Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ljudi se uhvate limunada koje nisu bitne za grejanje i onda kukanje
Ali vrlo zanimljiva konstatacija "dajete pare za kineza", koliko sam upoznat skro 90% dolazi iz Kine. Toshiba,Fujitsu, Panasonic sve iz Kine pa i taj famozni Bergen. Firma iz Novog Sada naručuje od neke iz kine pod svojim brendom kao i Tesla. Ja takodje imam klimu i TV Hisense. Savršeno rade.
 
i Ajfon je Kina,Tojota Turska,Bosh Turska ne znam kakve veze ima sto je iz Kine ....?
 
A ja ne razumem zasto se wi fi spominje😂 to je najmanje bitna stvar na klimi, nismo valjda bas toliko lenji ljudi postali. Ako ima super, ako nema opet super nije bitna funkcija toga. Mozda sam pitao za neki model u kome je istaknut wi fi, iako opet ponavljam nije bitan.

Prosto ne kupuje se klima svaki dan, uzimam sve opcije u obzir koje god bile od vivaxa, hisensa, voxa, bergena, gree-a do svega ostalog sto bi odgovaralo meni i mojim finansijama.

Ko je volja i zeljan podelice isksustvo, ko nije ne mora.

Kao sto je rekao @sboban 90% uređaja se sklapaju u Kini ukljucujuci i najvece svetske proizvodjace apsolutno svega.

Svakako hvala svima na savetima i preporukama. ☺️
 
Da si citao forum video bi da 95% toga sto si nabrojao nije vredno da se uzme u razmatranje.Ali ljudi daju 800e za telefon a skupa im klima od 700 ako me razumes,meni je svejedno sta ces uzeti, ali kad si već ovde moram da zapljunem svoje misljenje ,nista zlonamerno samo dobronamerno,ljudi neshvataju ali mi koji je zadnjih 5 god grejemona klime znamo sta pricamo i ponavljamo kao papagaji jedno te isto,sem Proletera on ima urođenu manu 🤣🤣
 
Poslednja izmena:
Sve se danas sklapa u Kini.Ajfon,Lg,,Samsung,Panasonic, Fujitsu,Toshiba pa i Bosch dolazi iz Kine isto.
 
Poslednja izmena:
Tačno tako ali koje šef kontrole na tim proizvodnim jedinicama. Kinez sigurno nije.
 
Neki isuviše obraćaju paznju na gluposti,kao pomera krilca horizontalno daljincem,pa filter za ovo,filter za ono,pa displej,pa svetlo na daljincu,pa neki i feel to kao greje gde je daljinski....i sad ako se pomerim bez daljinskog ladno??znači daljinac da drzim u gaćama da bi bilo toplo...poenta je da klikneš i da greje uz normalnu potrošnju, da ne razmišljaš o lampicama i glupostima koje neke klime imaju pa posle kad zagudi minus kuku lele
 
Neki isuviše obraćaju paznju na gluposti,kao pomera krilca horizontalno daljincem,pa filter za ovo,filter za ono,pa displej,pa svetlo na daljincu,pa neki i feel to kao greje gde je daljinski....i sad ako se pomerim bez daljinskog ladno??znači daljinac da drzim u gaćama da bi bilo toplo...poenta je da klikneš i da greje uz normalnu potrošnju, da ne razmišljaš o lampicama i glupostima koje neke klime imaju pa posle kad zagudi minus kuku lele
To je sve neiskustvo.

I meni je "jako bilo potrebno" da imam wifi pa sam jednu klimu kupio sa wifi a za drugu sam kupio IR smart box. A u sustini klimu ne gasim, samo ujutru kada se probudim pojacam za 2 stepena a kada idem u krevet smanjim i to je to, osim toga ne diram daljinski. Od svih fensi opcija (a hisense ih ima milion) ne koristim ni jednu a sve sam ih isprobao.

Zaletio sam se i kupio frozinija i hisense jer sam htio da ustedim nesto para. Iako sam solidno zadovoljan sa klimama sada da mi se vratiti kupio bi 2 fujitsua taman da sam jos trecinu para morao dati. Jednom kada se ugradi nema bas mjenjanja tako lako i tako uskoro
 
Da nije "odlična" malo prejaka reč ?
pretpostavljam da je imas pa iz iskustva to kažeš ili je možda u pitanju obično palamuđenje!?
Do sada sam ostavio 10ak postova o radu i potrošnji, modulaciji, kako za Mideu Extreme, tako i za multi-split sistem.
Nemam razloga da ikoga ubeđujem šta da kupi jer sam samo korisnik, što se ne može reći za neke koji ovde prodaju uveliko neke brendove "izuzetnog kvaliteta".
Da nemamo izbor pa i da razumem ovako rizikuju zbog wifi funkcije koja je interesantna 3 dana i posle realno niko vise i ne koristi, mozda za hladjenje jer grejanje mora da radi non stop. Meni je i hladjenje ukljuceno stalno, radim od kuce i tu sam 99% vremena, jul i avgust ceo hladim, danju 35+ a nocu ne pada ispod 24C, sta da gasim.
Ne vidim kako neko rizikuje sa dodatnom funkcijom kao što je WiFi, valjda je to neki plus, jer se upravlja daljinski van kuće.
Meni recimo koristi kada sam na putu a u kući nema nikoga da je pustim i zagreje-ohladi mi dok se vratim i mislim da je izuzetno pametna stvar.
 
Što se tiče Kine, ne znam koliko vas je bilo u Kini, ali ono što su oni napravili od zemlje za poslednjih 30 godina je evolucija a ne revolucija.
Od vozova koji se kreću preko 300km/h (ima i bržih), softvera za prepoznavanje lica na ulicama, 5G centrala, smart telefona, TV..... možemo do sutra da nabrajamo i pričamo o njihovoj industriji i tehnologiji, ali je činjenica da je Amerika kao vodeća ekonomska sila, svesna da će ih Kina prestići u razvoju i na sve načine pokušava da ih skrene s puta.
Koliko će uspeti, vreme će pokazati, ali govoriti da sve kinesko nije vredno je u najmanju ruku teška neobaveštenost ili neobrazovanost!
 
Da se rezimira.

Wifi funkcija je cisto uzeta kao jedan od cestih primera u praksi sta potrosaca opredeli za jednu klimu umesto neke druge. Kao i svaka klima, kineskih proizvodjaca, mora da ima te neke dzidze bidze koje zvuce fensi a zapravo su go k.. kao jonizator velicine palca na gree ili fresh filteri i tako to. I meni je wifi bio wow opcija na gree pa kad sam video da je aplikacija zivo g*vno i da se odvezuje od klime non stop e onda jbga. Ionako mi je wifi bespotreban. Ono sta hocu sa wifi da postignem mogu i sa timer funkcijom na neki nacin ako mi je nuzno potrebno. Kinezi se uglavnom vuku na te fore dodatnih funkcija koje su uglavnom bespotrebne. Ja ne znam ni jednu osobu kojoj je wifi bio toliko potreban za klimu i da je svakodnevno koristi preko njega.

A kod spomena kineza. Zasto kazemo kinezi pa kinezi (ne u smislu gde se uredjaji sklapaju jer evo primera radi Daikin je japanac ali se sklapa u fabrikama u CZ,TR,Malezija itd)? Zato sto postoje hajdemo reci dve grupe klima uredjaja, kinezi i japanci.

Za japance se zna da su to njihovi brendovi poput Fujitsu, Daikin, Mitsubishi, Panasonic(?).. i da oni imaju ubedljivo najbolju kulturu i komfor rada. Sve dokazano i potpisujem.
Sto se tice kineza (Gree, Hisense, Midea, Aux..), svaka klima je razlicita i ima neke svoje musice. Veliki je rizik davati velike pare na klime kineskih proizvodjaca ako vec moze da se kupi za priblizne pare nesto od japanaca. Zasto bezveze kupovati Mideu za iste ili vece novce kada se moze kupiti recimo Fujitsu, upalis i miran.
 
Ustvari najveća razlika između "kineza" i "japanaca" nije to što su oboje proizvedeni u kini, nego što kineskim kompanijama se češće provuku greške u softveru uređaja. Takve greške su verovatno plod nedovoljnog testiranja i kontrole kvaliteta proizvoda. Japanci uglavnom nemaju takvih grešaka, i ako ih imaju na svojim modelima, isprave ih u narednim verzijama uređaja.
Tako Gree Muse nije sređena ni posle 3 godine od izlaska, Midea jeste dobra klima ali zna da na +9c da ode u defrost, neke Hisense promaše temperaturu sobe za 6 stepeni itd.
Fujitsu Luca je imala problem sa zupčanikom na prvim modelima, ali su izgleda rešili u narednoj verziji. Znači, jedni idu na kvantitet i cenu, drugi na malo bolju kontrolu kvaliteta. Problem je što ni kinezi više nisu tako jeftini.

Za mene lično ili kinez od 300e, ili ulazni japanac od 600e.
 
Ama ljudi brkaju zabe i kruske.
Niko nije rekao da wifi nije fora vec je poanta price da te losije klime obicno budu napucane opcijama ali losije rade na hladnoci a cesto i uopsteno. Bolje klime cesto nemaju nista dodatno od tih zezancija (Fujitsu npr).
Ali ako od 10 klima 6 zeza na ovaj ili onaj nacin zasto ici u tom pravcu? A ovamo imas klimu gdje 10 od 10 radi perfektno i potvrdjeno.

Pitacu vas ja kad vam na -10 klima gasi grijanje svakih pola sata jer ulazi u defrost a jedini je izvor grijanja ili ako nastimas 23 stepena a ona grije na 26, pa se ugasi pa upali tek kada bude 20 stepeni.
To je nesto sto radi 24/7 i pravi komfor u kuci, ne smije biti nikakvih pomenutih problema, u sred zime ce vam doci da ubacite smederevca.

ista stvar kao sa autima.
(Nemojte me ja pogresno shvatiti, ja prvi vozim francuze sav zivot a sad mozda kupim kiu... 😅 Nisam vw freak) ali Fujitsu vam je kao mercedes, daikin kao audi, vw, dok su tesla Vivax i vox kao dacia.
(Da se razumijemo ja ću radije kupiti novu(noviju) kiu sa manje kilometara i godina nego mercedesa za 300 000 na satu starog 12 godina.)

Ali klime se kupuju nove, da mozete kupiti novo auto mercedes ili audi za 17000e ili daciu za 15500e sta bi kupili ????
 
Ja lično Dačiu zbog jeftinih delova, registracije itd. Al verovatno nebi smeo kući da je doteram zbog žene.
Šalu na stranu ja lično mislim da jedan trgovac pita na forumu a drugi mu kao odgovara a sede u istoj kancelariji 😉
 
Da citiram sam sebe -nisam ni ja za slijepo vjerovanje, nobjektivnost i bezgresnost nekog benda (mada su sigurno Mitsu heavy i Daikin u samome vrhu, ali nama finansijski nedostižne i nisu naprosto iz domena realnog žviota za nas), ALI, meni su ovdje ponude za Bergen i Gree bile 660 eura po komadu, a Fuji LLCE košta 615 eura, dok LMCE imam za 720 a KMCC za 765, trebao bih biti solidno spaljen pa da ne uzmem Fujitsu u takvom odnosu cijena.
Plus ugradnja oko 120-150 eura.
Kad sračunaš da ti je investicija oko 800 eura po uređaju, pa nećeš onda ići - da se previše grubo izrazim - "na sreću" za 700-750 eura, već dodaš još 50-100 eura i da mirnije spavaš.
Na takvu investiciju kinezi te klase jedino mogu doci u razmatranje ako su mnogo mnogo jeftiniji.
 
Kolega je ogranicen na marku gree. Jedino to hoce da mu daju na 12rata... E sad kija je od njih najbolja? Treba mu 12btu za 45m2
 
Gledam tablice kapaciteta grijanja u LOMO zvaničnim priručnicima, običan Lomo (eco) je baš nejak u minusu, u -15 režimu, izvlači oko 52% od nominalnog kapaciteta koji je 3400 kW, dakle 1,75 kW cirka uz neimenovanju potrošnju, a koja bi teoretski mogla biti i 1,55 kW.
LOMO regular je tu mnogo mnogo jači, te od nominalnih 3.67, zadržava zavidnih 80% to jeste 2,94 kW pri toj temperaturi (sobna 20). Poređenja radi Fujitsu 12KMCC daje 2,82 kW tj. 70,5% od nominalnog.

Ono što kinezi kriju u priručnicima, (čak nisu ni "sitna slova", već naprosto ne prikazuju podatak) jeste, - a koliko to košta struje? 12KMCC to isporučuje za razumnih 1,23 kW potrošnje, a Lomo vjerovatno vuče dosta više to jeste svoj maksimum od 1.65 kW, što čini veliku razliku koeficijanta performansi od 1.75 naspram 2.3 COP, AKO zaista zadržava 80% i ako ne srkne preko 1.65 kW. To je ono što ne volim, kada postoji "nedorečeno" i onda ne možeš da uporediš brojke ni dobiješ objektivnu sliku stanja.
Takođe, maksimalan promet vazduha je Fujitsu 780 m3/h, Gree 660 i 560 m3/h.
Pričam o uređajima koji imaju korak u cijeni od 50-60 eura gore-dolje jedan od drugog na tržištu u BiH.
 

Prilozi

  • Lomo i Regular.jpg
    Lomo i Regular.jpg
    138.7 KB · Pregleda: 10
Kolega je ogranicen na marku gree. Jedino to hoce da mu daju na 12rata... E sad kija je od njih najbolja? Treba mu 12btu za 45m2
Gree klime se nisu pokazala dobro prema komentarima onih koji ih imaju.Izgleda da je politika firme da sklepaju što više modela a kako će raditi to je problem onoga koji ih kupi.Loša modulacija zatim čudna kultura rada su problemi na koje se žali baš puno korisnika Gree klima uređaja.Ako ne želi a sigurno ne želi da ga klima maltretira i da se šeta sa daljinskim po sobi neka odabere neki Japanski model klime.
 
Gledam tablice kapaciteta grijanja u LOMO zvaničnim priručnicima, običan Lomo (eco) je baš nejak u minusu, u -15 režimu, izvlači oko 52% od nominalnog kapaciteta koji je 3400 kW, dakle 1,75 kW cirka uz neimenovanju potrošnju, a koja bi teoretski mogla biti i 1,55 kW.
LOMO regular je tu mnogo mnogo jači, te od nominalnih 3.67, zadržava zavidnih 80% to jeste 2,94 kW pri toj temperaturi (sobna 20). Poređenja radi Fujitsu 12KMCC daje 2,82 kW tj. 70,5% od nominalnog.

Ono što kinezi kriju u priručnicima, (čak nisu ni "sitna slova", već naprosto ne prikazuju podatak) jeste, - a koliko to košta struje? 12KMCC to isporučuje za razumnih 1,23 kW potrošnje, a Lomo vjerovatno vuče dosta više to jeste svoj maksimum od 1.65 kW, što čini veliku razliku koeficijanta performansi od 1.75 naspram 2.3 COP, AKO zaista zadržava 80% i ako ne srkne preko 1.65 kW. To je ono što ne volim, kada postoji "nedorečeno" i onda ne možeš da uporediš brojke ni dobiješ objektivnu sliku stanja.
Takođe, maksimalan promet vazduha je Fujitsu 780 m3/h, Gree 660 i 560 m3/h.
Pričam o uređajima koji imaju korak u cijeni od 50-60 eura gore-dolje jedan od drugog na tržištu u BiH.
Posedujem 2 lomo bb( kod nas se eco prodavao kao best b) i mogu reći da sam na -14 stepeni prosle godine izmerio potrosnju od 920w. Ja sam ih uzeo i kad se pojavila cuvena problematična muse i ovo je bila najeftinija klima iz gree ponude tada. One su tada još uvek imale SJ od 31kg. I čini mi se da je to bio poslednji gree model posle viole koji normalno modulira i ne pravi probleme. Sasvim dobro mi odradjuju grejanje. Meni su nastelovane na 20 i 22 stepena. Osima kada se deca kupaju pa budu recimo na 25 ,ali posle odredjenog vremena biva pretoplo_Ovu temperaturu odrzavaju sa 360 do 500w u modulaciji ovih dana. Temperatura je u stepen po digitalnom meracu iz lidla. :D Racun za struju je 5600din naravno sa ovim popustima,ali gde ćeš jeftinije ogrejati 70 kvadrata stana.Na zalost 2/3 stana je pored komsija koje ne greju i iznad je zajednicka terasa. Stara zgrada iz 70tih bez izolacije. Za mene mogu reći da sam zadovoljan jer pre norveski radijatori su bili samo u 2 sobe tipa 30 kvadrata i racuni pre svih poskupljenja su bili više od 10.000din. Tada su kllime kostale 50.000din, muse je bio oko 60.000din. E posle je dosla korona i svi su tada "olakšali" SJ.
 
Evo bas čekam - 10 pa da vidim kako ce Midea da mi stane, ali nikako ih nema, doduše na - 7 radila I grejala, možda je trebala da stane ili ja negde grešim!
Neka me prosvetle ovi sto guraju japance, ja izgleda nisam pametan!
 
Nazad
Vrh Dno