Šta je novo?

Koje je dobro napajanje?

audiofreak

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
21.07.2003
Poruke
3,894
Poena
410
Zbog ucestalih pitanja na benchu tipa "koje napajanje da kupim", resio sam da postavim ovde jedan thread da se ljudi informisu.

Evo prve korisne informacije:
UL Online Certifications Directory
Na ovoj adresi mozete da unesete broj koji cete pronaci na nalepnici na svakom krstenom napajanju, format broja je E123456.

Druga je review site i to jedan od mojih omiljenih -- Silent PC Review. Tu mozete naci prilicno kompetentne testove napajanja i coolera, a sve u cilju smanjenja buke vaseg racunara.

Za sada toliko od mene.
 
Ma ne izbacuje nista kad se to ukuca.. ne znam sta bi falilo CM napajanju. Inace nek pogleda u atomu ili monitor.rs
 
^ ma naruci ovo od madzara za 6500 + ptt

Napajanje od 700w sa 648W na +12V, jasno je odmah koliko je dobro...
Napajanje od 700w sa 648W na +12V, jasno je odmah koliko je dobro...
Samo za poredjenje sa onim CM i cenom
 
@laca12 ok a ovo moje sto imam kakvo je?
 
Treba mi preporuka za napajanje, planiram da uzmem neku graficku RX 6800 ili RX 6800 XT.
Nisam siguran da li bi moje napajanje izdrzalo ove grafike, planiram da undervoltujem grafiku.

Moja konfiguracija:
AMD Ryzen 5 5600G
Asus Tuf Gaming B550m-plus
Patriot 16GB Viper 4 DDR4 3733MHz CL17 Kit (2x8GB)
Samsung 970 Evo Plus 500 GB
Kingston 1TB A2000 M.2 PCIe M.2 2280 SA2000M8/1000G
Inno3D RTX 2060 6GB
Asus Tuf Gaming 650B 650W
 
montirao sam sf750 platinum. kablovi su ok i uspeo sam sve da spakujem ali mi nije jasno kad vec rade sleeved kablove zasto ne urade normalne gpu i sata nego ove sa po nekoliko konektora. ili makar neka ubace jedan kablic sa jednim konektorom jer je ovo ipak napajanje za sff masine.
iskoristio sam gpu kablove od starog sf600 jer su mnogo laksi za manevar. ostao je jedan beli sata kablic do ssd-a koji se i ne koristi tako da cu da ga uklonim da ne bode oci :)

inace napajanje po pokretanju igre odmah krene da vrti fan, ocekivao sam da radi malo rasterecenije od sf600.
konfa je 9900K sa 3080 kartom. nista nije klokovano.

evo i fotke trenutnog stanja:

2023-08-03 18.43.16.jpg
 
Imam Sapphire RX 5600 XT graficku i i5 4690 , trenutno mi je u kompu Chieftec GPA500S8 , ali mu ima vec 5-6-7 godina, nisam ni sam siguran koliko, pa sam razmiljao da ga preventivno zamenim. Ovo sad radi okej, graficka vuce max 130-140w koliko sam video, i nisam primetio da nesto ne fukcnionise. Da li bi imalo smisla uzeti ovo Antec napajanje zbog povljne cene? Sad trenutno bi sigurno bilo ok ali razmislim vise unapred ako bih za neku godinu menjao konfiguraciju pa uzimao neku graficku koja vuce vise, da li bi i onda moglo da "tera" posto je ipak 550w?
 
Generalno da, npr. sve do 200W grafičke potrošnje (jer one obično najviše troše). Možda do 250W za grafiku, ostatak za ostale komponente. Mada realno možeš i da ga gasiraš i jače, ali zbog dugotrajnosti napajanja, kvalitetnije struje napajanja, bolje iskorišćenosti napajanja, gledao bih da ne prelaziš 350W u ukupnoj potrošnji. Ako bi uzimao grafike tipa 3080 i slične koje same vuku preko 300W, ne uzimaj ovo napajanje.
 
Tako sam i ja nesto racunao , ali ne znam sta za dve godine npr moze uopste da bude standard za neku grafiku iz sredine ranga, posto volim da odigram nekad nesto ali nemam previse vremena, pa mi se onda i ne ulaze previse u komp. A nesto kao ovaj Coolermaster Elite Nex W700 700w sto je neko pomenuo ili slicno kod madjara?
 
CM Elitte 700W ti je 552W na 12V grani, tako da je Antec i jači i bolji. Da li kupiti, ako kupim ili da li ću da kupim jaču, to ti moraš odlučiti. Sa novom generacijom grafičkih dobiješ po pravilu veće performanse u odnosu na potrošnju struje. Tako rx 6600 manje troši i ima bolje performanse od tvoje 5600.
 
Poslednja izmena:
CM Elitte 700W ti je 552W na 12V grani, tako da je Antec i jači i bolji.
Jel to sa nekog testa posto je po specifikaciji 54A na 12V?
Ovo za graficku se slazem, ne bi trebalo da trosi mnogo vise neka savremenija u istom rangu.

A i generalno recimo razmisljam da li je bolje kvalitetnije napajanje na granici potrosnje ili neko malo manje kvalitetno ali sa npr 100w lufta kao u ovom slucaju?
Sta bi npr jos bila preporuka do nekih 7-8k? Ovde ili kod madjara
 
Sa CM sajta:

elite-p700-230v-v3-gallery_4-zoom.png
 
E, da ali to je V3 , a ovo je sa oznakom NEX, napisao je kolega na prethodnoj stranici da ga je izaslo 6500+ dostava
Zato sam u dilemi, da li npr uzeti ovo koje ipak nije neko No-Name ili taj Antec koji jeste kvalitetniji ali ce mozda nakon upgradea biti opterecen u vecoj meri.
 
Evga br 750w za 7500 ili ima nesto pametnije?
Gledam to it aj fsp gore 650w i nisam pametan. Uzkma se vise komada pa je svaki evro bitan.
13600k i 4070.
 
Evga br 750w za 7500 ili ima nesto pametnije?
Gledam to it aj fsp gore 650w i nisam pametan. Uzkma se vise komada pa je svaki evro bitan.
13600k i 4070.
FSP, bilo Hyper K PRO 700W za 7320 din ako imaju dovoljno komada u Comp***r Dr**m-u, ili FSP HYPER 80+ PRO 700W za 7060 din u A**m-u. Nista losija od EVGA BR.

S druge strane ovo je zadnji voz za EVGA stvari, firma nece postojati posle ~2026/2027 godine, nekome cool da ima zadnje brend stvari. Ali takodje ako se pokvari pred kraj garancije, nema zamene za drugo EVGA BR napajanje, nego ce biti od neke druge firme.

FSP ne ide nigde xD
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svim strucnim ljudima, ako moze mala pomoc
Sklapam konfiguraciju pa mi je zapelo kod napajanja, u proslom racunaru sam koristio LC Power 600 i bio sam jako zadovoljan, tada je to bilo bestbuy ( 2018 ) i sada ih ima novih da se kupe, ali ajde da probam nesto malo modernije.
Nisam zahtevan korisnik, kucna upotreba, CS GO, i dete neke decije igre, Minecraft maksimum
Uzeo sam Ryzen 5 3600, i RX 580 8gb, u budzetu do 50-60e za napajanje nasao sam sledece:
Chieftec Eco
Chieftec Proton
Chieftec Element
Enermax Cyberbron
LC Power 650w
Svi su od 600w i nisam siguran ali mislim da svi imaju bronzu
Da li imate neki savet ili licno iskustvu?

Unapred hvala
Racunam da ti vise ne treba, ali rekoh da ostavim poruku mozda nekom bude bilo korisno. Poprilican sam laik sto se tice napajanja, tako da uzmite sve sto pisem ovde sa dozom rezerve.
Sto se ova 3 Chieftec napajanja tice, ako se dobro secam ide Chieftec Eco < Chieftec Element << Cheiftec Proton. Proton bi trebalo da je po default-u dosta bolji jer jedini od ta tri ima DC-DC i 80 plus bronze sertifikat. Ja licno imam Chieftec Eco 700w od koje sam koristio u sporednom racunaru 6 core CPU sa mid range grafickom se pokazao kao ok(ili sam mozda imao srecu, ne znam). Secam se da je na forumu par puta Cheiftec Eco preporucivan kao ok, ali ne bas najsrecnija varijanta za bas budzet konfiguracije i da je u svakom slucaju Cooler Master MWE(valjda cak i obican, dakle ne Bronze, ali ne znam da li to vazi samo za V2 ili i za V1 i V2) bio dosta bolji.

Mogao bi da obratis paznju i na napajanja od proizvodjaca FSP. Cini mi se da sam na forumu dobijao preporuke za Hexa 85+(Pro) i Hyper 80+ Pro serije. Takodje, obratiti paznju, cini mi se da samo Hexa 85+(i Pro) od ova 2 imaju pravi 80+ Bronze sertifikat.
 
Racunam da ti vise ne treba, ali rekoh da ostavim poruku mozda nekom bude bilo korisno. Poprilican sam laik sto se tice napajanja, tako da uzmite sve sto pisem ovde sa dozom rezerve.
Sto se ova 3 Chieftec napajanja tice, ako se dobro secam ide Chieftec Eco < Chieftec Element << Cheiftec Proton. Proton bi trebalo da je po default-u dosta bolji jer jedini od ta tri ima DC-DC i 80 plus bronze sertifikat. Ja licno imam Chieftec Eco 700w od koje sam koristio u sporednom racunaru 6 core CPU sa mid range grafickom se pokazao kao ok(ili sam mozda imao srecu, ne znam). Secam se da je na forumu par puta Cheiftec Eco preporucivan kao ok, ali ne bas najsrecnija varijanta za bas budzet konfiguracije i da je u svakom slucaju Cooler Master MWE(valjda cak i obican, dakle ne Bronze, ali ne znam da li to vazi samo za V2 ili i za V1 i V2) bio dosta bolji.

Mogao bi da obratis paznju i na napajanja od proizvodjaca FSP. Cini mi se da sam na forumu dobijao preporuke za Hexa 85+(Pro) i Hyper 80+ Pro serije. Takodje, obratiti paznju, cini mi se da samo Hexa 85+(i Pro) od ova 2 imaju pravi 80+ Bronze sertifikat.
Ne treba, ali hvala svakako na pomoći i trudu

Uzeo sam baš FSP napajanje i to igrom slučaja, tražio kućišta po KP i imam neku naviku da uvek kada otvorim oglas otvorim i sve oglase prodavca, vidim naslov oglasa samo ,, napajanje 600w ,,
Pogledam detaljnije i u pitanju je FSP Hexa+ Pro 600W Bronza
Nisam nikada gledao taj brend ali video sam da ih pominju ovde po forumu.
Chieftek napajanja koja sam pomenuo su dosta poskupela u medjuvremenu.
Postavim baš ovde u temi pitanje kakva su iskustva sa FSP, da li je to kao LC power ili tome slično, uglavnom sam naišao na komentare da je bolje
I tako sam se odlučio da odma uzmem, inače platio sam 3.500din, novo u kutiji, još u fabričkom celofanu
Dečko imao dva komada, i jedno od 700w
Nisam hteo da ulazim u poreklo istih, pošto su cene po radnjama od 6.000din pa na više :)
 
imam corsair tx650m (ryzen 5600x,m2 ssd , 5 kulera na kucistu(ms v710) i trenutno rx580 4gb.Hteo bih da promenim grafu(verovatno 6600xt eventualno 6700xt) da li je napajanje dovoljno za sve to?
 
asus tuf gaming 650b 650w da li ima neko iskustvo sa ovim napajanjem?

Kako je?
Ja imam to napajanje, uzeo sam ga pre vise od godinu i po dana, za 7000 na nekoj akciji. Za sada sam zadovoljan, necujno je, videcemo kad uzmem neku jacu graficku koja je ce vise da ga optereti. Daju 5 godina garancije , mislim da je za te pare bila dobra kupovina
 
Evo i ja da se javim, mozda nekom pomogne da odluci , na kraju sam ipak resio da uzmem Antec EA550G Pro, 550W, 80+ Gold za 7000din, isao sam ipak na kvalitetnije napajanje i 7 godina garancije, racunajuci da i ako kasnije budem menjao grafiku verovatno necu uzimati neku koja ce da trosi preko 250w (a realno verovatno oko 200w max) jer je to za povremeni gejming skroz ok.
Inace dobije se fiskalni + garantni list prodavnice na kom pise da je garancije 7 godina + garantni list od uvoznika za svaki slucaj.
 
Evo i ja da se javim, mozda nekom pomogne da odluci , na kraju sam ipak resio da uzmem Antec EA550G Pro, 550W, 80+ Gold za 7000din, isao sam ipak na kvalitetnije napajanje i 7 godina garancije, racunajuci da i ako kasnije budem menjao grafiku verovatno necu uzimati neku koja ce da trosi preko 250w (a realno verovatno oko 200w max) jer je to za povremeni gejming skroz ok.
Inace dobije se fiskalni + garantni list prodavnice na kom pise da je garancije 7 godina + garantni list od uvoznika za svaki slucaj.
Mislim da si pogresio. Trebao si jace napajanje da uzmes. Novije graficke ce da vuku sve vise i vise struje, i docices u situaciju da moras da menjas napajanje pre nego sto mu istekne garancija.
Napajanje nije napravljeno da radi konstatno na maksimumu snage, a tih 550 W je verovatno samo u peak-u.
 
Nazad
Vrh Dno