Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Nova Hisense Energy Pro X.. Tek što se pojavila pa da prenesem radosnu vest da se Energy Pro vratila u prodaju samo je ovo dorađen model.

0B2A4AE9-BEB4-4C04-99EE-806F987BF2FA.jpeg
 
Kod mene opet iscurio gas na klimi.... Prvi put ja ugradio pa haj zezno... Serviser ( inace covjek sa debelim iskustvom ) ponovo holendere napravio, vakumirao.... Nakon kog mjeseca opet isto.... E jesam baksuz. Izgleda da nista bez tecnog azota i nabiti pritisak pa traziti..
 
Kod mene opet iscurio gas na klimi.... Prvi put ja ugradio pa haj zezno... Serviser ( inace covjek sa debelim iskustvom ) ponovo holendere napravio, vakumirao.... Nakon kog mjeseca opet isto.... E jesam baksuz. Izgleda da nista bez tecnog azota i nabiti pritisak pa traziti..
Na istoj klimi?
 
Odakle ti da ide tecni azot?
Kada neko ugradjuje kako treba onda se tecnim azotom testira pritisak dali ima propustanja. Mnogi misle da vakumiranjem se to vidi ali nije tacno. Vakumiranje sluzi za druge svrhe a tada su na vakumu jako mali pritisci da bi se ispitalo curenje. Npr kao u mom slucaju gdje plin iscuri nakon "duzeg" vremena manometar na vakumu to nemoze pokazati. Zato se nabija pritisak pa ponovo vakumira i tek tada se pusta R32 ili 410 ustvari ko sta ima u klimi
 
Mozda nije instalacija u pitanju nego fabricki defektna unutrasnja ili spoljna jedinica, tj izmenjivac.
 
Kada neko ugradjuje kako treba onda se tecnim azotom testira pritisak dali ima propustanja. Mnogi misle da vakumiranjem se to vidi ali nije tacno. Vakumiranje sluzi za druge svrhe a tada su na vakumu jako mali pritisci da bi se ispitalo curenje. Npr kao u mom slucaju gdje plin iscuri nakon "duzeg" vremena manometar na vakumu to nemoze pokazati. Zato se nabija pritisak pa ponovo vakumira i tek tada se pusta R32 ili 410 ustvari ko sta ima u klimi
Kod vakumiranja nema pritiska, nego vakuma!
A ja jos nisam video ni cuo da neko puni instalaciju azotom u tecnoj fazi! Cak ne znam da li se nekome isplati da uopste ima bocu za azot koja moze da ga čuva u tečnom obliku.
 
Kada neko ugradjuje kako treba onda se tecnim azotom testira pritisak dali ima propustanja. Mnogi misle da vakumiranjem se to vidi ali nije tacno. Vakumiranje sluzi za druge svrhe a tada su na vakumu jako mali pritisci da bi se ispitalo curenje. Npr kao u mom slucaju gdje plin iscuri nakon "duzeg" vremena manometar na vakumu to nemoze pokazati. Zato se nabija pritisak pa ponovo vakumira i tek tada se pusta R32 ili 410 ustvari ko sta ima u klimi
Ne, azot pravi zvuk kada curi iz cevi, pa se koristi za utvrdjivanje gde curi, ali je daleko jednostavnije i jeftinije da se sipa boja.

Azot ima poente samo za varenje cevi.
 
Ne, azot pravi zvuk kada curi iz cevi, pa se koristi za utvrdjivanje gde curi, ali je daleko jednostavnije i jeftinije da se sipa boja.

Azot ima poente samo za varenje cevi.
Kod nas se koristi azot za utvrdjivanje gdje curi. Kako god zvao sam servis pa se nadam da cu naci sta se desava.
Kod vakumiranja nema pritiska, nego vakuma!
A ja jos nisam video ni cuo da neko puni instalaciju azotom u tecnoj fazi! Cak ne znam da li se nekome isplati da uopste ima bocu za azot koja moze da ga čuva u tečnom obliku.
Nabiju sa njim pritisak da vide hoce li pustati, vecinom gdje su duge cijevi tako da nema primasaja kao kod mene. Vise sam puta vidio, kako god nesto cu morati da radim, ustvari servis.
 
Kao neko ko je radio sa azotom u tečnom i gasnom obliku, kazacu ti jos jednom da se za to sto ti pricas ne koristi azot u tečnom stanju.
Tecni azot ne moze da zadrži svoje agregatno stanje na ovim temperaturama ,i cak mnogo nizim, vec odma prelazi u gas tj isparava.
 
.
Kao neko ko je radio sa azotom u tečnom i gasnom obliku, kazacu ti jos jednom da se za to sto ti pricas ne koristi azot u tečnom stanju.
Tecni azot ne moze da zadrži svoje agregatno stanje na ovim temperaturama ,i cak mnogo nizim, vec odma prelazi u gas tj isparava.
Neznam, kao sto rekoh vise puta nisam strucan po tom pitanju. Vise puta sam vidio boce kod klima kako su ih punili necim pa poslije testa vakumirali i ponovo stavljali npr r32. Kada sam prvi pita pitao zasto se to radi dobio sam odgovor to je samo test da se vidi pusta li gdje sistem jer je nabijen pritisak.... Onda vakumiraju i napune. E sada kao sto rekoh vise puta sam to vidio al... Ako je nemoguce azot onda ima nesto drugo... Nema ni veze samo da rjesim vise taj problem, osjedio sam vise zbog te vikendice i klima. Cisto sumnjam da cu ikada za svog zivota vise pomisliti grijanje na klimu.
 
Slikah danas u drugom gradu. Ovo bi trebalo da je TP, ako nije , moja greska.
Ako zaista jeste toplotna pumpa, bilo je 12c u plusu kad slikah, onda bas i nije neka pouzdana.
 

Prilozi

  • 20240216_115412.jpg
    20240216_115412.jpg
    129.5 KB · Pregleda: 92
Da ! Verovatno si iz TS pa si vidjao u prolazu, taj led na izmenjivacu mi privuce paznju, pa slikah.
Inace, jos pre par godina sam sebe uhvatih da kad sam napolju zevam po zgradama, kucama, i gledam koji klima uredjaji su ugradjeni, umesto da gledam zenama u dupeta :D
Preslo mi je ovo u maniju, al proci ce me vremenom :)

Ovo, i ako je TP, kontra je okrenuta :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Razumem se u elektroniku, pa tako i u klime kao u kvantnu fiziku, tako da...😀Tražeći inverter klime, iskustva po netu naišla sam na ovaj forum. Registrovala sam se jer mi je potrebna pomoć. Naime, radi se o dograđenom stanu otpr. 48 m², ima pvc, izolaciju 5, i sproveden je gas. E, sad. Termostat je u kući( tu je izolacija 10) i oko 22h smanjujemo temperaturu preko noći. U tom dograđenom bi se boravilo duže, radilo bi se, a za to 18 stepeni i nije bas prijatno. A ovamo u kući se ne bi moglo spavati. Pa za dogrevanje bih uzela inverter, da rešim i hlađenje, a i da iznenadim muža za rođendan 😀
Pa da ne omašim. Hvala svima unapred na pomoći! I ako moze eventualno neki savet ukoliko bude online kupovina, koje online prodavnice preporucujete koje su pouzdane (osim ovih poznatijih)? Hvala. 😀
 
Pozdrav svima. Razumem se u elektroniku, pa tako i u klime kao u kvantnu fiziku, tako da...😀Tražeći inverter klime, iskustva po netu naišla sam na ovaj forum. Registrovala sam se jer mi je potrebna pomoć. Naime, radi se o dograđenom stanu otpr. 48 m², ima pvc, izolaciju 5, i sproveden je gas. E, sad. Termostat je u kući( tu je izolacija 10) i oko 22h smanjujemo temperaturu preko noći. U tom dograđenom bi se boravilo duže, radilo bi se, a za to 18 stepeni i nije bas prijatno. A ovamo u kući se ne bi moglo spavati. Pa za dogrevanje bih uzela inverter, da rešim i hlađenje, a i da iznenadim muža za rođendan 😀
Pa da ne omašim. Hvala svima unapred na pomoći! I ako moze eventualno neki savet ukoliko bude online kupovina, koje online prodavnice preporucujete koje su pouzdane (osim ovih poznatijih)? Hvala. 😀
Koji je budzet i koliko ste zahtjevni? Tesko je malo i savjet ovdje potraziti jer nisu svaciji kriteriji isti..
 
Koji je budzet i koliko ste zahtjevni? Tesko je malo i savjet ovdje potraziti jer nisu svaciji kriteriji isti..
Pa otprilike 400€ do 500. Znam da je teško dati savet, al rekoh da vidim čisto u kom pravcu da idem. Shvatila sam da je neka 12-ica za tu kvadraturu.
 
Pa otprilike 400€ do 500. Znam da je teško dati savet, al rekoh da vidim čisto u kom pravcu da idem. Shvatila sam da je neka 12-ica za tu kvadraturu.
S obzirom da se radi o 48m2, petica izolacija u tom iznosu ( moje misljenje ali siguran sam da ce biti i druacijeg misljenja ) niti cete se ogrijati a niti naspavati od buke kad kad bude hladnije i kad bude klima stvarala buku i neugodne vibracije na zidu. O kulturi rada i da nepricam. Opet sa druge strane nisu svaciji kriteriji kao ni ocekivanja ista tako da...
 
Pre par godina je 5-ica bila pojam , a ja kad sam radio 10-ku izolaciju bio ko vanzemaljac a komsija uradio 20-ku SIVI stiropor. Ima svega, ljudi postaju razmazeniji, za par godina ce biti zidovi od metra a spoljna temp 10 stepeni:)
 
Da, petica je pojam, pogotovo u odnosu na nista, tako i kod mene na kuci kad su stavljali pre skoro 20 godina, delovalo je kao da vasionski brod stavljas.
Kako god, mislim da bi idealno bilo, ako se kuca gradi, pod 10 cm, zidovi 20, plafon 30cm, po mogucstvu kamena vuna, idealno.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima. Razumem se u elektroniku, pa tako i u klime kao u kvantnu fiziku, tako da...😀Tražeći inverter klime, iskustva po netu naišla sam na ovaj forum. Registrovala sam se jer mi je potrebna pomoć. Naime, radi se o dograđenom stanu otpr. 48 m², ima pvc, izolaciju 5, i sproveden je gas. E, sad. Termostat je u kući( tu je izolacija 10) i oko 22h smanjujemo temperaturu preko noći. U tom dograđenom bi se boravilo duže, radilo bi se, a za to 18 stepeni i nije bas prijatno. A ovamo u kući se ne bi moglo spavati. Pa za dogrevanje bih uzela inverter, da rešim i hlađenje, a i da iznenadim muža za rođendan 😀
Pa da ne omašim. Hvala svima unapred na pomoći! I ako moze eventualno neki savet ukoliko bude online kupovina, koje online prodavnice preporucujete koje su pouzdane (osim ovih poznatijih)? Hvala. 😀
Ima na ananasu Hisense energy pro plus, na lirsu nordic.
 
Da, petica je pojam, pogotovo u odnosu na nista, tako i kod mene na kuci kad su stavljali pre skoro 20 godina, delovalo je kao da vasionski brod stavljas.
Kako god, mislim da bi idealno bilo, ako se kuca gradi, pod 10 cm, zidovi 20, plafon 30cm, po mogucstvu kamena vuna, idealno.
I onda u decembru i januaru u Srbiji proglasavaju Epidemiolosku Katastrofu. Sve mora da ima granicu. Ljudi se razboljevaju, kao trovani smo itd a ono imunitet ko kod pilica pod kvockom sijalicom.
 
Nazad
Vrh Dno