Šta je novo?

Ko sta ima od Hi-Fi komponenti?!

@dexx01
Ja se nesto lomatam da li na kraju da idem na 5.2.2 ili na 7.2 "klasik"...
 
To za par godina :)
 
Ako bude 5.2.2, gde planiraš kutije za visinske efekte da postaviš? Nisi razmatrao neki elevation model? I koliko je bio Denon? Ako nije tajna...
 
Причам из искуства. Почео са 2.0 и филм и музика. Затим 4.0, 5.1, 7.1, 9.2, 7.2.4, 7.2.6. Што више то боље, по мени, за филм. Музика је углавном стерео. Неки атмос концерти су врхунски, неки нису. Имам доста 5.1 сацд па то у 5.1 звучи веома лепо и занимљиво а ако се ради емулација у више најчешће размрљави све.
 
Ako bude 5.2.2, gde planiraš kutije za visinske efekte da postaviš? Nisi razmatrao neki elevation model? I koliko je bio Denon? Ako nije tajna...
Malo je zeznuta dnevna soba,imam kose plafone,pa nije bas jednostavno...planirao sam da atmos zvucnike postavim direkt sa strane u odnosu na MLP(oznaceno na slici),i da ih usmerim pod uglom,posto kacenje gore na plafon nije opcija. To ce biti neka mid-side-top pozicija,videcemo kako ce da se cuje. Sto se tice AVR-a,placen je 300€,dve godine star,full pack,mint stanje.
 

Prilozi

  • IMG_20230709_135540.jpg
    IMG_20230709_135540.jpg
    209.1 KB · Pregleda: 315
Odlicno si prošao za AVR, ja sam pazario Onkyo TX-NR636 za 200€, lepo očuvan, ali nisam dobio kalibracioni mikrofon, to moram da nabavim. Frontovi su mi Infinity Alpha 30, imam i Alpha Center, sub je Elac neki od 8". Surround mi je trenutno neki bezveze par, samo da se čuje. Imam u planu nabavku još 2 para, MA BR1 mi se svidjaju, njih bi za zadnje, a merkam i Borea BRA1 za pod plafon.
 
Poslednja izmena:
Legli "atmosi" konacno,skrasio sam se sa 5.2.2 kombinacijom,pa da iznesem par utisaka...Iskreno,slusajuci celu dramu oko Atmosa,mislio sam da je prica prenaduvana,i da dodavanjem dva zvucnika necu dobiti nista spektakularno,aaaali.....razlika je nebo i zemlja,ali bukvalno!Cak i ova osnovna verzija sa samo dva zvucnika daje bas veliku razliku u zvucnoj slici,iako atmosi kod mene nisu idealno postavljeni.Prvo sam mislio da ce efekti iz atmos zvucnika biti siromasni,madjutim situacija je potpuno drugacija,bukvalno tokom filma,non stop nesto "svirućka" odozgo,da li je to neki abijentalni soundtrack ili sami efekti,materijala svakako ima na pretek i tako se kreira taj "bubble" of sound. Izvrteo sam par novijih naslova (Remux izdanja) sa Atmos/DTS-X kodiranjem,zvucna slika je toliko velika sad,prosto za ne poverovati kakva je razlika u odosu na "obican" True HD/ DTS-HD. Da ne pricam o efektima koji se odigravaju direktno iznad glave (scena gde se Tom Kruz i Henry Cavil jure helikopterima u predzadnjem delu Nemoguce Misije),prosto neverovatno kakva dimenzija zvuka!
 

Prilozi

  • IMG_20230921_190244.jpg
    IMG_20230921_190244.jpg
    202 KB · Pregleda: 192
  • PXL_20230921_172024227.jpg
    PXL_20230921_172024227.jpg
    110.7 KB · Pregleda: 165
  • IMG_20230921_192128.jpg
    IMG_20230921_192128.jpg
    217.2 KB · Pregleda: 229
Имаш ти места за леви и десни суроунд.
 
Имаш ти места за леви и десни суроунд.
Paaa..i ne bas. Tu sa leve strane gde je prozor,ako bi tu stavljao,morao bi zvucnik da bude nekih pola metra napred od MLP,ne moze direkt sa strane da se postavi od balkonskih vrata. A svakako ni AVR ne podrzava 7.2.2....
 
Ma ne diram nista za sad :) btw,koji cross da namestim za Atmose? U pitanju su Klipsch RB-41 II koji su deklarisani na 85Hz-24KHz ± 3dB,a AVR ih je prilikom kalibracije postavio na 80hz? Da napomenem,sve ostale zvucnike sam posle kalibracije podesio rucno na 80hz/small.
 
Код подешавања "кроса" никад не иди испод вредности коју си добио калибрацијом, можеш само на горе. Испод се не ради обрада. Ако је авр поставио на 80 немој да спушташ на 70 али можеш подићи на 90. Сам (горњи) атмос звук је 150-15.000Hz тако да можеш слободно ставити нпр 120.
 
Legli "atmosi" konacno,skrasio sam se sa 5.2.2 kombinacijom,pa da iznesem par utisaka...Iskreno,slusajuci celu dramu oko Atmosa,mislio sam da je prica prenaduvana,i da dodavanjem dva zvucnika necu dobiti nista spektakularno,aaaali.....razlika je nebo i zemlja,ali bukvalno!Cak i ova osnovna verzija sa samo dva zvucnika daje bas veliku razliku u zvucnoj slici,iako atmosi kod mene nisu idealno postavljeni.Prvo sam mislio da ce efekti iz atmos zvucnika biti siromasni,madjutim situacija je potpuno drugacija,bukvalno tokom filma,non stop nesto "svirućka" odozgo,da li je to neki abijentalni soundtrack ili sami efekti,materijala svakako ima na pretek i tako se kreira taj "bubble" of sound. Izvrteo sam par novijih naslova (Remux izdanja) sa Atmos/DTS-X kodiranjem,zvucna slika je toliko velika sad,prosto za ne poverovati kakva je razlika u odosu na "obican" True HD/ DTS-HD. Da ne pricam o efektima koji se odigravaju direktno iznad glave (scena gde se Tom Kruz i Henry Cavil jure helikopterima u predzadnjem delu Nemoguce Misije),prosto neverovatno kakva dimenzija zvuka!

Vidiš, ja baš slabo osetim atmos efekte. Zvučnici mi stoje iznad TV-a levo i desno i nagnuti su ka mestu gledanja onoliko koliko im zglob dozvoljava, nisam, siguran da zvuk ide ka meni već verovatno malo iznad glave, a i sigurno se meša sa frontalnim i bočnim prednjim zvučnicima jer svi dolaze iz istog pravca.
 
Атмос је звучно поље, полулопта и не би требало да доживљавате звук ни из једног звучника већ постоји простор и чујеш шта се где у простору дешава. Исто као што код стерео система не требаш чути звук из звучника већ из простора иза њих тзв позорнице. Атмос тражи мин 4 звучника да ради како треба.
 
Vidiš, ja baš slabo osetim atmos efekte. Zvučnici mi stoje iznad TV-a levo i desno i nagnuti su ka mestu gledanja onoliko koliko im zglob dozvoljava, nisam, siguran da zvuk ide ka meni već verovatno malo iznad glave, a i sigurno se meša sa frontalnim i bočnim prednjim zvučnicima jer svi dolaze iz istog pravca.
Vidi,kod atmos postavke zvucnika,najbitnije je da se ispostuju uglovi,kako u odnosu na MLP tako i u odnosu na ostale zvucnike. Ja sam na minimumu,ali sam u toleranciji :)
 
Izvinite što hijack-ujem temu, ali dali neko ima preporuku, za dobrog majstora Yamaha stereo pojačala? Može i na PM.
 
Moj mali projekat - kućni bioskop.

Krenuo sam od Marantz 1602 AVR + 2.0 Zensor 3 i to je bio setup za sve, muzika i filmovi, nekih 10ak godina već.

Dnevna soba je poprilično izdužena 3.5m x 6m, TV je 55inca, a moje oko ne postaje mlađe, pa je krenulo od ideje da se nabavi platno i projektor, za porodično uživanje u filmovima. Razmatrao sam i TV od 75inča, ali mislim to nije dovoljno veliko, a sve preko ove dijagonale je i dalje preskupo.

Trenutni status:

Slika. Platno sam nabavio (100 inča), treba da ga zakačim na plafon, da kada se srola bude ispred TVa. Projektor i dalje tražim. Ciljam FullHD. Na daljinu sa koje gledam treba da je dovoljno. Nabavio sam i neki HDMI spliter jer moj AVR nema dva HDMI izlaza. Videćemo kako će to da šljaka jer sam rob CECa (a i ukućani) EON daljinac pali sve u lancu, TV i AVR. EON box je centar i tu su sve aplikacije, Disney, HBO, YT…

Zvuk. Dokupio sam Zensor Vocal i 2x Zensor 1 za surround. Sve je povezano i šljaka odlično. Ono što možda fali je sub. Iako Zensori imaju solidan bas, za rumble u akcionim scenama fali nešto da “prodrma”. Opet, lomim se jer živim u stanu, drmanje će fino da se distribuira i ka komšijama. Ako i budem išao na vufer, ne bih da preteram sa dimenzijama. Mislim da će 9 ili 10 inča da bude dovoljno. Plašim se da će 12ica da bude previše. Nemam iskustva sa ovim i svi pominju da je vufer pipava stvar. Ako ima saveta kako da razmišljam, rad sam da saslušam 😀

Utisci. Iskustvo u filmovima je super. Primetio sam da više gledam HBO kanale jer jedino oni imaju 5.1, doduše samo u DVB-C režimu. Kada se vrati unazad, gubi se 5.1 što je malo bzvz. Takođe EON video klub je stereo. Disney Plus daje 5.1, kao i HBO Max i tu ima šta da se probere.

Javim se opet kada bude značajnijeg napretka u komponentama sistema.
 

Prilozi

  • IMG_2941 Copy.jpeg
    IMG_2941 Copy.jpeg
    318.5 KB · Pregleda: 159
  • IMG_2942 Copy.jpeg
    IMG_2942 Copy.jpeg
    407.4 KB · Pregleda: 161
Utisci. Iskustvo u filmovima je super. Primetio sam da više gledam HBO kanale jer jedino oni imaju 5.1, doduše samo u DVB-C režimu. Kada se vrati unazad, gubi se 5.1 što je malo bzvz. Takođe EON video klub je stereo. Disney Plus daje 5.1, kao i HBO Max i tu ima šta da se probere.
Neverovatno da je vec deceniju tako. Amateri 🙄
 
За ту близину задњих канала боље неки бипол звучник. Суб неће да смета а 12" неће бити гласнији већ ће само лакше одрадити посао, опет боље 2х 10" него 1х 12".
 
Kolege znalci,
treba mi pomoć.
Odavno imam Pioneer VSX-923 risiver i trosistemske kutije Pioneer S-Z75 (100W, 8 oma) i u poslednje vreme nisam baš zadovoljan :-(
Zvukom u filmovima i nekako ali muzika me muči... Nije to loše kada pojačam ali kada je tiše nekako mi nedostaje širina.
Razmišljao da uzmem neki centralni zvučnik da malo poboljšam ali nisam ni siguran koliko pomaže kod stereo zvuka?
Na risiver su zakačeni Xbox i Fire TV Cube, izvor muzike je Spotify i mnogo je bolji/jači zvuk preko Xbox-a. Imam dosta flac muzike na nas-u ali nisam nešto testirao razliku u odnosu na Spotify, ako je do izvora.
Može li mišljenje o ovoj mojoj kombinaciji i predlog za neke zvučnike? Pretpostavljam da oni i nisu baš nešto.
Nemam prostora za podnostojeće pa bi trebale neke bookshelf kutije.

Hvala unapred.
 
ali muzika me muči... Nije to loše kada pojačam ali kada je tiše nekako mi nedostaje širina.
Razmišljao da uzmem neki centralni zvučnik da malo poboljšam
Za reprodukciju muzike, centralni zvučnik neće ništa poboljšati.
Bitan je sadašnji položaj zvučnih kutija u prostoru u odnosu na poziciju slušaoca. Po mogućstvu to bi trebalo da je jednakostraničan trougao sa pozicijom visokotonca negde u visini ušiju.
Druga bitna stvar je podesiti risiver za rad u čisto stereo režimu i da zvučnici budu u full opsegu (da nije uključena neka opcija za sub).
Najbitnija stvar u slušanju muzike je kvalitet materijala koji se sluša i izvora istog.
 
Прерасо си систем. Мењај за боље. Прво авр за музику само и није нешто, треба додатно појачало али се поставља питање квалитета тих звучника.
 
Koristio sam mikrofon i odradio automatsko podešavanje. Krevet i zvučnici su u poziciji trougla ali ne baš jednakostraničnog. Zvučnici bi morali da se malo udalje od risivera za idealan položaj ali nema prostora za tako nešto. Mod koji mi daje najbogatiji zvuk je F.S.Surround (Front Stage Surround - In this mode, you can enjoy a virtual playback of multichannel surround sound even with only two or three speakers. This works by controlling how sounds reach the listener' s left and right ears.). Probaću danas da se poigram sa flac-om i direct modovima.
 
Прво, основно и најбитније за добар звук је положај и усмерење звучника. Ако то није испуњено не постоји уређај или програм којим ће се то надоместити.
 
Možda gospoda Flečer i Mansen imaju veze sa nezadovoljavajućim zvukom kada je muzika tiša.:)
Starija pojačala su imala bass/treble kontrole ili loudness koji su mogli da pomognu.
Tvoje AV pojačalo mora imati neke kontrole ovog tipa.

A što se tiče upgrade-a, kreni od zvučnika. Imam slične zvučnike na starom "Pioneer muzičkom stubu" iz 1990-te, i zvuk je onako😒. I dalje svira na vikendici više iz emotivnih razloga.
Izbora ima dosta, a preporuka zavisi od budžeta, prostora i sl. Mislim da su pojedini modeli Q Acustic, Polk, Wharfedale i dalje na Black Friday/Cyberweek popustu. Možeš i da odeš i poslušaš. Ako ne znaš gde, poslaću ti na PM.
 
Interesantno. Nisam video loudnes opciju na ovom risiveru kao takvu. Ima Tone opcija koja uključuje Bass i Treble ili radi bypass zvuka. Meni je trenutno postavljeno na bypass. Videću šta dobijam kada je uključim.
Zvučnike sigurno menjam, može PM. Hvala.
Počeo sam razmišljati i o pomeranju kompletnog sistema kako bih udaljio zvučnike od centra. Ako se odlučim na to, dobiću prostora i za podnostojeće zvučnike. Onda se stvara prostor za TV veći od 55" i igranka može da počne :)
 
1. Sistem:
  • Pojacalo: FineArts by Grundig V3
  • CD-Player: FineArts by Grundig CD 11
  • Gramofon DUAL 606 Direct Drive made by Ortofon ULM 55E
  • Kablovi - Čist bakar, original Ei Niš, posrebreni konektori "tačka crta"
  • Zvucnici: HZK 12031 Perless 12" Ei Niš (skretnice obnovljene)

2. Sistem:
  • Pojacalo: Grundig R2000-2 Silver
  • CD-Player: u potrazi...
  • Gramofon: u potrazi...
  • Kablovi - Čist bakar, original Ei Niš, posrebreni "tačka crta"
  • Zvucnici: HZK 12032 Ei Niš 8" (skretnice obnovljene)

3. Sistem:
  • HSR 70 Ei - samo pojačalo bez FM-a spakovano u kutiji od Kenwood mini linije. :)
  • Zvucnici: HZK 12032 Ei Niš 8" (skretnice obnovljene)
  • Ostalo čeka na nabavku, videćemo šta će biti ako bude bilo, ali vintage će biti šta god da je. :)
 
Nazad
Vrh Dno