Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Samo je potrebno dobro preracunati da li je neophodno drugo brojilo, jer nisu samo kilovati, novo brojilo nosi i novu fiksnu naknadu. Ako se ne ide cesto ili uopste u crvenu zonu, onda je upitna opravdanost dva brojila, ili je na granici isplativosti, i to opet pitanje u kom periodu se isplati. Mislim da je bolja varijanta ko moze, da bude prozumer sa solarnim panelima.
banan na kub

čime se mi bavimo
kako da izbegnemo da nas država oglobi i otme nam pare
daj za priključak, daj za odvajanje, daj fixnu nadoknadu, daj za grčića, pečenjaru , ovog i onog....
neverovatno
 
Pitanje:

Stan 70 kvadrata.
Frozini 18 inverter sa grijacem vanjske grije dnevni + kuhinju + hodnik (sve poprilicno otovren prostor) - 35 kvadrata, pvc stolarija od izolacije samo plafon 10cm vune (stan u pitanju ali skoro sve vanjski zidovi, niko ne grije ispod niti pored)
Temperature su preko noci od -3, -4 do preko dana + 3, +4. Ima snijega koji se topi bljugavo i vlazno, nema sunca
Frozini zadnjih par dana kako su ovi uslovi trosi u prosjeku mrvicu manje od 1kw/h
Do prije par dana kada je bila slicna temperatura (za stepen do dva toplije ali bez snijega) je trosila oko 650-700w po satu u prosjeku

drugi dio stana (sobe wc i drugi hodnik sve isto samo sobe imaju po 3 cm stirpora na vanjskim zidovima) 35 kvadrata hisense energy pro plus 12ka sa dosta vecim cop-om od 4.29 trosi oko 500w u prosjeku po satu.

Da li je OK ova potrosnaj frozinija u ovim uslovima ili bi recimo neki daikin ili fujitsu daleko manje trosio (ili bi ta razlika bila neznatna) ?
Niko ti ne može precizno odgovoriti ali ako troši 1kw/h, ajde da kažemo da neka dobro dimenziorana klima koja košta oko 150.000 sa ugradnjom (kmta 18 ili ftxf50 npr) bi verovatno trošila ~30% manje. I to što je hladnije, to bi razlika bila veća jer je verovatno frozzini tu tanak. Na većim temepraturama, razlika.bi verovatno bila malo manja. Tako da ako gledaš samo dinar za dinar, teško da bi ti se investicija isplatila. Ako već dodaš komforniji rad, možda i prođe računica.
 
Niko ti ne može precizno odgovoriti ali ako troši 1kw/h, ajde da kažemo da neka dobro dimenziorana klima koja košta oko 150.000 sa ugradnjom (kmta 18 ili ftxf50 npr) bi verovatno trošila ~30% manje. I to što je hladnije, to bi razlika bila veća jer je verovatno frozzini tu tanak. Na većim temepraturama, razlika.bi verovatno bila malo manja. Tako da ako gledaš samo dinar za dinar, teško da bi ti se investicija isplatila. Ako već dodaš komforniji rad, možda i prođe računica.
Hvala na odgovoru
 
Evo upravo sam pri spoljnoj temp. 0° na dve identične lmce 12 merio sondom temperaturu na usisu i izduvu i naravno da se čak pri istoj potrošnji od 400kw njihova temp.izduva razlikuje jer nisu u istim prostorijama,pri potrošnji od 400kw jedna izbacuje 35,3°a na gornjem usisu je 26°,na drugoj pri istoj potrošnji za po 1,5 stepeni je niza temp.i na usisu i izduvu,otprilike desetak stepeni razlike usis-izduv,e zato je bitnije gledati kolko koja klima izbacuje toplote od lampica i filteravidim da se dosta forsira kmta12,zašto? Upoređivao sam im karakteristike i pdesign na minus 10 kaze da lmce izbacuje 3,5kw naspram 2,5 kod kmta??pa to je ozbiljna razlika,gas im je isti,cop je nesto bolji kod kmta,ali osim što je to kmta noviji model ja stvarno ne vidim po čemu ke bolja kad lmce bolje greje a modulira ok.uglavnom ko god kupuje bilo šta nek gleda karakteristike grejanja na minusu a ne da gleda lampice,meni su ovde govorili da nema šanse da grejem 70m2 sa dve 12ice jer nemam izolaciju al eto plivam...e da,setovo sam jednu na 23,drugu na 22,a često su mi obe na 23 i u gajbi je toliko,defrost danas ne znaž šta je al zato sam iskreno izgoreo u subotu jer je bukvalno išla na sat ipo pa i na sat po 10 min...zbog vlage očigledno a sad ništa,raspiso sam se ko vuk karadzic,aj zdravo...e kojo sam baksiu evo sad uđe u defrost dok pišem sad je 21:14bas da vidim kad će opet a druga još štrika ko singerica
I da ne zaboravim,pri maksimalnoj potrošnji od 1860w izbacuje 55,56°al to je kad sam probao set na 30°i fan na max
 
Fujitsu je najniza klasa klime,u sustini to je wagen,uloženo i dobijeno je odlično,zbog toga se i preporučuje toliko,ko ima novca micubisi no.1 pa onda daikin u srednjoj klasi,ostalo preko necu da komentarisem ali po onome sto pises to je to,radi posao.
 
Trenutna potrošnja multi-split Midea na temperaturi 2c sa 3 unutrašnje jedinice je oko 1100w greje se oko 80m2 izolovanog prostora i unutrašnjom temperaturom oko 25c.
Kod single Extreme je negde 500-600w jer matorci drze 28c stalno jer im prostor nije izolovan i vrata stalno hlade prostoriju otvaranjem.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230124-231840_Woox home.jpg
    Screenshot_20230124-231840_Woox home.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 113
Velika potrošnja nije isplativo ili možda jeste ,to sad nije ni bitno,nije jaka zima,može da se ogreje i na sveću.
 
Kod single Extreme je negde 500-600w jer matorci drze 28c stalno jer im prostor nije izolovan i vrata stalno hlade prostoriju otvaranjem.
Nema sanse da ti Midea Extreme trosi 500-600W a podesena na 28c plus greje neizolovan prostor. Ta klima se zestoko mora muciti da dodje blizu tih 28c tako da je ta prica meni smesna.
 
Evo upravo sam pri spoljnoj temp. 0° na dve identične lmce 12 merio sondom temperaturu na usisu i izduvu i naravno da se čak pri istoj potrošnji od 400kw njihova temp.izduva razlikuje jer nisu u istim prostorijama,pri potrošnji od 400kw jedna izbacuje 35,3°a na gornjem usisu je 26°,na drugoj pri istoj potrošnji za po 1,5 stepeni je niza temp.i na usisu i izduvu,otprilike desetak stepeni razlike usis-izduv,e zato je bitnije gledati kolko koja klima izbacuje toplote od lampica i filteravidim da se dosta forsira kmta12,zašto? Upoređivao sam im karakteristike i pdesign na minus 10 kaze da lmce izbacuje 3,5kw naspram 2,5 kod kmta??pa to je ozbiljna razlika,gas im je isti,cop je nesto bolji kod kmta,ali osim što je to kmta noviji model ja stvarno ne vidim po čemu ke bolja kad lmce bolje greje a modulira ok.uglavnom ko god kupuje bilo šta nek gleda karakteristike grejanja na minusu a ne da gleda lampice,meni su ovde govorili da nema šanse da grejem 70m2 sa dve 12ice jer nemam izolaciju al eto plivam...e da,setovo sam jednu na 23,drugu na 22,a često su mi obe na 23 i u gajbi je toliko,defrost danas ne znaž šta je al zato sam iskreno izgoreo u subotu jer je bukvalno išla na sat ipo pa i na sat po 10 min...zbog vlage očigledno a sad ništa,raspiso sam se ko vuk karadzic,aj zdravo...e kojo sam baksiu evo sad uđe u defrost dok pišem sad je 21:14bas da vidim kad će opet a druga još štrika ko singerica
I da ne zaboravim,pri maksimalnoj potrošnji od 1860w izbacuje 55,56°al to je kad sam probao set na 30°i fan na max

Nešto nije baš u redu sa tim Euroventom za KMTA jer piše da za bivalent point na -15 izbacuje 2.5kw ali 2.94 COP. Čak ni najjače klime nemaju tipa Nocria, Perfora itd nemaju COP blizu 3 na -15. Meni to deluje da može još jače da duva da isporuči više KW ali ne tako efikasno.
 
I Fujitsu navodi te podatke jer tako dobija silne pluseve u oznaci i bolji COP. Isto ona moze da izbaci preko 3kW na -10C samo sto tada raste potrosnja i pada COP. Sustina je da su te oznake sad promenjene pa mi sad i ne znamo sta i koliko moze na -15C.
 
Jel ima neko iskustva sa Tesla TT37AF-1232IAW ? To im je premium model sa funkcijom ubacivanja spoljnog vazduha .
 
Ako si spreman da toliko platiš za Tesla klimu gledaj neke kvalitetnije modele.U tom okviru cena imaš Japanske modele od 65k do 80k.Prvenstveno gledaj kako greje snaga i modulacija a to ubacivanje vazduha nije neka presudna opcija u izboru dobre inverter klime.
 
Koliko bi izdvojio za klimu?
To je sad pitanje.Ne razumem se mnogo u citanje onih specifikacija,zato i trazim savet.Pitanje je sta bi meni odradilo posao,nije poenta platiti manje,pa kukati naknadno.Razmisljao sam do 100k za taj glavni deo od 33kvm i stepeniste ka spratu iz dnevne,hodnicic i kupatilo da zanemarimo_Ono za sta mi treba poredjenje su na primer ono sto je dato u odgovorima na moj post 12LMCE za 85000 i 12LTCA za 122000.Obe dvanaestice,u cemu je tolika razlika da je cena 40% veca ovoj drugoj?KMTA 18 je 154000,nisam siguran da mi treba 18,sem ako ce da mi greje i dve spavace na spratu zajedno sa donjim delom.I da,jos savet za 2 prostorije kod roditelja 11kvm+10 kroz vrata u kuhinju.Da li je 12 previse,da li bi radila kao on off u toj prostorijici ili devetka zadovoljava?Izolovan prostor i pvc.
 
Fujitsu LMCE12 košta 72k.LTCA12 je skuplja onoliko koliko je jača nego LMCE.LT je predviđena za grejanje do -20 stepeni.LT prosto rečeno je značajno jača nego LM.Ima twin rotary kompresor težu spoljnu jedinicu i veće brzine izduva unutrašnje jedinice.
 
Neki isuviše obraćaju paznju na gluposti,kao pomera krilca horizontalno daljincem,pa filter za ovo,filter za ono,pa displej,pa svetlo na daljincu,pa neki i feel to kao greje gde je daljinski....i sad ako se pomerim bez daljinskog ladno??znači daljinac da drzim u gaćama da bi bilo toplo...poenta je da klikneš i da greje uz normalnu potrošnju, da ne razmišljaš o lampicama i glupostima koje neke klime imaju pa posle kad zagudi minus kuku lele
ako daljinac nema vibracije
onda ne valja :cool:
 
Fujitsu LMCE12 košta 72k.LTCA12 je skuplja onoliko koliko je jača nego LMCE.LT je predviđena za grejanje do -20 stepeni.LT prosto rečeno je značajno jača nego LM.Ima twin rotary kompresor težu spoljnu jedinicu i veće brzine izduva unutrašnje jedinice.
Hvala puno na odgovoru.Da li mislis da bi ,recimo,LMCE u mom slucaju odradila posao?Na koliko ta klima odrzava zadatu temperaturu(jel modulira izraz za to)?Zadata 23 ili 24 stpena ,do 0 spoljne temperature.Znam da je individualno i do objekta,ali okvirno.Nije mi bitno da li radi na -15 ili -20,to je na nivou statisticke greske da se desi u okolini Beograda,a i da se desi palilo bi se centralno,gotovo da sam siguran.
 
To je sad pitanje.Ne razumem se mnogo u citanje onih specifikacija,zato i trazim savet.Pitanje je sta bi meni odradilo posao,nije poenta platiti manje,pa kukati naknadno.Razmisljao sam do 100k za taj glavni deo od 33kvm i stepeniste ka spratu iz dnevne,hodnicic i kupatilo da zanemarimo_Ono za sta mi treba poredjenje su na primer ono sto je dato u odgovorima na moj post 12LMCE za 85000 i 12LTCA za 122000.Obe dvanaestice,u cemu je tolika razlika da je cena 40% veca ovoj drugoj?KMTA 18 je 154000,nisam siguran da mi treba 18,sem ako ce da mi greje i dve spavace na spratu zajedno sa donjim delom.I da,jos savet za 2 prostorije kod roditelja 11kvm+10 kroz vrata u kuhinju.Da li je 12 previse,da li bi radila kao on off u toj prostorijici ili devetka zadovoljava?Izolovan prostor i pvc.
Visa klasa Fujitsu LMCE,LUCA,KGBT,LTCA ili Daikin FTXF.Srednja klasa Hisense Energy Pro Plus ili Midea Extreme wik.
 
A sta ce ti ta funkcija ? Ona utice na grijanje i potrosnju malo. Lakse ti je 2 -3 puta u toku dana otvoriti prozore na po 3 minuta i to je to, efikasnije i lakse i jeftinije
 
Komentari na instalaciju?
Od plafona oko 3-4 cm odmaknuta, instalacija zid na zid, sumnjam da ima i metar i po criieva.
 

Prilozi

  • IMG_20230125_120223.jpg
    IMG_20230125_120223.jpg
    111 KB · Pregleda: 109
  • IMG_20230125_120109.jpg
    IMG_20230125_120109.jpg
    98.5 KB · Pregleda: 110
Narode, da li je iko od vas koji imate Gree imao ovaj problem?

Klima sama menja brzine ventilatora kao elektronika da brka. Nije redovno nego to radi kako kad joj se hoce. Setovana uvek na FS2 a nekad se sama pojaca kao na FS3 (oseti se po zvuku i duvanju) i kad presaltam brzine na daljincu od fs2 u krug do fs2 ona smanji na brzinu koju treba. Nekad se desi da to uradi vise puta na dan pogotovo ako pravi pauze.
 
@monstrum
Zašto pitaš kad si već tako uradio. Sto puta rečeno i prežvakano. Uzmi instalacioni manual i tu ti sve piše, to je najmerodavniji odgovor. Al ne brini, neće se klima pokvariti nego će imati manji kapacitet zbog smanjene mogućnosti da usisava vazduha koliko joj treba.
 
Komentari na instalaciju?
Od plafona oko 3-4 cm odmaknuta, instalacija zid na zid, sumnjam da ima i metar i po criieva.
Ja se neverovatno iznerviram kad vidim ovo. Klima uzima toplotnu energiju iz spoljneg vazduha, zamisli koliko joj je efikasnost manja kada jedva dolazi vazduh do izmenjivaca. Svako je danas majstor.
 
Komentari na instalaciju?
Od plafona oko 3-4 cm odmaknuta, instalacija zid na zid, sumnjam da ima i metar i po criieva.
Ako je manje od 3 metra stavio majstor cevi na Fujitsu klimu ne očekujte ništa dobro.Povećana buka i vibracije mogu se očekivati.Klima ima dovoljno freona za dužinu instalacije od 15 metara bez dopune.Kao da se majstor još uči kad pogledam ovu izolaciju ali to učenje plaća korisnik klime.
Narode, da li je iko od vas koji imate Gree imao ovaj problem?

Klima sama menja brzine ventilatora kao elektronika da brka. Nije redovno nego to radi kako kad joj se hoce. Setovana uvek na FS2 a nekad se sama pojaca kao na FS3 (oseti se po zvuku i duvanju) i kad presaltam brzine na daljincu od fs2 u krug do fs2 ona smanji na brzinu koju treba. Nekad se desi da to uradi vise puta na dan pogotovo ako pravi pauze.
Od Gree klima može svašta da se očekuje nisi ti jedini sa takvim problemom koliko se sećam bilo je nekih postova sa takvim opisom rada turbine.
 
Nazad
Vrh Dno