Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav,

treba mi pomoc oko izbora inverter za grejanje dobro izolovanog potkrovlja sa novom pvc stolarijom za dnevnu sobu i hodnik od oko 40kv.

Ispod se nalazi deo kuce koji se greje.
Treba nam sto hitnije i u izbor dolaze tehnomanija, gigatron, emmezeta i slicno gde se moze naruciti sto ranije. Budzet je do 500€.
Dvoumimo se izmedju Hisense i Midea uredjaja (apsolutno nista ne znamo o brendovima i nacinu rada pa nam treba savet, znamo samo da treba da bude energetska a+ i vise, toliko su nam rekli po radnjama). Ako neko ima neki drugi predlog hvala unapred.



Za Hisense ne mogu lepu stvar da kazem, a uzeo sam jaci model od tog Wings.
Za tu Mideu sam cuo ok komentar od drugara koji radi klime.
Do 500e mozes naci Breezeless, bolji je od oba ova...

Hisense Wings nije bas dobra. Energy Pro HiNano je bolja opcija. Midea Breezeless se moze naci za 59-60 hiljada, ali nije ni ova losa.

Od ovih Breezeless, sa naknadnom pamecu

Hvala na odgovoru.
Ova Midea Breezeless mi deluje super, medjutim vidim na nema wifi, a u tom prostoru ce se boraviti samo nocu, pa bi preko wifi podigli temperaturu pre nego dodjemo. Koliko kostaju adapteri ako neko zna?
Ima li nesto slicno ovoj Breezeless, a da ima wifi?
Imas, koliko se secam, dva razlicita wifi adaptera, okvirne cene 30e

https://dijaspora.shop/gree-gwh12qb...mania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link Ovu klimu ima moj rodjak kupljena 2018 i zadovoljan je sa njom ima WiFi. Cena adaptera zavisi do prodavnice i proizvodjaca.

Lomo je vec stari model, nasledio ga je Muse koliko znam.
Bolje je ranije pomenuta Midea
 
Pa, hvala svima na odgovorima u vezi servisa klime.
Ovi manometri koji ce mi biti dostupni imaju ona tri creva (u principu ako se otvore oba ventila na manometima, onda se vakumira i crevo do boce, jel tako?), a sama pumpa ima neki vakum metar, ali je analogni (nazalost), pa ne verujem da na njemu moze da se vidi malo propuštanje.
Ako je ulje siguran znak curenja, onda sam vec video gde je problem (kad sam skinuo zastitu prikljucaka na spoljnoj jedinici video sam da su holenderi masni).
Čovek koji je montirao je pri pertlovanju prskao neki sprej (u smislu podmazivanja dok se pravi šeširić), a taj sprej sad ne mogu da pronadjem u njegovom alatu.
U nekoj Daikin brošuri sam procitao da se ne koristi mineralno ulje za podmazivanje pri pertlovanju.
Sta koristiti kao zamenski lubrikant?
Neko sinteticko ulje?
Koje?
Sta je bilo u tom spreju?
Jos jedno pitanje i valjda neću više...
Koliko treba da su odvrnuti ventili na spoljnoj jedinici? Potpuno, naravno, nego da li treba da se dooobro nategnu da "zagrize" ili da se otvore potpuno, pa vrate par milimetara da ne budu nategnuti?
Pitam, jer su kod mene bas tako, malo vraceni, a video sam negde na internetu da se vodila polemika oko toga i da su ovi sto zastupaju teoriju doobrog natezanja, tvrdili da tu mora da zagrize konus i da gumica na ventilu vremenom strada, pa taj "zagrižaj", zapravo, drzi gas da ne ispusta dalje prema navrtki.
Ovi drugi su imali kontranapad - da zbog toga sto ih neko nateze, zato i odlaze gumice...
 
Pa, hvala svima na odgovorima u vezi servisa klime.
Ovi manometri koji ce mi biti dostupni imaju ona tri creva (u principu ako se otvore oba ventila na manometima, onda se vakumira i crevo do boce, jel tako?), a sama pumpa ima neki vakum metar, ali je analogni (nazalost), pa ne verujem da na njemu moze da se vidi malo propuštanje.
Ako je ulje siguran znak curenja, onda sam vec video gde je problem (kad sam skinuo zastitu prikljucaka na spoljnoj jedinici video sam da su holenderi masni).
Čovek koji je montirao je pri pertlovanju prskao neki sprej (u smislu podmazivanja dok se pravi šeširić), a taj sprej sad ne mogu da pronadjem u njegovom alatu.
U nekoj Daikin brošuri sam procitao da se ne koristi mineralno ulje za podmazivanje pri pertlovanju.
Sta koristiti kao zamenski lubrikant?
Neko sinteticko ulje?
Koje?
Sta je bilo u tom spreju?
Jos jedno pitanje i valjda neću više...
Koliko treba da su odvrnuti ventili na spoljnoj jedinici? Potpuno, naravno, nego da li treba da se dooobro nategnu da "zagrize" ili da se otvore potpuno, pa vrate par milimetara da ne budu nategnuti?
Pitam, jer su kod mene bas tako, malo vraceni, a video sam negde na internetu da se vodila polemika oko toga i da su ovi sto zastupaju teoriju doobrog natezanja, tvrdili da tu mora da zagrize konus i da gumica na ventilu vremenom strada, pa taj "zagrižaj", zapravo, drzi gas da ne ispusta dalje prema navrtki.
Ovi drugi su imali kontranapad - da zbog toga sto ih neko nateze, zato i odlaze gumice...
Ja ne koristim nista za podmazivanje pertle.
Ventil otvaram do kraja.
 
Hisense Wings nije bas dobra. Energy Pro HiNano je bolja opcija. Midea Breezeless se moze naci za 59-60 hiljada, ali nije ni ova losa.
Hvala na odgovoru.

Da li neko ima iskustva sa ovom klimom i da li je mnogo losija od Breezeless?
Pre svega jer ova ima wifi, ima je svugde na stanju i jeftinija je malo, a po specifikacijama je tu negde sa Breezeless (moje laicko misljenje).

 
Ja sam bio originalno stavio pur penu onu sto se ne siri. I sada kad su skidali kao nemoj da stavljas nista ...
Verovatno i sam znaš kako kod nas sve funkcioniše, šta ljudi sve rade i na koje način se dovijaju da zakrpe nešto, a posebno u ovo vreme kad je prisutan nedostatak majstora. Ubacuju čvrste materijal u rupegde prolaze instalacije za klima uređaj (pogrešno) jer može se dogoditi da i pored izolacije cevi se stvori buka, onda kupuju najjeftiniju pur penu koju pronađu po sistemu "Daj da zakrpim rupu", a nije svaka pur pena ista i ne ponaša se isto, zakrpe rupu sa penom koja se širi. Onda sve to lepo ofarbaju, estetski prihvatljivo i deluje OK.

Kako to izgleda iz perspektive majstora: Prlikom demontaže klima uređaja ili intervencije na klima uređaju gde mora da proveri instalaciju u slučajevima ako sumnja na curenje gasa, on sve to mora da izvadi, a kada neko ispuni kompletno rupu, a pur pena "sabije" cevi, očistiti pur penu iz otvora su muke tantalove, jer većina masjtora ne koristi probojnu burgiju, nego se oslanjaju na štemovanje. Kada vraća cevi ostaci pur pene prave problem, treba ponovo sve iz početka odraditi i ostaviti rupu čistom i prohodnom.

U zavisnosti od situacije na terenu rozetna koja je "ružna" može biti nekada i lepo estetsko rešenje npr. ukrasite je nekom folijom, ofarbate je sprejom, ako hoćete da rozetna ostane, pre toga je zatvorite nekim materijalom npr. gips ima čvrstinu ali skraćeno vreme obrade. Možete nekog na gradilištu zamoliti da vam da parče stiropora 5 cm, napravite krug i ubacite u rozetnu.

@nuk Bez ljutnje, ali to je isto kao da tražiš od montažera ALU/PVC stolarije da ti uradi špaletnu oko prozora i ponovo pregletuje zid.
 
Šta znam, i ja sam majstor a vala i klima sam se naugrađivao, nikad rupu ostavio nisam osim ako stranka nije to izričito zahtevala. Sa peozorima to jeste nešto drugačiji i komplikivaniji posao, u ovom slučaju je to 5 minuta posla
 
Znaci slazete se da smem gipsom da ispunim? Nece da pravim problem
Ne dopada mi se sto jedan deo cevi koji je unutar zida je ostao ne izolovan (tu gde je nastavljao) pa bi voleo to nekako da ususkam
 
Bolji je akrilni silikon od gipsa. Elastičan je pa ne prenosi vibracije i da se fino oblikovati i prefarbati. Gips je još i argresivan prema metalima.
 
Ja uvek belim akrilom zakrpim
 
Kupio drugu uticnicu, kad stavim ventilator na max i temp na max 31 stepen, klima troši do 1.08kw, na izduvu oko 47 stepeni. Kad spustim vent na min a temp na max, skoči na izduvu na 50, potrošnja 550w. U sobi oko 23 stepena.

Nista, onda zovem majstora. Reci cu da ne mogu da postignem maksimum iz klime.
 
Pa mora mi neko potvrditi da nije ispravna, ne mogu samo otici i reci vracam :D Mislim mogu, al kad pomislim sad na vadjenje iz zida 😭
 
Sad sam nesto skontao temperatura gore gde je senzor klime je 27 stepeni, a na drugom kraju sobe 23.
4 stepena razlike covece.
 
Sad sam nesto skontao temperatura gore gde je senzor klime je 27 stepeni, a na drugom kraju sobe 23.
4 stepena razlike covece.
Znači da ti je izolacija očajna. Prekontroliši klimu za svaki slučaj, ali nije klima već izolacija, prozori itd. ono što je bitno za rešavanje...
 
Nemam izolaciju, zid je zidan ciglom i spolja fasadna cigla debljina 40cm. Stolarija je stara 30 godina. To cu menjati sledece godine.
 
Spremi ti neka drva ili ćumur za zimu, mrka kapa da ćeš se ugrejati sa klimom kad bude ozbiljnija zima. Ako sam dobro video taj Mitsubishi je prilično tanak na grejanju.

edit: tanak za 18-cu, ali ne deluje loše. Trebalo bi bar u ovom prelaznom periodu da može da povuče oko 1,5 kW i da izbaci bar ~5 kW toplote...
 
Poslednja izmena:
Poslednji je 3 zime sam se grejao na onaj panelni radijator od 2.5kw. Mogao sam sigurno napraviti bolji izbor, ali kontam da je I ovo napredak.
Razlika sada skoro 6 stepeni izmedju tamo gore gde je klima I drugog kraja sobe😂
 
Sta je sada dobra 12ica za hladjenje i grejanje, sto stedljivija i da ima one filtere i munje za cistiji vazduh, obavezno R32, do cca 1000e?
Sprzio sam mozak sebi Gree Amber, G Tech, Haier Flexis, Haier Dawn, Samsung Wind free Elite, Panasonic Kit z35, Toshiba Shorai premium, Mitsubishi H I Kireia,Mitsubishi electric EF35 zen kirgamin, LG dc12rq,Fujitsu...
Ovi sto ugradjuju mogu neki popust na Haier, Mitsubishi HI i Toshibu da naprave, koliko sam razumeo isti je uvoznik. Ne znam kako tu ide za racun i garanciju
Mozda preko drugara mogu za LG da napravim popust, a preko drugog za Panasonic i Gree. To bi bili varijante sa racunom prodavca.
 
Od LG samo S12EQ. Zašto experimentišeš sa Hajerom i Samsungom?
Za čistiji vazduh kupi poseban uređaj.
 
Za Haier mi npr ovaj majstor rece on ima Flexis i kaze radi top.
Oni imaju rabat i na Mitsubishi i Toshibu, tako da kapiram isti mu q sta god da uzmem preko njega, stavise razlika u ceni je 300-400e za taj Mitsu i Toshibu sto me zanima, tako da je verovatno i rabat njemu veci, ali kaze covek bacam pare. Kaze dalje, stavi jedan Flexis i sacekaj nedelju dana pa kad vidis kako radi, lako ces i drugi...
Za Samsung mi rece kanta.
Gree onako, nije nesto odusevljen, a koliko sam skapirao svi oni na Gree imaju rabat.
Mitsubishi i Panasonic (koji je meni favorit) nismo pominjali.
Kapiram kad skupim par modela i najnize cene koje mogu da dobijem, tek ima smisla da donesem odluku, ali treba odaberem max 4,5 modela i to izganjam. Nece niko da mi kopa cene i popuste za 10 modela.
Ne mogu ni da pohvatam oko garancija koliko je cija, sve razlicito nalazim..

Edit, imam preciscavac vazduha, ali bih voleo da klima ima neku sterilizaciju i sanociscenje, manje toga ce preciscavac imati da skuplja...
krastavac kad sam zaradio pumpicu i brigu oko astme, malo sam preslozio svoje prioritete kod kucnih uredjaja...
 
Da li je ovo dobra klima?

Fujitsu klima uređaj AOYG07LMCA / ASYG07LMCE
 
Poslednji je 3 zime sam se grejao na onaj panelni radijator od 2.5kw. Mogao sam sigurno napraviti bolji izbor, ali kontam da je I ovo napredak.
Razlika sada skoro 6 stepeni izmedju tamo gore gde je klima I drugog kraja sobe😂
Koliko je unutrašnja odmaknuta od plafona? Sve ukazuje na to da klima "misli " da je prostor pregrijan pa obara snagu. Možda je i senzor preblizu izmjenjivača.
Pokušaj podesiti krilca tako da što dalje odbaciš toplotu od nje.
Inače 18 tica treba da se poigrava sa tom kvadraturom na ovim vanjskim temperaturama.
 
@maks_rs odmaknuta je 20cm. Vrlo moguce, posto mi je razlika u temperaturi uvek izmedju 5-6 stepeni, na sredini sobe 70cm od zemlje i gore desno iznad klime. Plafon je visok 260cm. Ako je njoj senzor gore desno, onda ona stvarno nema potrebe da gruva. Kod mene je izgleda trebalo razmotriti opciju da je senzor u daljinskom i da mogu da ga stavim na sredinu sobe.
 
Pa za onu malu sobu. Biće dobra verovatno, od svih "japanaca" Fujitsu deluje da je najbolji u tom ulaznom/budžet segmentu.
 
Nazad
Vrh Dno