Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Dakle diverzifikacija. Nešto u banci, nešto kući, nešto u kripto, plus nekretnina u kojoj živiš da ti bude u vlasništvu, ako nemaš za više. Bar 2 novčanika na 2 različite lokacije za kripto. Kako se uvećava količina, tako može i broj novčanika.
 
@Dandy To su bila ekstremna vremena. Naša država bar garantuje do 50 hiljada eur na računu u banci čak i ako pojedinačna banka propadne. Mogu izgubiti karticu banke i blokirati je. A postoji i zaštita od neovlašćenog trošenja.
Od 100 hiljada eur pa na više, ako ne voliš banku, imaš pomenutu nekretninu koja ti donosi prihod i čuva vrednost. Niska i predvidiva inflacija je poželjna za ekonomiju. Obuzdavaju je kamatnim stopama. A mogu da porastu i primanja. Nije idealno ali funkcioniše kao sistem.
Kreditiranje u BTC gde mora postojati ceo depozit koji bi se nekome dao bi usporio razvoj sveta. Nisu holistički rešili kriptom na bolji način za društvo sve ono što novac + nekretnina pružaju.
Video sam da je i Ledger uveo wallet recovery opciju u firmware svog jednog kripto novčanika, a uskoro i drugih. Piše na sajtu. I da korisnici negoduju jer postoji mogućnost ulaska na račune ako neko iznad naredi. Čuvanje delova fraza i kopija novčanika kod drugih ljudi ili više uređaja i lokacija povećava i bezbednost ali i rizik na svoj način. Ne izgleda mi da smo blizu rešavanja bitnih problema da bi ljiudi masovno i bezbrižno sa znanjem da im se greška prašta koristili kripto.
 
:( SFRJ je kud i kamo bila ozbilnija drzava od ove sada6nje , na zalost. Tada smo imali NA6e banke, pa je sve puklo jer su zapadni partneri bili gladni profita.
Sada imamo inostrane banke gde NBS garantuje ....Necemo o tome kako posluju te banke kod nas.
Rizik ,naravno uvek postoji. I kada prelazis ulicu , ako ne pazi6 moze neki >I<utokljunac da te oduva sa mclarenom i dzaba onda sve .
 
@Dandy To su bila ekstremna vremena. Naša država bar garantuje do 50 hiljada eur na računu u banci čak i ako pojedinačna banka propadne. Mogu izgubiti karticu banke i blokirati je. A postoji i zaštita od neovlašćenog trošenja.
Od 100 hiljada eur pa na više, ako ne voliš banku, imaš pomenutu nekretninu koja ti donosi prihod i čuva vrednost. Niska i predvidiva inflacija je poželjna za ekonomiju. Obuzdavaju je kamatnim stopama. A mogu da porastu i primanja. Nije idealno ali funkcioniše kao sistem.
Kreditiranje u BTC gde mora postojati ceo depozit koji bi se nekome dao bi usporio razvoj sveta. Nisu holistički rešili kriptom na bolji način za društvo sve ono što novac + nekretnina pružaju.
Video sam da je i Ledger uveo wallet recovery opciju u firmware svog jednog kripto novčanika, a uskoro i drugih. Piše na sajtu. I da korisnici negoduju jer postoji mogućnost ulaska na račune ako neko iznad naredi. Čuvanje delova fraza i kopija novčanika kod drugih ljudi ili više uređaja i lokacija povećava i bezbednost ali i rizik na svoj način. Ne izgleda mi da smo blizu rešavanja bitnih problema da bi ljiudi masovno i bezbrižno sa znanjem da im se greška prašta koristili kripto.
Neko je pitao nedavno sta to donosi bitcoin spot ETF, upravo to, da obican retail ne mora da se pati sa kupovinom bitcoina, sa novcanicima, seedovima itd.
Moci ce da ga kupe i da ne razmisljaju o svemu tome jer ima ko ce da garantuje za sigurnost njihovog bitcoina, uz proviziju i fee naravno.
 
Pitaj roditelje šta se događalo sa starom deviznom štednjom u našim bankama, sa Jezdom i Dafinom. Takođe imaš skorije primere iz Grčke, sa Kipra i sada u Americi i Kini, gde su ljudi ostajali bez "svog" novca u bankama. Onda shvatiš da novac u banci nije tvoj novac, već novac banke, a da ti banka samo da časnu reč da će taj novac da ti isplati.
Država isto nije cvećka, jer ti kroz štampanje valute i inflaciju krade vrednost direktno iz džepa, pa iako još uvek imaš isti broj dolara/evra/čegagod, manje toga možeš da kupiš za njih

Jezda i Dafina su smrdeli na kilometar, neverovatno je koliko ljudi se upecalo na "laku lovu". Kao da su izumeli alhemiju pa prave zlato od cega se pita ne pravi, kako je iko sa imalo logike mogao da veruje u 50% povrata, u devizama, u banci. Pa toga ima samo na berzi i u kladionici.

Sto se tice stare devizne, isplacena mi je sa kamatom. Doduse ostalo je 28DEM na racunu u Beobanci jer smo kupovali plac i sve krupnije izvukli iz banke jos '88. Da mi je zivot zavisio od toga, ili slicno, verovatno bih umro cekajuci. Ali mi je isplaceno ~50 EUR na kraju.

Nisam antiprotivan, i slazem se sa svime sto je napisano, samo za ove dve stvari sam morao da se javim. Pare ne vole da spavaju, na kamati se niko obogatio nije sem banke.
 
Jezda i Dafina su smrdeli na kilometar, neverovatno je koliko ljudi se upecalo na "laku lovu". Kao da su izumeli alhemiju pa prave zlato od cega se pita ne pravi, kako je iko sa imalo logike mogao da veruje u 50% povrata, u devizama, u banci. Pa toga ima samo na berzi i u kladionici.

Tu je bilo dve grupe ljudi. Prva je grupa ekonomski nepismenih, dosta naroda nije imalo pojma kako šta funkcioniše, niko u komunizmu nije želeo ni da ih nauči, bilo je ćuti, radi, primaj platu. Da vidiš kako je tek bilo u Albaniji, Ponzi šeme su bukvalno rasturile državu i dovele do anarhije. Ljudi nisu razumeli otkud te pare dolaze, mislili su to je tako u kapitalizmu. To su isto ljudi kojima kažeš da je Bitcoin digitalno zlato i oni ti poveruju.

Druga grupa su ljudi koji su bili svesni da su to piramidalne šeme, ali su opet uskočili verujući da će izaći na vreme. Tu spada i 95% kripto korisnika, sedimo i vrebamo sledeći Ponzi ciklus, jer za razliku od drugih Ponzi šema, BTC se stalno vraća za reprizu, doduše sa manjom zaradom.
 
To su isto ljudi kojima kažeš da je Bitcoin digitalno zlato i oni ti poveruju.
Ovo nisi mogao lepse da kazes.
sedimo i vrebamo sledeći Ponzi ciklus, jer za razliku od drugih Ponzi šema, BTC se stalno vraća za reprizu,
Tesko da ce biti nekog sledeceg ciklusa. Stradali su Gemini, Genesis, FTX, Blockfi, Celsius, VD +TAC i jos mnogi. To je brdo para a taman za tu razliku izmedju 25k i 60k. Ne vidim BTC da ide dalje od ~35k$ sve dok se ne akumulira ogromna svota novca i napravi neka nova prevara poput pomenutih.
 
Tesko da ce biti nekog sledeceg ciklusa. Stradali su Gemini, Genesis, FTX, Blockfi, Celsius, VD +TAC i jos mnogi. To je brdo para a taman za tu razliku izmedju 25k i 60k. Ne vidim BTC da ide dalje od ~35k$ sve dok se ne akumulira ogromna svota novca i napravi neka nova prevara poput pomenutih.

Ja ipak mislim da će biti novih Ponzi ciklusa. Neka se u predstojećoj deflatornoj krizi BTC skrlja na 4k, opet mislim da bi kad najgore prođe mogao da skoči do recimo 18k. To jeste daleko od vrhova koje je BTC imao nekad, ali je i dalje preko 4x zarada u ciklusu, kud ćeš lepše. To sve naravno pod uslovom da bude pokušana stimulacija ekonomije, umesto zatezanja kaiša, kako treba da bude. Dok ne budemo videli kakva će finansijska politika biti odabrana, sve ovo je samo nagađanje.
 
Ja ipak mislim da će biti novih Ponzi ciklusa. Neka se u predstojećoj deflatornoj krizi BTC skrlja na 4k, opet mislim da bi kad najgore prođe mogao da skoči do recimo 18k. To jeste daleko od vrhova koje je BTC imao nekad, ali je i dalje preko 4x zarada u ciklusu, kud ćeš lepše. To sve naravno pod uslovom da bude pokušana stimulacija ekonomije, umesto zatezanja kaiša, kako treba da bude. Dok ne budemo videli kakva će finansijska politika biti odabrana, sve ovo je samo nagađanje.
Kad si pomenuo cikluse vise sam mislio na cikluse koje ljudi ovde ocekuju a to su oni od 60k,200k, 1m za koje mislim da postoji <0.1% da se desi. Sto se tice 4->20 mislim da je opet nerealno jer gomila ljudi ocekuje da grune dole da uleti brdo pa da izadje x5< sto nema logike da se desi. Onih 60k sto se desilo je bila akumulacija od 5+ godina hajpa i verovanja da je BTC najbolji izum jos od tocka. Medjutim vecina je danas svesna da je BTC u neku ruku ponzi prevara i da je nista vise od klasicne kladze na kojoj pokusavaju da ubodu orfanelu. Osim kolege babica, on kao da jos zivi u kamenom dobu i ne vidi sta se sve izdesavalo u poslednje 2 godine.
 
Ne znam samo kako ne dosadi nekim likovima da konstantno godinama vrte istu stvar, i onda redovno reakcije na to i tako u krug, nema kraja ...
Ne znam u cemu je poenta i sta se pokusava dobiti, ali neka sustina je u "plivam u istim govnima kao i vi s' tim sto vasa govna smrde a moja ne, kloshari" ...
 
Ne znam samo kako ne dosadi nekim likovima da konstantno godinama vrte istu stvar, i onda redovno reakcije na to i tako u krug, nema kraja ...
Ne znam u cemu je poenta i sta se pokusava dobiti, ali neka sustina je u "plivam u istim govnima kao i vi s' tim sto vasa govna smrde a moja ne, kloshari" ...
Svrha svake diskusije je da se nauci nesto novo. Kako smo svakim danom sve vise informisani tako smo za delic pametniji nego li juce a za nesto vise od prekljuce itd. Ako samo jedna osoba shvati sirinu ova prevare i odustane od sna da se obogati preko noci i sacuva svoju imovinu, to ce biti nas ospeh jer smo sacuvali jednog brata kome ce svaki dinar znaciti u teskim vremenima koja slede.

Prelistao sam tvoje predjasnje postove i zanimljivo je kako pricas o altovima npr. gde si rekao da si raskrstio sa njima i da ih neces taci fazon ni stapom. Naravno da si shvatio da su prevara i to je logicna reakcija, ali ono sto me zanima je kad si vec shvatio da je prevara kako to da i dalje podrzavas BTC i iz kog razloga mislis da je on poseban?
Moci ce da ga kupe i da ne razmisljaju o svemu tome jer ima ko ce da garantuje za sigurnost njihovog bitcoina, uz proviziju i fee naravno.
Zanimljivo je kako mozes da tvrdis da ce neko moci da garantuje sigurnost tvog BTC kad si samo u prosloj godini imao sunovrat gomile velikih menjacnica koje su novce svojih korisnika koristile za kupovinu nekretnina i licnu dobit. Ovde pricam o prosloj godini 2022, ne pricam npr. o 2011 kad je prvi put pokradena mt.gox menjacnica za koju je vecina zaboravila... Od pocetka, znaci vec nekih 14 godina se korisnici lazu, varaju i potkradaju na razne nacine a ti se i dalje pravis slep kod ociju i vrtis mantru da ce neko moci da im garantuje sigurnost... Ne druze nece jer je svrha da se obogati onaj u vrhu piramide a ne ti, ja i ostala sirotinja.
 
Gde i kako mogu da proverim elektronski novčanik bitcoina?
Pre dosta godina, na samom početku rudarenja, ostavljao sam laptop u rudarenju celu noć nekoliko meseci. Naravno, laptop ima malu snagu rudarenja ali u početku je bilo mnogo lakše. Želeo sam videti šta će biti od toga ali eto odustao sam nakon par meseci i nikad nisam proveravao da li sam izrudario nešto.
 
OK. Mi smo svi glupi, vi nam otvarate oči, nemate ni dolar u kriptu i naslađivaćete se ako sve pukne. To što propuštate zaradu, nije bitno. Da li možemo da se vratimo na temu?
Pa u temi smo, ovo je opsta diskusija?

Post nije bio namenjen tebi, ne znam kako si se pronasao u istom?

Meni kada herbalajf baja prodaje njihovu prevaru ja ne ubedjujem njega da je glup, niti kada udjem u kladionicu ubedjujem lika od 50g da je glup i da samo kuca dobija... Ja se trudim da klinci koji jos nisu naseli na te vidove prevare ne zagrizu i zalutaju u tom pravcu.

Sad sam video da si ti preprodavac paprika na pijaci i BTC na menjacnici pa me jos vise zanima zasto si se ti pronasao prozvanim?
 
OK. Mi smo svi glupi, vi nam otvarate oči, nemate ni dolar u kriptu i naslađivaćete se ako sve pukne. To što propuštate zaradu, nije bitno. Da li možemo da se vratimo na temu?
Čim primetiš da morbius banda meša BTC i ostale shitcoin prevare odmah znaš da pojma nemaju i ne moraš ni da odgovaraš. Prvo oni ne mogu da shvate da ljudi će uvek sve i svašta iskoristiti gde su moguće prevare kao npr sa tim napravljenim "shit-coinima" sa kojima i rade "pump and dump" šeme. Znači pričati samo kao da jedino prevare i slično su samo u kripto je absurdno i smešno.
 
Čim primetiš da morbius banda meša BTC i ostale shitcoin prevare odmah znaš da pojma nemaju i ne moraš ni da odgovaraš. Prvo oni ne mogu da shvate da ljudi će uvek sve i svašta iskoristiti gde su moguće prevare kao npr sa tim napravljenim "shit-coinima" sa kojima i rade "pump and dump" šeme. Znači pričati samo kao da jedino prevare i slično su samo u kripto je absurdno i smešno.
Kakav nacin da se dobije rasprava, bravo! Ono sto je interesatno je to da BTC zagovornici ne znaju ili nemaju ni jedan validan argument osim "brate veruj mi BTC je najbolji novac i jedina prava buducnost ikada, majke mi" ... Evo sad da te pitam da objasnis sta je BTC ne bi znao da guknes vec bi se frljao nekim prezvakanim YT izrazima koje si pokupio online. Toliko stvari je nepoznato oko BTC da mi je prosto neverovatno kako neko slepo veruje u neku buducnost.
 
Kakav nacin da se dobije rasprava, bravo! Ono sto je interesatno je to da BTC zagovornici ne znaju ili nemaju ni jedan validan argument osim "brate veruj mi BTC je najbolji novac i jedina prava buducnost ikada, majke mi" ... Evo sad da te pitam da objasnis sta je BTC ne bi znao da guknes vec bi se frljao nekim prezvakanim YT izrazima koje si pokupio online. Toliko stvari je nepoznato oko BTC da mi je prosto neverovatno kako neko slepo veruje u neku buducnost.
Ako ti toliko znaš šta je BTC onda ne bi mešao BTC sa ostalim alt-coinima i shitcoinima, već tu pada u vodu šta pričaš. Ne pratim kripto guru gluperde na YT i slično jer većina samo hoće da plasira novu "shit-coin" prevaru, i ovde ne pripadaju samo neki "noname" ljudi nego eto ti npr Logan Paul i slično popularniji ljudi koji se isto bave prevarama da varaju svoje fanove i dece koji ih gledaju na YT.
 
Zao mi je sto cu ti probusiti balon ali BTC je isto sto i shitcoin sve dok je u stadijumu "cuvanja". Kada budu odlucili da bude valuta onda moze imati buducnost, ali tada nece imati ovu vrednost koju ima sada.
 
Otkuda ti to da nije valuta? To što nemaš gvozdene novčiće u dzepu, ne znači da nije valuta.
 
Gde i kako mogu da proverim elektronski novčanik bitcoina?
Pre dosta godina, na samom početku rudarenja, ostavljao sam laptop u rudarenju celu noć nekoliko meseci. Naravno, laptop ima malu snagu rudarenja ali u početku je bilo mnogo lakše. Želeo sam videti šta će biti od toga ali eto odustao sam nakon par meseci i nikad nisam proveravao da li sam izrudario nešto.
Da bi video da li si nesto tada izrudario treba ti javna adresa na koju si rudario. da bi mogao da koristis nesto sto si eventualno izrudario treba ti seed fraza ili backup tog wallet-a.
 
Otkuda ti to da nije valuta? To što nemaš gvozdene novčiće u dzepu, ne znači da nije valuta.
Da li vecina BTC koristi za placanje, goriva, struje, mleka, avionskih karata, pretplatu za razne internet servise, posete lekarima i ostalo? NE, svi ga kupuju nadajuci da ce sutra da skoci x100, jedan deo zna sta je i kladi se kad je 1.0 a prodaje ga na 1.1+ itd.

Ako/kada bude dostupan celom svetu kao sredstvo placanja u sta cisto sumnjam, nece vise imati vrednost kao sto ima sada.
 
Ni zlato više niko ne koristi kao sredstvo plaćanja,,, ali i te kako je vredno... BTC će opstati dok postoji ova civilizacija sa sve strujom i internetom... jer je mnogo para uloženo u njegovo kopanje... postoje farme rigovas po celom svetu koje koštaju milijarde evra/dolara... niko ne bi bacao pare tolike pare... da sve to sutra propadne...
 
@m1tsu Da, u priči i mašti zvuči BTC ok ali kako se uhvatiš za konkretnu stvar -ono mućak. Od štednje (ogromne oscilacije u vrednosti, bezbednost za mase običnih ljudi kao štediša) u BTC, preko masovnog plaćanja mobilnim npr sa svog BTC novčanika (bezbednost aplikacije i zloupotreba prostim updatom sa malicioznim kodom).
Uvedeš li posrednika da te zaštiti, zavisiš od njega. Čak i državu da uvedeš, nemoćna je ako haker/inžinjeri iznutra institucije ukradu.
Dobar za berzanska mućkanja.
 
Čim primetiš da morbius banda meša BTC i ostale shitcoin prevare odmah znaš da pojma nemaju i ne moraš ni da odgovaraš. Prvo oni ne mogu da shvate da ljudi će uvek sve i svašta iskoristiti gde su moguće prevare kao npr sa tim napravljenim "shit-coinima" sa kojima i rade "pump and dump" šeme. Znači pričati samo kao da jedino prevare i slično su samo u kripto je absurdno i smešno.

Samo braćo verujte u jednu bazu podataka, od Boga poslanu, u kojoj su brojevi zlato! Svi znamo da je samo jedan blochain pravi, svi ostali su izmišljotina! Tog morbiusa je poslašao Šejtan da zavodi i dovodi u iskušenje nas pravoverne Talibane!
 
Ni zlato više niko ne koristi kao sredstvo plaćanja,,, ali i te kako je vredno... BTC će opstati dok postoji ova civilizacija sa sve strujom i internetom... jer je mnogo para uloženo u njegovo kopanje... postoje farme rigovas po celom svetu koje koštaju milijarde evra/dolara... niko ne bi bacao pare tolike pare... da sve to sutra propadne...
Iako istina, hipoteticki da se pojavis sa ciglom od kilogram zlata u bilo kakvoj prodavnici da kupis nesto, ja sam uveren da bi se vlasnik polomio da ti izadje u susret i napravi neki dogovor. (mislim vise na ljude iz naroda, ne na korporicije). Sa BTC cisto sumnjam da bi mogao tako.

Sto se tice farmi i rigova gde su ulozene velike pare... Ljudi su radili i gluplje stvari pa su projekti propadali a ljudi zavrsavali u zatvorima ili bez gaca. Samo Vangard grupa je teska 8+ triliona dok je BTC 500 milijardi (1/2 triliona) pa im dodje kao igracka.

Kad si pomenuo bacanje pare i propadanje, pogledaj video i poslusaj deo 1:35-1:50. Ima milion slicnih primera ako te zanima, samo trebas zagrebati malo.

@m1tsu Da, u priči i mašti zvuči BTC ok ali kako se uhvatiš za konkretnu stvar -ono mućak. Od štednje (ogromne oscilacije u vrednosti, bezbednost za mase običnih ljudi kao štediša) u BTC, preko masovnog plaćanja mobilnim npr sa svog BTC novčanika (bezbednost aplikacije i zloupotreba prostim updatom sa malicioznim kodom).
Uvedeš li posrednika da te zaštiti, zavisiš od njega. Čak i državu da uvedeš, nemoćna je ako haker/inžinjeri iznutra institucije ukradu.
Dobar za berzanska mućkanja.
Nemoj da razmisljas toliko siroko, uznemirices pojedince! :)
 
jednu bazu podataka
Ja sam bio ubedjen da je nesto kompleksnije u pocetku jer mi je bila neverovatna prica. Medjutim kad sam saznao da je to samo log transakcije koja se pravi na 10min a koju komp "potvrdjuje" u nedogled, shvatio sam koliko je glupa prica koju su ljudi kupili. Ne-ve-ro-va-tno!
 
Ja sam bio ubedjen da je nesto kompleksnije u pocetku jer mi je bila neverovatna prica. Medjutim kad sam saznao da je to samo log transakcije koja se pravi na 10min a koju komp "potvrdjuje" u nedogled, shvatio sam koliko je glupa prica koju su ljudi kupili. Ne-ve-ro-va-tno!
Pa svaki novac je u suštini sistem vođenja evidencija o transakcijama, ništa više od toga
Tu je bilo dve grupe ljudi. Prva je grupa ekonomski nepismenih, dosta naroda nije imalo pojma kako šta funkcioniše, niko u komunizmu nije želeo ni da ih nauči, bilo je ćuti, radi, primaj platu. Da vidiš kako je tek bilo u Albaniji, Ponzi šeme su bukvalno rasturile državu i dovele do anarhije. Ljudi nisu razumeli otkud te pare dolaze, mislili su to je tako u kapitalizmu. To su isto ljudi kojima kažeš da je Bitcoin digitalno zlato i oni ti poveruju.
Da, imaš mnogo ekonomski nepismenih. Onih koji veruju državnoj valuti i bankama npr
 
Da li vecina BTC koristi za placanje, goriva, struje, mleka, avionskih karata, pretplatu za razne internet servise, posete lekarima i ostalo? NE, svi ga kupuju nadajuci da ce sutra da skoci x100, jedan deo zna sta je i kladi se kad je 1.0 a prodaje ga na 1.1+ itd.

Ako/kada bude dostupan celom svetu kao sredstvo placanja u sta cisto sumnjam, nece vise imati vrednost kao sto ima sada.
Zasto mislis da ce mu vrednost pasti kada ga ceo svet bude koristio kao sistem placanja?
 
Nazad
Vrh Dno