Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Nemačka priznala Bitcoin kao jedno od zakonitih sredstava plaćanja. Cena skočila na preko 16.000 EUR.
 
Ljudi sta mislite o ovim coinima Verge (xvg), Tron (trx) i sl? Nenormalno im je skočila cena, i dalje su jeftini, ne znam zasto se narod zajebava sa ovim poznatim coinima koji sporo skacu kad ova cuda marsiraju, uz to cesto se desi pump od pola sata pa ko stigne proda pa rebuy posle.
Mislim, obrnuo sam velike pare ali imam osecaj da je too easy, da li su ti coini sigurna prica na duze staze?
 
Ne mislim da treba zaključavati temu. Iako se ne slažem sa nekim postovima, volim kada se čuje i drugačije mišljenje od "kanona".

Ono što mene zanima posle ove prepiske je gde ljudi onda da čuvaju svoje "bogatstvo".

Mi sa ovih prostora dobro znamo da pare u banci ne znače mnogo kad svi krenu po njih. Ista logika se može primeniti i za kriptovalute, bez obzira da'l ih vi čuvali na menjačnici ili na parčetu papira u slamarici.

Nekretnine takođe imaju svoje probleme i gube vrednost vremenom "brže" nego novac...

Šta ostaje onda?
 
Ljudi sta mislite o ovim coinima Verge (xvg), Tron (trx) i sl? Nenormalno im je skočila cena, i dalje su jeftini, ne znam zasto se narod zajebava sa ovim poznatim coinima koji sporo skacu kad ova cuda marsiraju, uz to cesto se desi pump od pola sata pa ko stigne proda pa rebuy posle.
Mislim, obrnuo sam velike pare ali imam osecaj da je too easy, da li su ti coini sigurna prica na duze staze?
Kako im skoci tako 3 puta vise moze da padne. Niko se ne zajebava da coinima sta gos ti to znacilo nego kupuje nesto sto je ima buducnost a ne pump i dump shitcoine.ne mislim na navedene nego inace.
 
Poslednja izmena:
Kako im skoci tako 3 puta vise moze da padne. Niko se ne zajebava da coinima sta gos ti to znacilo nego kupuje nesto sto je ima buducnost a ne pump i dump shitcoine.
Ali kako se zna da ovi nemaju budućnost? Recimo ovom xvg ozbiljni analiticari predvidjaju 5$.
 
Ne mislim da treba zaključavati temu. Iako se ne slažem sa nekim postovima, volim kada se čuje i drugačije mišljenje od "kanona".

Ono što mene zanima posle ove prepiske je gde ljudi onda da čuvaju svoje "bogatstvo".

Mi sa ovih prostora dobro znamo da pare u banci ne znače mnogo kad svi krenu po njih. Ista logika se može primeniti i za kriptovalute, bez obzira da'l ih vi čuvali na menjačnici ili na parčetu papira u slamarici.

Nekretnine takođe imaju svoje probleme i gube vrednost vremenom "brže" nego novac...

Šta ostaje onda?
Ja sam bio za hladjenje. Malo mi je suvoparno postalo da ljudi dolaze i da pricaju o stvarima koje ne razumeju i pritom to kao argumentuju necim a posle se od mene npr. ocekuje da ja trosim vreme argumentujuci nazad. Ja volim da pricam s ljudima koji imaju drugacijd misljenjd da bih video na koji nacin razmisljaju a i da proverim sebe. Ali ako neko dodje i ljude koji su u ovo ulozili naziva alavim onda to nikako nije uredu, zato sam prestao ista ozbiljno da komentarisem.
Uvek kada kripto skace pojavi se neko da hejtuje, to se vise puta desilo. Pre par godina najglasniji je bio Laza. Secaju se stariji mineri. Covek iz Svice nam je svima solio pamet kako je to prevara, kako to ne moze da opstane, kako je cena struje u Srbiji preniska itd. Ucutace se i ovi kao i svi pre njih, polako ;)

Tapatalk
 
Ne mislim da treba zaključavati temu. Iako se ne slažem sa nekim postovima, volim kada se čuje i drugačije mišljenje od "kanona".

Ono što mene zanima posle ove prepiske je gde ljudi onda da čuvaju svoje "bogatstvo".

Mi sa ovih prostora dobro znamo da pare u banci ne znače mnogo kad svi krenu po njih. Ista logika se može primeniti i za kriptovalute, bez obzira da'l ih vi čuvali na menjačnici ili na parčetu papira u slamarici.

Nekretnine takođe imaju svoje probleme i gube vrednost vremenom "brže" nego novac...

Šta ostaje onda?

U glavi, najvrednije je znanje, ostalo manje vise moze da nestane u trenutku.
 
Secaju se stariji mineri. Covek iz Svice nam je svima solio pamet kako je to prevara, kako to ne moze da opstane

Tapatalk

Februar 2013-te, ja kupujem GPU-e, a rođa iz Švice poručuje po burazeru.. da ne dajem pare na gluposti, jer kad' to ****** pukne, kome čemo prodati tolike grafike... decembra iste godine, taj isti daje 12.000 CHF unapred, da mu sačuvaju 280x-ove kada stignu. :d

U glavi, najvrednije je znanje, ostalo manje vise moze da nestane u trenutku.

E druže, da si ti živ i zdrav.. šta su sve rudari morali da nauče, pa još ako su trgovali...

Samo probaj pusti tu tvoju kartu iz potpisa, da kopa koliko u proseku kopa i troši po rig-ovima... pa ćeš više ceniti nečiji trud i znanje.
 
Poslednja izmena:
Verge 5$ * 16.5 milijardi coina = 82.5 milijarde market cap
Interesantni strucnjaci.
 
Poslednja izmena:
Najveći problem Kripto valuta je što ih 99% ljudi kupuje samo zbog očekivanja da će im rasti vrednost, a ne zbog neke realne potrebe. Rast koji se bazira samo na ocekivanjima je čist špekulativni balon.

Ovde se čovek dodirnuo još jednog problema sa kriptom, činjenicom da je istovremeno i novac i investicija.

Ja imam deonice. I kada njihove vrednost ne skače, ja i dalje dobijam godišnju dividendu sve dok kompanija posluje pozitivno, što me stimuliše da ih čuvam.

Kripto nema dividendu, ako ga ne prodaš, ne zaradiš ništa. Zbog toga kripto mora stalno da raste (ili da se očekuje da raste) da bi bio zanimljiv vlasniku. Recimo da BTC stane na $20k i tu stoji, stoji, stoji... Vlasnici će ga prodati da bi kupili drugi kripto koji raste ili će se prosto prebaciti u keš da se osiguraju. Kako ga prodaju, cena mu pada. Kada cena padne ispod nivoa da je opet zanimljiv nekome, kreće kupovina i time polako novi rally.

Nestabilnost je prosto ugrađena u sistem.
 
Poslednja izmena:
Ne mislim da treba zaključavati temu. Iako se ne slažem sa nekim postovima, volim kada se čuje i drugačije mišljenje od "kanona".

Ono što mene zanima posle ove prepiske je gde ljudi onda da čuvaju svoje "bogatstvo".

Po 10% u 10 stvari. Keš, nekretnine, deonice/akcije, umetnička dela, plemeniti metali, državne obveznice, drago kamenje itd. Kad jedno pada drugo raste. Ako hoćeš pametnu investiciju to su ti izvori čiste vode. Trenutno su na OK ceni, ali u budućnosti ako ne bude značajnih naučnih otkrića, biće najskuplja stvar na planeti.
 
Po 10% u 10 stvari. Keš, nekretnine, deonice/akcije, umetnička dela, plemeniti metali, državne obveznice, drago kamenje itd. Kad jedno pada drugo raste.

Ovo je poenta svega. Ulazite svestrano, prebacite deo kriptoa u keš, za deo keša kupite nekretninu. Imate po 1/3 svuda. Sve propasti neće :)

Ovde se čovek dodirnuo još jednog problema sa kriptom, činjenicom da je istovremeno i novac i investicija.

Kripto nema dividendu, ako ga ne prodaš, ne zaradiš ništa. Zbog toga kripto mora stalno da raste (ili da se očekuje da raste) da bi bio zanimljiv vlasniku. Recimo da BTC stane na $20k i tu stoji, stoji, stoji...

Ima "dividendi" kod sistema koji su proof of stake.
 
Ulazite svestrano, prebacite deo kriptoa u keš, za deo keša kupite nekretninu. Imate po 1/3 svuda. Sve propasti neće :)
Evo ja sam danas, zahvaljuljući lepšoj polovini, uložio u 1350kg granita i lepka za isti.. pa ću to da uložim u nekretninu.. da budem siguran. :D
 
Naravno, to je poenta svega, štediš da imaš za kada ti zatreba :)
 
Ja tek sad kapiram koliko je [SAJ]ber Kurajber u pravu. Ovo zapravo nije balon u drugoj polovini života, već možda još uvek u začetku. Ustaljena finansijska tržišta se još uvek opiru BTC-u. Dovoljno je recimo Bil Gejts da reši da pretvori 1% bogatstva u BTC, to kao od šale može da stvori lančanu reakciju.

Nek nam je bog svima u pomoći ako se to desi. A ja sam agnostik.
 
Zadnja 2 primecujem masovnu histeriju oko kupovine novcica. Non stop me ljudi pitaju kako da kupe, pitaju i za preporuku ali ono sto mi je zanimljivo je da ne mogu da im objasnim da je vise manje svejedno u sta ulazu. Svi imaju problem sa psihom da kupe 0.1 novcic (lupio sam) vec gledaju ripple koji je 0.62$ pa hoce njega. Psiholoski efekat da poseduju vise novcica je prejak da bi presli preko toga. Dzaba mi je da pricam da njega ima 100 milijardi i ne ocekuje da skoci na 100x :d
Kupuju ljudi po 20€, 50€, vazno je ucestvovati ;)
Nikada nisam to posmatrao na taj nacin ali izgleda da vecina novih tako razmislja. Mozda bi trebalo uloziti neki dolar u ripple ;)

Tapatalk
 
Neko pre par dana negde reče da nemali broj ljudi i ne zna da se može kupiti delić BTC-a, a cifre od 16k EUR im sada već nisu dostižne.
 
Sigurno je dvocifren broj ljudi koji ne znaju da mogy da kupe manje od 1 ali broj ljudi koji bi to uradilo je jednocifren. Zato sam spomenuo taj psiholski efekat. Ako ponudite ljudima 0.01 btc ili saku ripplea, 90% ljudi ce uzeti ripple.

Tapatalk
 
Mnogo vise zna, ali psiholoski efekat. Barem.oni sa kojima sam ja pricao koji tek ulaze u pricu. Misle ma taj je vec doterao max idemo na one najjeftinije pa puta 100
 
Poslednja izmena:
Ovo sto je kurajber rekao je apsolutno tacno. Psiholoski efekat kod ljudi koji sad ulaze i crypto svet je gotovo identican.

Sent from my HTC One A9 using Tapatalk
 
Lik sa posla ulozio par stotina evra, i vec posle nedelju dana ga svrbi da ulozi jos......videcemo gde je i ima li kraja :)....
 
Pa i bolje je ulagati u jeftinije novcice. Btc i ako dogura nekad do 100k on se umnožio svega 5 puta, dok neki koji je sad par centi sigurno ce doci brze do 5x par centi. Xvg je bio skoro manje od centa a sada je 5, Ripple bio oko 20, sada 70.

Voz za btc je prosao ako pricamo o mnogostrukom umnozavanju.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno