Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ne bih druze u te jeb ene politicke igre ulazio. Presiroka tema.
Samo navedoh gore pomenutu, neku idealu, u vezi izolacije, i da opet upadnemo u kolosek teme,
uz takvu izolaciju, i neki rekuperator, pa i 100 kvm bi grejali sa dobrom 12-icom, zar ne ?
 
Nije tema uopste siroka, ljudi su postali razmazeni, sta je tu siroko?:) Jednostavno je.
Citam bas dosta temu o grejanju, za sada me to zanima. Vidim sta ljudi pisu, 90% ljudi pise o nekim sitnicama koje uopste nisu bitne. Ja razumem da klimi treba wifi recimo, to mi je vazno naravno zbog ugodjaja ali da li neka trosi 300 kw mesecno ili 250 kw? To su totalne gluposti. Ako je temperatura 20 stepeni polazna tacka za grejanje i to mi je glupost, pa grejacu se onda na kvocku sijalicu. Ima svasta ovde. Izolacija 30cm na plafonu vuna? Pa kakav je to plafon, od papira? Kod mene su zidovi 55-60cm a da stavim 20 bilo bi 70cm? Da li smo mi na Arktiku? Evo Sunce napolju, izadjite, uzivajte , srknite koju rakiju:)
 
Nekima je vjerovatno bas dosadno u zivotu cim i defroste broje...

I ja ne kontam ta neka pracenja o nekim najnizim moduliranjima, kulturama i sl. Hajd' povremeno pracenje potrosnje ok.

Ukljuci, podesi i zaboravi na nju, i to je to.

Napravila se cijela nauka oko klima...
 
Nekima je vjerovatno bas dosadno u zivotu cim i defroste broje...

I ja ne kontam ta neka pracenja o nekim najnizim moduliranjima, kulturama i sl. Hajd' povremeno pracenje potrosnje ok.

Ukljuci, podesi i zaboravi na nju, i to je to.

Napravila se cijela nauka oko klima...
Sve tacno. 👍
 
Citajuci ovu temu na forumu, a procitao sam je od prve do poslednje strane, dosta toga o klimama i grejanju sam naucio sto nisam znao, to priznajem. Medjutim uvideo sam da kao i po svim temama u zivotu i ovde ima preterivanja i i proser...avanja da ti se smuci. Ja razumem ne znas nesto, pa pitas, pa probas pa naucis i to je to, zavrsis sa tim, ides dalje. Ovo majko mila sa klimama je preslo u opsednutost. Dal je ljudima previse dosadno il sta li je ne znam al da je patogeno jeste.
 
Vidim sta ljudi pisu, 90% ljudi pise o nekim sitnicama koje uopste nisu bitne. Ja razumem da klimi treba wifi recimo, to mi je vazno naravno zbog ugodjaja ali da li neka trosi 300 kw mesecno ili 250 kw? To su totalne gluposti.
Ja mislim da klimi ne treba wi-fi, treba da hladi ili greje. Upališ je, našteluješ je i ne gasiš. Eto tebi najbitnija stavka wi-fi a meni je to sitnica koja mi uopšte ne treba, glupost. Koristio je 10 dana nakon ugradnje klime, i sad skuplja prašinu. Nisu svakome bitne iste stvari. Tome služi forum, za razmenu iskustava. O čemu bi smo trebali da pišemo onda? Da li klima ima wi fi piše na svakom sajtu, a koliko modulira samo od korisnika može da se sazna.
I ja ne kontam ta neka pracenja o nekim najnizim moduliranjima, kulturama i sl. Hajd' povremeno pracenje potrosnje ok.
Jako je bitna ta informacija za nekog ko kupuje prvu klimu. Evo kod mene na poslu ugradili u 10m2 ne ide ispod 400w, pregreva, cesto se gasi, maši temperaturu po 3-4 stepena. Ja sam kupio Daikin, modulira na 160w ne gasi se uopšte, temperatura zakovana, varira za 0,5, radi na auto, ne brljavi. Pročitao ceo forum i kupio tu klimu, i preneo svoja iskustva za buduće kupce. Meni forum pomogao. Ne znam šta bi ste vi voleli da pročitate na ovom forumu o klimama? Ti podaci ne mogu da se nadju nigde. Evo Daikin FTXF35D upaljen, ne gasi se, ne zanima me potrošnja, modulacija, sve sam to proverio u prvih 10 dana, i mogao sam da napustim forum ali sam ostao da napišem svoja iskustva jer je meni forum pomogao pa da se odužim nekako. To što vas ne zanima, nekoga i te kako zanima. Kupio sam klimu koju stvarno nema potrebe da kontrolišem uopšte. Iskontrolišem kad neko pita nešto, ili kad je izuzetno hladno, na koliko i kako radi, greje li itd. Forum služi za razmenu iskustava a ne da pišemo samo o tome šta pojedine zanima. Eto recite o čemu bi ste vi da pišemo na ovom forumu?
 
Ovo je forum koji privlači entuzijaste, bilo to zaljubljenici u telefone, računare, klima uređaje itd i normalno je da se ne komentarišu samo neke osnovne funkcije i rad, nego mnogi idu u sitna crevca. Meni je ok da čujem raznorazna iskustva, kome nije nek preskoči postove, to je bar lako nego da se kuka što se sve kometariše i što neki traže malo više od pukog grejanja i hlađenja, što može svaka klima od 350e, e sad pitanje je kako to radi, nekom je bitno da tačno održava temperaturu, nekom nebitno i da varira 3-4 stepena od zadate, ima nas raznih. Ali ono što nam generalno fali je malo više tolerancije 🙂

Izvinjavam se za mali off.
 
Daikin taj bese bucna spoljna?:)
Sitna crevca? Ovde su iseckana na mikrone:)
Ono gde me forum odusevljava recimo je kad neko kupi skup uredjaj i prenese iskustvo gde kaze da se ne isplati uzimati ili prilicno jeftina a odlicna itd. A izolacija od pola metra i klima od 2 hiljade evra, to mi je glupost:)
Evo mi u prirodi s decom, ljudi nadrkani i nervozni vidim, deru se zbog parkinga, haos. Smeta im sve, zamalo tuca bila zbog parkinga
 
Poslednja izmena:
Daikin taj bese bucna spoljna?:)
Sitna crevca? Ovde su iseckana na mikrone:)
Pokvarena, bila ostećena u transportu, polomljena plastika. Nova se ne čuje, zamenjena za sedam dana, ne vidim kakve to sad ima veze? Eto pitam o čemu bi ste vi onda hteli da se piše? Svi znamo da uključimo i isključimo klimu, za to mi ne treba forum. Ovde se dolazi da se sazna malo više. Tih 50kw nekome može da znači i 50€ vise na tri klime mesečno, sad nekome to malo, nekome mnogo. Izolacija sto deblja to bolja, manja potrošnja energije za grejanje, logično. Meni zid 25cm mogu da stavim 30cm izolacije opet ce mi biti tanji zid od tvog, sto je nekome normalno, nekome nije. Zašto ti imas tako debele zidove od 60 cm zato neko ima tako debelu izolaciju. Što se više pokriješ i obučeš biće ti toplije.
 
Daj da dodam onda sutra jos 30cm pa da ciljam na 1m izolacije.:)
Ja sam napisao da su ljudi razmazeni a ne da li je Daikin bolje od Midea-a, Hisense i obrnuto. Trosis 2500kw za grejanje i onda racunas da li je bolje 50kw manje ili vise, na to sam mislio. Na preterivanje, pracenje koliko vibracija pravi mis dok se prca sa misicom.:)
 
@recognition Pa za 1500kw je račun oko 15.000, ako imaš tri klime da troše 50kw preko, to je vec 20.000 dinara. Nisam primetio da potrošnju komentarisu ono koji trose mnogo vec oni od 300kw do 1500kw i njima i te kako znači svaki uštedjeni kilovat. Svako od nas ima različite prohteve, neko hoće tihu klimu, nekome ne smeta ni kad radi kao avion. Midea na poslu se pali i gasi kao traktor, a u radu se ne čuje. Preko dana ne smeta, ali kad legnes da spavas i te kako smeta. Carrier krene ponekad da zuji 10-15 sec nakon paljenja, Daikin radi tiho i konstantno. Tebi treba wi-fi, ja sledeci Daikin i Fujitsu uzimam bez wi-fi. Nekim klimama treba da ih čačkaš stalno, ovim mislim da ne treba, upališ i to je to. Ti ne trebaš da dodaš izolaciju, ne znam ko ti to rekao pa stalno ponavljas ali po tvojim standardima ja trebam da dodam još 30 cm da bih bio kao ti. 25cm zid i 10 cm izolacija i opet mi fali 30 cm. Jel ja sad treba da kažem da ti preteruješ? Šta će ti zid od 65cm? Sto se onda čudiš što neko stavi 30 cm izolacije. Tebi ne treba jer si preterao sa zidom. Po mojim standardima si preterao. Jedino u vojsci nam bila ta debljina zida, a u privatnim objektima nikada nisam video. Osnovne informacije o klimi možeš dobiti i svakoj radnji. Ja usao pita me prodavac koliko kvadrata, 58, odmah mi kaze 18 ili 24 jos bolje, model Midea ili Haisense. Na moje pitanje zasto njih, kaze najviše se prodaju. I većina kupaca je zadovoljna sa tim odgovorima. Na poslu nasteluju na 30c u 10 m2, otvore prozor na kip, tudja struja i ne zanima ih kako radi i modulira. Realno bolje kalorifer da su ugradili. Eto zato ovde na forumu idemo i sitna crevca, zbog čega sam se i učlanio. Zato te pitam sta tebe konkretno zanima, pitaj, odgovorice ti ko zna, osnovne karakteristike možes na sajtu ili u prodavnici da saznas a ovde i malo vise.
 
Pa cigla zid 43-45 i desetka stiropor, imao dobru cenu za 10ku, 5icu niko nije radio. Nista specijalno. Negde imam vise izolacije zbog unutrasnje na jednom delu zida. Ja nisam suncana strana i ovaj stari zid je bio problem. Sa izolacijom sam resio vise stvari. Ja sam na 2000+ kw za struju pa bi da spustam. Inace ovo za 58 kvadrata i 18ka ili 24ka , to je suprotno misljenju vecine. Meni rekli mnogi za 40+ kvadrata 12ka. Neko ovde greje 70 kvadrata sa 12kom.
Ja bi da uzmem Fujitsu ali ovde opet ima dosta oprecnih misljenja za tu marku. Gree mi je dosta dobar, Daikin isto.
Ako mi racun bude 20 hiljada sa klimom pa to cu da otkacim i bacim u smece odma. :)
 
U radnjama ti govore programirano, bar meni, do 35m2 dvanaestica, preko toga osamnaestica, oni ne ulaze u problematiku niti ih zanima. Pričaju mi o nekim jonizatorima, filterima sto me uopšte ne interesuje. Zato sam na forumu. 3400 dinara, 360kw mi potrosila Daikin FTXF35D dvanaestica u 45 m2 za januar, u jednoj radnji su mi rekli da ne može preko 35m2, 25°c. Meni je zid blok 25cm + 10cm stiropor. Tanko u odnosu na tebe. Ja sam radio desetku kada su svi u ulici radili peticu, pre 12 godina. Pre čitanja foruma sam hteo da uzmem Fujitsu pa sam se predomislio ali ću ipak uzeti jednu i još jedan Daikin FTXF35D zbog malo većeg komfora, takav je raspored prostorija. Fujitsu 07 ce verovatno najmanje raditi ali nije bas skup oko 50.000.
 

Prilozi

  • izolacija debljina.jpg
    izolacija debljina.jpg
    95.6 KB · Pregleda: 49
Ok, to je odlicno, znaci 360 kw, neka bude i 400kw mesecno za Daikin. Da li ti je otvoreno 45 kvadrata ili vise prostorija toliko? Ja racunam 24-25 stepeni za taj prostor kod mene, ako bude manje od toga ne isplati mi se onda. TA pec mi trosi otprilike 750-800kw u tom prostoru, znaci ako bude 400kw mesovite struje trebalo bi da bude ok. Nije frka za wifi, to sam pomenuo kao dodatak za komfor nista znacajno. Naravno da je vaznije da ukljucim i ne mislim vise o radu uredjaja.
 
Tri vece prostorije i kupatilo.Kuhinja 16+ Dnevna 16+ spavaca 10+ kupatilo 3m2. Loš raspored, vec sam postavljao ranije. Daikin je u kuhinji, planiram jos jedan u dnevnu jer je na drugom kraju kuce pa bude 2- 3 stepena nize. Ako zadam 25, tu bude 22-23 kad su minusi, u plusu je manja razlika, pa cu dodati jos jednu i Fujitsu za ovu spavacu, da mogu da zatvorim vrata po potrebi, mada mi u spavacoj odgovara hladnije. U decembru je za 15 dana samo 100 kw potrošila. Ugradio sam je 16.12., bilo toplije.
 
Meni bi trebalo za dnevnu, to je jedna prostorija od 34-35kv plus hodnik 10kvadrata, to je stalno otvoreno, nemam tu vrata izmedju, da roka na 25 stepeni. U drugim sobama bi ostavio dve male TA peci za pocetak. E sad, klima bi bila gde je sad On/off, znaci rotirao bi, a ona se nalazi na jednom kraju sobe a ovaj prolaz do hodnika je na drugom kraju.
 
Ma to bi bez problema grejalo. Meni radi na auto fan, i to mi dosta olaksava da ne moram stalno da je pojačavam, smanjujem. Za jednu prostoriju je idealna. Krilca su pod uglom od 45°.
 
Ma to bi bez problema grejalo. Meni radi na auto fan, i to mi dosta olaksava da ne moram stalno da je pojačavam, smanjujem. Za jednu prostoriju je idealna. Krilca su pod uglom od 45°.
Koliko ti cesto ide u df? Meni ova moja stalno ide u df kad je temperatura blizu nule. Ja imam fxtc25
 
Moja je isto FTXC25C, jako voli da ide u dF oko nule i ispod nule. Otprilike na svakih sat vremena, nekad i češće.
 
Koliko ti cesto ide u df? Meni ova moja stalno ide u df kad je temperatura blizu nule. Ja imam fxtc25
Oko nule na nekih 3-4 sata, ne duže od 7 minuta. Zavisi od vlažnosti. Ispod nule zna na svaki sat, ali opet zavisi od vlažnosti ali i od površine koja se greje, ako se muči češće će ići u df. Iza kuće mi je pa sunce ne vidi uopšte. Tu oko nule je za svaku klimu izazov. Tad je najveća vlažnost.
 
K
Oko nule na nekih 3-4 sata, ne duže od 7 minuta. Zavisi od vlažnosti. Ispod nule zna na svaki sat, ali opet zavisi od vlažnosti ali i od površine koja se greje, ako se muči češće će ići u df. Iza kuće mi je pa sunce ne vidi uopšte. Tu oko nule je za svaku klimu izazov. Tad je najveća vlažnost.
Od mene zna da ide u df na svaki 20-30min, kad je iznad nule radi lepo, ide u modulaciju cak i na 180w. Ali tako kad je ispod nule ide bas cesto u df. Neznam koliko je to normalno
 
E svasta,pa moja gree jeftinjara uhvatio je najmanje da svaki sat vremena ide u df,tj 55 minuta,a grije 45kv
 
Zdravo svima, planiram kupovinu inverter klime za grejanje ovih dana. Što se brenda tiče razmišljao sam o Hisense ili Midea, dobio sam malo više preporuka od laika za Mideu. Da napomenem da sam i ja laik te da mi je ovo prvi susret sa inverter klimom.
Grejalo bi se prizemlje, imam ukupno u prizemlju 82m2 za grejanje, klima bi bila postavljena u dnevnoj sobi, i u ovom slučaju ukoliko bih kupovao jednu klimu, vrata bi bila otvorena i grejao bi se i hodnik, soba i kupatilo (trpezarija, kuhinja i dnevna soba su jedna prostorija bez pregradnih zidova i vrata). U slučaju kupovine dve klime, prva bi bila u dnevnoj sobi i grejala bi dnevnu, trpezariju i kuhinju (sve zajedno 36m2), dok bi druga bila u sobi i grejala bi sobu, hodnik i kupatilo (46 m2).
Koja jačina klime (koliko btu) bi mi trebala u prvom slučaju, a koje dve u drugom slučaju?
Moram da napomenem da trenutno imam samo jednu fazu, čekam još uvek trofazni priključak, i takođe da napomenem da je kuća trenutno bez spoljne izolacije, zidovi su tanki, 22-23cm sa malterom, ali se na jesen radi termoizolacija objekta sa 10cm stiroporom, pa bih Vas zamolio da i tu činjenicu uzmete u obzir.
Što se tiče opcije wifi, može, a i ne mora. Ne znam konkretno ni kako to funkcioniše, da li kupujem neki poseban uređaj da bih mogao da je koristim preko wifi-a kada se na primer vraćam sa posla, da je uključim kada krenem sa posla da ona zagreje kuću? Ili klima sama po sebi ima već tu funkciju?
Možete da mi pošaljete i neki konkretan model sa kojim imate iskustva, da se dobro pokazao, i da nije previše bučna.
A da, umalo da zaboravim, trenutni budžet mi je nekih 70-75.000 dinara, s nadom da bih trebao da kupim jednu klimu, ali bih povećao taj budžet malo ukoliko me budete posavetovali da kupim dve klime.

Hvala unapred svima na odgovorima

EDIT: Zanima me i šta znači oopcija samočišćenja? Da li kupovati klimu koja ima samočišćenje ili je to nebitna stavka?
 
Kod mene zna da ide u df na svaki 20-30min, kad je iznad nule radi lepo, ide u modulaciju cak i na 180w. Ali tako kad je ispod nule ide bas cesto u df. Neznam koliko je to normalno
To je baš često. Fen drzim na auto. Moja spusti i na 160w sad kad je bilo toplo, inače je na 200w uglavnom. Zovi i reklamiraj, mislim da je 20 minuta bas često.
 
Zdravo svima, planiram kupovinu inverter klime za grejanje ovih dana. Što se brenda tiče razmišljao sam o Hisense ili Midea, dobio sam malo više preporuka od laika za Mideu. Da napomenem da sam i ja laik te da mi je ovo prvi susret sa inverter klimom.
Grejalo bi se prizemlje, imam ukupno u prizemlju 82m2 za grejanje, klima bi bila postavljena u dnevnoj sobi, i u ovom slučaju ukoliko bih kupovao jednu klimu, vrata bi bila otvorena i grejao bi se i hodnik, soba i kupatilo (trpezarija, kuhinja i dnevna soba su jedna prostorija bez pregradnih zidova i vrata). U slučaju kupovine dve klime, prva bi bila u dnevnoj sobi i grejala bi dnevnu, trpezariju i kuhinju (sve zajedno 36m2), dok bi druga bila u sobi i grejala bi sobu, hodnik i kupatilo (46 m2).
Koja jačina klime (koliko btu) bi mi trebala u prvom slučaju, a koje dve u drugom slučaju?
Moram da napomenem da trenutno imam samo jednu fazu, čekam još uvek trofazni priključak, i takođe da napomenem da je kuća trenutno bez spoljne izolacije, zidovi su tanki, 22-23cm sa malterom, ali se na jesen radi termoizolacija objekta sa 10cm stiroporom, pa bih Vas zamolio da i tu činjenicu uzmete u obzir.
Što se tiče opcije wifi, može, a i ne mora. Ne znam konkretno ni kako to funkcioniše, da li kupujem neki poseban uređaj da bih mogao da je koristim preko wifi-a kada se na primer vraćam sa posla, da je uključim kada krenem sa posla da ona zagreje kuću? Ili klima sama po sebi ima već tu funkciju?
Možete da mi pošaljete i neki konkretan model sa kojim imate iskustva, da se dobro pokazao, i da nije previše bučna.
A da, umalo da zaboravim, trenutni budžet mi je nekih 70-75.000 dinara, s nadom da bih trebao da kupim jednu klimu, ali bih povećao taj budžet malo ukoliko me budete posavetovali da kupim dve klime.

Hvala unapred svima na odgovorima

EDIT: Zanima me i šta znači oopcija samočišćenja? Da li kupovati klimu koja ima samočišćenje ili je to nebitna stavka?
Bez izolacije a i sa istom nema sanse da grejes taj prostor za te pare nikako.
Zavrsi izolaciju i onda mogu dve ili tri klime da greju, jedna nikako.
 
Ok je budzet ali da smo u 207 godini,ovako to ce ici bar x 1.5 da uzemes nesto krsteno i da budes zadovoljan.
 
Za te pare kao sto rekose kolege neces da se ogrejes. Da imas izolaciju budzet 1.5-2x navedenog za dve klime. Ovako stekaj pare pa na jesen kad uradis izolaciju kupuj klime.
 
Bez izolacije a i sa istom nema sanse da grejes taj prostor za te pare nikako.
Zavrsi izolaciju i onda mogu dve ili tri klime da greju, jedna nikako.
Ok je budzet ali da smo u 207 godini,ovako to ce ici bar x 1.5 da uzemes nesto krsteno i da budes zadovoljan.
Za te pare kao sto rekose kolege neces da se ogrejes. Da imas izolaciju budzet 1.5-2x navedenog za dve klime. Ovako stekaj pare pa na jesen kad uradis izolaciju kupuj klime.

U redu, da zamislimo da imam izolaciju i da imam duplo veći budžet, koje klime mi preporučujete za prostor od 36m2 (dnevna, trpezarija, kuhinja), a koje za prostor od 46m2 (soba, hodnik, kupatilo), odnosno koliko btu bi trebale da imaju i koji model bi mi preporučili? Trenutno mi nije važno i ako račun izađe 20.000 dinara, zato što sam na ogrev ove sezone davao preko 30.000 dinara mesečno (centralno na drva). Pritom često nismo kod kuće, pa verujem da raćun neće prelaziti tu cifru čak i kada klima radi punom snagom, ali ajde da računamo kao da jesmo kod kuće svakog dana po ceo dan.
Nisam detaljno obrazložio svoj plan, meni je cilj da se u hladnim mesecima (temperature ispod -5) grejem na centralno na drva, a klimu da palim kada su temperature oko nule, takodje i u ovom prelaznom periodu mart i april kada su jutra i noći hladne, ili na primer u situaciji kada dolazim u hladnu kuću sa posla, a napolju je -5 ili niže, da upalim klimu da zagreje prostor dok založim centralno, jer centralnom treba oko sat i po do dva kada ga baš jako podložim da nabije temperaturu u kući na nekih 22-23 stepena (kada je kuća hladna kao zidovi, tj kada je temperatura u kuči nakon neloženja desetak sati pala na 14-15 stepeni)
E sad, to je plan, ali nema sumnje da ću kao i mnogi možda da se zaljubim u grejanje klima uređajima, pa batalim u potpunosti centralno na drva sledeće sezone i klima uređaji mi postanu primarni vid grejanja... :)
 
Nazad
Vrh Dno