Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
midea odledjuje parcijalno u segmentima kao da je podeljeno u 4 segmenta i odledjuje 1 i 3 pa 2 i 4, ne odledjuje sve odjednom.

Nisam ni mislio na grejanje već na nacin defrosta.

Sad gledam na YT i vidim da to niko nije snimio pa ću videti da snimim

@cimo
Hoćeš da kažeš da kod tebe to ne radi na način na koji sam gore opisao?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edit, Evo kao ovaj Panasonic
https://youtu.be/0sGosUlqIVM
Nemam (više) ni jednu Midea Mission, pa ne mogu da kažem kako je to kod mojih bilo. Ali to neravnomerno odmrzavanje je normalna stvar, jer nije ista temperatura gasa u tim delovima izmenjivača. Nema veze sa grejanjem tokom defrosta. Naravno, idealno bi bilo kada bi se ceo izmenjivač ravnomerno odmrzavao, jer bi se time donekle skratilo vreme defrosta.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Evo sad gledam na YT i vidim da fujitsu ne radi tako, on odmrzava celu spoljnju odjednom a ovako uglavnom rade toplotne pumpe.

Evo snimka defrosta midee na -8 gde je skroz okovana ledom i ocistila se u 2min i sva voda otisla kroz crevo bez ikakvog grejaca i jasno se vidi da odmrzava prvo dno i sredinu, pa posle vrh i drugu cetvrtinu
Jos bolje se to vidi kada je manji minus i manje leda.

https://photos.app.goo.gl/hvXsGo9KeqyrCeqE9
 
Poslednja izmena:
prica je pokrenuta oko toga da midea greje dok radi defrost a to neradi sigurno..
Tebi je spoljna bar nadkrivena pa nepada nista direktno na nju,meni su obe na vetrometini izlozene svim trenutnim spoljnim faktorima...inace moja 18 je daleko vise bila okovana ledom

Huawei mate 10 lite
 
Poslednja izmena:
Ako su svojstva gasa da se pod pritiskom se zagreva a smanjenjem pritiska hladi, nije mi jasno, šta će mu spoljni ventilator na izmenjivaču

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
prica je pokrenuta oko toga da midea greje dok radi defrost a to neradi sigurno..
Tebi je spoljna bar nadkrivena pa nepada nista direktno na nju,meni su obe na vetrometini izlozene svim trenutnim spoljnim faktorima...inace moja 18 je daleko vise bila okovana ledom

Huawei mate 10 lite
Neke jesu, a neke nisu, posto ih ima 4 :)

A vec sam se ispravio da nisam mislio na grejanje prilikom defrosta vec na sam nacin defrosta koji je efikasniji nego kada odjednom odledjuje celu povrsinu.

Bas sam malo gledao na YT ljudi su snimali defrost na raznim modelima
 
Poslednja izmena:
Ako su svojstva gasa da se pod pritiskom se zagreva a smanjenjem pritiska hladi, nije mi jasno, šta će mu spoljni ventilator na izmenjivaču

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
Potpuno pogresno. Ventilator spoljne jedinice u rezimu grejanja mora obraditi vise vazduha nego unutrasnji ventilator.
Prouciti drugi zakon termodinamike.
Kompresija, kondenzacija, ekspanzija, isparavanje.
To je pretvaranje gasa u tecnost i obratno nije to bas tako jednostavan proces kao sto mnogi ovde misle.
 
Poslednja izmena:
Neke jesu, a neke nisu, posto ih ima 4 :)

A vec sam se ispravio da nisam mislio na grejanje prilikom defrosta vec na sam nacin defrosta koji je efikasniji nego kada odjednom odledjuje celu povrsinu.

Bas sam malo gledao na YT ljudi su snimali defrost na raznim modelima
Svi isparivaci moraju da imaju vise ulaza cak me razocarava da taj panasonic ima samo 4 uglavnom ih bude vise tako da i ne primetis jasnu razliku izmedju registara cevi.
Ta razlika kod niskih klima je manje izrazena. I toshiba estia lici na tog panasonica u defrostu.
 
Poslednja izmena:
Proučiti Karnoov ciklus i Adijabataski proces

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ne preterujte.
Naucite samo najobicniji rashladni ciklus i njen princip pa ce biti jasan princip rada rashladne masine.
 
Ja mislim da se to sve uči u srednjoj školi. Makar sam ja to imao po planu i programu u matematičkoj gimnaziji. Nije to ništa neshvatljivo.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ау бре, шта направосте од обрнутог фружидера који знају да направе и полуписмени кинези. Ко да је свемирски брод....

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Mislim da je red ako se vec pametuje da se barem princip rada poznaje narocito kad to svaki polupismeni kinez zna.
 
Знаш како је са кинезима и техником? Узму нацрте за производ који раде у страној фабрици у Кини, онда га копирају, произведу и продају. Ал није све баш тако лако, чак шта више не постоји ни један кинески копирани производ који је једнак оригиналу. То само доказује да су још далеко од развијеног света што се тиче науке.
Некада је ЈНА покушала да копира погонски точак од тенка Т72 и после више стотина безуспешних покушаја сасвим случајно прокљуве у чему је цака. Исти материјал, исте машине, иста рецептура па опет не ваља. Једва на јадвите јаде прокљувили и тако смо добили погонски точак за Т84.
Са покушајем копирања мотора Миража 2000 било је још горе, копирани мотор се истопио и од тога се одустало.
Знање из физике а поготово машинства није могуће копирати, једноставно или имаш научну основу и развијаш је или немаш.
Клима уређаји о којима ми причамо су за кућне кориснике и сасвим сигурно не могу да се пореде ни по једној својој карактеристици са било којим индустријским или системом за стамбене зграде, сваки покушај поређења сервисирања сплит климе са овим системима је јако неозбиљан. Помиње се ВРВ ако сам добро укапирао он мења количину фреона и притисак да би добио одређени ефекат. То је све само не обрнути фрижидер, за обрнути фрижидер сам мислио на сплит систем. Па на крају крјева има фрижодера који сад раде уз помоћ Јаве :)
Зокс......раван нам Банат :)

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
То само доказује да су још далеко од развијеног света што се тиче науке.
kinezi prave rakete i lete po svemiru naravno da su daleko od razvijenog sveta :)

Zoxor daj neki link o tome, mene interesuje.
Bakara, nisi skinuo lulu i crevo, ne možeš ili? Ugradi grejač da ti ne pravi ove lule, led ti je po tacni.

Sve ocekujem da zaledi ali ni na jednoj nije zaledilo nista, taj led je samo spolja po tacni
 
Ne treba preterivati.
Prikaz freonskog kruga u rezimu grejanja i hladjenja gde sam obelezio sta bi odgovaralo spoljnjoj a sta unutrasnjoj jedinici.
To malo dopuniti sa teoretskim delom oko kondenzacije i isparavanja odnosno prenosa toplote i to je dovoljno za nekoga ko se istim ne bavi iako moram da kazem da se mnogi koji se bave nisu nacisto cak ni sa stanjem i temperaturom fluida u cevima izmedju spoljne i unutrasnje jedinice.
61b0b2e7112926822fdc077b64a08d5f.jpg
2379a4975d6d4b2a2242eeefd1511076.jpg
 
Ne treba preterivati.
Prikaz freonskog kruga u rezimu grejanja i hladjenja gde sam obelezio sta bi odgovaralo spoljnjoj a sta unutrasnjoj jedinici.
To malo dopuniti sa teoretskim delom oko kondenzacije i isparavanja odnosno prenosa toplote i to je dovoljno za nekoga ko se istim ne bavi iako moram da kazem da se mnogi koji se bave nisu nacisto cak ni sa stanjem i temperaturom fluida u cevima izmedju spoljne i unutrasnje jedinice.
61b0b2e7112926822fdc077b64a08d5f.jpg
2379a4975d6d4b2a2242eeefd1511076.jpg
Хвала :)

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
@Бакара
Прва ракета која је отишла у свемир је Немачка В-2 1944 године. Први сателит је Спутњик лансирали руси 1957-е. А први човек у свемиру Гагарин 1961-е. На Месец се спустио Нил Амстронг 1969-е године.
Јел видиш колико касне? Ал далеко од тога да је Мисион лош инвертер, доказао је да је вредан сваког иоле озбиљнијег разматрања код куповине климе. Нису ми јасни људи који уместо Мидеа Мисион купе Вокс, Фокс и сличне мачке у џаку за исте или чак веће новце.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Ne treba preterivati.
Prikaz freonskog kruga u rezimu grejanja i hladjenja gde sam obelezio sta bi odgovaralo spoljnjoj a sta unutrasnjoj jedinici.
To malo dopuniti sa teoretskim delom oko kondenzacije i isparavanja odnosno prenosa toplote i to je dovoljno za nekoga ko se istim ne bavi iako moram da kazem da se mnogi koji se bave nisu nacisto cak ni sa stanjem i temperaturom fluida u cevima izmedju spoljne i unutrasnje jedinice.
61b0b2e7112926822fdc077b64a08d5f.jpg
2379a4975d6d4b2a2242eeefd1511076.jpg

To znaci da kroz unutrasnju jedinicu u modu gejanja gas je u tecnom stanju do kapilare gde posle prelazi u gasovitom kroz spoljni izmenjavac,ako sam dobro shvatio,a kod hladnjena isto samo kontra.
 
Preteraste ljudi sa termodinamikom, a čovek je samo pitao šta će spoljnoj jedinici ventilator. Teoretski joj ne treba, ali sa njim mnogo brže obavi razmenu toplote. Umesto da čekaš nekoliko sati da se leti vrele cevi ohlade sa 55 °C na 35°C, ventilator to ubrza 10 puta. Isto kao kad duvaš u vrelu kašiku supe.
 
Pošto ipak nije supa u pitanju, već klime nagradno podpitanje usko vezano za postojanje ventilatora. Zašto je spoljna jedinica toliko veća, kad radi istu stvar kao i unutrašnja?
 
Iz dva razloga. Prvi je taj što je u spoljašnjoj jedinici smešten i kompresor, a drugi taj što unutrašnja ne sme da duva tako jako kao spoljašnja jer bi u sobi bio uragan, pa se unutra montira turbina dok u spoljašnju ide klasičan ventilator sa tri peraja. Protok vazduha kroz spoljašnju je dva i više puta veći nego kroz unutrašnju. Jesam li osvojio tri bambija? [emoji16]

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pitanje pomalo cudno.
Energija kondenzacije+energija kompresora=energija isparenja
U praksi kod split sistema izmenjivac spoljne jedinice i unutrasnje su iste velicine jer menjaju ulogu.
Ali kod nekih uredjaja izmenjivac spoljne jedinice je osetno veci da bi "iscedio" sto vise energije na sto visljoj temperaturi u rezimu grejanja.
Ako se mislilo na fizicku velicinu cele sj onda su ljudi vec odgovorili.
 
Poslednja izmena:
Pošto ipak nije supa u pitanju, već klime nagradno podpitanje usko vezano za postojanje ventilatora. Zašto je spoljna jedinica toliko veća, kad radi istu stvar kao i unutrašnja?

Pa da su oba izmenjivača iste veličine, onda spoljna ne bi mogla da prihvati dovoljnu količinu toplote zimi. Kad je napolju -15 °C, tebi treba unutrašnja koja uvlači 20 °C, a izduvava 45 °C, što znači da unutrašnja pravi bar 25 °C temperaturne razlike.

Zamisli da automatski imaš (ne baš, ali okviran opis) istu razliku i u spojnoj, što znači da gas u spoljnoj treba da bude na -40 °C, a da ga greje vazduh od -15 °C. Najbolje bi bilo da gas u spojlnoj može da ide na -100 °C jer bi onda brzo prikupio veliku količinu toplote iz spoljnjeg vazduha, ali je zavisno od vrste gasa (R22, R410a, R32), minimalna donja temperatura jasno ograničena (oko -30 °C).

Zato, da bi skupio više toplote napolju, ide veći izmenjivač i brži protok "toplog" zimskog vazduha.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam pre svega na isparivač, tj. kombinaciju isparivača i ventilatora.
@jozza
Zar ne bi u tom slučaju izmenjivač spoljne trebalo da je manji, kad već provrti nekoliko puta više vazduha preko većeg izmenjivača?
@zoxor
Ja sam dobro zaribao sa teorijom, ali energija kompresora dolazi 'spolja' tj. to je mehanički rad koji dolazi iz električne mreže, količine energije koja se izmeni preko isparivača i kondenzatora bi trebalo da su praktično iste (nek' me neko ispravi ako grešim). Kompresija i ekspanzija su adijabatski procesi.

Dok sam kuckao uključi se i Cronnin, i uze tri bambija, to je ono što sam mislio. :)

https://www.dailymotion.com/video/x4kk6cb
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno