Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Potrošnja za januar 2022:
12LU - 425kWh
12LM - 202kWh
12LM - 214kWh

Ukupno za grejanje: 841kWh
 
I koliko je u din bila struja cisto zbog uporedjivanja sa drugom vrstom grejanja ?

100e ne mora tacno okvirno.
 
Poslednja izmena:
Pa pomnozi 841 sa prosecnom cenom kwh .. recimo oko 8000-8500din max. Mada cena po kwh moze biti i niza i visa, sve zavisi koliko je utroseno u nizoj, a koliko u visoj tarifi. Ali 8-9din po kw sa porezima je neki prosek...
 
I koliko je u din bila struja cisto zbog uporedjivanja sa drugom vrstom grejanja ?

100e ne mora tacno okvirno.
Ako se uzdam u prosečnu cenu potrošenih kilovata koju navodi aplikacija "Račun za struju", to je 7.21din/kWh. 841kWh * 7.21din/kWh = 6063din.

Mada je Qiza verovatno u pravu i da realnije izlazi 8000-8500din kad se dodaju akcize i ostale naknade koje su uključene u račun za struju.
 
Nasao sam ima eps kalkulator 800 kw skuplje i 500 jeftinije 12460 din. Takse i pdv ubijaju.
 
Nasao sam ima eps kalkulator 800 kw skuplje i 500 jeftinije 12460 din. Takse i pdv ubijaju.
Da alli to je ukupna struja. Skoro 100e. On se ogrejao na manje od 2 kubna metra drva. Prstom se nije namucio, osim ako ne racunamo da je morao prstom da pritisne dugme.... ;)
 
Tako je ok 3500 din je meni struja, bojler nocu kuvamo spremamo centralno grejanje. Doduse ja imam 55 kvadrata 37 cm debeo zid i 5 cm izollacija stan je u zgradi dosad je bilo 5800 grejanje sad 6600 svaki mesec razmisljam se o klimama.
 
Na tu cenu centralnog grejanja za godinu dana stedis ja jednu prosečnu klima od 500€. Evo coveku je već sve lepo izracunao
 
Pa pomnozi 841 sa prosecnom cenom kwh .. recimo oko 8000-8500din max. Mada cena po kwh moze biti i niza i visa, sve zavisi koliko je utroseno u nizoj, a koliko u visoj tarifi. Ali 8-9din po kw sa porezima je neki prosek...
Da meni je za utrošenih oko 841 kwh u decembru, od toga nekih 200 niže, stigao račun od 8500 din ovde u Bg-u.
Ne znam da li se menja cena zavisno od grada.
 
Nije. Bojler je potrošio 157kWh, a oko 1370kWh nam je bila ukupna potrošnja domaćinstva.
Znaci neverovatno, isti broj kilovata imamo, (VT 749, NT 621), ukupno 1370kW, 90m2, 5 klima, nemam merace za svaku, 2x LGC 12, 2x LLCA 09 i VOX IVA5 12.
Potrosnja van sezone oko 3500din mesecno, ukupno je 12300din, ispada 8800din ili 75e za grejanje.
 
Zdravo svima! Nameravam da uzmem inverter klimu u skorije vreme, ali se bas uopste ne razumem i treba mi pomoc nekog ko je upuceniji. Naime, imam stan od 65 kvadrata, ali jako nezgodnog rasporeda. Ubacicu sliku ako se snadjem. Klima mi prvenstveno treba za hladjenje, ali mozda bi bila ukljucivana i za dogrevanje, ili za onaj prelazni period (grejemo se TA pecima, pa kada je potrebno na brzinu zagrejati), pa zato neka bude inverter. Zanima me koji kapacitet klime mi je dovoljan (35 kv je otprilike dnevna sa trpezarijom i kuhinjom)? Nezgodno je sto su zidovi u prozorima koji idu od zida do zida i do plafona. Znaci, klimu je moguce postaviti samo na bocne zidove oznacene crvenim. Moja ideja je da je stavim u dnevnu sobu, ali da u letnjem periodu radi nocu i prohladjuje sobe. Tada preko dana ne boravimo u sobama, samo prespavamo, ali ne bih bas da mi klima bude u sobi u kojoj se spava. Nadam se da ce neko da razume sta sam htela da napisem :LOL:
Hvala unapred
 

Prilozi

  • untitled1.png
    untitled1.png
    25.9 KB · Pregleda: 56
Drugari ovako iscrtao sam semu stana otprilike visina plafona je u sobama je 2.80-2.90 kuhinja i veliki hodnik je rigips na plafonu spusteno tu je 2.60m, sobe nisu spustene i mali hodnik tek treba da se radi pa bi se tuda provukla struja za klime, iznad svih prozora ima jos 10cm ali posto cu spustati plafon napisao sam 10 cm manje.
Vidim da Fujicu rade dobro to bi uzimao ili po vasoj preporuci neke druge naravno.

Sta se desava sa klimom kad greje ispod -15 ?
Zid je 37cm stara gradnja stiropor 5 stolarija pvc ne vrhunska al solidna alumil, trenutno na centralnom grejanju dnevnu sobu greje 1 radijator 60x60 veliki je ugasen. Ujtru temp bude oko 20c ako bas bude minus 10 padne na 18 stepeni. Veliki radijjator upalimo ujtru i popodne gasimo ne mozemo da spavamo od toplote. Svi stanovi ispod iznad i do nas se greju.
 

Prilozi

  • stancic.jpg
    stancic.jpg
    102.5 KB · Pregleda: 57
Poslednja izmena:
Ako nije diran strujomer, ne mora nista da se plaši.
Korisnik ne treba da bude "Balkanski špijun" i nije njegova obaveza da prati kilovate, pa s tim u vezi ne moze da bude kaznjen.
Stigne racun, platis sta treba i to je maksimum za krajnjeg korisnika. To sto on proverava, to je njegova stvar.
Sto kažu u "Vrućem vetru" - "...primitivni strah od uniformisanog lica...".
Potrosnju u EDB-u ionako prate racunari i ako se racunaru "učini" da neki racun nije realan, ima nagli skok ili pad potrosnje, oni proveravaju o cemu se radi o otklone kvar.
Mojoj babi je "crkla" jeftinija tarifa i posle drugog racuna su dosli i zamenili brojilo (nisu nas ni obavestili, ali je njih obavestio racunar da je druga tarifa vec dva meseca 0).
Sto je najcrnje, ja sam mozda dva puta u zivotu video taj sat. Taj ormar, posto je stara zgrada u pitanju, je pod kljucem i do pre nekog vremena je samo jedan komsija (imaju penzionera u kuci koji je non stop tu) imao kljuc, u zadnje vreme ni ne znam ko ima kljuc kako bih proverio da li je nesto cackano. Jedino ako je neko cackao nas sat. Videcu sta je i kako je narednih dana posto sam na terenu do vikenda.
Samo mi je bitno da me ne @#bu za neka sr@nja i da mi ne nakarikaju kojesta. U principu od kad smo uzeli klime tj od zime 2018, nismo presli 1000kwh
 
Ne moze tu nikk da menja kljuc. Za strujonere ide E4 kljuc moze da se kupi kod svakog kljucara. Kako mislis da inace ocitavaju strujomere?
 
Tako je ok 3500 din je meni struja, bojler nocu kuvamo spremamo centralno grejanje. Doduse ja imam 55 kvadrata 37 cm debeo zid i 5 cm izollacija stan je u zgradi dosad je bilo 5800 grejanje sad 6600 svaki mesec razmisljam se o klimama.
MI smo u Bg-u isto tako palili bojler samo noću, pa se nakupilo kamenca za medalju.

Inače smo imali, tj. i dalje imamo, podnu lampu sa onim potenciometrom i R7s sijalicom od 300w. Zamenom te halogene za led sijalicu, račun za struju je bio niži za nekih 500din skoro. Dakako, ta lampa je radila od sumraka do odlaska na spavanje.
 
Kamenac je neminovan to je zbog vode pogotovo kod mene Uzicu voda je puna kamenca svake 2 god izvadim grejac ocistim bude puna serpa od 3kg. Kada se napuni kamenac prekrije grejac mnogo vise se potrosi struje dok zagreje vodu i na kraju probije grejac ako dugo tako radi.
 
Sto je najcrnje, ja sam mozda dva puta u zivotu video taj sat. Taj ormar, posto je stara zgrada u pitanju, je pod kljucem i do pre nekog vremena je samo jedan komsija (imaju penzionera u kuci koji je non stop tu) imao kljuc, u zadnje vreme ni ne znam ko ima kljuc kako bih proverio da li je nesto cackano. Jedino ako je neko cackao nas sat. Videcu sta je i kako je narednih dana posto sam na terenu do vikenda.
Samo mi je bitno da me ne @#bu za neka sr@nja i da mi ne nakarikaju kojesta. U principu od kad smo uzeli klime tj od zime 2018, nismo presli 1000kwh
Bitno da ima blombu i da skupa struja nije 0 potrosnja ,ostalo boli te uvo to nije tvoj problem
 
2 GREE Muse 12ke, 62 kvadrata stan, potrosnja za januar 530kW, temperatura u stanu 23 do 24 stepena i danju i nocu...
 
Zdravo ljudi , da javim da sam uzeo na kraju Fujitsu LMCE 07 premišljao se oko nje i Dikina 9 ke ali ova me slomila sa cenom kao i moje iskustvo sa LMCE 09.
Jako zadovoljan sa prodavcem ,
klima kupljena u ponedeljak oko podneva i montirana u utorak oko 13h.
Montaža sa 3 M instalacija je 105e.
 
Posle opseznog iscitavanja teme nisam siguran za dimenzionisanje klima ovako situacija je sledeca stanovi svi okolo se greju i ispod.

Kuhinja visina 2.60 pod 5 cm stirodur ravnjajuci sloj preko plafon 5cm vune iznad rigipsa
Hodnik na ulazu 2.60 visina pod planiram da odradim isto kao kuhinja plafon je odradjen rigips iznad vuna 5cm
Soba decija visina 2.85 pod plafon planiram da radim isto prethodno navedene prostorije
Dnevni boravak 2.85 visina isto planira se radi

Zid debljina verovali ili ne 35cm stara gradnja cigla i po ruski kalup stiropor 5cm stiropor spolja pvc stolarija.
Interesuje me dimenzije klima za prostorije i vec sam odlucio za fujitsu nema mambo dzambo gluposti pustis i radi posao ,ko god je ima zadovoljan je. Izolacija mi je solidna trenutno sam na centralnom grejanju zadnje 3 godine 5900 sam placao svaki mesec sto je mnogo.

Uzeo bih sada za dnevnu klimu da se letos hladim a posle dodao jos 2 klime, za kupatilo bi takodje morao nesto da smislim za grejanje jel je u corsokaku da kazem.
 

Prilozi

  • stancic 1.jpg
    stancic 1.jpg
    112.2 KB · Pregleda: 39
Fujitsu Luca 12 neka ostane kako si zamislio.Cena je i više nego povoljna za to što ta klima daje.Za dečiju sobu mislim da bi bila dovoljna i LMCE 09 i za kuhinju 07.
 
Nazad
Vrh Dno