je grejanje prioritet, onda je ovaj Fujitsu najbolji izbor
 
Za sigurno grejanje japanac, nema se para za japanca, midea, nema se para za mideu vox iva 1 5 6 7 8.
Vivax podeljeni utisci
Gree mnogo problema sa skoro svim modelima amber nordic je bog od klime ali i kosta ko skupi japanc
Vivax zavisi od serije
Hisense jako mnogo reklamacija.
Ostali proizvodjsci su nepoznanica premalo komentara pogotovo od starijih clanova, od clanova koji su se 'juce' registrovali ja bas ne pihvatam misljenja i paranoican sam da su tu iz nekog licnog interesa. Jos kao sto kaze bakara ako vam salju poruke budite extra oprezni.

Shvatite da ne vredi ushtedeti 10000 na klimi i 5000 na montazi kad je ukupna investicija 60000 hiljada makar. To vam je ljudi 20% a razlika je da znate da je sve OK i da se necete smrznuti.
 
"Proveren" serviser mi kaze da Hisense ove i prosle sezone se jako lose pokazali - cak izbegavaju da ih ugradjuju kad ih neko zove a oni vise ne (pre)prodaju Hisense zbog toga....
Isto sam cuo za Gree. :rolleyes:

Sad ispade da je Vox i Vivax pouzdaniji od Hisense i Gree :rolleyes:

bas je haoticno trziste...

moze li neka racionalna preporuka za inverter? probao sam da pohvatam konce sa ove teme ali sva prica se nekako svodi na "grejac kompresora"...
Pa baš ne bih rekao da je tako, svi proizvodjači imaju neke ulazne modele. Da ne kažem jeftine tako da od njih se ne može reći koliko su dobre. Što bi rekli naši stari "ako ne znaš šta je dobro kupi ono skuplje" tako da za 40_ak K nećete kupiti savršenstvo. Eto na primer baš ja imam Hisense. Ovoga leta nisam nikada bolje ohladio stan a uvek je radila na minimumu. Potrošnja struje u rangu prošle godine pa i manje. Ne merim nikakve modulacije niti me interesuje. Vidim račun na kraju meseca, to mi je reper. Stan u potkrovlju, beton, sunčana strana. Na prelasku iz zime malo je dogrejavala a mogu reći da je vrlooo dobro. Nikakve zamerke.
 
Recite mi prilikom grejanja, da li je ekonomicnije i bolje drzati na auto ili recimo u drugoj od tri brzine?
 
Recite mi prilikom grejanja, da li je ekonomicnije i bolje drzati na auto ili recimo u drugoj od tri brzine?
Zavisi i od softvera same klime ali teoretski, što je veća brzina duvanja to klima postiže veći cop i više greje/rashlađuje prostoriju. To je zato što je protok vazduha usko grlo u efikasnosti, što više vazduha pređe preko izmenjivača, to se više toplote/hladnoće rasporedi po sobi. Kada je mali protok vazduha kod hlađenja npr, unutrašnji izmenjivač mora da bude hladniji da bi postigao istu temperaturu u sobi i manje je efikasan taj transfer hladnoće.

U praksi, to nije toliko bitno jer dobra klima će svakako podići brzinu duvanja da bi ugrejala/ohladila a spustiti je zbog komfora taman koliko treba jer nije prijatno kada ti klima duva kao tajfun 3 minuta pa se ugasi isto toliko. Mada ko poznaje ovo, može malo ručnim podešavanjem da poboljša efikasnost klime, ako voli time da se zabavlja.
 
Lepo greje Vox iva 1. Ne drži baš precizno zadatu temperaturu, tj. nameštena je na 22 dok je stvarna temperatura 23.5 C. Po toploti iz izduva stičem utisak da ne modulira nisko, bar ne kao Vivax aemi.
 
Kod mene 9000 BTU Iva1 Vox ne spušta ispod 500w (siđe na kratko na 480w), izduv ne ispod 38C. Maši temperaturu poprilično, na 20c setovano upucava 21.5+c u sobici, često i preko 22.5c. Realno od 3 kineza koja posedujem (TCL i Gree pored Voxa) sa ovom sam najmanje zadovoljan bukom (unutrašnje jedinice)
i načinom rada. Što je i očekivano s obzirom da je u pitanju nacionalna klasa. Videćemo je na minusima u narednom periodu.
 
Pa ovako odokativnom metodom bih se složio sa potrošnjom i modulacijom. Nemam mogućnost tačnog merenja. Da je bučna, primetio sam odmah posle instalacije, ali to je cena male unutrašnje jedinice i manje turbine.
 
Kod mene 9000 BTU Iva1 Vox ne spušta ispod 500w (siđe na kratko na 480w), izduv ne ispod 38C. Maši temperaturu poprilično, na 20c setovano upucava 21.5+c u sobici, često i preko 22.5c. Realno od 3 kineza koja posedujem (TCL i Gree pored Voxa) sa ovom sam najmanje zadovoljan bukom (unutrašnje jedinice)
i načinom rada. Što je i očekivano s obzirom da je u pitanju nacionalna klasa. Videćemo je na minusima u narednom periodu.

Danas sam malo lenj (za neke korisne poslove), pa uzeh da testiram Vox. Na setovanih 20C sa auto fan podesavanjem, sa radom krece kada je temperatura usisa 23C, a staje sa radom kada na usisu dostigne temperaturu od 24.5C. Sto kod mene u prostoru (pri ovim spoljnim temperaturama) znaci da startuje na 22.5+C sobne temperature i prestaje sa radom kada nagruva 23.5C. iFeel nisam testirao, jer ga generalno ne koristim. Ono sto me malo nervira je sto, kada recimo na usisu dostigne 23.5C ili vise, ne spusta temp na izduvu, vec je drzi zakucan na 39-40C, niti smanji brzinu ventilatora. Obicno krene sa MID brzinom duvanja (nakon sto je bila u pauzi) i tako tera dok ne nabije 24.5C. Ako u toku rada, uzmem daljinski i prosetam se kroz low-mid-high i ponovo je vratim na auto fan, tada sama odluci da se utisa i smanji izduv na low fan. Prosek u prostoru od 14kvm je da radi < 10min, a onda bude u pauzi po nekoliko sati. Ali to je zasluga malih toplotnih gubitaka prostorije, plus klima iz dnevne koja duva ka vratima hodnika, jedan mali deo toplote uspe da umuva i kroz otvor za vrata ove prostorije, koja su pozicionirana na suprotnom zidu hodnika, ali se sami otvori ne pogadjaju, odnosno vrata ove prostorije se zavrsavaju nesto malo pre nego sto otvor za vrata od dnevne uopste pocne :)
 
Znam da je bitan...ali se pitam koliko je bitan grejač spoljne jedinice..Dali se na svakoj inverter klimi moze ugraditi taj famozni grejac spolj jed.(neko je zove grejač sp.tacne)Ispod koje tamp.je bas ali bas bitan taj grejač..
 
Bitan je za klime koje rade u ekstremnim uslovima i za loše klime koje ne mogu da urade defrost kako treba. Zbog toga je bitan izbor uređaja kako ne bi morao da radiš ovakve budževine.
 
Dobar je grejac tacne zbog jos jedne stvari na koju nisam obracao paznju dok nisam ugradio spoljnju jedinicu iznad stepenista.

Prilikom defrosta u tacni se stvori led ili je temperatura u tacni vrlo bliska nuli i onda se sa spoljnje strane tacne stvara rosa i kondenzat koji kaplje dole sacuvaj boze i ako nista nije smrznuto i temperatura je u plusu.
kad ima grejac jednostavno nemate takav problem.

mada ovde vecinu ljudi boli briga gde curi kondenzat.
 
Bitan je za klime koje rade u ekstremnim uslovima i za loše klime koje ne mogu da urade defrost kako treba. Zbog toga je bitan izbor uređaja kako ne bi morao da radiš ovakve budževine.
Grijač vanjske jedinice nema nikakvu ulogu kod defrosta, nego sprečava zamrzavanje kondenzata nakon toga u tacni.
 
Nije tačno. Kondenzat mrzne samo na klimama koje defrost ne mogu da urade kako treba. Dokumentovao sam ovo prošle sezone, ali za nove članove ću ponoviti čim se steknu uslovi pa da vidiš kako je jedna suva kao barut, a duga okovana ledom.
 
Nazad
Vrh Dno