Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Zapušen odvod?
 
Pozdrav, kod sestre je nestajalo struje i nakon toga klima ne daje nikakve znake zivota... Uticnica na koju je ukljucena ima struje i kabal od klime je ispravan dovodi sve do elektronike. Moze li neko da mi objasni dal moze da bude do osiguraca klime i kako on izgleda. Klima je neka Favorit 12000btu.
 
Da li je ovo normalno? Ovako izgleda posle celodnevnog rada, freona ima, hladi odlicno, samo mi je ovo cudno
 

Prilozi

  • 252076CF-1B90-4362-96EB-20E3FE05A4F0.jpeg
    252076CF-1B90-4362-96EB-20E3FE05A4F0.jpeg
    148.1 KB · Pregleda: 152
Fali ti gasa u klimi, sto znaci da negde pusta. Ako su ti skoro punili, znaci da su prepunili.
 
Iznervirao sam se kako su montirali klimu kod burazera. Dao sam mu jasna uputstva, ali ne vredi.
  • nisu vakumirali (ispustili su gas iz cevi!)
  • nisu posebno izolovali cevi
  • i spoljnu i unutrasnju jedinicu postavili jako blizu plafona

Rupa je visoko, pa se mora busiti nova ako bi se htelo spustati na propisanih 15 cm (unutrasnja) i 30 cm (spoljna jedinica na natkrivenoj terasi) od plafona.
Slike u prilogu.

Ima li leka ili moze samo da se place!

On kaze da lepo hladi!

U pitanju je Vox iva5-12jr.
 

Prilozi

  • 20210731_160403.jpg
    20210731_160403.jpg
    70.7 KB · Pregleda: 137
  • 20210731_160602.jpg
    20210731_160602.jpg
    107.9 KB · Pregleda: 114
  • A.jpg
    A.jpg
    72.3 KB · Pregleda: 135
Zapuseno kondenz crevo ili se negde nakrivilo, pa nema lep pad.
Kondenz crevo je ona plasticna crevka kojom otice voda iz klime.
Moracu zvati servisera. Inace to crevo koliko vidim 50-70 dinara samo?
 
...nikako da dodje, tvrdi da operem filtere i da mora ciscenje klime a mozda i punjenje. Samo da izvuce pare
 
Dešava mi se da spoljna jedinica uključi 20ak minuta po isključenju unutrašnje i postala je dosta bučnija. Odrađen je servis početkom leta i tad je vađena turbina koja je počela da drči. Od tada ih vijam za reklamaciju.

Koji bi razlozi mogli biti za to da se spoljna jedinica sama uključi ili da radi dok je unutrašnja off?
 
Moguce je da ti je pobrljavio neki kondazator.

Meni je na staroj Midea klimi on off, posle servisiranja poceo da se cuje kondezator da ga zalepi i pukne a u nekim slucajevima je izbijao osigurac zbog klime, isto prosle nedelje je komsinica pozvala servis da joj srede klimu i posle toga se isto cuo kondezator, kao trafo kada probija e tako je kod nje bilo. A dok majstori nisu bili klima je radila ok, znaci nesto se poremetilo u radu pa je otisao kondezator.

Inace kondezator kada je menjao sam gledao, velik je ko skupljena pesnica toliko je velik taj koji je pravio problem.
 
Dešava mi se da spoljna jedinica uključi 20ak minuta po isključenju unutrašnje i postala je dosta bučnija. Odrađen je servis početkom leta i tad je vađena turbina koja je počela da drči. Od tada ih vijam za reklamaciju.

Koji bi razlozi mogli biti za to da se spoljna jedinica sama uključi ili da radi dok je unutrašnja off?
Relej kompresora na ploči 99%
 
Pozdrav društvo.
Planiram da se raskačim sa centralnog grejanja pa razmišljam o zameni klasičnih klima inverterskim. Preporuka za sobu od cca 15kvm? Budžet nije ograničen. Hvala
 
Samo da se pohvalim da sam se danas ponovio sa Fujitsu ASYG12LLCE. Za sada mogu da kažem da je jako tiha u radu, a videćemo kako će da hladi ovih dana.
 
Izgleda da mi je crkla 20 godina stara Housel 12-ica. Naravno vec sam razmisljao o njenoj zameni, a sad imam i definitivni razlog za to. Ranije sam pitao servisera (koji mi inace odrzava obe klime koje imam) kad bih je zamenio sa inverter klimom da li bi mogle da ostanu iste cevi (koje su ustemovane u zid) i rekao mi je da ne bi mogle, zato sto inverter klime koriste tanje cevi, pa bi ove postojece morale da se menjaju. Da li je to tacno? Ako jeste, koju bi ste mi obicnu 12-icu preporucili (model i/ili proizvodjaca)?
 
Zavisi i od budžeta i od namene i od toga šta voliš kod svoje tehnike (cena/kvalitet, pouzdanost, efikasnost itd)
 
A sto se tice pitanja u vezi cevi, kakva je tu situacija? Da li inverter klima moze na ove postojece cevi od Housel-a? Za obicnu klimu bih dao max do 35k din. Mozda Hisense V Pie 12K - TV35VD1?
Druga varijanta koju takodje razmatram je i ova. Kao sto rekoh, u stanu imam dve klime, ovu Housel i Panasonic 12-icu. Videcu ako je izvodljivo da se ova Pansaonic-ova prebaci na mesto gde je bila Housel. Housel mi stoji u predsoblju i duva ka dnevnoj sobi iz koje se ulazi u kuhinju. Posto u dnevnoj sobi imam TA pec, nije mi toliko potrebna klima i za grejanje. Zato bih tu stavio ovu obicnu Panasonic 12-icu, a na njeno mesto bih stavio neku invertersku klimu. U prostoriji u kojoj se ona nalazi nema nikakvih grejnih tela, zimi ona greje, ali posto nije inverterska ne bi je trebalo ukljucivati kad temperatura ode u veci minus, pa bi zato tu dobro dosla inverter klima. E sad, ne znam posto je ova Housel klima koristila stari R22 gas, a ova Panasonic R410A, da li bi ona mogla da se prikljuci na postojece cevi od Housel-a? I ako moze misljenje o Hisense Eco Smart 12K - CD35YR3F inverter klimi? Da li je neko od vas koristi?
 
A zaasto bas Hisense ?

Spoljna jedinica: 22 kg
Ok, zato i pitam za preporuku, otvoren sam za predloge. Hisense mi deluje sasvim solidno po specifikacijama za tu cifru koliko kosta, a daju i 7 god. garancije na kompresor. Sta konkretno nevalja kod tog proizvodjaca pa bih trebao da se opredelim za nekog drugog? Evo gledam npr. specifikaciju Fujitsu iverter 12-ice, model ASYG12KPCA, tezina spoljne jedinice 25kg, jel treba da gledam koja klima ima najtezu spoljnu jedinicu, pa na osnovu toga da se opredelim koju da uzmem? :rolleyes:
 
Gledas na osnovu komentara kako su zadovoljni korisnici klima. Kako klima modulira (spusta potrosnju struje), kako hladi, kako greje, koliko je tiha ili bucna unutrasnja i spoljna jedinica, sta dobijas u paketu, jel spoljna jedinica ima grejac ili nema (to pod uslovom ako ces se zimi grejes na nju).

Pogledaj u temi ima dosta predloga, sve zavisi koliko si spremam para da potrosis.

SEER: 7,4
SCOP: 4,6

Gledas da klima ima ove brojke sto vece to je bolja. Ako ces samo da se hladis ipak gledaj Inverter klimu jer je bolja a razlika u ceni ce ti se orpavda posle nekog vremena.
 
@BobRock9x Hvala na odgovoru. Jel znas mozda da li inverter klima moze da se montira na postojece cevi od stare (Housel) klime ili bi trebalo da se i one menjaju?
 
@BobRock9x Hvala na odgovoru. Jel znas mozda da li inverter klima moze da se montira na postojece cevi od stare (Housel) klime ili bi trebalo da se i one menjaju?
Tesko da takav odgovor mozes da dobijes ovde. Za pravilan rad klime je najbolje iskoristiti njene delove koji dolaze sa njome. Razumem da ti pokusavas da iskoristis stare da ne bi opet moro da radis stemovanje zida i prasina ali bolje odradi sve iznova i opet budi miran duzi period nego posle da te zezaju za garanciju i kazu e niste pravilno motirali klimu zato ne radi kako treba. Na cega bi se sigirno pozivali da samo ne izadju na teren.

Ja licno ne mogu da ti kazem e moze ili ne mozes da iskoristis stare cevi jer se ne razumem.
 
@BobRock9x Hvala na odgovoru. Jel znas mozda da li inverter klima moze da se montira na postojece cevi od stare (Housel) klime ili bi trebalo da se i one menjaju?
Sasvim je moguce da ne moze stara instalacija, jer je debljina razlicita, ali to mora na licu mesta da se vidi. Mozes i sam izmeriti debljinu cevi, pa naci na netu installation manual za neku klimu koju hoces da kupis i videti da li moze ta debljina cevi, jer za vecinu klima moze vise debljina cevi.
Takodje, za inverter ide minimum 3m instalacije, sto nije slucaj za on/off klime i verovatno da imas manje svakako.
Sto se modela klime tice, moja preporuka ide za Midea Mission 2 klimu. Sve zavisi koje pare hoces da das, jer nije ista preporuka za budzet od 500 i budzet od 1000e.
 
Mislim da sam pročitao da neke Panasonic klime imaju mogućnost priključivanja na stare instalacije.

 
Hvala savima na odgovorima, sutra mi dolazi serviser, pa cu da vidim sa njim sta moze da se uradi. ;)
 
Pročitao sam ceo forum i zaključio da je za moje potrebe sasvim dovoljna Vox inverter klima, jedan od IVA modela. Interesuje me koja je razlika između IVA 5 i IVA 6 modela (12jr)? Koliko vidim IVA6 se teško nalazi, uglavnom je IVA5-12jr u ponudi. Da li je razlika samo u tome što 6 ima ugrađen wifi a 5 je wifi ready?
 
A zaasto bas Hisense ?

Spoljna jedinica: 22 kg

Ok, zato i pitam za preporuku, otvoren sam za predloge. Hisense mi deluje sasvim solidno po specifikacijama za tu cifru koliko kosta, a daju i 7 god. garancije na kompresor. Sta konkretno nevalja kod tog proizvodjaca pa bih trebao da se opredelim za nekog drugog? Evo gledam npr. specifikaciju Fujitsu iverter 12-ice, model ASYG12KPCA, tezina spoljne jedinice 25kg, jel treba da gledam koja klima ima najtezu spoljnu jedinicu, pa na osnovu toga da se opredelim koju da uzmem? :rolleyes:

Ovde je Hisense za vecinu izgleda zabranjena tema, ali Vox kida..

Salu na stranu, sa Voxom ima iskustava i to je sto je, Hisense je nepoznanica jos uvek. Ja sam rizikovao, pa cu za koj mesec, godinu znati da li sam pogresio...
 
Ja sam isto hteo da uzmem Hisense ali nazalost nigde je nije bilo a tamo gde je imalo da se kupi razlika u ceni je bila 20k dinara a toliko sigurno nije bolja od Midea Mission 2 koju sam na kraju uzeo.
 
Nazad
Vrh Dno