Šta je novo?

koliki vam je račun za struju?

Па и децембарски је био већи од претходног. Шпорет очас посла направи велику потрошњу, 100 киловатсати није нека забрињавајуће велика разлика. Провери са неким ко има кључ од бројила да ли је очитано ок, мада мени ово изгледа прилично нормално.
Pa da, i decembarski mi je bio nerealno veći. Ali taj šporet se koristio slično i u novembru.. ne obraćam toliko pažnju, znam samo da se tašta ne odvaja od njega. Da, na grafikonu izgleda donekle normalno (ako je šporet u pitanju) ali zato u dinarima daleko od normalnog 😁 preko 100% veći račun. Hvala na sugestiji u svakom slučaju.
 
NEREALNO veći bi bilo da je trošeno 400 kWh, a sledeći mesec obračunato 1400 kWh. Sa 420 kWh na 490 kWh je REALNO veći račun. Možda je bilo nerealno poskupljenje struje, pa je iznos veći, ali potrošnja nije uopšte neuobičajena. 2-3 kWh na dan je samo jedan potrošač od 100 W stalno uključen. Ili da se svakih par dana nešto spremi u rerni.
 
Ljudi u nekom od prethodnih meseci imaju popust za smanjenje potrošnje, pa onda skoči potrošnja (recimo tih 100kWh što nije previše), pa još izgube popust, i onda bude drastična razlika.

Ponavljam, proveravajte stanje na brojilu i eliminisaćete to kao problem.
 
Ne čitaju ljudi račune, gledaju samo koliko treba da plate.
 
NEREALNO veći bi bilo da je trošeno 400 kWh, a sledeći mesec obračunato 1400 kWh. Sa 420 kWh na 490 kWh je REALNO veći račun. Možda je bilo nerealno poskupljenje struje, pa je iznos veći, ali potrošnja nije uopšte neuobičajena. 2-3 kWh na dan je samo jedan potrošač od 100 W stalno uključen. Ili da se svakih par dana nešto spremi u rerni.
Ma dobro, razumeo sam sve. Sastavilo me i poskupljenje, očigledno veća potrošnja, izostanak popusta i rezultat svega je 100 i kusur % veći račun. Svakako ću proveriti i brojilo.
edit: poprilični sam laik za struju, potrošnju iste itd pa zato i pitam ovde
 
Evo orijentacije radi, meni bojler potroši ~100kWh mesečno, značajnija razlika postoji samo ako nismo tu neko vreme, 90% radi u nižoj tarifi. Zimi malo više (hladnija dolazna voda), leti malo manje. Skoro ništa od ostale potrošnje nije u nižoj tarifi. Palimo mašine za veš i sudove kako se napune, za sudove se nekad i opere u toku noći, za veš jako retko.
 
Ne čitaju ljudi račune, gledaju samo koliko treba da plate.
Da to sam već napomenuo ranije, svi gledaju samo iznos a niko potrošnju, a EPS se baš potrudio da korisnik nema realnu predstavu koliko troši sa davanjem popusta da zamaskira pravu cenu.

Meni je na januarskom računu izraženo preko 4000 din popusta i krajnji račun nije velik ali realan račun je 30% veći
A ovi popusti važe samo do marta.
 
U NS grejanje 12% sto ne bi i struju. Inace i dalje nit racuna online nit u sanducetu a od sutra praznici.
 
Nece valjda...

Inace ova dva povecanja koja su bila po 10%, meni je to u novcaniku skoro 50%.

Sto se placalo ranijih godina 11, 12, sad je 17, evo ga januar preko 18 crvenih. Potrosnja je tu negde par kwh vise.
 
Samo treba da pogledamo vesti i dešavanja u protekih godinu i nešto dana:

VESTI: Poskupljenje struje i gasa biće minimalno!
01.01.2023 struja poskupela 9,98%

Međunarodni monetarni fond od Srbije traži da cene struje i gasa, mimo najavljenog poskupljenja od 1. januara 2023. godine, podigne još tri puta - 1. maja i 1. novembra sledeće godine, kao i 1. maja 2024. Ovo proizilazi iz dokumenta koji je objavio MMF, a odnosi se na nedavno odobreni dvogodišnji stend-baj aranžman

VESTI: Zahvaljujući podršci i subvencijama države, trudimo se da zaštitimo građane od svih negativnih uticaja i borićemo se da ne dođe do velikih poskupljenja.
01.05.2023 struja poskupela 9,92%

VESTI: Ako stvari ostanu ovakve, nama neće trebati novo poskupljenje struje dogovoreno sa MMF-om. Ne pada nam na pamet da zbog nekih drugih dižemo cene - istakao je predsednik
01.11.2023 struja poskupela 9,28%

VESTI: Mali: Struja i gas neće poskupeti u 2024. godini
01.05.2024 ______________________

To be continued...
 
Znači, poskupeće. Pa dobro.
 
20222024
Zelena V8.8412.845%
Zelena N2.643.9951%
Plava V12.9818.6844%
Plava N3.685.4648%
Crvena V25.3836.3143%
Crvena N6.789.8746%

46.16% povećanje struje za dve godine, a najveće povećanje je u zelenoj najjeftinijoj tarifi, što baš i nema nekakvog smisla. Logično bi bilo da crvena poskupi najviše. Ovako su pogodjena sva domaćinstva. Ovo su cene sa akcizama, porezom, naknadama. Fiksni Deo Računa je poskupeo za 6%.
 
Šta da vam kažem, štedite koliko možete, to je jedino na šta svi možemo da utičemo….ili tražite drugi posao sa većim primanjima.
Ja gledam da uvek uhvatim popust, štedim koliko mogu (skoro pa sam došao do maksimuma) i ukupna cifra koju trenutno plaćam je oko 3.000 RSD (imam centralno grejanje i toplu protočnu vodu, ali zato mi je infostan 14.000). Ne vidim gde više mogu da ušparam, pa da se zadržim na ovoj cifri.
Jedina dva 24/7 potrošača su:
  • kombi frižider - ne mogu da isključim
  • mac mini (sa ruterom, switchom i eksternim 2bay HDD enclosureom) - mogu da isključim, za sada ne planiram, jer i nisu neki potrošači
 
@RingeRaja Šta je uračunato u tih 14000? Meni infostan samo smeće oko 800 dinara, voda 600 dinara, telefoni fiksni 660, mobilni 400 dinara, struja oko 3000, + grejanje na klimu 3000 dinara za januar. Za decembar bilo 2000 dinara. Sve do 100€ za račune mi je prihvatljivo.
 
@RingeRaja Šta je uračunato u tih 14000? Meni infostan samo smeće oko 800 dinara, voda 600 dinara, telefoni fiksni 660, mobilni 400 dinara, struja oko 3000, + grejanje na klimu 3000 dinara za januar. Za decembar bilo 2000 dinara. Sve do 100€ za račune mi je prihvatljivo.
u mom slučaju
 

Prilozi

  • Screenshot_20240215-163800.png
    Screenshot_20240215-163800.png
    195.8 KB · Pregleda: 96
Zju blago vama, ja sam dosao sa "infostanom", tj novosadskom informatikom na 19000. Sada ce grejanje jos da poskupi bice 20000+.
Nego tema: stigla struja :) 1100 kwh....18200 din....
 

Prilozi

  • 1708012748755.png
    1708012748755.png
    28.1 KB · Pregleda: 92
@isnogood Imaš grejanje i ovoliko ti došlo struje? Ili se greješ na struju? 😳
 
Grejanje ide preko informatike ako živi u stanu. Ovo mu je samo struja
 
I meni stiglo i pise dugovanje ali nema racuna jos ni na portalu ni na email (prijavio u januaru).
15400, ispalo malo manje ja izracunao 16200 da ce da bude, moguce da uleteo neki popust ako sam potrosio manje nego prosle godine.
Grejanje na klime (5kom), kuca 90m2 sa izolacijom.
 
Nazad
Vrh Dno