Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
asus tuf gaming 650b 650w da li ima neko iskustvo sa ovim napajanjem?

Kako je?
Sasvim ok za budzetske računare.
GW platforma,"preuzeta od corsair cx ,ali su koristili jeftinije komponente od cx .
Kakvih ima nije loše..tj sve zavisi od cene i cene konkurenta.
Mislim da si pogresio. Trebao si jace napajanje da uzmes. Novije graficke ce da vuku sve vise i vise struje, i docices u situaciju da moras da menjas napajanje pre nego sto mu istekne garancija.
Napajanje nije napravljeno da radi konstatno na maksimumu snage, a tih 550 W je verovatno samo u peak-u.
Ne treba mu jače ako je budzetski računar.Tako da ce uvek kupovati budzetsku kartu,dal rtx 30xx,40xx,50xx...trošiće manje ,i imace dovoljnu snagu.
Ima punu snagu psu,tj 45a na 12v.
Ako koristi i cpu koji se kupuju u budzetu r5,i5...moze da potera solidan broj karti...300w+ bez problema.
 
Ne treba mu jače ako je budzetski računar.Tako da ce uvek kupovati budzetsku kartu,dal rtx 30xx,40xx,50xx...trošiće manje ,i imace dovoljnu snagu.
Ima punu snagu psu,tj 45a na 12v.
Ako koristi i cpu koji se kupuju u budzetu r5,i5...moze da potera solidan broj karti...300w+ bez problema.

I ja sam se dosta premisljao, ali na kraju sam se vodio tom logikom, graficku sam promenio ovih dana, sto znaci da je godinu-dve sigurno necu menjati, a i ako budem uzimao bice neka budzetska jer nemam mnogo vremena za igranje..e sad posle toga vec ako i bude trebalo da se menja i napajanje..menjacu, ovo ce jos biti u garanciji pa nece biti problem.
 
Sasvim ok za budzetske računare.
GW platforma,"preuzeta od corsair cx ,ali su koristili jeftinije komponente od cx .
Kakvih ima nije loše..tj sve zavisi od cene i cene konkurenta.
Ipak da damo tacnu informaciju,
GW platforma koriscena prvo u LC-Power GP4 seriji jos 2015 godine, koja je bila 80+Gold sa mnogo kvalitetnijim komponentama ( Rubycon, Toshiba itd )
Jeftnijim komponentama ( uz slicnu cenu ) posle neke 2 godine je poceo da je koristi Corsair u CX ali kao 80+Bronzu
I onda sa jos jeftnijim ( citaj upitnog kvaliteta ) ponovo posle neke 2 godine pocinje da je koristi Asus u TUF serijama.
Realno napajanje spada u donji segment i nije uopste za raspravu u delu preporuka za dobro napajanje...
 
Ipak da damo tacnu informaciju,
GW platforma koriscena prvo u LC-Power GP4 seriji jos 2015 godine, koja je bila 80+Gold sa mnogo kvalitetnijim komponentama ( Rubycon, Toshiba itd )
Jeftnijim komponentama ( uz slicnu cenu ) posle neke 2 godine je poceo da je koristi Corsair u CX ali kao 80+Bronzu
I onda sa jos jeftnijim ( citaj upitnog kvaliteta ) ponovo posle neke 2 godine pocinje da je koristi Asus u TUF serijama.
Realno napajanje spada u donji segment i nije uopste za raspravu u delu preporuka za dobro napajanje...
Ako Aris kaže da je ok i/ili dobro je, 99% je dobro. Ne znam kako ti dolaziš do ovih zaključaka da spada u donji segment...
 
Pozdrav , nedavno mi je stiglo Thermaltake Toughpower GF 650W , oznake PS-TPD-0650FNFAGE-2

Realno naručio sam Toughpower GF1 650W V2 , ali mi stiglo ovo i nekako imam slutnju da to nije baš isto napajanje.Isto izgledaju ali da li je kvalitet isti? Da li mi neko može reći jesam li se zeznuo?

Hvala unapred
 
Kao neko sto planira novi PC build posle deceniju i vise, razmisljam i rezonski mi je da se uzme ATX 3.0 napajanje, da bi na neki nacin izbegao kupovinu u buducnosti i ponovni upgrade.
Da li se slazete da je ovo dobar potez ili ne?

I koje napajanje da se juri, gleda.. 750w-1000w. (sistem pitanje da li ce 500w da trosi u full loadu). Secam se da je spominjan neki FSP model i da su ga mnogi uzimali zbog RTX 4090.
Mozda sada ima dodatnih modela, jeftinijih, boljih..
 
Ako može info na PM gde može da se uzme, vrlo sam zainteresovan ako ga još ima! :)
Nema njega vise, Sve iz te EA serije je gotovo, Isto ce biti i sa HCG mislim da su ostala samo od 650 i 1000w. Koliko vidim sada je od Anteca VP650 za 5.990din dobra kupovina...
Kao neko sto planira novi PC build posle deceniju i vise, razmisljam i rezonski mi je da se uzme ATX 3.0 napajanje, da bi na neki nacin izbegao kupovinu u buducnosti i ponovni upgrade.
Da li se slazete da je ovo dobar potez ili ne?

I koje napajanje da se juri, gleda.. 750w-1000w. (sistem pitanje da li ce 500w da trosi u full loadu). Secam se da je spominjan neki FSP model i da su ga mnogi uzimali zbog RTX 4090.
Mozda sada ima dodatnih modela, jeftinijih, boljih..
Ovo pre svega zavisi od toga da li planiras da uzimas grafiku sa 16pina tj da li ce ti trebati 12VHPWR kabl. Ako mislis da ce ti trebati onda je minimum 850W ( najbolje kod nas je FSP Hydro TI )
A ako ti nece trebati 16pina na grafici cena ATX2.5 napajanja je bas povoljna
 
Poslednja izmena:
Nema njega vise, Sve iz te EA serije je gotovo, Isto ce biti i sa HCG mislim da su ostala samo od 650 i 1000w.
Ko sto laca12 spomenu, Antec ima novog saradnika za Gold napajanja, zavrseno je sa Seasonic Focus platformama (EA i HCG). Nova Neo Eco M, NEG Modular su iz Helly fabrike (ATX-0500GQ platforma). Ista Helly platforma je u Seasonic G12 i B12 napajanjima.

Mali-Osrednji downgrade u odnosu na prethodnu Seasonic platformu

@Labello Ako bas hoces da ne budes suocen sa iznenadnim razlogom za upgrade (novo update konektora/kablova/napajanja) [bilo da je realan, ili potencijalno ili marketinski], bolje sacekaj par meseci da se potrose trenutni lageri, jer je u toku tiha zamena 12+4 pin konektora na napajanjima.

Zavisno od fabrike do fabrike, jedinice koje izlaze sa proizvodne trake u periodu od zadnje nedelje avgusta 2023 (gore dole par nedelja) pa nadalje dolaze sa novim 12v-2x6 konektorom. Slicno je i sa grafickama, mada su Nvidia Founders Edition pocele da dolaze sa novim "bulletproof" 12v-2x6 konektorom vec odavno.

Nije toliko bitna stvar pogotovo za bilo sta sta slabije od 4090 (i van problematicne kombinacije par MSI ploca i 7900XTX sto pravi problem). Pogotovo sto ce biti potrebna skuplja unapredjenja na strani napajanja za kompletno nedodirljiva napajanja, tako da mozes komotno da ostavis 12v-2x6 upgrade sa sledecim novim bitnim PSU upgrade-om za par godina (vise PCB slojeva, sa vise bakra). A taman i da vidimo hoce li NVidia 5000 serija i AMD 8000 serija i zahtevati sve to.

 
Poslednja izmena:
Mali dodatak za Helly fabriku, iako im starije stvari nisu bas na nivou onih koje zamenjuju, nova platforma i nova NGDP serija izgleda odlicno. Ima jos neke male falinke, ali zato uz svaku kupljeno napajanja, moze da se skine Chroma 8000 test.

Svaka napajanje su izgleda testirali sa Chroma 8000 u fabrici, sto je prvi put da neka firma radi, i drasticno ce smanjiti Povracaje napajanja. Helly je odlucio da postane veliki igrac


1st Player im je samo ime brend-a (Helly fabrike), Phanteks vec ima GH Platinum baziran na istoj platformi kao ovo NGDP iznad, i Antec ce verovatno sa ovom platformom uvesti svoju Platinum seriju uskoro, sto je super ako obe firme zamene ventilator, posto je on mala slaba tacka.
 
1st Player im je samo ime brend-a (Helly fabrike), Phanteks vec ima GH Platinum baziran na istoj platformi kao ovo NGDP iznad, i Antec ce verovatno sa ovom platformom uvesti svoju Platinum seriju uskoro, sto je super ako obe firme zamene ventilator, posto je on mala slaba tacka.
i ostala 2 modela od 850 i 1300w i vec je dostupno u Srbiji
 
Mozda je nekome interesantna informacija kao "alternativa u LC600H kategoriji"
FSP SP500-AD
1、General
This document is defined for SP500-AD series specification that complies with newest ATX 12V
V2.52 and EPS 12V V2.92 standards. Regarding to energy saving purpose, the PSU shall pass
energy star 8.0 and ErP 2013 requirement. All models have to be certificated by 80 PLUS Bronze
Level.
 
THERMALTAKE Toughpower SFX 850W?
Ne, previse rizicno po kompjuter i previse glasno:


Par komada sto je Aris review-ovao nisu imala adekvatno podesene zastite, i skoro sigurno bi ubila jos po neku komponentu u racunaru ako se nesto desi

samo SFX-L model od 1000W je odlican, ali ono je vece

bolje uzmi FSP Dagger PRO 850W u At*m firmi ili Corsair SF750 preko Madjara. SF750 moze komotno godinama da radi na 750W, napajanje je efektivno ~800W model kad se uporedi sa konkurencjom/u odnosu na konkurenciju.

Stotine ljudi vec godinama tera ~730-750W na Corsair SF750 bez problema i tise od vecine konkurencije.
 
Poslednja izmena:
Koja su sada dobra napajanja u 50-80€ klasi?
Pogubih se više u FSP-ovoj ponudi a vidim da su se pojavili i novi Antec, TT i CM modeli...
Cooler Master G600 najverovatnije, pa onda Seasonic G12 i Cooler Master MWE V2 White. Pa onda Seasonic B12 i FSP HEXA 85+ Pro. i Na kraju FSP Hydro M (za modularno neko)
 
Našao sam popust na *******prodajem za 8000 dinara, u pitanju je

Napajanje Seasonic G12 650w 80 gold Novo!​


Kaže da je neotpakovano, e sad ova cena je verovatno što nema pdv i verovatno je povraćaj od preko granice. Nisam pitao za garanciju, ali mislim da je nema, al opet gold 80+ je.. mene zanima jel ima neko iskustva sa ovim napajanjem, stavio bih ga na server za slike koji bi radio 24 sata, da li bi bio efikasan za to i da li je bučan, jer držao bih ga u dnevnoj sobi.. hvala svima na odgovoru unapred
 
Našao sam popust na *******prodajem za 8000 dinara, u pitanju je

Napajanje Seasonic G12 650w 80 gold Novo!​


Kaže da je neotpakovano, e sad ova cena je verovatno što nema pdv i verovatno je povraćaj od preko granice. Nisam pitao za garanciju, ali mislim da je nema, al opet gold 80+ je.. mene zanima jel ima neko iskustva sa ovim napajanjem, stavio bih ga na server za slike koji bi radio 24 sata, da li bi bio efikasan za to i da li je bučan, jer držao bih ga u dnevnoj sobi.. hvala svima na odgovoru unapred
Nepoznato, osim da je ventilator loseg kvaliteta unutra.

Odlicna kupovina za te pare, samo je pitanje koliko ce da izdrzi ventilator. S tim sto na malom opterecenje i <30-32c u sobi ventilator se nece ni paliti, tako da, zavisi koliko ga opteretis i da li koristis klimu leti
 
Nepoznato, osim da je ventilator loseg kvaliteta unutra.

Odlicna kupovina za te pare, samo je pitanje koliko ce da izdrzi ventilator. S tim sto na malom opterecenje i <30-32c u sobi ventilator se nece ni paliti, tako da, zavisi koliko ga opteretis i da li koristis klimu leti
Hvala na odgovoru, onda ću ovo preskočiti, ne bih da mi tandrče ventilator u sobi, imam klimu u sobi koja i greje a i hladi, inverter.

Takođe video sam ima alternativa FSP hydro 700w pro, 80+ bronze.
Jel ovo bolje, kapiram da je proverenije, nešto sam gledao da se to preporučuje jer tiho i kvalitetno
 
Hvala na odgovoru, onda ću ovo preskočiti, ne bih da mi tandrče ventilator u sobi, imam klimu u sobi koja i greje a i hladi, inverter.
Zasto, vec si dao pola odgovara po kome ti nece biti bucno ?

Samim tim sto imas klimu, to je vec 50% da ce biti tiho.

Jos samo ako si odlucio vec koje komponente ce ici napisi ih, da izracunamo koliko trose struje
Jel ovo bolje, kapiram da je proverenije, nešto sam gledao da se to preporučuje jer tiho i kvalitetno
Isto neprovereno, nekad dolazi HK ventilator, nekad ADDA ventilator, barem nije Yate Loon, ako nista drugo
 
Poslednja izmena:
Zasto, vec si dao pola odgovara po kome ti nece biti bucno ?

Samim tim sto imas klimu, to je vec 50% da ce biti tiho.

Jos samo ako si odlucio vec koje komponente ce ici napisi ih, da izracunamo koliko trose struje

Isto neprovereno, nekad dolazi HK ventilator, nekad ADDA ventilator, barem nije Yate Loon, ako nista drugo
ma gledam da me zena ne ubije zbog buke i da mi ne izbaci kuciste iz dnevne sobe.. zato gledam da je tiho, nekad cu ga i drzati u sobi, mozda nesto budem radio na njemu pa ne bih da bude bucno, imam staro napajanje na njemu CM ubija kolikiko se cuje, ko jeftini ventilarori sto su leti na akciji..

skoro sam uzeo ovaj Antec Eag 550W na popustu(nema vishe u radnjama) za novu konfiguraciju racunara i veoma se dobro pokazao, zaista se ne cuje, tih je, a i nikad ne opterecujem masinu..

Konfiguracija za server 24 sata sto ce raditi non-stop:
cpu: Intel(R) Core(TM) i5-3470 CPU @ 3.20GHz , 4 cores
ram: kingston fury ddr3, 4gb or 8gb
graphics card: MSI, Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
motherboard: MSI, H61M-P21 (MS-7680)
harddisks and ssds:
1. Patriot Burst 480gb
2. Hitachi HDS72105 500gb

E sad da li cekati mozda zimu, pa da budu novi proizvodi bolji i sa dobrim cenama, mozda cak tad i cene padnu za stare zbog novih, ili pazariti sad jer nista se nece menjati sto se tice cene.
kao da li da cekam neki pad cene pa da tad pazarim za mesec/dva..

Hvala na odgovoru
 
TO je poprilicno slabi delovi, ne verujem da ce ni G12 ni Hydro PRO biti bucni, al eto Hydro PRO ventilatori ce duze trajati, trebace vise vremena dok se ne rasklimataju i pocnu da tandrcu.

Yate Loon su bas dno dna
Na kraju sam pazario:

FSP Hydro K pro 600w, 80+ bronze,
7380 dinara, 5 godina garancija.

Bio sam u fazonu jel mi zaista treba 700w, 500w je idealno ali morao bih da cekam do ponedeljka da mi dobave, pa me mrzilo i dodao sam 1000 dinara vishe i uzeo neku sredinu od 600w

Hvala jos jednom od <3
 
Na kraju sam pazario:

FSP Hydro K pro 600w, 80+ bronze,
7380 dinara, 5 godina garancija.

Bio sam u fazonu jel mi zaista treba 700w, 500w je idealno ali morao bih da cekam do ponedeljka da mi dobave, pa me mrzilo i dodao sam 1000 dinara vishe i uzeo neku sredinu od 600w

Hvala jos jednom od <3
Nisi trebao da ides na drugu seriju, Hydro K Pro ima losiji Yate Loon ventilator :(, Trebao si da ostanes na Hydro Pro, samo manje wati, Hydro Pro jedino ima bolje ventilatore.
 
Pozdrav ljudi, brzinsko pitanje.

Koje napajanje je bolje od 1000W?
Corsair RM1000X
Seasonic PRIME GX-1000
Seasonic Vertex GX-1000
ROG-STRIX-1000G
 
Nazad
Vrh Dno