Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Verovatno ti nije crkla elektronika zbog vremenskih uslova, već zbog 'prljavog' napona u distributivnoj mreži, zbog čega crkavaju i ostali električni uređaji koji ne stoje napolju.
 
Na boljim modelima Midea, Gree, Daikin, Fujitsu itd je elektronika zasticena ali i projektovana da radi na minusima kao i na toploti, to su deklarisane temperature mada smo ih koristili i na nizim od -15c a kod mene je najvise bilo 42c cini mi se. Davne 2007-me je bilo 47c ali tad nisam imao klime. Elektronika postoji u obe jedinice.
 
Sve ploce koje smo menjali na toshibama su crkle zbog loseg napona ili su spaljene nestrucnoscu montera.
Uredjaji koji prezive montazu i prve dane posle pustanja sa njima kasnije nema problema iliti jako malo.
Ploca sj za suzumi 13 kosta 365 eur sa pdv bez montaze i bez ikakve zarade.
 
Poslednja izmena:
Citao sam da na Gree radi do 85c, a kutija sa elektronikom ima protivpozarnu zastitu, kao i protiv vlage i prasine, a verujem da i svi ostali to imaju.
 
Ako ima polovnih jedinica uvek možete zameniti ploču i tako jeftino popraviti, a kupovati novu mislim da se ne isplati.

Uz sve to računajte da elektronika vremenom stari komponente gube deklarisana vrednosti pod spoljnjim uticajem i neminovno stari.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Cesto moze da se popravi.
 
Hvala, to mi je trebalo, izvukao sam oznaku iz te tabele.



Znam da ima sve za Toshibu, povremeno ih gledam i zbog posla, ali mi je teško da tražim dokumenta ako ne znam tačnu oznaku modela. Kod ove mi se ne sviđa što mnogo obara snagu i gubi na kapacitetu kad je hladno, od -7 °C do -15 °C izgubi više od 1 kW.

Pogledajte prilog 262672

Xa xa, kako su je naštelovali za proračuna SCOP, a odmah od 6ºC stepenik na dole :)


Kompresor crkne obicno posle desetak godina jednostavno se i on pohaba ja bi tad radije zamenio celu klimu nego ga popravljao i opet imao stari uredjaj.
To će uskoro ili biti zabranjeno, ili nas neće biti.
 
Xa xa, kako su je naštelovali za proračuna SCOP, a odmah od 6ºC stepenik na dole :)

Mogli su i bolje. :) Da su spustili Pdesign na 3,6 kW ili 3,8 kW verovatno bi dobili još jedan plus, ali pitanje da li bi onda pravili konkurenciju nekom skupljem modelu. Klima ima snage kad je toplo, a to je najveći deo vremena koji se računa za SCOP, zato su i izvukli celih 4,2, ali na minusima je tanka, a treba joj i backup heater na - 10 °C.

Panasonic to radi mudrije, za sve skuplje klime SCOP namunjen preko 5, a Pdesign kao jači toster. :d
 
Ljudi probudite se.
Ni jedan krsten inzenjer nece projektovati tp bez elektro grejaca.
To sto mi natezemo spliteve to je nasa avantura.
Sve toplotne pumpe nedaj boze okovane ledom su truba.
Sigurno ce tamo neki doktor da ih poliva iz dzezve.
 
Malo oko veka trajanja kompresora.
Split koji hladi mu je kao lagana voznja autoputem
Split koji greje velikom snagom i jos okovan snegom i ledom je kao neprekidna voznja uzbrdo punim gasom.
Vek trajanja vrlo upitan.
 
Zato moja klima troši 300-400W na grejanju [emoji16]

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Zato ja navukao četri komada i nema zime :D
Tako i treba.
Onda nije bitno koliko daje na -15
Inace nasvirani uredjaji imaju losiji cop na visljim temperaturama.
Recimo standardna toshiba estia ima bolji cop recimo +2 od verzije hi-power koji ubija snagom i na -15
Kod nas na kojim temperaturama ce uredjaj vise raditi na +2 ili -15 ?
 
Hi-Power valjda uzima samo onaj kome treba visoka temperatura vode

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ljudi probudite se.
Ni jedan krsten inzenjer nece projektovati tp bez elektro grejaca.
To sto mi natezemo spliteve to je nasa avantura.
Sve toplotne pumpe nedaj boze okovane ledom su truba.
Sigurno ce tamo neki doktor da ih poliva iz dzezve.

Ako se dopunjava grejalicama dovoljna je jedna split klima za grejanje 100-150 m2, ja sa dve ne palim grejalice, a nema govora ni o nekom natezanju kad >90% vremena rade ispod nominalne snage. Pri tome, od svih na forumu ja grejem najveći prostor po klimi, u verovatno najgorim klimatskim uslovima. Nordic klime rade bez problema po zimi, ne zalivaju se džezvom posle prvog snega.

Ako kojim slučajem klime posustanu, tu je oko 8 kW matorih grejalica, i peć na drva.

I pišem o pojedinačnom grejanju jedne stambene jedinice, znam da sve ovo ne važi za grejanje kompleksnijih objekata.
 
Poslednja izmena:
Ako se dopunjava grejalicama dovoljna je jedna split klima za grejanje 100-150 m2, ja sa dve ne palim grejalice, a nema govora ni o nekom natezanju kad >90% vremena rade ispod nominalne snage. Pri tome, od svih na forumu ja grejem najveći prostor po klimi, u verovatno najgorim klimatskim uslovima. Nordic klime rade bez problema po zimi, ne zalivaju se džezvom posle prvog snega.

Ako kojim slučajem klime posustanu, tu je oko 8 kW matorih grejalica, i peć na drva.

I pišem o pojedinačnom grejanju jedne stambene jedinice, znam da sve ovo ne važi za grejanje kompleksnijih objekata.
Kakva bre crna grejalica pricam o toplotnoj pumpi koja ima grejace i svu regulaciju radi sama.
Split sistem to nema barem ga nemaju oni o kojima pricamo.
Kao sto sam rekao niko krsten ne projektuje spliteve za grejanje.
Samo nekoliko ovde prisutnih se greje samo na klime.
Nordic varijanta ima jedan mali grejac .
 
Poslednja izmena:
Mogli su i bolje. :) Da su spustili Pdesign na 3,6 kW ili 3,8 kW verovatno bi dobili još jedan plus, ali pitanje da li bi onda pravili konkurenciju nekom skupljem modelu. Klima ima snage kad je toplo, a to je najveći deo vremena koji se računa za SCOP, zato su i izvukli celih 4,2, ali na minusima je tanka, a treba joj i backup heater na - 10 °C.

Panasonic to radi mudrije, za sve skuplje klime SCOP namunjen preko 5, a Pdesign kao jači toster. :d
Odlično pomenuo, šta je to pojam backup heater? Dali to znači da klima daje zapisanu količinu toplote ali uz pomoć grejača od recimo 600w. Primer: Po Euroventu klima daje na -7 C, topolote 2,5kw. Ali uz pomoć nekog grejača od 600w. Ne mislim da klima ima neke grejače u njoj ali da u sobi ima grejalica od 600w. Dali sam dobro razumeo taj pojam?
@Zoxor, predpostavljam da si pod grejačima na TP mislio na grejače koji greju oplatu spoljne jedinice? Ili grejače koji greju vodu?. Nešto da naučimo i o TP :)
 
Odlično pomenuo, šta je to pojam backup heater? Dali to znači da klima daje zapisanu količinu toplote ali uz pomoć grejača od recimo 600w. Primer: Po Euroventu klima daje na -7 C, topolote 2,5kw. Ali uz pomoć nekog grejača od 600w. Ne mislim da klima ima neke grejače u njoj ali da u sobi ima grejalica od 600w. Dali sam dobro razumeo taj pojam?
@Zoxor, predpostavljam da si pod grejačima na TP mislio na grejače koji greju oplatu spoljne jedinice? Ili grejače koji greju vodu?. Nešto da naučimo i o TP :)
Mislio sam na grejace koji greju vodu.
Postoji naravno kanalska toplotna pumpa gde grejaci greju vazduh(Tipicno americki sistem ali kod nas se koriste samo u kaficima gde se lako upare sa rekuperatorom)
 
Poslednja izmena:
Zoxore, pišemo ovde o split-sistemima, dvodelnim frižiderima što bi ti rekao. Najjeftinija moguća varijanta toplotne pumpe, ovde za razliku od Srbije i obične klime nazivaju toplotne pumpe, pa možda otud nerazumevanje.

Kad se koristi voda, naravno da je jednostavno implementirati i grejač iste. U Norveškoj ljudi u kuće retko instaliraju tp vazduh-voda ili voda-voda jer je prosto papreno skupo. Ugradnja obične klime košta uobičajeno 600-800 evra, koliko košta prava tp sa instalacijama ne smem ni da zamislim. Sirotinjske muke drugog nivoa. :) Struja je relativno jeftina za standard, nema jeftine-skupe tarife, pa su panel grejalice standardan način grejanja u privatnim kućama, zbog toga sam ih pomenuo kao backup.

@banacanin
Dobro si razumeo, tako sam i ja to shvatio. :)

Lepo je čitati i o pravim tp iz prve ruke, samo treba razgraniti kad se piše o istima. :)
 
Poslednja izmena:
Zoxore, pišemo ovde o split-sistemima, dvodelnim frižiderima što bi ti rekao. Najjeftinija moguća varijanta toplotne pumpe, ovde za razliku od Srbije i obične klime nazivaju toplotne pumpe, pa možda otud nerazumevanje.

Kad se koristi voda, naravno da je jednostavno implementirati i grejač iste. U Norveškoj ljudi u kuće retko instaliraju tp vazduh-voda ili voda-voda jer je prosto papreno skupo. Ugradnja obične klime košta uobičajeno 600-800 evra, koliko košta prava tp sa instalacijama ne smem ni da zamislim. Sirotinjske muke drugog nivoa. :) Struja je relativno jeftina za standard, nema jeftine-skupe tarife, pa su panel grejalice standardan način grejanja u privatnim kućama, zbog toga sam ih pomenuo kao backup.

@banacanin
Dobro si razumeo, tako sam i ja to shvatio. :)

Lepo je čitati i o pravim tp iz prve ruke, samo treba razgraniti kad se piše o istima. :)
Slazem se u potpunosti.
Samo poenta onog sto sam ja hteo da kazem da insistiranje na klima uredjajima mega giga snage na jakim minusima i nema nekog smisla kad ni takav uredjaj ne moze kvalitetno da zagreje hladan stan bez backupa.
Posto je toshiba slaba na jakim minusima ne treba ga uzimati bolje uzeti panasonika koji je kao zver na jakim minusima ali ni on nece zagrejati hladan stan.
 
Kad ugradnja košta 800eur, normalno je da se greje na jednu klimu. Ovde u Srbiji za te pare se kupi još jedan inverter sa ugradnjom.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ako ništa drugo, instalateri mogu lepo da žive od svog posla. I cenim da tamo nema da Kurta i Murta dolaze da instaliraju, pa zbunjenom vlasniku klime objašnjavaju kako je potpuno nepotrebno da se odvojeno izoluju cevi, vakumira instalacija ili postave gumeni nosači.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ma sigurno, tudje *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* uvek manje smrdi

Tamo žive instalateri sa 800 isto kao ovde ovi što naplaćuju 80€
Sve to ide prema standardu.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
E moj Jozo, da si ti video slike kako je lik u mislim Švedskoj instalirao klimu, ti bi otišao tamo našao ga i sekirom ga dotukao. Ko je majstor on je majstor bilo gde a *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* ima svugde.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
^^ pa bas tako
Ima razloga i ovde i tamo zasto kosta to koliko kosta.
 
Pa koliko treba da kosta montaza u srbiji za uredjaj koji kosta u proseku 500-600eur?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno