Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ako hoćeš da se greješ klimom ne gasiš je.
Meni se licno pokazalo bolje da gasim klimu nocu. Jer ujutru u roku od 5-10min podigne temp u prostoriji i vrati se na normalan rad. Bezveze bi jela struju i nocu, stan je u pitanju - temp se nocu spusti na 19c (pri spoljnim temp nocu do -2/-3 koliko je npr ovih dana), spolja 5cm stiropor, ali su velike staklene povrsine i losa drvena stolarija pa opet radi odlicno i ovako.

Druga prica je kuca i lose izolovan prostor npr. Za sada, bar kod mene, nema potrebe za radom nocu. Ostavljamo je nocu iskljucivo kada je nize od -5 napolju, jer se tad stan bas ishladi. Mada to bude mozda svega desetak dana u sezoni i gotovo. Zime su zadnjih godina postale blage.
 
Meni se licno pokazalo bolje da gasim klimu nocu. Jer ujutru u roku od 5-10min podigne temp u prostoriji i vrati se na normalan rad. Bezveze bi jela struju i nocu, stan je u pitanju - temp se nocu spusti na 19c (pri spoljnim temp nocu do -2/-3 koliko je npr ovih dana), spolja 5cm stiropor, ali su velike staklene povrsine i losa drvena stolarija pa opet radi odlicno i ovako.

Druga prica je kuca i lose izolovan prostor npr. Za sada, bar kod mene, nema potrebe za radom nocu. Ostavljamo je nocu iskljucivo kada je nize od -5 napolju, jer se tad stan bas ishladi. Mada to bude mozda svega desetak dana u sezoni i gotovo. Zime su zadnjih godina postale blage.

Tebi ako je ok 19 stepeni možeš i na klimi da smanjiš na 18-19 noću. I ona neće da se aktivira ako ne padne ispod te temp, ti pošto imaš malo gubitaka (vrv imaš malo spoljnih zidova, stan), to za sad ok funkcioniše.
Ja ne gasim samo smanjim noću, a klima se upali povremeno kada treba da dogreje.
 
Zasto vivax ide ispod 200w ako je minus ?

Normalne klime idu ispod 200w samo kad ima potrebe za tim,kad je vani +10 +15 pa ni izduv nije hladan.Cim vanjska ode u minus normalne klime vise ne idu ispod 200w jer nema potrebe za tim.Tad bi se soba hladila.
 
Ma kapiram da sa 200W neće da duva 40+ stepeni, ali po tvom postu sam stekao utisak da duva na nivou unutrašnje temperature.
 
Nista ne razumem.. :) hvala na odgovorima 🍻
 
da li sve smart utičnice imaju mogućnost power monitoringa tj meranje potrošnje ili ne ?
konkretno model WOOX R6080 ?
Zavisi od utičnice ili od softwarea / appa na koji se povezuje ?
 
Nemaju sve mogućnost. Rekao bih da ni ta nema mogućnost merenje potrošnje. Zavisi od utičnice. Ja imam dve utičnice koje koriste smart life aplikaciju. Jedna ima merenje potrošnje, druga samo on/off.
 
Meni se licno pokazalo bolje da gasim klimu nocu. Jer ujutru u roku od 5-10min podigne temp u prostoriji i vrati se na normalan rad. Bezveze bi jela struju i nocu, stan je u pitanju - temp se nocu spusti na 19c (pri spoljnim temp nocu do -2/-3 koliko je npr ovih dana), spolja 5cm stiropor, ali su velike staklene povrsine i losa drvena stolarija pa opet radi odlicno i ovako.

Druga prica je kuca i lose izolovan prostor npr. Za sada, bar kod mene, nema potrebe za radom nocu. Ostavljamo je nocu iskljucivo kada je nize od -5 napolju, jer se tad stan bas ishladi. Mada to bude mozda svega desetak dana u sezoni i gotovo. Zime su zadnjih godina postale blage.
Dve 12 ice preko noći potroše 15ak dinara ukupno,ne isplati se gasiti kad je noću struja dzabe
 
Nemaju sve mogućnost. Rekao bih da ni ta nema mogućnost merenje potrošnje. Zavisi od utičnice. Ja imam dve utičnice koje koriste smart life aplikaciju. Jedna ima merenje potrošnje, druga samo on/off.
hvala
 
Tebi ako je ok 19 stepeni možeš i na klimi da smanjiš na 18-19 noću.
To mi skoro isto dodje kao i da je ugasim. Licno mislim da nema potrebe da dogreva, ionako spavam :)

Dve 12 ice preko noći potroše 15ak dinara ukupno,ne isplati se gasiti kad je noću struja dzabe
Meh.. sta znam. Opet svakako hladnije je nocu, trosice vise nego preko dana…a i bolje je kad se malo u hladnijem spava haha.

Mislim, ne radi se ovde o potrosnji samo nego po meni nema potrebe da radi. Samo kad zahladi onda okej.

Usput, sutra bi trebao Daikin biti ugradjen pa javljam utiske :)
 
Ovaj daikin parapetnu stavio drugar pre neki dan al skupa ko otrov oko 200,000 ja noću cak i pojacam za stapen nek brije kad je dzabe sta fali
 

Prilozi

  • IMG-c6a766fb8b3753b8c684d8332165e1a9-V.jpg
    IMG-c6a766fb8b3753b8c684d8332165e1a9-V.jpg
    128.3 KB · Pregleda: 80
  • IMG-4588b4bfb67f8ab48d49b09a7c9049c3-V.jpg
    IMG-4588b4bfb67f8ab48d49b09a7c9049c3-V.jpg
    105.2 KB · Pregleda: 76
  • IMG-c37538d1cd1853ea97adbbe3f357c5fb-V.jpg
    IMG-c37538d1cd1853ea97adbbe3f357c5fb-V.jpg
    111.6 KB · Pregleda: 80
Evo i ja da se oglasim sa mojim računom, potrošnja struje sa grejanjem i aparatima u kući zajedno, kuvanje većinom na gas.
Jeftine 207 kwh
Skupe 502 kwh
Cena sa umanjenjem 6400 dinara.

A leti sa uključenom kednom klimom na hlađenjunobično bude
Jeftine 100 kwh
Skupe 250 kwh
 
Poslednja izmena:
Grejanje dzabaka 😅 Ove zime trljamo ruke od srece mi koji zelimo da pristedimo a bogami trlja ruke i EPS na celu sa vladajucim politicarima i ostalim glavonjama jer ce uspeti da izbegnu energetski kolaps i restrikcije a mozda cak malo i smanjiti zaduzivanje... Samo se nadam da ovako blaga zima nece imati negativnog uticaja na ostatak godine u vidu buba,stetocina , poljoprivrednih rezultata , gripa i virusa...
 
Evo i ja da se oglasim sa mojim računom, potrošnja struje sa grejanjem i aparatima u kući zajedno, kuvanje većinom na gas.
Jeftine 207 kwh
Skupe 502 kwh
Cena sa umanjenjem 6400 dinara.

A leti sa uključenom kednom klimom na hlađenjunobično bude
Jeftine 100 kwh
Skupe 250 kwh
Dobra (mala) potrosnja, za koju kvadraturu i na koliko stepeni odrzavas?
 
Gree za 14 radnih dana potrosila 74kWh. Svaki dan od 9:00-0:00h radila u proseku. Non stop se pali i gasi.
 
Ja se izvinjavam što upadam ovako na temu, ali šokiran sam cenom koju mi servis traži za ugradnju jedne 12 inverter klime (ajde i demontažu stare):
kaže 400€!

Između spoljašnje i unutrašnje ne znam da li ima i 5 metara. Visina ugradnje spolj. jed. 7-8 metara, znači nije nikakav svemir ili potreba da budeš Tom Cruise da bi je ugradio
Što bi Dragan Jove rekao, jebbo te sunce...
 
Ja se izvinjavam što upadam ovako na temu, ali šokiran sam cenom koju mi servis traži za ugradnju jedne 12 inverter klime (ajde i demontažu stare):
kaže 400€!

Između spoljašnje i unutrašnje ne znam da li ima i 5 metara. Visina ugradnje spolj. jed. 7-8 metara, znači nije nikakav svemir ili potreba da budeš Tom Cruise da bi je ugradio
Što bi Dragan Jove rekao, jebbo te sunce...
Trazi drugog,za 12icu traze 10-12000,bez cevi koje naplaćuju 2000 po metru,demontazu traze 4000
 
@Animan
Mitsubishi na 25 kvadrata daljinac setovan na 24-25 a Fujitsu na veoma različitu kvadraturu, uglavnom od 17-30 kvadrata (zavisi dali su vrata otvorena ili ne), fujitsu sertovan na 24 stepena.
 
U zadnjih godinu dana dosta servisera nude i hvale MDV klime..Midea pod drugim nazivom...Kakva su iskustva sa tim klimama..Cena ulozenog-dobijenog...Cene,rezervni.delovi..garancija na iste..Neki modeli cak imaju i grejače sp.tacne..itd.
 
U zadnjih godinu dana dosta servisera nude i hvale MDV klime..Midea pod drugim nazivom...Kakva su iskustva sa tim klimama..Cena ulozenog-dobijenog...Cene,rezervni.delovi..garancija na iste..Neki modeli cak imaju i grejače sp.tacne..itd.
Mi na poslu imamo 5 Midea. Od toga 4 su 24-orke a jedna 18-ica. U pitanju se mission serija i to stari modeli. Dve 24 u server sali radi 24/7 na hladjenju vec cetiri godine dan-noc leto-zima.
Druge dve 24 u hodnicima uglavnom zimi na grejanju i jedna 18 u hodniku takodje na grjanju. Rade stvarno odlicno.
Predpostavljam da ce i te nove serije raditi lepo kao i stari modeli. A i ranijih godina su mi motazeri hvalili Midee kao ozbiljan brend sa puno rezervnih delova i uvznikom sa kojima imaju vrhunksu saranju po pitanju svega.
 
Zna li neko da li Daikin unutrasnje jedinice dodju napunjene onim gasom sto izadje prilikom montaze. Tj kada se odvrcu matice sa prikljucaka na umutrasnjoj jedinici. Evo sada je ugradjuju a to nisam cuo pa reko da nije pustila negde?
 
Daikin ugradjena. Za sad fino greje. Imam zamerku a to su vibracije spoljne jedinice, dosta se prenose unutra.
 
Iz nekog razloga ne mogu da editujem poruku. Proslo neko vreme i sad je idealno. Ne cuje se nista. Izgleda da potrefi neku frekvenciju pa prenosi vibracije.

Montaza je super odradjena, vakumirano, stavljeno 3m cevi itd.

Evo slike:
77AFBBE5-C8B7-4E96-A056-CA4DDF9F1568.jpegE7765E39-C90B-4C19-99EC-E5D17522385F.jpeg
 
Nazad
Vrh Dno