Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pa isto tako neko kada uzme Bosch klimu treba da ocekuje dobar rad, a jeftine Bosch klime (koliko znam) su rebrendirani Kinezi :)

Vecina danas to radi, pogotovo za belu tehniku. Da je pogresno, slazem se.
 
Zato i kosta koliko kosta, ja kada sam originalno kupovao nosio sam se mislju neka izgura 5 godina i to je super (u najgorem slucaju)
 
@donmarkon

Vidis sam si reko ako crkne bacices je i kupices novu, ali da li si se zapitao da li neko drugi isto tako moze da se ponasa? Mozda neko sada ko kupuje klimu ce radije da kupi skuplju klimu sa kojom dobija duzu garanciju i jos bez uslovnu (ako ne znas sta je to, ranije je bilo da ako hoces duze od 2 godine garancije moras svake godine da zoves njihov servis da odrade mali servis i produze garanciju za godinu dana a toga sada vise nema mada jos neki uvek to pokusavaju da rade) bas iz tog razloga da za 2-3-5 godina ne bi moro da razmislja ponovo o kupovini nove klime pa onda opet placanje ugradnje klime.

Ja se licno vodim ovom politikom, nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.
 
Nije svako u mogućnosti da baci ceo uređaj za koji je pitanje da li ili koliko dugo će biti delova, posebno zbog kvara nekog manje bitnog dela. Ja za svoj 10 godina star Panasonic imam kodove za svaki mogući deo, i svaki od delova može i danas da se nabavi. Neki poput kompresora su, naravno, neisplativi za zamenu, ali nije kompresor jedino što može da crkne.

Bitna stvar su i dokumentovane performanse u vidu tablica kapaciteta, i Eurovent testa, gde može da se vidi šta klima može, naročito u ekstremnim uslovima.

Pa dizajn, buka, kvalitet materijala itd. Ja ne patim za oznakom na klimi, ali svakako više poverenja imam u Panasonic nego u neki brend niže klase. Svako bira svoje prioritete kod izbora uređaja.
 
Pa isto tako neko kada uzme Bosch klimu treba da ocekuje dobar rad, a jeftine Bosch klime (koliko znam) su rebrendirani Kinezi :)

Vecina danas to radi, pogotovo za belu tehniku. Da je pogresno, slazem se.
Bosch su klime radi Midea, relano sem drugačije palstike i god dana duže garancije nema neke razlike u odnosu na Mideu.

@BobRock9x

VOX je ~35k din i daju 5G bezuslovne garancije, kod VOX-a je primanjiva ta teorija dok radi koristiću je, kad zvekne u staro gvožđe pa uzimam novu.
 
ja sam stavio pre 20ak dana u spavacu sobu Vox 09 i iskreno sam odusevljen koliko je tiha,u poredjenju sa legendarnom gree muse koja mi greje kuhinju, kupatilo i dnevnu sobu..inace sa Muse sam prezadovoljan.
 
Koliko je kvalitetan hardver kod VOX-a ne znamo posto nije tako dugo na trzistu.
Jedino sto znamo da je softwer jako dobar,bolji od mnogih skupih klima.
Imam jedan VOX Iva3 sa r410a evo trecu sezonu grejanja je odradio nikad stucnuo nije
a to je retkost kod jeftinih klima,imam jos dve klime drugih proizvodjaca i u proseku 2 meseca treba ih cupat iz struje jer polude.
 
Midea stara danas sutra skoro 10 godina nikakvi kvarovi, nikakva cupanja iz zida, montriana i samo se prebacuje mod da li za grejanje ili hladjenje. Jeste malo skuplje zimi ali jos uvek radi posao.

MSR3-12HR-QB4
 
Kupovinom klime korisnik bi trebalo da je miran 10 godina. Na osnovu toga prrdlazem skuplje klime mada jako su bitna islustva korsnika,pre svega narod kaze koliko para toliko muzike, u 80% slucajeve je to istina. Ja inace imam 3 fujitsu pre toga 3 micubisija a i avliji ima 2 tojote tako da sam vezan za japan u neku ruku. Vox je 30 k fujitsu 50k ima to smisla u neku ruku,ja sam licno pogresio i ako nemam klimu ja je opljujem i akl je kolega rekao da je vox tisi u radu od japanca...mene brine sve ali ako je 30 klima i 5 god garancije u tom slicaju to je ulozeno dobijena najbolja varijanta.
 
Pa nije bas da se slazemo, kako neko da zna kada ode u radnju da li je taj Vox ok i hoce raditi jednu sezonu ili ce raditi 3 sezone ali sa popravkama i ako dodje do popravki pitanje je jel ce biti delova za nju i cije delove da traze i ako na kraju nadju koliko ce da kosta popravka. Posto popravka inverter klima nije ni malo jeftina.

Ta informaciaj bi treba la da stoji u radnji da se zna ciju klimu ustvari kupujes.

@donmarkon


Ma budi ti zadovoljan koliko hoces ali ja kazem da Vox i kvalitet nejdu jedno sa drugim, to sto si ti ubo premiju to ne znaci da ce neko drugi ko dodje i bude sve ovo citao da ima srece ko ti. Jer ti si sada ubo dobru seriju ko zna sta ce da imaju za pola godine i cije ce klime da koriste i kakvi ce unutra delovi da budu. I sada taj neko ko na osnovu tvog iskustva odluci da kupi Vox mozda samo da se gorko pokaje kada dodje sezona grejenja i da se smrzne u sezoni a polagao je racune u to da se greje preko klime.
Bob ja sam kupio jedan Vox pre 4 godine pa odmah nakon sledece drugu (obe u stan) i ove godine Ivu 5 za 29500 na crni petak. Ako je bas to sreca tako onda ok, sve 3 isto rade koliko vidim spoljne jedinice su im ovako na oko iste...

A sad ocekivanja grejanja to je totalno neko drugo poglavlje. Ne moze da se ocekuje da ce klima od 100k da greje ne znam ti koliko bolje, opet shodno kvadraturi ti treba vise komada to je vec neka druga matematika.
Cela diskusija koju vodim je da ovi uredjaji nisu losi i da su pristojna kupovina, ja barem ne vidim neku kardinalnu manu. Naravno ko ima pare ima raznih boljih resenja opcija finesa itd.
Ono sto svako treba uvek prvo da stanje i kvadratura objekta pa budzet za vrstu tj tip uredjaja na koji zeli da se greje. Ne treba moje zidove teksta povezivati sa time e kupi vox klimu i greji se svi ostali su glupi.

Uozbiljimo se bitna je poenta cele price, cak i kada kupujes skupu klimu bitno je kakav ti je objekat, kvadratura nije isto dal si na selu ili u stanu... Ovo vazi za bilo koju klimu, e sad dal ce neka da ti radi 10 15% bolje ili gore nije bitno ako ti je hladno i za najmanje objekte treba vam dve klime a opet koliki vam je budzet?
 
Da li je neko probao wifi na voxu?
 
@donmarkon
Pošto si upao kao padobranac, pročitaj malo šta je pisano na staroj temi i nemoj držati predavanja na davno prežvakana pitanja, recimo "Uozbiljimo se bitna je poenta cele price, cak i kada kupujes skupu klimu bitno je kakav ti je objekat, kvadratura nije isto dal si na selu ili u stanu...".

Možeš tamo naći korisnih informacija za sebe, a posebno na temu isparivača i kompresora za početak, ponašanja uređaja pri niskoj temp i visokoj vlazi i sl.

Ovako stičem utisak da provociraš i vređaš ljude na forumu, a realna vrednost tvojih postova je 0, pošto je već o tome godinama u nazad razglabano.
 
Ja tu temu citam od starta (i one pre toga sto su zatvarane), to sto ne pisem je jer me mrzi da ulazim u diskusije sa likovima poput tebe npr :)
A kada udjem u diskusiju pisem o stvarima za koje sam 101% siguran nista onako da bi nesto rekao.
Takodje sta sam primetio ovde da vi pojedinci koji piskarate tako stvari svakodnevno, kada se neko pojavi i napise nesto (sto nije u skladu sa vasim uobicajnim komentarima) odmah stvarate neki otpor. Cist primer si ti sa ovim komentarom
I onda se stvara zatvoren krug gde pojedinci kroje neko misljenje cim neko napise nesto vi pokusate da ga ugasite jer to rusi vas renome lokalnih znalaca klimatizacije :)

"Ovako stičem utisak da provociraš i vređaš ljude na forumu, a realna vrednost tvojih postova je 0, pošto je već o tome godinama u nazad razglabano"


To napisi ovom coveku koji je pitao koju klimu da kupi a ne meni, ja sam coveku hteo da pomognem svojim iskustvom i da mu prikazem da ne mora bas da da 1200e za 2 klime da bi bio zadovoljan. To sto sada ti se ja ne dopadam je se radikalno izrazavam i moji stavovi su drugaciji od tvojih to je vec tvoj licni problem :)

Ja sam clan ovog foruma mnogo pre 2008 a pre toga Elitesecurity mnogo pre toga. Ovakve reakcije ljudi koji su podeljeni i aktivni na odredjenim temama su potpuno normalna pojava (u sustini to nije normalno ali je normalna pojava ) Svako ko je iole objektivan zna o cemu pricam :)


Ali evo jedno sjajno pitanje a citiracu sebe
"
Cela diskusija koju vodim je da ovi uredjaji nisu losi i da su pristojna kupovina, ja barem ne vidim neku kardinalnu manu. Naravno ko ima pare ima raznih boljih resenja opcija finesa itd.
Ono sto svako treba uvek prvo da stanje i kvadratura objekta pa budzet za vrstu tj tip uredjaja na koji zeli da se greje. Ne treba moje zidove teksta povezivati sa time e kupi vox klimu i greji se svi ostali su glupi."

Pitanje je da li smatras da je lose sto sam izneo svoje iskustvo (detaljno) iako je se pojedincima iz nekog cudnog razloga ne svidja. Mislim malo mi je to sve cudno, secam se kada sam kupovao prvu klimu da me je jedan lokalni majstor jurio da mi proda polovnu Daikin (jer ju je imao normalno), isto kao kada sam kupovao prosle godine klimu ovi majstori se cudili sto nisam kupio Gree (a oni bas slucajno saradjuju sa njima)



mitar1982

BobRock9x


Kada sam rekao da cu da je bacim posle 5 godina to je najgori moguci slucaj varijanta koja mi je prihvatljiva ako bude neminovna za cenu koju sam platio.



isnogood


Koristim ja na Iva5 1500 rsd kosta adapter, radi super
 
Oh ne, razotkriveni smo i ogoljeni do srži...

Sada ćemo morati da tražimo novi forum gde ćemo krojiti sudbinu
 
@donmarkon

Zar ne mislis da je malo bezobrazno da namesecs svoje misljenje, ok reko si da si ti zadovoljan sa Vox klimom ali opet kazem imas ljudi koji bi radije kupili neku skuplju klimu pa samim time sebe obezbedili na duzi niz godina od menjanja klime i ponovo trazenja sta da kupi pa ponovo placanje majstora da dodje da je ugradi.

Eto ti si tvoje dve klime platio 60k da kazemo i neka te je ugradnja izasla jos 18k to je 78k sve ukupno, a neko ko sada uzme klimu od 60k i da plati punu cenu od 12k za ugradnju ili vec koliko je dolazim do toga da je jeftinije. A ta skuplja klima garantovano moze da zagreje ili ohladi istu kvadraturu koju ti hladis ili grejes sa te dve klime. Ali kvalitet klime od 60k i kvalitet klime od 30k ne moze da se uopste meri ni da budu iste po potrosnji. Ne kosta dzaba ova klima duplo od te Vox.

Onda odrzavanje klime tebe duplo izadje a ovoga ko ima jednu ne, onda koliko god da buku stvara jedna klima tvoje dve klime prave vecu buku, onda mozda neko nema mesto gde da stavi dve klime pa je prinudjen da kupi jednu klimu pa zato gleda nesto kvalitetnije i skuplje.

Opet da se vrtim na tvoju izjavu da ako crkne da ces da je bacis i kupis novu, sto sam vec napisao imas ljudi koji nece o tome da razmisljaju nego hoce da kupe kvalitet koji im garantuje dugotrajnost. Ti ako imas takav stav ok ali to je tvoj stav ali ne nameci ga drugima i braniti ga cim se neko sa tvojim misljenjem ne slaze. Jer da je tako kako sto ti kazes onda ove skupe klime ne bi ni postojale niti bi se prodavale a jos manje pravile jer bi svi isli tvojom logikom da kupe dve jeftinije pa dok traju neka traju. Svako ima pravo da kaze svoje misljenje i da iznese zasto tako misli ali skakati na svakoga ko kaze drugacije i misli drugacije od tebe to vec nije ok.

Ok mozes ti da izneses svoje misljenje ali nemoj da si navalentan pa da forisras svoju pricu da su dve jeftinije klime bolje od jedne skuplje. Iskuliraj malo.
 
Ne namecem ja nikom nista, ja sam napisao post i odmah ste me napali kao copor hijena.

Za prvu konstataciju poglavlje je jos uvek otvoreno, meni ova vox radi 4 godine sacekajmo da crkne pa da donesemo sud. Ne znam zasto je tvoja konstatacija pod pretpostavkom kao da mi je vec crkla ili ce crci.

A ovo sto si napisao iskreno nema veze sa zivotom 12000 BTU klima bolja da ima npr dupli izmenjivac vox nema to znam moze da bude max 15% bolja u radu od ove jeftinije. Znaci ovo je cista matematika. Ne moze ta skuplja da radi duplo bolje pa ni 50% od ove jeftinije (ovo pricam ako uzmemo u obzir da je kultura rada klime priblizno ista sto je u ovom slucaju sa ovim vox klimama tacno, lepo moduliraju i kulturno rade sa i feel opcijom)
U prevodu banalizujem, ako jeftina daje 4kw toplote za 1kw struje u nekim uslovima u tim istim skupa ne moze da izbaci 6-7-8kw toplote jer da je to tako prvi bi ja kupio tu skuplju i stedeo duplo vise struje. Sto apsolutno (na zalost) nije tacno

Po tvojoj logici ako dam 600e za klimu ona ce da mi radi kao ove 2 jeftinije a to izvini ali nema veze sa zivotom.

Ne znam samo na osnovu cega izvlacis ovu logiku, prvo sa jednom klimom ako grejes stambeni objekat komfor nije dobar, jedino ako zivis u kocki u smislu da ti je stan kuca jedna velika prostorija ta prica bi mozda imala smisla.
Ovako kada zivis u stanu ili kuci to nema veze sa zivotom... Jel ti imas uopste klimu i da li se grejes na nju?
Jer ako imas i ako se grejes samo na klimu ne znam kako mozes nesto ovako da izjavis...
Ja sam grejao ovaj stan i bez klima i sa jednom + pec i sada sa 2 i odlicno znam sta pricam. Dok sam imao jednu klimu ona je mogla da greje ceo stan ali je komfor bio los, sto si dalje od klime zvrji ti sa svih strana a u sobi gde je klima bude prevruce.
I sada reci ti meni ta skuplja klima kojom magijom bi mogla bolje da greje od ove jeftinije u ovom slucaju? Kako bi izbegao da ti u prostoriji gde je klima ne bude 30 stepeni a u nekoj daljoj 22?

Odrzavanje klime? Imam mail od VOX servisa gde su mi pismeno potvrdili da nisam u obavezi da placam bilo kakvo odrzavanje 5 godina, i ako mi neki majstor to trazi da pozovem njih da to rese. Da si citao moje postove u predhodnoj temi verovatno bi znao za tu diskusiju koju sam isterao do kraja pa mi se taj majstor na kraju izvinuo.
Tako da ne znam o cemu pricas sto se tice toga

Buka? Netacno, objekat nije kocka kao sto sam rekao, i meni klima ne prelaze low brizinu eventualno medium kad je hladnije i kada su u odrzavanju temperature sto je 90% vremena
Raspalim ih na turbo kada zimi nisam u stanu pa da brzo zagreju. Ta jedna klima mora da radi jace da bi nadomestila termalne gubitke

Mislim stvarno ne znam koji ti je koncept razmisljanja ali znam 100% da nisi u pravu. Jedino kada je ok da imas jednu klimu je mozda neka garsonjera od 20 30kvm i to da nije na duz stan.
U svakom drugom slucaju minimum je 2 klime (dal su 30 ili 300 000 u to ne ulazim) da bi imao normalan komfor i da ta klima ne radi pod punim kapacitetom veci deo vremena.
 
Poslednja izmena:
Nisam nigde našao nikakve podatke koliko taj Vox 12 inverter ima snage za grejanje na minusima na primer -5 -10 ili -15 izraženo u kw.Ili ti imaš te informacije.Da ne pitam o Euroventu.Znači nemamo nikakve rezultate merenja već treba verovati na reč da ta klima dobro greje i da je dobar inverter za male pare.Skuplje klime skoro sve imaju Eurovent pa lepo pogledaš o čemu se radi daju ti merenja za -15 ili -20 zavisi od klime do koliko je predviđena u minusu da greje po specifikaciji.Na primer možemo da vidimo na Eurovent merenjima da su novi Fujitsu modeli klima R32 slabiji nego stariji modeli i to se jasno vidi ništa se ne krije.
 
Nemam pojma iskreno nisam ni gledao :) ako nekog ne mrzi neka pogleda koji je to AUX model. Moja poenta je da za 12000 btu ne moze biti razlika veca od 15% tu informaciju sam nasao na nekom ruskom forumu davno vec sada kada sam kupovao klimu. Mislim da je lik poredio nekog kineza sa fujitsu modelom obe su bile 12000 btu. Mene je tada to bilo dovoljno da rizikujem i ne platim neku veliku sumu. Nosio sam se logikom da cu se svakako hladiti a ako bude moglo da greje premija i tako i bi...

Jedino sto znam su
chrome_npuyP1i2eq.jpg

A evo koga zanima realna buka. prva slika je daljina merenja ostale sliku su za low medium high i turbo jacinu
11.jpg
12.png13.png14.png15.png

Nadjoh i katalog za AUX klime od uvoznika iz Rumunije
Aux J su ove Vox klime ...
 

Prilozi

  • CAT_AUX-2021_low.pdf
    3.6 MB · Pregleda: 14
Poslednja izmena:
Energy label u principu ne pokazuje ništa bitno. Trebalo bi da ima bar interni test za proračun Scop u skladu sa en 14825.

A svakako poželjno eurovent sertifikat.
 
Vivax mi je ove grejne sezone potrošio 860 kWh i sigurno neće do kraja sezone preći 1000 kWh, što je negde oko 6500 dinara. Drugim rečima, ukupni troškovi grejanja su mi do sad malo preko 110 eura.
 
Ovde se vodi diskusija kao da ja lazem a vi meni ne verujete :D
Ja se sa ovim klimama grejem lepo, racuni za struju su mali i to je sto je.

Koji Vivax? Ja sam za kucu u selu bio hteo da kupim onaj model sa dvorednim izmenjivacem ali sam na kraju odustao ... Prosto nisam znao kakva je kultura rada sto sam smatrao bitnijim nego sta je na papiru.
 
Aemi

Aeyi je sa dvorednim. Cena je takva da pored ambera i nema neke šanse.
 
Ja ti verujem za sve što si napisao u vezi svog ličnog iskustva sa Vox klimama. Sve preko toga je tvoj lični stav zasnovan na pretpostavkama.
 
Moja poenta je da za 12000 btu ne moze biti razlika veca od 15%...
Razlika čega? 12000 btu je kapacitet hlađenja, kapacitet grejanja se drastično razlikuje od modela do modela. Cop/Scop se može porediti za klime sa sličnom deklarisanom snagom, ali to je daleko od idealnog, jer te klime na kraju završe u prostoru i vremenskim uslovima koji su daleko od tog idealnog na osnovu koga se rade proračuni.
 
Razlika čega? 12000 btu je kapacitet hlađenja, kapacitet grejanja se drastično razlikuje od modela do modela. Cop/Scop se može porediti za klime sa sličnom deklarisanom snagom, ali to je daleko od idealnog, jer te klime na kraju završe u prostoru i vremenskim uslovima koji su daleko od tog idealnog na osnovu koga se rade proračuni.
Nisi u pravu
"The British thermal unit (BTU or Btu) is a unit of heat; it is defined as the amount of heat required to raise the temperature of one pound of water by one degree Fahrenheit. It is also part of the United States customary units.[1] Heat is now known to be equivalent to energy. The modern SI unit for heat and energy is the joule (J); One BTU equals about 1055J (depending on the exact BTU definition, see below)."


BTU je mera za nesto totalno drugo ( u celom procesu) ali je limitator za neku maksimalnu izlaznu snagu u ovom slucaju gejanje ili hladnjenje. Postoji neki limit koliko moze da se dobije energije (toplota / hladnoca ) iz jedinice BTU

Kao npr voltage and currrent, ako se razumes u struju a pretpostavljam da ne onda bi znao da ne mozes da kazes da je BTU SAMO kapacitet hladnjenja :)

Ne znam kako ne moze da vam bude jasno da iz 12000 BTU modela postoji neki limit za koje vladaju zakoni fizike i da se ne moze izvuci energija veca od nekih okvira... Samim time ne moze neka klima da da bude duplo bolja od neke druge (ili obrnuto) U istim uslovima na istom mestu da je sve isto razlika ne moze biti veca od 10-15% u izlaznoj snazi ako i toliko.

Vi pricate pricu ovde da ce neko da pomisli kako ce za od 12000 BTU klime da dobije duplo vise i 50% je nemoguce izlazne energije od neke jeftine. To je totalna dezinformacija i ovo pricam pod uslovom da sve klime rade kulturno sto nije slucaj ali to je vec neka druga prica.


maxy

Sta je tacno pretpostavka?
U mojem zivotu postoje samo praksa i realno i time se vodim oduvek i do sada me je vrhunski vodilo :)
 
@donmarkon

Znaci po tvojoj prici ispada da svi oni koji su kupili klime skuplje od 30k dinara da su bacili pare? Tako ispada kako pises. Ili ja mozda lose svatam tvoje pisanje.

I naravno da imam klimu mozda cak duze nego sto je ti posedujes, mada ja jos uvek imam staru on off klimu na koju se grejem, inace grejem dve sobe ukupne velicine 45 kvadrata spojene, kuca je upitanju. Nije najsjanija izolacija i prozori su stari drveni dupli ali kako su oni moja struka tako da pasuju jako dobro.

Kada sam ti reko za odrzavanje nisam mislio na to sta te firma uslovljava nego na redovan mali servis gde dodju da ti malo srede klimu od baketrija i ostalih cudesa koje se nakupe tokom sezone rada, ili ti to ne praktikujes da cistis.
 
Kada klima daje tih famoznih 12000 btu, na kojoj spoljnoj temperaturi. Ispade da vox i gree Amber 12000 btu na - 30 C daju istu količinu toplote. Više mi se sviđa kW ekvivalent.


Tvoje pretpostavke se zasnivaju na imaginarnom poređenju klima koje poseduješ I onih koje ne poseduješ i nemaš nikakva iskustva sa njima.
 
Da se razumemo Bob jednu stvar
Koristim monitor od 49" Ultra wide i 32" skupa su oko 2000e
Mogao sam da kupim nesto jeftinije i napravim neke kompromise ali nisam hteo jer mi je monitor bitan

Kada sam kupovao klimu uvideo sam da je izuzetno izrazeno to prepakovavanje, sto sam vise istrazivao uvideo sam da u principu sta je najbitnije na klimi kao prva stavka je kultura rada. Na zalost to samo koliko vidim garantuju premium brendovi kod ovih ostalih je to macka u dzaku.
Sledece su ostale tehnicke specifikacije BTU razmenjivaci kompresori ali sve to skupa ako pricamo o istoj velicini BTU ne daje neku ogromnu razliku, znaci necu dobiti sta znam 30 50 60% vise energije po 1KW utrosene energije ako kupim skuplju klimu.

Samim time rizikovao sam i kupio jeftinu klimu, imao srece ubo da ima dobru kulturu rada...
Ne sporim da je skuplje bolje, kvalitetnije komponente itd itd ali smatram da se u ovom dobu svasta izdesavalo. Ni ti bolji brendovi vise nisu toliko dobri kao nekad, stedi se na svemu (planned obsolescence)
Samim time ta linije razlike se jako smanjila, mislim ovde pricamo o split sistemima consumer uredjajima. Verovatno kad bi kupio neki split od par hiljada e da bi me nadziveo, ali zasto bi se vencavao za nesto?


Ja sam placao sa 2 ta peci oko 10k struju zimi (udarni meseci) sad u udarnim placam 5k 6k. Leti je to manje 3.5 do 4k max
Sto znaci da efektivno stedim svaki mesec, meni su se klime otplatile vec zato sam ravnodusan da ako crknu po isteku garancije da li cu ih krpiti ili menjati. Pogotovo po cenama koje sam ih platio

Sto se tice ciscenja cistim sam filtere a jednom godisnje rasturim i ocistim sve parocistacem.



maxy

Hajde ovako da uprostimo
Neka bude temperatura -50
Moje vox bi zakucale zaledile amber bi radila
Jel to sad ok :) ?
Da izuzmemo da zivimo u Srbiji i koliko su prosecni minusi poslednjih 10 godina :)
Ali kapiram da je poenta da tvoja bude zadnja


Osim moje imaginarije koji su tvoji objektivni argumenti osim tih postova cisto da se javis?
 
Poslednja izmena:
Kao npr voltage and currrent, ako se razumes u struju a pretpostavljam da ne onda bi znao da ne mozes da kazes da je BTU SAMO kapacitet hladnjenja :)
Hahaha, na prošloj strani si bio doktor i delio diagnoze, a sad si avanzovao u vidovitog donmarkona :)

Deklarisani kapacitet, deklarisani kapacitet hlađenja. :) Po tome se klime klasifikuju kao 9, 12, 18 i sl.
Moja 9-ka ima nominalni kapacitet grejanja 3,4 kW 11600 BTU/h, a maksimalan 6 kW iliti 20500 BTU/h. Računam da je ipak razlika u odnosu na Vox-a nešto veća od 10-15%, ali nažalost to nikad nećemo saznati.
edit: efikasnost po kW utrošene snage je skroz druga stvar. Al' to ti već znaš sigurno najbolje...
 
"... velicini BTU ne daje neku ogromnu razliku, znaci necu dobiti sta znam 30 50 60% vise energije po 1KW utrosene energije ako kupim skuplju klimu..."

Ti i dalje ne shvataš.
 
Nazad
Vrh Dno