Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Evo i od mene malo. Ove su i pristojno ugradjene, Obavezno sve setovane na maksimum.
Pa onda se pitamo zasto promasi koji stepen, laze klima!
Preporucujem ovim novima koji se odluce za klimu, nikad nemojte ovako dozvoliti da vam se ugradi klima.
Ako nemate mjesta za klimu, radije odustanite od kupovine. Mozda moze proci na hladjenju, ali na grijanju nikako.
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    437.5 KB · Pregleda: 155
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    419.4 KB · Pregleda: 118
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    254.2 KB · Pregleda: 114
Evo i mene konačno sa konkretnim pitanjima - stan je u 62. bloku, zgrada 1983. godište, betonski zidovi kao da su od kamena, koliko videh dok sam krpio rupe od starih klima, izolacija nije bila poznat pojam u to doba, dakle, čist beton od nekih 30-40cm debljine. Prethodni vlasnici uradili 2015. novu PVC stolariju, terasa je kompletno zatvorena (zid i PVC prozori celom dužinom plus vrata ka požarnim stepenicama) tako da jeste hladnije na njoj, ali nije ni skroz spoljna temperatura, svakako se ne bi grejala klimom jer se ni sad ne greje kad je centralno. Levi i gornji zid su spoljni, druge dve strane su unutrašnje u zgradi, sprat je 7 od 16, dakle poluušuškano. Trenutno sa centralnim je prilično toplo unutra. Plan stana priložen, prethodne klime su bile na pozicijama (malo levo ka sredini) 1 i 2, neke VOX 12ce, ova u dnevnoj se slabo borila da ohladi.

Glavna namena je hlađenje, dakle, primarno je da može ceo stan da se rashladi kada dođe vreme za to. Stan je orijentisan ka severozapadu, sunca ima samo kasno popodne na kratko kroz prozor ispod klime 1 i po levom spoljnom zidu, manje više zanemarljivo zagrevanje, ali mi treba da može da se održi neih 25 stepeni tokom leta.

Malo manje glavna namena klima bi bila dogrevanje u prelaznim periodima kada centralno još/više ne radi, dakle oktobar/novembar i mart/april, zavisi već od sezone do sezone i vremena. Taj prelazni period kad ugase centralno na proleće a nije dovoljno toplo ili jesen dok se čeka neki pad temperature a uveliko je potrebno grejati se me najviše izluđuje kod centralnog grejanja koje inače plaćamo cele godine.

Poslednja, ali ne i nebitna, stavka je eventualno skidanje sa centralnog grejanja i prelazak na grejanje klimama pa u tom konstekstu razmišljam i o jačim modelima koji bi u budućnosti mogli da se izbore sa grejanjem stana. Pošto su okolni na centralnom grejanju, zadatak nije kao da se greje samostalna kuća, ali i nedostatak izolacije ne pomaže.

Konkretno - probao bih prvo samo sa jednom klimom na poziciji 1 tokom proleća/leta/jeseni da vidim kako se snalazi pa da u skladu sa time razmatram dalje korake - da li je neophodna i dodatna u sobi (pozicije 2 ili 3 ako treba da izbaci toplog vazuha i ka hodniku i maloj sobi), za hlađenje verovatno nije, za dogrevanje takođe bi možda moglo da prođe, za grejanje bez centralnog verovatno bi trebala bar 9ka i u sobi.

Što se modela tiče, izbor se manje više sveo na Mitsubishi Heavy ZS i ZS-X modele, tj da li ići na 18cu ZS ili 12cu ZS-X koje su približne sa cenom tu oko 1650€ ~190k, za hlađenje mislim da je 18 ZS-X nepotrebna tj, ohladiće i ove slabije, a za grejanje je opet bolje tih 500e razlike u ceni prebaciti na dodatnu klimu u sobi i ravnomernije grejati. Tehnički kao i svim geekovima mi se više sviđa napredniji kompresor u ZS-X, ekonomičniji je i tiši, masivnija spoljna tako da naginjem ka 12 ZS-X modelu, ali bih da čujem i sugestije gde (eventualno) grešim u postavci i zamišljenim rešenjima problema. Izvinjavam se na dužini posta. :)

Edit. Zaboravih da pomenem i estetski momenat (ne volEm bele glossy aparate nikako) i buku, tj da ne bude baš ni neka koja se čuje kao da imam uragan u dnevnoj (za spavaću se podrazumeva da će biti nešto adekvatno tiho).
 

Prilozi

  • stan - Copy.jpg
    stan - Copy.jpg
    71.3 KB · Pregleda: 104
Poslednja izmena:
Jedno brzinsko pitanje, hoce li Midea WIK extreme inv. biti OK za 25m2 (prizemlje. 2.75 x 9m) , najvise mislim na buku?
Spoljna jed. bi bila u svetlarniku izmedju 2 zgrade, oivicena sa 4 strane i visinom od 5 spratova u vis...
Ohladice, zagrejace, tu nema dileme, samo me buka plasi... ili da idem na breezeless koji imam vec u stanu i koji je jako tih?
Budzet je 60K, tako da ne bih uzimao u obzir Fujistsi i slicne...
Pa kad već imad breezeless uzmi jos jednu i miran si....po komentarima korisnika ta klima dobro radi,zasto menjati dobitnu kombinaciju..
Evo i mene konačno sa konkretnim pitanjima - stan je u 62. bloku, zgrada 1983. godište, betonski zidovi kao da su od kamena, koliko videh dok sam krpio rupe od starih klima, izolacija nije bila poznat pojam u to doba, dakle, čist beton od nekih 30-40cm debljine. Prethodni vlasnici uradili 2015. novu PVC stolariju, terasa je kompletno zatvorena (zid i PVC prozori celom dužinom plus vrata ka požarnim stepenicama) tako da jeste hladnije na njoj, ali nije ni skroz spoljna temperatura, svakako se ne bi grejala klimom jer se ni sad ne greje kad je centralno. Levi i gornji zid su spoljni, druge dve strane su unutrašnje u zgradi, sprat je 7 od 16, dakle poluušuškano. Trenutno sa centralnim je prilično toplo unutra. Plan stana priložen, prethodne klime su bile na pozicijama (malo levo ka sredini) 1 i 2, neke VOX 12ce, ova u dnevnoj se slabo borila da ohladi.

Glavna namena je hlađenje, dakle, primarno je da može ceo stan da se rashladi kada dođe vreme za to. Stan je orijentisan ka severozapadu, sunca ima samo kasno popodne na kratko kroz prozor ispod klime 1 i po levom spoljnom zidu, manje više zanemarljivo zagrevanje, ali mi treba da može da se održi neih 25 stepeni tokom leta.

Malo manje glavna namena klima bi bila dogrevanje u prelaznim periodima kada centralno još/više ne radi, dakle oktobar/novembar i mart/april, zavisi već od sezone do sezone i vremena. Taj prelazni period kad ugase centralno na proleće a nije dovoljno toplo ili jesen dok se čeka neki pad temperature a uveliko je potrebno grejati se me najviše izluđuje kod centralnog grejanja koje inače plaćamo cele godine.

Poslednja, ali ne i nebitna, stavka je eventualno skidanje sa centralnog grejanja i prelazak na grejanje klimama pa u tom konstekstu razmišljam i o jačim modelima koji bi u budućnosti mogli da se izbore sa grejanjem stana. Pošto su okolni na centralnom grejanju, zadatak nije kao da se greje samostalna kuća, ali i nedostatak izolacije ne pomaže.

Konkretno - probao bih prvo samo sa jednom klimom na poziciji 1 tokom proleća/leta/jeseni da vidim kako se snalazi pa da u skladu sa time razmatram dalje korake - da li je neophodna i dodatna u sobi (pozicije 2 ili 3 ako treba da izbaci toplog vazuha i ka hodniku i maloj sobi), za hlađenje verovatno nije, za dogrevanje takođe bi možda moglo da prođe, za grejanje bez centralnog verovatno bi trebala bar 9ka i u sobi.

Što se modela tiče, izbor se manje više sveo na Mitsubishi Heavy ZS i ZS-X modele, tj da li ići na 18cu ZS ili 12cu ZS-X koje su približne sa cenom tu oko 1650€ ~190k, za hlađenje mislim da je 18 ZS-X nepotrebna tj, ohladiće i ove slabije, a za grejanje je opet bolje tih 500e razlike u ceni prebaciti na dodatnu klimu u sobi i ravnomernije grejati. Tehnički kao i svim geekovima mi se više sviđa napredniji kompresor u ZS-X, ekonomičniji je i tiši, masivnija spoljna tako da naginjem ka 12 ZS-X modelu, ali bih da čujem i sugestije gde (eventualno) grešim u postavci i zamišljenim rešenjima problema. Izvinjavam se na dužini posta. :)

Edit. Zaboravih da pomenem i estetski momenat (ne volEm bele glossy aparate nikako) i buku, tj da ne bude baš ni neka koja se čuje kao da imam uragan u dnevnoj (za spavaću se podrazumeva da će biti nešto adekvatno tiho).
Slatke muke ,ali da li ima potrebe davati toliki novac za klime koje nece biti primarno za grejanje.......😶
 
Poslednja izmena:
Slatke muke ,ali da li ima potrebe davati toliki novac za klime koje nece biti primarno za grejanje.......😶
Inicijalno neće (prvih godinu dana sigurno), ali ne bih da sledeće godine prelomim da bataljujem centralno pa da bude što nisam uzeo jaču, ko će sad da skida/menja.. plus ide na firmu, pa ima i dodatne papirologije, odbiće se pdv... Verovatno bi najbolje bilo da odmah idem na 2x12 ZS (ili 12+9) koje bi trrbalo da budu dovoljne pa sam više u tom smislu pitao da li možda grešim u tendenciji da pokušavam samo jednom snažnijom da pokrijem sve.

Razmatrao sam i LUCA12/14, LTC, LN Electric, Daikin sve do Emure, na kraju je MHI ZS(X) otprilike ispao kao optimalni izbor što po performansama, vizuelno i kvalitetom u odnosu na cenu. Fujitsu je jeftiniji, ali sa više mesta dobih kritike na podršku, servis, delove i dostupnost, Emura je preskupa, iako dobra, ne bih davao 100k više uglavnom na estetiku, LN je isto tu negde sa ZSX-om...
 
Jedno brzinsko pitanje, hoce li Midea WIK extreme inv. biti OK za 25m2 (prizemlje. 2.75 x 9m) , najvise mislim na buku?
Spoljna jed. bi bila u svetlarniku izmedju 2 zgrade, oivicena sa 4 strane i visinom od 5 spratova u vis...
Ohladice, zagrejace, tu nema dileme, samo me buka plasi... ili da idem na breezeless koji imam vec u stanu i koji je jako tih?
Budzet je 60K, tako da ne bih uzimao u obzir Fujistsi i slicne...
Što se tiče buke, ne bih se brinuo da sam na tvom mestu. Imam 2 Xtreme Wik i jako su tihe spoljne jedinice.
 
Pozdrav ! Ove godine smo odlučili da se grejemo na klimu pošto nismo bili u mogućnosti da završimo parno grejanje... Savetovali smo se sa majstorom i po preporuci majstora uzeli smo Carrier inventor 24-ku za grejanje 70m2 kuće. (model: Carrier 24000 Btu 42QHB24D8SW/38QHB24D8). Unutrašnja jedinica je namontirana u predsoblje tako da duva u dnevni boravak i spavaću sobu. Moja potrošnja u zadnja dva meseca jeste oko 1700kW Tj. račun me izadje oko 20.000 mesečno. (+sudomašina, mašina za pranje veša, mašina za sušenje veša uz normalno korišćenje). Klimu sam isprobavao na 22-23 stepeni sam držao, nekad na 25-26 stepeni jer nije zagrejala prostor ugl. u prostoriji ima 19-20 stepeni i sad u hladnijem vremenu ne može više da zagreje i ako je na veću temp. podešena. Kad podesim klimu na automatski mod 21-22 stepeni klima nije u mogućnosti da zagreje celu kuću i u kući je 17-18 stepeni. Nemamo spolj. izolaciju, menjali smo stolariju. Klimu moram da držim na 24-25 stepeni, najače sa max. režimom rada (pretpostavljam i max. potrošnjom) jer u suprotnom je baš hladno u kući.
I ako uključim funk. prati me klima ne može da održi optimalnu temp. u toj prostoriji.
Molim Vas za savet. Hvala !

E sad nemoj da pitaš nas nego onog što savetuje da može jedna klima na više prostorija.
Al ajd da malo pomognem: prvo odradi izolaciju. A drugo, stavi klime u prostorije i biće duplo bolje sve
 
Zdravo svima,

Razmisljam da grejanje kotlom na struju zamenim inverter klimama, a vidim da na grupi ima dosta ljudi sa iskustvom, pa pitam za neki savet.

Na slici su crveno obelezene trenutne pozicije starih klima koje bih zamenio inverter klimama (2 komada).

Prva pozicija (broj 3) dnevna soba i druga pozicija (broj 4) veca spavaca soba. One samo su po oko 20 mkv, sa time sto dnevna ima otvoren prostor ka trpezariji i hodnicima. Zgrada je stara betonska gradnja (izolacije bez), stolarija je nova PVC, a ukupna grejna povrsina stana je 79mkv.

Jel mogu 2 klime 12tice da zavrse posao da ugreju stan na 23 stepena kada je hladno i koje bi modele preporucili ili u dnevnoj 18tica (druga soba(broj 5) ima izolaciju spolja i lako se greje....mogu i grejalicom malo ako treba 😇)?

Hvala unapred na komentarima!
 

Prilozi

  • Screenshot_20230128-231421_Drive.jpg
    Screenshot_20230128-231421_Drive.jpg
    194.7 KB · Pregleda: 59
Mozda se tripujem, ali ove novije Midee inverter (ukljucujuci i njihove oem proizvode poput vivax itd..) lede dosta spolja. Kao magnet za led i vlagu su. Dok su sve ostale klime napolju manje vise bez leda, one su zaledjene kao da je zima najveca. Ajde da je jedna dve ali gde god se okrenem vidim to. Drug sto ima Vivax AEMI (noviji modeli-aktuelni), pre neki dan mu je ventilator poceo zapinjati za led napolju, klima na 26 i spolj. temp 1c. Iako idu cesto u defrost ne pomaze.
 
Evo i mene konačno sa konkretnim pitanjima - stan je u 62. bloku, zgrada 1983. godište, betonski zidovi kao da su od kamena, koliko videh dok sam krpio rupe od starih klima, izolacija nije bila poznat pojam u to doba, dakle, čist beton od nekih 30-40cm debljine. Prethodni vlasnici uradili 2015. novu PVC stolariju, terasa je kompletno zatvorena (zid i PVC prozori celom dužinom plus vrata ka požarnim stepenicama) tako da jeste hladnije na njoj, ali nije ni skroz spoljna temperatura, svakako se ne bi grejala klimom jer se ni sad ne greje kad je centralno. Levi i gornji zid su spoljni, druge dve strane su unutrašnje u zgradi, sprat je 7 od 16, dakle poluušuškano. Trenutno sa centralnim je prilično toplo unutra. Plan stana priložen, prethodne klime su bile na pozicijama (malo levo ka sredini) 1 i 2, neke VOX 12ce, ova u dnevnoj se slabo borila da ohladi.

Glavna namena je hlađenje, dakle, primarno je da može ceo stan da se rashladi kada dođe vreme za to. Stan je orijentisan ka severozapadu, sunca ima samo kasno popodne na kratko kroz prozor ispod klime 1 i po levom spoljnom zidu, manje više zanemarljivo zagrevanje, ali mi treba da može da se održi neih 25 stepeni tokom leta.

Malo manje glavna namena klima bi bila dogrevanje u prelaznim periodima kada centralno još/više ne radi, dakle oktobar/novembar i mart/april, zavisi već od sezone do sezone i vremena. Taj prelazni period kad ugase centralno na proleće a nije dovoljno toplo ili jesen dok se čeka neki pad temperature a uveliko je potrebno grejati se me najviše izluđuje kod centralnog grejanja koje inače plaćamo cele godine.

Poslednja, ali ne i nebitna, stavka je eventualno skidanje sa centralnog grejanja i prelazak na grejanje klimama pa u tom konstekstu razmišljam i o jačim modelima koji bi u budućnosti mogli da se izbore sa grejanjem stana. Pošto su okolni na centralnom grejanju, zadatak nije kao da se greje samostalna kuća, ali i nedostatak izolacije ne pomaže.

Konkretno - probao bih prvo samo sa jednom klimom na poziciji 1 tokom proleća/leta/jeseni da vidim kako se snalazi pa da u skladu sa time razmatram dalje korake - da li je neophodna i dodatna u sobi (pozicije 2 ili 3 ako treba da izbaci toplog vazuha i ka hodniku i maloj sobi), za hlađenje verovatno nije, za dogrevanje takođe bi možda moglo da prođe, za grejanje bez centralnog verovatno bi trebala bar 9ka i u sobi.

Što se modela tiče, izbor se manje više sveo na Mitsubishi Heavy ZS i ZS-X modele, tj da li ići na 18cu ZS ili 12cu ZS-X koje su približne sa cenom tu oko 1650€ ~190k, za hlađenje mislim da je 18 ZS-X nepotrebna tj, ohladiće i ove slabije, a za grejanje je opet bolje tih 500e razlike u ceni prebaciti na dodatnu klimu u sobi i ravnomernije grejati. Tehnički kao i svim geekovima mi se više sviđa napredniji kompresor u ZS-X, ekonomičniji je i tiši, masivnija spoljna tako da naginjem ka 12 ZS-X modelu, ali bih da čujem i sugestije gde (eventualno) grešim u postavci i zamišljenim rešenjima problema. Izvinjavam se na dužini posta. :)

Edit. Zaboravih da pomenem i estetski momenat (ne volEm bele glossy aparate nikako) i buku, tj da ne bude baš ni neka koja se čuje kao da imam uragan u dnevnoj (za spavaću se podrazumeva da će biti nešto adekvatno tiho).
Koliko znam niko ovde nema te klime tako da je sve u domenu nagađanja... Svakako nećeš pogrešiti a da li možeš da prođeš jeftinije, to je već pitanje. Ja ne poznajem dobro te Mitsubishi klime, KMTA18 je ok izbor za veliku sobu ako može da se nađe do 130k, za otprilike toliko je imala i da se nađe Daikin FTXF50 koja takođe može da greje tu veliku sobu. Nije da je tvoj izbor loš, nego možda možeš jeftinije da prođeš.
Ja bih na tvom mestu čak i pisao uvozniku za ponudu pa video.
Ono što bih ja uradio jeste stavio bih klimu u veliku sobu ili na mesto 1 ili 2, mislim da će ti tako biti bolje ako rešiš da se kasnije skineš sa centralnog, svakako ćeš morati da dokupiš još 2 klime osim ako ova prostorija gde je "klima 4" nije neki ulaz ili šta već. Ako ćeš sigurno da ubaciš klime 3 i 4 mislim da je mesto br 2 optimalno, osim što ćeš morati nekako da kamufliraš instalaciju kroz sobu. Mesto 1 je takođe ok da zagreje dnevnu sobu i možda malo bolje ako imaš samo 1 klimu. Nije da je tvoja pozicija loša, ona dobacuje najdalje u stan ali u dnevnoj je najveća temperatura a ćošak nije srećno mesto za klimu.
 

Prilozi

  • Inkedstan - Copy.jpg
    Inkedstan - Copy.jpg
    89.8 KB · Pregleda: 112
Mozda se tripujem, ali ove novije Midee inverter (ukljucujuci i njihove oem proizvode poput vivax itd..) lede dosta spolja. Kao magnet za led i vlagu su. Dok su sve ostale klime napolju manje vise bez leda, one su zaledjene kao da je zima najveca. Ajde da je jedna dve ali gde god se okrenem vidim to. Drug sto ima Vivax AEMI (noviji modeli-aktuelni), pre neki dan mu je ventilator poceo zapinjati za led napolju, klima na 26 i spolj. temp 1c. Iako idu cesto u defrost ne pomaze.
Ne tripujes, Midea ledi nenormalno. Ja imam dve Tesle - jednu radi TCL, drugu Midea. Montirane, prakticno, jedna do druge i Midea zaledi 3x brze od Tcl-a, a isto su setovane. Po komsiluku su uglavnom Midee i sinoc sam, kao neki manijak, 45 minuta šetao i gledao u tudje klime - uhvatio sam 3 kom u defrostu i cim pocnu novi ciklus, svetlosnom brzinom se stvara led, a tacne im okovane...
 
Pisemo o klimama, a o majstorima sto ugradjuju jako slabo... ili je neki drugar ili komsija... ahhhh, isto kao kod PC-a... nije do hardwera nekad, mozda je nekad i do sakrivaca kablova :ROFLMAO:
druze, ja se nisam nasmejao ovako, pa ne secam se... :ROFLMAO::ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
I moja Gree Pular je malo ledila spoljnju pri dnu prekjuče kada su bili oni loši uslovi, mada ni približno kao što je neko okačio za onu vox klimu pre nekog vremena (spoljna jedinica nije nešto posebno zaštićena, iza kuće na zidu), ali vidim danas je ok, nema leda, otopila u međuvremenu. Odradila vrv par DF do sad, mada ne nešto često, temperature spoljne u rangu između -2 i plus 2.
 
ma DF se ni ne oseti kod invertera, osim ako prostor nije predimezionisan. Nit' se cuje, nit' oseti, niti dugo traje...
Ali setati okolo po komsiluku i gledati tudje zaledjene tacne, to je vec neka druga prica.
to jeeeee..... evo da ne dobijem ban na keca, to je vec prostor za smederavac (bez ironije ikakve)
 
Nisam siguran da sam razumeo ovo sa smederevcem...
Naravno, nisam jurio tacne:), nego kad imaš prepisanu svakodnevnu šetnju iz zdravstvenih razloga, onda je, ponekad, malo dosadno u šetnji, pa iskoristiš kišno veče da dopuniš statistiku...
Al da ledi Midea - lediiii.... Brrrrr...
 
Evo i od mene malo. Ove su i pristojno ugradjene, Obavezno sve setovane na maksimum.
Pa onda se pitamo zasto promasi koji stepen, laze klima!
Preporucujem ovim novima koji se odluce za klimu, nikad nemojte ovako dozvoliti da vam se ugradi klima.
Ako nemate mjesta za klimu, radije odustanite od kupovine. Mozda moze proci na hladjenju, ali na grijanju nikako.
 

Prilozi

  • BAAE8548-A684-4AB1-886B-3DE3FD1902AE.jpeg
    BAAE8548-A684-4AB1-886B-3DE3FD1902AE.jpeg
    464.9 KB · Pregleda: 116
^10cm od plafona je neki minimum bese?
Ono sto je vise jezivo je tekstura plafona na slici... a ni radijtorske cevi ne pomazu senzoru klime def... horor, misterija, drama!
Jel to neki kafic, ili neki fast food, gastro bar... vise ne mogu da pohvatam nazive? :)

@koming
ne znam :) Mene Midea sluzi sasvim fino.... :)
(treca, cetvrta...)
 
Poslednja izmena:
^10cm od plafona je neki minimum bese?
Ono sto je vise jezivo je tekstura plafona na slici... a ni radijtorske cevi ne pomazu senzoru klime def... horor, misterija, drama!
Jel to neki kafic, ili neki fast food, gastro bar... vise ne mogu da pohvatam nazive? :)

@koming
ne znam :) Mene Midea sluzi sasvim fino.... :)
(treca, cetvrta...)
Jako poučan komentar. Hvala na silnom trudu 😉
 
Svetogrđe....kako vlasnik moze da dopusti ovo,zar je toliko slep da vidi da ovo nema veze sa vezom ?
Koliko znam niko ovde nema te klime tako da je sve u domenu nagađanja... Svakako nećeš pogrešiti a da li možeš da prođeš jeftinije, to je već pitanje. Ja ne poznajem dobro te Mitsubishi klime, KMTA18 je ok izbor za veliku sobu ako može da se nađe do 130k, za otprilike toliko je imala i da se nađe Daikin FTXF50 koja takođe može da greje tu veliku sobu. Nije da je tvoj izbor loš, nego možda možeš jeftinije da prođeš.
Ja bih na tvom mestu čak i pisao uvozniku za ponudu pa video.
Ono što bih ja uradio jeste stavio bih klimu u veliku sobu ili na mesto 1 ili 2, mislim da će ti tako biti bolje ako rešiš da se kasnije skineš sa centralnog, svakako ćeš morati da dokupiš još 2 klime osim ako ova prostorija gde je "klima 4" nije neki ulaz ili šta već. Ako ćeš sigurno da ubaciš klime 3 i 4 mislim da je mesto br 2 optimalno, osim što ćeš morati nekako da kamufliraš instalaciju kroz sobu. Mesto 1 je takođe ok da zagreje dnevnu sobu i možda malo bolje ako imaš samo 1 klimu. Nije da je tvoja pozicija loša, ona dobacuje najdalje u stan ali u dnevnoj je najveća temperatura a ćošak nije srećno mesto za klimu.
Broj 3 pozicija nikako jer udara direkt u vrata,bolja je opcija pozicija broj 2, ali je najbolje između te dve ako može..
 
Koliko znam niko ovde nema te klime tako da je sve u domenu nagađanja... Svakako nećeš pogrešiti a da li možeš da prođeš jeftinije, to je već pitanje. Ja ne poznajem dobro te Mitsubishi klime, KMTA18 je ok izbor za veliku sobu ako može da se nađe do 130k, za otprilike toliko je imala i da se nađe Daikin FTXF50 koja takođe može da greje tu veliku sobu. Nije da je tvoj izbor loš, nego možda možeš jeftinije da prođeš.
Ja bih na tvom mestu čak i pisao uvozniku za ponudu pa video.
Ono što bih ja uradio jeste stavio bih klimu u veliku sobu ili na mesto 1 ili 2, mislim da će ti tako biti bolje ako rešiš da se kasnije skineš sa centralnog, svakako ćeš morati da dokupiš još 2 klime osim ako ova prostorija gde je "klima 4" nije neki ulaz ili šta već. Ako ćeš sigurno da ubaciš klime 3 i 4 mislim da je mesto br 2 optimalno, osim što ćeš morati nekako da kamufliraš instalaciju kroz sobu. Mesto 1 je takođe ok da zagreje dnevnu sobu i možda malo bolje ako imaš samo 1 klimu. Nije da je tvoja pozicija loša, ona dobacuje najdalje u stan ali u dnevnoj je najveća temperatura a ćošak nije srećno mesto za klimu.
Thnx, ovakvu analizu sam očekivao, da vidim neki alternativni pristup. Pozicija u velikoj sobi je zamišljena prevashodno zbog hlađenja kako bi se izguralo hlađenje jednom klimom, prethodna 12ca je i bila negde više ka tvojoj poziciji 1, jedino što je bila slaba. Ideja je da se u nekom trenutku i ovaj pregradni zid između kuhinje i dnevne sobe ukloni, a onda centralna pozicija bude onako, malo pravo u sve ljude ispred TVa koji bi bio tačno ispod nje. 2ka nije loša ako se računa da pokriva samo dnevni boravak. Mala soba /gde si stavio 3ku) je najproblematičnija jer je najizloženija spoljnim zivodima, a nekako za nju nisam ni planirao posebnu klimu, pa ni 7cu, trenutno je namena radna soba. Spavaća (tvoja br 4) OK, može da dobije svoju klimu ukoliko bude previše toplo leti, za spavanje mi nije neki prioritet da bude ugrejana baš baš jer ne volim kad je previše toplo. Opet, može da prođe možda za prelazni period, ali za nezavisno grejanje bez centralnog bi morala isto neka manja.

Moram još da napravim detaljniju kalkulaciju ušteda gašenjem centralnog i koliko ostaje da se plaća i dalje, mada nije tu toliko bitno da bude maksimizovana ušteda, kad će razliku pojesti skuplji modeli od ovih koje si naveo. Opet, nikako mi se ne uklapaju u estetiku bele klime (osećam se kao da imam frižider ili tako neko parče bele tehnike iznad glave), pa je u tom kontekstu titanijum varijanta MHI ispala i neko optimalno vizuelno rešenje sa OK performansama. krastavac, nije bolest sve što boli.
 
Kako postaviti spoljnu jedinicu klime da bi se eventualno kasnije uradila izolacija objekta? Radi se o stambenoj zgradi tako da ne zavisi od mene kada ce i da li ce se uopste raditi izolacija
 
Kako postaviti spoljnu jedinicu klime da bi se eventualno kasnije uradila izolacija objekta? Radi se o stambenoj zgradi tako da ne zavisi od mene kada ce i da li ce se uopste raditi izolacija
Skine se klima stave se duži nosači i teraj lenka
 
Pozdrav. Zamolio bih te za jednu pomoc ili savet jer vidim da si imao slicnih problema kao ja. Imam problem sa 09LMCE jer ne odrzava dobro temperaturu. Prosle godine nije bila zaptivena rupa od instalacije i tad kad setujem temp na 22C,u sobi bude 26C. Molio sam strucnjake iz Viacom da dodju i naravno da nisu dosli a bio sam u garanciji i rekli su mi da zatvorim rupu od instalacije i klima sad kad setujem na 23C u sobi bude 21C i jako sporo duva bez obzira sto je Fan na max. Zanima me da li znas kome da se obratim povodom toga? “Stručnjaci” iz VIACOMA mi rekose da je u pitanju sonda a ja ne znam kako da dodjes do rezervih delova i majstora. Hvala.
Погледај упутство климе. Требало би да постији опција ручне калибрације сензора преко даљинског.
Пре свега провери остала подешавања, да није укључен неки мод (еко, итд...).
 
  • Like
Reagovanja: EOL
Погледај упутство климе. Требало би да постији опција ручне калибрације сензора преко даљинског.
Пре свега провери остала подешавања, да није укључен неки мод (еко, итд...).
Hvala ti na odgovoru. Zaboravio sam da napisem da je klima lose postavljena jer je ugradjena 4cm od plafona. Mislim da zbog toga ne odrzava tacnu temperaturu. Hvala jos jednom.
 
Hvala ti na odgovoru. Zaboravio sam da napisem da je klima lose postavljena jer je ugradjena 4cm od plafona. Mislim da zbog toga ne odrzava tacnu temperaturu. Hvala jos jednom.
Па то је генеранло проблем код клима јер се постављају на висини где је и ваздух топлији. Можда најелегантније решење може бити, folowme функција где даљинац мери темп и шаље унутрашњој јединици вредност.
 
  • Like
Reagovanja: EOL
Па то је генеранло проблем код клима јер се постављају на висини где је и ваздух топлији. Можда најелегантније решење може бити, folowme функција где даљинац мери темп и шаље унутрашњој јединици вредност.
Unutrašnja jedinica se uvijek postavlja tako da je donja ivica unutrašnje jedinice na visini 210 cm od poda, ukoliko je primarno za grijanje.
 
  • Like
Reagovanja: EOL
Nazad
Vrh Dno