Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Danas prilikom kupovine nisam imao veliki izbor invertera u nasem malom mistu pa uzeh ovu hisense 12.Stvar je bila hitna jer od ove vrucine ne moze da se zivi,svi neurozni.Cekam majstora pa javljam utiske.
 
Pogledajte prilog 310826

Pozdrav drugari,
Na slici je skica naseg stana u kome mi vec godinama nemamo klimu jer se sve nadamo da cemo naci neko carobno resenje, a da ne kupujemo vise klima... Kako smo shvatili da od ideje da klima ide negde u hodnik nema nista, odlucili smo se na kupovinu jedne po jedne. Trenutno nam je plan da kupimo klimu za spavacu sobu - i suprug i ja radimo od kuce, ja sam u spavacoj, to je ova manja u produzetku trpezarije, on u decijoj, to je ova druga koja nema terasu. u dnevnoj smo tek predvece i uvece kada dete zaspi. Spavaca je istocna strana, decija zapadna (u decojoj je vecinom dana prijatno). E sad moje pitanje - jel ima smisla ovaj neki plan i kupovina prve klime? Trenutno trazim i mozda neke dve jeftinije za dnevnu i spavacu da uzmemo u isto vreme. Jel imate neki predlog za 2 jeftinije, sta uzeti? Vidim da ste za neku Vox rekli da je ok, ali deluje dosta bucna - 54db? Klime nam trebaju samo za hladjenje, tako da ne znam da li je neka velika usteda kupovati skuplje na kontu energetskog razreda? Jel imate jos neki predlog za dve odvojene klime jeftinijeg ranga ili jednu skuplju, pa onda samo jedna soba... Znam da sam smorila sa toliko pitanja, ali da znamo sta nam treba imali bi klimu i do sad, ne bi se kuvali :(
Puno hvala svima unapred.
A gde bi ti stavio jednu klimu u nasem stanu? 81 kvadrat je bez terasa. Koja je klima u pitanju? Jel imas neki drugi predlog za nas?
Idealan polozaj za postavljanje jedne unutrasnje jedinice bi bio bočni zid na ostavi da duva ka decijoj i dnevnoj sobi.
Trpezarija bi se hladila dobro a nesto losije spavaca soba jer u nju ne bije direktno izduv iz unutrasnje jedinice.
To sve kad bi mogle cevi da se sprovedu kroz trpezariju (pitanje estetike) ili kroz kuhinju, kupatilo i ostavu.
Zbog velicine stana ovo nije moguce jer 12-ke hlade do oko 60-ak m2 a kad se dodaju vrata, krivine i sl prepreke strujanju vazduha ta cifra dodatno opada.

Neko je preporucio brezles modeli ideja nije uopste losa za spavacu sobu, tim pre kad se soba ohladi onda ne treba nocu puno duvanja da se odrzi prijatna temperatura i na minimalnoj brzini je onda sve tise.
Spoljnju sto dalje od prozora, od unutrasnjosti balkona ako je moguce...

Ovo je stan u zgradi, znaci imate centralno grejanje?
 
Treba jača klima za tu kvadraturu. Recimo Gree Amber, ako planiraš Isti brend.
Ili još bolje ovaj Bergen i Gtech.
 
Ne vidim neku razliku izmedju Gree Amber i ovog Bergen obe su 12k btu i ova jedna moze na manjoj temperaturi da radi, nista drugo.
Ispravi me ako gresim.
 
Amber I ovaj Bergen su ti kao da poredim Mercedes S600 i Astra 1.4
 
Kao Golf 1.2 i Golf R, tvrdeci da su isti, jer su oba Golf :)
Amber je otprilike 2-3 puta jaca klima, zavisno od uslova.
Za 38m2 najbolje 2 klime, recimo 2x Midea Mission 12.
 
Je l 1.2 turbo ili nije 😁
 
Koliko se da primetiti, ti ovde ne trazis dobru volju za pomoc oko izbora, vec da ti neko potvrdi da je jedan od tvoja dva favorita pravi izbor za tebe.
Da je to sasvim jasno, vidi se i iz tvoje prepiske sa cenjenim kolegom @EmaXx, koji te je svojevremeno podrzao oko Hansola, ali si ti ipak uzeo LUCA, i sad se javno preispitujes "jesam li pogresio", itd, itd...
Zato ti lepo uzmi neki od tvojih favorita i uzivaj, kao sto (pretpostavaljam) uzivas sa LUCA.
E, sad jedino ako te ne zanimaju ovi noviji Fujitsu modeli, onda mozda ipak da sacekas da se javi i kolega @proleter i napise koju rec o KMTA... naravno, iz licnog iskustva. Takvi daju najbolje preporuke. ;)
Ovo je nepotrebno sarkastično. Posebno ovo zadnje. Neprijatno me iznenadilo, jer sam očekivao da mi se pomogne i razjasni ono što nisam shvatio. Tehničko sam lice i zbunili su me parametri koji stoje kod LLC u odnosu na LMC, Kontam, gfx će mi pomoći, pojasniti ono što je rekao. Takođe i drugi. Naveo sam dva modela koji su mi interesantni i u istom cjenovnom rangu i želio savjet stručnjaka oko izbora, ali nisam isključio preporuke za druge modele koji bi bili dobro rješenje. Što se tiče izbora LUC, a ne HANSOLl, nije LUC još ni montirana, pa nemam ni spoznaje da li sam donio dobru odluku. Zato: Možda je dobra odluka. a možda nije. Vrlo cijenim mišljenje korisnika EmaXX i njegovu preporuka za Hansol, ali bilo je i relevantnih preporuka za LUC pa sam prelomio kako sami rekao. Imam japanski muzički stub još od 1982. koji i sada besprijekorno služi, što je možda bio neki mali prilog na tasu vage kod moje odluke. Japanska tehnika, audio-video elektronika, foto tehnika, automobili itd. dugo su bili, a i danas su u vrhu, dok su Kinezi u svemu tome tek od prije 20-ak godina, što ne znači da ih negdje nisu dostigli a možda i prestigli. Kinez ima robu za svakoga i proizvodi sve za svakoga.
 
Suzuki Cujoši se unezverio
 
Kupio bih i ja neku klimu za hlađenje, ali i grejanje na zimu.
Da li ima nešto bolje is gree Muse za te pare, ili da puknem 1k eura za amber😀?
Hvala
 
Kao Golf 1.2 i Golf R, tvrdeci da su isti, jer su oba Golf :)
Amber je otprilike 2-3 puta jaca klima, zavisno od uslova.
Za 38m2 najbolje 2 klime, recimo 2x Midea Mission 12.
Ljudi moji jesul kod vas te kuce izolovane? 2 12ke za 38kvadrata? Kod mene 50tak kvadrata sa relativno dobrom izolacijom i losom stolarijom Gree Lomo Regular i na -13 grijao na 25 dnevnu, 23 spavaca...
Meni to zvuci kao overkill...
 
Ja sam za dobru klimu, bez obzira na marku. Na drugom forumu si pitao i rekao sam ti Lomo.
A evo ti prijedlog da nije Gree, Mitsubishi SF 25 veh, bile su na akciji nekih 550 eura pogledaj na piku mozda jos ima. Tiha, pouzdana, odlucna za spavace..nista ja protiv fujitsu nemam, samo sam ti rekao misljenje da ja na tvome mjestu ne bih uzeo LLC iz navedenog razloga.
Na PIK ima MSZ-SF25VE 2.5kW (nema slovo H kod VE) i najjeftinija ponuda je 1545KM (oko 790EUR).
Ima i i MSZ-SF35VE a u opisu stoji "Model MSZ-SF2/35/42/50 također je dostupan s vanjskom jedinicom oznake VEH, koja omogućava neometano i učinkovito grijanje sve do -20°C", a cijena za ponuđeni MSZ-SF35VE je 1570 KM (oko 800EUR), dakle kao i 9-ka.
Očito da u BiH nema za 550EUR.
Oko te buke kod LLC, kažeš da si čuo od drugih za to, a ja ne znam nikoga da lično čujem i procijenim. Nije mi buka odlučujući faktor, ako to nije nešto baš izrazito. Zbog komšija,

 
Ljudi moji jesul kod vas te kuce izolovane? 2 12ke za 38kvadrata? Kod mene 50tak kvadrata sa relativno dobrom izolacijom i losom stolarijom Gree Lomo Regular i na -13 grijao na 25 dnevnu, 23 spavaca...
Meni to zvuci kao overkill...
Kakva je Lomo, jel modulira kako treba ili je kao MUSE malo problematična po tom pitanju?
 
Ljudi moji jesul kod vas te kuce izolovane? 2 12ke za 38kvadrata? Kod mene 50tak kvadrata sa relativno dobrom izolacijom i losom stolarijom Gree Lomo Regular i na -13 grijao na 25 dnevnu, 23 spavaca...
Meni to zvuci kao overkill...
Ako se oslanja isključivo na klime, onda se mora malo predimenzionirati kapacitet. Ne plašim se ja ni - 20 koliko recimo - 5 i dugih perioda visoke vlažnosti kada klime idu često u defrost.
 
Gree Lomo Regular je u biti Muse sa drugacijim dizajnom panela. 320w je najnize sto sam je upratio, medjutim kod mene je 50kvadrata sama odradjivala na nekom prosjeku od 600-1000w. Oko nule je vukla otprilike 800w. Max sto sam vidio 1900+ kad sam je stavio na 30c.. ono sto je mene najvise impresioniralo je rjesavanje defrosta. Dosta agresivno i kratko ga odradi, nekih 3 do 5 minuta od prestanka do pocetka grijanja.
Lomo Best buy je slabija klima, ona dosta nisko modulira na 200njak wati.

Na PIK ima MSZ-SF25VE 2.5kW (nema slovo H kod VE) i najjeftinija ponuda je 1545KM (oko 790EUR).
Ima i i MSZ-SF35VE a u opisu stoji "Model MSZ-SF2/35/42/50 također je dostupan s vanjskom jedinicom oznake VEH, koja omogućava neometano i učinkovito grijanje sve do -20°C", a cijena za ponuđeni MSZ-SF35VE je 1570 KM (oko 800EUR), dakle kao i 9-ka.
Očito da u BiH nema za 550EUR.
Oko te buke kod LLC, kažeš da si čuo od drugih za to, a ja ne znam nikoga da lično čujem i procijenim. Nije mi buka odlučujući faktor, ako to nije nešto baš izrazito. Zbog komšija,

Onda ga je nestalo. 9ka sf25 vehz (25) je bio na akciji u Luku za 1150km tj 600njak eura. 12ka oko 670 eura a 14ka sf42(sa twin rotary komoresorom) 1700km tj cc 850.
Za LLC sam citao na forumima a i cuo od prijatelja koji ima nju i jos jednu drugog proizvodjaca. Zadivoljan je sa Llc osim sto mu smeta sto je vanjska gkasnija na minusima i nervira ga sto mu smanjuje ventilator
 
Je l ima regular kod nas da se kupi, mislim u SRB?
 
Jel ima neke razlike izmedju ovih vox, vivax, alpha i slicno, po cenama od cca 300e?
Citam sta pisete, meni su te klime nedostupne krastavac.
Zivo me zanima vredi li sacuvati obicnu lg 12 staru preko 10 god i u drugu sobu ubaciti drugu krsteniju, ili dve jeftine inverter rade bolji posao? Za zimu mi je jasno da ova stara ne greje... A za hladjenje?
 
Danas prilikom kupovine nisam imao veliki izbor invertera u nasem malom mistu pa uzeh ovu hisense 12.Stvar je bila hitna jer od ove vrucine ne moze da se zivi,svi neurozni.Cekam majstora pa javljam utiske.
 
@nemanjabgd84 pa ako ta lg radi dobro, i ne pravi ti veliki racun leti, onda je ostavi. Danas sam merio ovu moju Haier inverter, setovano na 25C sa ukljucenim quiet mode (18db po specs, bukvalno je ne cujem uopste), odrzava 25C i trosi 450-475w, dok ove obicne sigurno jedu 1000+ w
 
Jel ima neke razlike izmedju ovih vox, vivax, alpha i slicno, po cenama od cca 300e?
Citam sta pisete, meni su te klime nedostupne krastavac.
Zivo me zanima vredi li sacuvati obicnu lg 12 staru preko 10 god i u drugu sobu ubaciti drugu krsteniju, ili dve jeftine inverter rade bolji posao? Za zimu mi je jasno da ova stara ne greje... A za hladjenje?
U tri različita stana imam 2 Vox Iva12 i jednu Vox Iva9 invertere. Što se mene tiče mogu da ih preporučim kao jeftiniju varijantu. 5 godina rada bez i jednog problema. Obe dvanaestice odrađuju i leto i zimu. Jedna je pokrivala 52kvm i to je moožda velik zalogaj sad je postavljena u 40kvm i tu je bombona, druga odrađuje oko 36kvm i treća devetka oko 30kvm.
Danas prilikom kupovine nisam imao veliki izbor invertera u nasem malom mistu pa uzeh ovu hisense 12.Stvar je bila hitna jer od ove vrucine ne moze da se zivi,svi neurozni.Cekam majstora pa javljam utiske.
Ja sam juče ugradio novu HiNano...prilično sam pozitivno iznenađen sa celokupnim sistemom. Nisam nešto posebno očekivao ali baš je dobro ispalo.
 
@nemanjabgd84 pa ako ta lg radi dobro, i ne pravi ti veliki racun leti, onda je ostavi. Danas sam merio ovu moju Haier inverter, setovano na 25C sa ukljucenim quiet mode (18db po specs, bukvalno je ne cujem uopste), odrzava 25C i trosi 450-475w, dok ove obicne sigurno jedu 1000+ w

Pa ceo dan radi i temp je 26c, a lepo Boga mi trosi i ne greje zimi... Mislim da je za zamenu?

U tri različita stana imam 2 Vox Iva12 i jednu Vox Iva9 invertere. Što se mene tiče mogu da ih preporučim kao jeftiniju varijantu. 5 godina rada bez i jednog problema. Obe dvanaestice odrađuju i leto i zimu. Jedna je pokrivala 52kvm i to je moožda velik zalogaj sad je postavljena u 40kvm i tu je bombona, druga odrađuje oko 36kvm i treća devetka oko 30kvm.

Ja sam juče ugradio novu HiNano...prilično sam pozitivno iznenađen sa celokupnim sistemom. Nisam nešto posebno očekivao ali baš je dobro ispalo.

Zbog cene sam gledao Iva6, to se razgrabilo za nekih 33000...
Tsaj HiNano sto si uzeo, jel Wings? Posto sam merkao i taj model.

Da se dodatno upetljam, ako uzmem jednu ovu soc Vox ili Alpha, mogao bihh da uzmem kao drugu Midea Breezeless ili Wik Extreme, koje deluju fino...
 
Moja je Energy Pro HiNano 12K nije Wings...kod nas taj model ima mislim u 16 BTU.
 
Jel moze neko da mi kaze gde je na daljincu dugme za usmeravanje krilca levo-desno da ne cackam20210701_102938.jpg
 
Pa imas slicicu, na istom dugmetu gde podesavas gore, dole, samo sa desne strane. I ako ne kontam kako to funkcionise...jesi siguran da klima ima elektronsko horizontalno pomeranje krilaca?
 
Ispod tastera temp. A da se ti nisi malo više ponadao u ovom slučaju?
 
Da,jesam,malo vise.Mehanicki se usmeri🤣.Videh upravo.Nisam ja kriv nego prodavac koji mi je objasnio da i to stelujem na daljincu.
 
Nazad
Vrh Dno