Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Tačno je da je 2012. bilo oko 20ak dana za redom sa maksimalnom temperaturom <= 0°C. To je izuzetak, a ne pravilo. Koliko puta si doživeo takvo vreme u Srbiji za svoj život?

Baš ono što Mitar kaže, ako se i ponovi tako nešto, prebaciš krevet u kuhinju i uključiš rernu, ako nemaš ništa drugo (kao ja). Sigurno ti neće biti bitno da li šetaš u šortsu ili trenerkama po kući odnosno bićeš spreman na neki kompromis... A možda ćeš i morati kod nekog na smederevca da se čvariš, jer takvo vreme lako može da dovede do nestašice el. energije na duži period...
 
2012 februar debeo minus i to 3 nedelje
spustalo se do minus 18 C redovno nocu
gasa platio 32hiljade tadasnje
a kuca dobra
cigla i po
lepa fasada
al ne vredi
na leto odmah lepi stiropor preko, odozgo, odozdo ....
pun kamion polepio na kucu
e od tada je druga prica
 
Multisplit sisteme treba koristiti samo na mestima gde je potpuno nemoguće montirati više split klima uređaja.Možemo i da nabrajamo situacije ali mislim da nema potrebe.Kada bi na primer došlo do kvara na spoljnoj jedinici ostali bi bez grejanja na svim unutrašnjim jedinicama koliko ih ima.Zatim defrost zaustavlja grejanje.Multisplit klime su više izuzetak nego pravilo prilikom izbora inverter klime.Klasični split sistem je sigurnije rešenje.
Sigurnije i bolje nije isto!
Što se tiče DF, to traje 5 minuta, ako se kuća ohladi za 5 minuta onda je to vetrometina a ne kuća.
Izuzetak su jer se ljudi po forumima ubeđuju da nisu dobre kao evo i ovde i verovatno "monteri" pričaju istu priču jer su komplikovanije za ugradnju.
Spoljna jedinica multi ima isti % kvarova kao bilo koja split, jeste da onda ne rade sve unutrašnje, ali je to retkost kao i kod bilo koje obične klime.
Još jednom ponavljam da parapetne unutrašnje jedinice se ponašaju kao radijatori i uopšte nemate utisak da se grejete na klimi, kada dostignu +2 od zadate samo prestanu da duvaju, nema duvanja hladnog vazduha i slično, kada padne temperatura -2 od zadate opet kreću sa radom, ali to je retkost jer odlično moduliraju.
Ono što je takođe bitno je da i kada ne duvaju, oseća se blaga toplota oko njih, odnosno blago su tople.

Ja sam se dvoumio oko toplotne pumpe vazduh-voda i multi-split vazduh-vazduh.
Obe imaju jednu spoljnu jedinicu, obe idu u DF i kod obe kad se pokvare spoljne, ne greje ništa unutra.
Kako nemam podno grejanje, odlučio sam se na preporuku ljudi koji se bave prodajom i ugradnjom i jednih i drugih grejnih tela, da ugradim multi i nisam se pokajao, prošao sam duplo jeftinije i grejem sprat 80m2 bez ikakvih problema.
Za ne daj bože imam pelet, pa ako zatreba biće u funkciji odmah.
 
Na forumima se uglavnom ponavljaju jedne iste nebuloze godinama, decenijama. Eurovent, Japanci, Kinezi, ne 18 tica, ne multi split itd. Uglavnom su najbučniji oni koji ama baš nikakvog dodira nemaju sa tim što osporavaju.
 
Naleteh na video o čišćenju klime, možda nekom bude koristilo.
 
Koleginica se žalila na račun za struju. Cele godine joj račun do 400kW, decembar stigne 1100kW.
Izađe "stručna" ekipa iz EDBa na teren i konstatuje da je to zbog klime, tj. grejanja.
Njoj klima radi i leti i zimi već 3 godine, Daikin 12, jednosoban stan od 30m2, svake zime računi bili oko 600kW u proseku. I kaže ona njima to, a njihov odgovor je:
Nisi je mnogo koristila prošle godine zato si i manje potrošila.
Epilog priče je da je pisala žalbe svima i svakome, ali znajući našu birokratiju od toga neće biti ništa.
 
Da ali koliko je realno potrošeno, da li je proverila stanje i da li se poklapaju očitavanja? I nije nemoguće da se potroši više ako nešto nije u redu sa klimom (zaprljana previše npr) i ona radi skoro uvek na max da bi održavala temperaturu koju je ranije održavala sa npr upola snage.
 
Ako je stanje na brojilu ispravno, ne može puno toga da uradi. Pogledati i da li brojilo prebacuje između niže i više tarife uredno. Ako je sve to ok, jedino preostaje da se isključe svi potrošači u stanu (ali baš svi, i svetla i frižider...) i da se uključi recimo bojler (2kW pretpostavljam) i ostavi da radi sat vremena pa da se pogleda koliko se promenilo stanje na brojilu. Ako je za 2kWh, brojilo je ispravno.
 
@daxyco
To sam joj i ja rekao da uradi još kad joj je stigao decembarski račun. Rekla je da će sačekati prvo njih iz EDBa da oni provere. Bili su ove nedelje i konstatovali da je klima uzrok, da joj niko ne krade i da je sa brojilom sve u redu.

@dexter87
Kaže da čisti filtere na mesec dana. Nema merač za klimu, a letos su joj bili iz servisa da urade godišnji servis. Jedino ako oni nisu nešto zeznuli.
Klimu drži na 23c, auto fan.
 
@daxyco
To sam joj i ja rekao da uradi još kad joj je stigao decembarski račun. Rekla je da će sačekati prvo njih iz EDBa da oni provere. Bili su ove nedelje i konstatovali da je klima uzrok, da joj niko ne krade i da je sa brojilom sve u redu.

@dexter87
Kaže da čisti filtere na mesec dana. Nema merač za klimu, a letos su joj bili iz servisa da urade godišnji servis. Jedino ako oni nisu nešto zeznuli.
Klimu drži na 23c, auto fan.
Mesec dana,klime se ciste na 7 dana.
 
@Ddee
Rekao sam joj da mora bar na 15 dana. Nepušač je pa valjda misli da ne mora nego jednom mesečno.

@gugi blondi
Ako nemaš 2m visine i bar 120kg ne vredi pokušavati. Hercegovka, trenirala rukomet do faksa. 😆😆
 
Od 3 klima, jednu sam očistio 2x za ovu grejnu sezonu, ostale nisam ni otvorio. Slikaću ih u subotu po danu da vidimo koliko sam pogrešio ;)
 
Pogrešio si,to nećeš videti golim okom,doduše pročutaj upustvo možda tamo nešto i piše.
 
Zavisi od kuce i prašine i članova i da li se puši.
Ako koriste uredni ljudi bez djece koji su nepusaci u "novoj gradnji" filter se ne isorlja ni za 20 dana.
Gdje djeca skacu po citav dan i ima vise tepiha i cuda vise se dize i prašina, znaci idealno na 10 dana.
Pusenje je onako bas otezavajuca okolnost jer se na mrezici hvata nesto onako masno i ne moze se oprati samo mlakom vodom vec treba i neki blazi sapun.

Nego kako sušite filtere? Ne stavljate li vlažne? Mene smori dok se osuše
 
Jos da cekam i da se suse :D Istresem ih i nazad, mozda na kratko klima dobije pogresnu temp prostora, pa krene malo jace, prodje to za nekoliko minuta. ;)
Na kraju krajeva, jesi li ti kupio uredjaj da tebi sluzi ili ti njemu? :D
 
Влагу од пет капи воде ће вратити у простор? :) То би било и идеално по сувом зимском ваздуху али нема буквално никаквав ефекат.

Ја ни не гасим климу, оперем филтере, отресем и вратим мокре назад, осуше се малтене одмах чим ваздух проструји кроз њих...
 
Niti gasim, niti smanjujem temp. Isto kao i kada luftiram. Jedan od retkih koji zaista zaboravi na daljinski od septembra do maja.
 
Ja sam fenom na jednom filteru napravio 2 rupice koje sam morao krpiti, bas su osjetljivi na vrucinu, tako da na fen zaboravite ili da susite bas iz daleka ali onda je opet sporo.
I ja najcesce ne sacekam da se skroz osuse nego vratim vlazne da ih osusi klima.
Medjutim na bas dosta sam mjesta procitao da se ne vracaju vlažni da ne valja, a nigdje ne piše zasto ?
To sa peškirom mi je najbolje rjesenje
 
poz,
sta mislite o ASYG18KLCA ili Daikin C50C , za 35-40 kvadrata primarno za grejenje, znam da bi trebala klima 12, al ako zagusti zima na -10 da ima kapacitet ...
srednja izolacija kuce
dali moze da modulira nisko kad nema minusa , da ne radi kao on/off ?
ja imam 2 kom 12LMCE , one rade na 250-270W ( svaka u sobi od 18 kvadrata), ako i ova moze nisko da modulira onda mozda i moze u 40 kvadrata.
 
Sjeca li se neko, koliko su 2016e koštale klime klase Gree lomo regular a pošto Fujitsu?
Koliko je ugradnja bila?
 
Влагу од пет капи воде ће вратити у простор? :) То би било и идеално по сувом зимском ваздуху али нема буквално никаквав ефекат.

Ја ни не гасим климу, оперем филтере, отресем и вратим мокре назад, осуше се малтене одмах чим ваздух проструји кроз њих...
Nije bas 5 kapi jer je krpa mokra posle solidno

@monstrum
Fujitsu LU sam tada uzeo za 680e a ugradnja bila 80e.
 
Nazad
Vrh Dno