Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pa da, imam sobu 30m2, drugu 20m2, hodnik jedno 6m2, kuhinja 10m2 i kupatilo 6m2.
Sobe su na krajevima. pa je ideja da jedna duva sa jednog kraja, druga sa drugog, otvorena sva vrata, pa da probam tako da grejem i hladim. Aj za hladjenje verujem da ce raditi bilo sta, ali sa grejanjem je drugacije. Probacu da nacrtam pa da okacim crtez kako izgleda.
 
Kako inace radi po pitanju buke SJ na tom VOX Iva5?
Sem tih vibracija u moduliranju, od kad su stavljene gumice, da li ima buke, cuje li se nocu SJ, može li se spavati od nje, ima li drndanja, klepetanja, zujanja, cičanja, zavijanja, vibracije zida ... ?
Unuitrasnja me ne zanima samo rad SJ i njen uticaj na okolinu i komsije (mene)...

Sem tih vibracija, koje su otklonjene stavljanjem amortizera, nista nemam da prijavim. Naravno cuje se huk od ventilatora napoljum, nista se ne trese, ne tandrce, unutra tisina.

SJ se nalazi do zida od spavace sobe, koji je samo omalterisan i okrecen siporeks 25-30cm, tako da bi se culo da radi nesto sto ne treba, ali stvarno nema nista.
 
Meni je majstor predlozio da stavim jednu 18 i jednu 12 da mogu da grejem ceo stan. Rekao je da bi mi mozda i 2 12ke radile posao, ali bi pre isao na varijantu 18+12 posto mi je losa stolarija i izolacija i imacu dosta gubitaka.
Ali sad si me ti malo zabrinuo sa tim da 18 "neprijatno" jako duva.

18ku bih stavio u sobu od 30m2. 12ku bih stavio u sobu u 20m2. Sobe su na krajevima, a izmedju ima hodnik, kuhinja i kupatilo.
Nemoj se ljutiti ali ja bih zaobisao takvog majstora koji za 30m2 predlaze 18-ticu.
Bilo bi pametnije da sredis izolaciju pa onda stavis bilo koju klimu.

Grejem 30m2 bez problema sa vivax 12AERI koji ima ugradjen grejac SJ.
 
@cruiser Ne znam da li si ispratio postove posle, ta klima bi samo stajala u sobi koja je 30m2, a vrata su otvorena i treba da greje i hodnik, kupatilo i kuhinju u kombinaciji sa onom drugom.

Izolacija nije opcija, posto je kuca sa fasadnom ciglom, i bilo bi skrnavo da uradim samo na tom delu, a da bih uradio na celoj kuci, izaslo bi me preskupo.
 
Meni je majstor predlozio da stavim jednu 18 i jednu 12 da mogu da grejem ceo stan.
18 i 12 su oznake za kapacitet hlađenja, za grejanje treba gledati klime koje su dobre za to, nevezano za to da li je 18, 12, 9 ili šta god...

18-ce uglavnom imaju velike unutrašnje jedinice, i duvaju jako, pa ih retko preporučuju ovde, a na kraju to ne mora da znači da će biti adekvatne i za grejanje.
 
18 i 12 su oznake za kapacitet hlađenja, za grejanje treba gledati klime koje su dobre za to, nevezano za to da li je 18, 12, 9 ili šta god...

18-ce uglavnom imaju velike unutrašnje jedinice, i duvaju jako, pa ih retko preporučuju ovde, a na kraju to ne mora da znači da će biti adekvatne i za grejanje.
Pa nece biti da je nevazno da li je 18 ili 12 ili 9? Jer ne moze da stavi 9 inca klimu u sobu od 30 kvadrata i da ocekuje da mu drzi tipa 24 stepena tokom celog dana u grejnoj sezoni.

A sto se tice 18 inca ili vecih one idu po pravilu u manje hale ili vece hale zbog svoje snage, za kuce se retko uzimaju ali nije da nema slucajeva ako su vece prostorije.
 
Znači cruiser greje 25m2 sa VOX IVA3-12IE klimom (ima r410a gas) i sve je OK. A reci mi kakava ti je izolacija ako je uopste imas. Raspitujem se za prijateljicu koja na Srebrnom jezeru bi grejala apartman od 28m2 u hladnijim mesecima, inače ga izdaje preko Bookinga ali će imati interesovanja za boravak i vansezone. Apartman je bez izolacije, ali je ušuškan (levo, desno, i gore ima drugih soba samo je prednja strana otvorena) pretpostavljam da bi tu 12tica IVA5 sa r32 gasom radila posao. Možda bi trebalo i još jedna soba od 17m2 da se greje konstantno za boravak, izolaciono stanje je slicno, da li bi tu Vox IVA 9-ka odradila posao.
 
Poslednja izmena:
Znači cruiser greje 25m2 sa VOX IVA3-12IE klimom (ima r410a gas) i sve je OK. A reci mi kakava ti je izolacija ako je uopste imas. Raspitujem se za prijateljicu koja na Srebrnom jezeru bi grejala apartman od 28m2 u hladnijim mesecima, inače ga izdaje preko Bookinga ali će imati interesovanja za boravak i vansezone. Apartman je bez izolacije, ali je ušuškan (levo, desno, i gore ima drugih soba samo je prednja strana otvorena) pretpostavljam da bi tu 12tica IVA5 sa r32 gasom radila posao. Možda bi trebalo i još jedna soba od 17m2 da se greje konstantno za boravak, izolaciono stanje je slicno, da li bi tu Vox IVA 9-ka odradila posao.
Obavezno u tom slučaju klima sa grejačem sj.
 
Sad je sezona i jake su cene, Vox IVA5 12JR nema ispod 35k (ja je platio 30k u oktobru). Bolje sacekati mada je izgleda nestasica i cene mogu i da idu gore.
Za 30m2 nikako 18-tica, ja 27m2 grejem sa Fujitsu 12LGC (slicna LU modelu, malo slabija), doduse ja imam izolaciju i stolarija je ok.
Ako je fasadna cigla onda radi bar unutrasnju izolaciju spoljnih zidova kamenom vunom ili stirodurom i naravno plafon obavezno prvo jer se tu najvise gubi.
 
Pa spreman sam da ulozim koliko treba, ali da imam pravu stvar. Nije mi cilj da ustedim 50k i da budem nezadovoljan.
@BobRock3x mislis da bi 2 gree amber 12BTU radile posao?

Samo jedan detalj ali vazan.Taj famozni model Amber(Nordic) ima kompresor , kao sto ti je majstor preporucio Daikin on 66 K ( 12.3 m3).Moj savet tebi, je da poslusas majstora i da uzivas.
 
Samo jedan detalj ali vazan.Taj famozni model Amber(Nordic) ima kompresor , kao sto ti je majstor preporucio Daikin on 66 K ( 12.3 m3).Moj savet tebi, je da poslusas majstora i da uzivas.
Nisam te bas razumeo, ako možeš da mi pojasnis? Jel dobro sto imaju kompresor ili ne?

Sto se tice izolacije i stolarije, izolacija nije u opste u opciji da se radi. Stolariju cu raditi alo dogodine. A klime ubacujem jer nemam nikakvo grejanje, tj imam u svakoj prostoriji grejalicu koje uključujem po potrebi, sto nije održivo.
 
Na onom hrvatskom forumu stalno se preporucuju jace klime za grejanje kome je potrebno (5 kw npr). Pretpostavljam da je to 18?
 
Racun za struju za jul 3500din, klima sve vreme hladila na 26c (ocekujem da cu biti razapet za ovu temperaturu, kao sto sam bio razapet za grejanje na 22c :D). U kuci se redovno ukljucuju masine za ves, sudove, dva racunara, tv radi 24/7..

Proslog leta su bili veci racuni, a klima nije postojala 😂😂
 
Samo jedan detalj ali vazan.Taj famozni model Amber(Nordic) ima kompresor , kao sto ti je majstor preporucio Daikin on 66 K ( 12.3 m3).Moj savet tebi, je da poslusas majstora i da uzivas.
Sta si ovde hteo reci, mozes li pojasniti malo?
 
Svaka klima ima kompresor ;)

Zasto izolacija nije izbor, nije tvoj objekat?
Pa nije ceo. To je kuća sa više stambenih jedinica, deo moje, roditelji i stric. Kuća je od fasadne cigle i bilo bi ružno da samo ja uradim. Ali mislim da izolacija nije toliki problem, kvalitetni su zidovi, 42cm debljine. Stolarija je očajna. Ali hocu prvo da se grejem na nesto, pa cu posle optimizovati sa stolarijom.
 
Zasto toliko insistirate na grejacu spoljnje jedinice i kako on radi? Da li radi svo vreme ili se ukljucuje s vremena na vreme? A [to se tice Vivaxa da li ste sigurni da je Midea unutra?
 
Da li neko im iskustva sa klimom
Eskimo 12HRDN1 DC Inverter? Zanima me kako se koristi opcija self clean ?
 
Da li neko im iskustva sa klimom
Eskimo 12HRDN1 DC Inverter? Zanima me kako se koristi opcija self clean ?
Kad klikneš self clean, kompresor se gasi i klima samo duva 13min, zatim se prebaci na grejanje dodatna 2 min da osuši izmenjivac do kraja.
To grejanje ne osetiš, jer duva najnižom brzinom.
 
Zasto toliko insistirate na grejacu spoljnje jedinice i kako on radi? Da li radi svo vreme ili se ukljucuje s vremena na vreme? A [to se tice Vivaxa da li ste sigurni da je Midea unutra?
Zbog uslova u kojima će klima raditi (jezero, vlaga...). Klima treba stalno da radi, ostavi se malo niža temperatura kada nikoga nema. Neki Vivaxi su by Midea.
 
Sta si ovde hteo reci, mozes li pojasniti malo?

Samo je "lift"(RHz) kompresora visok kod Gree.Osnovni (ulazni) model Daikin , ima takav kompresor , koji je majstor preporucio (66 K , a ima i nize).Ostatak kod Amber je masa (kg) , po jako visokoj ceni.Kompresor , ulazni model kod Daikin = Amber.
 
Zasto toliko insistirate na grejacu spoljnje jedinice i kako on radi? Da li radi svo vreme ili se ukljucuje s vremena na vreme? A [to se tice Vivaxa da li ste sigurni da je Midea unutra?
Grejač se uključuje kada spoljna temperatura spadne ispod zadate vrednosti, oko ili malo ispod nule uglavnom. Uloga je da sprečava zaleđivanje spoljne jedinice i proređuje defrost intervale što utiče na kvalitet grejanja
 
Samo je "lift"(RHz) kompresora visok kod Gree.Osnovni (ulazni) model Daikin , ima takav kompresor , koji je majstor preporucio (66 K , a ima i nize).Ostatak kod Amber je masa (kg) , po jako visokoj ceni.Kompresor , ulazni model kod Daikin = Amber.
Ako sam te dobro shvatio, ulazni Daikin od 66k je iste snage na grejanju i hlađenju kao Amber i kod Ambera se naplaćuje tih 30ak hiljada više zbog razlike u težini?
 
Nazad
Vrh Dno