Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
VRF:
690e64f08940412a982591ba189123fa.jpg


Sent from my SM-G955F using Tapatalk

da te poguram http://klima-centar.com/images/klima-centar/fotogalerija/klima-centar-mostarFotografija0520.jpg
 
Zadata je 25c, daljinski ima opciju prati me. Na njemu je 22c i tu temperaturu drzi ceo dan. Sto je ok. Automatski je podeseno duvanje. Duva na najmanjoj temperaturi... sto je najbitnije. Verovali ili ne od 10 jutros do sada potrosila je 1.5 kw ja ne verujem....
Prethodnu noc od 8 uvece do 10 ujutru sa ukljucenim bojlerom potrosila 7.5kw. Opet ne verujem... ovo je frizerski salon preko dana malo radi i fen pa pomaze temperaturi.
a2e742c13c1152bac5f819aee536cb5b.jpg


Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Evo i od mene "uživo". Da mi je neko pričao da ću sa ovim da se zamajavam u januaru ne bih mu verovao. Majstor, stručnjak, F-gas sertifikati bla bla, potrošio ceo dan za 'pedantnu' za montažu, itd. Uzeo 600+ evra za zlatne ruke, nije u stanju dve cevi da spoji kako treba...
Primetim prekjuče fleku od ulja iza kreveta, mislim dete se igralo sa nečim, obrišem i vozi dalje. Danas opet ulje na istom mestu. Vidi žena kapljicu na kanalici od klime, otvorim i imam šta da vidim.

Pogledajte prilog 244177

Pogledajte prilog 244178
 
Evo i od mene "uživo". Da mi je neko pričao da ću sa ovim da se zamajavam u januaru ne bih mu verovao. Majstor, stručnjak, F-gas sertifikati bla bla, potrošio ceo dan za 'pedantnu' za montažu, itd. Uzeo 600+ evra za zlatne ruke, nije u stanju dve cevi da spoji kako treba...
Primetim prekjuče fleku od ulja iza kreveta, mislim dete se igralo sa nečim, obrišem i vozi dalje. Danas opet ulje na istom mestu. Vidi žena kapljicu na kanalici od klime, otvorim i imam šta da vidim.

Pogledajte prilog 244177

Pogledajte prilog 244178
Da li su to kompresioni spojevi?
Ne vidm bas najbolje.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Ne znam kakav je ovo spoj, to je već van mojih stručnih dometa. :)

Evo fotki sa Nexusa u nešto boljem kvalitetu. Nisam bio tu dok se montirala klima, zatekao sam sve gotovo i upakovano, računao sam da 'Mile' zna šta radi.

2nqfpk8.jpg


wmcac8.jpg


dfc4lf.jpg
 
Ne znam kakav je ovo spoj, to je već van mojih stručnih dometa. :)

Evo fotki sa Nexusa u nešto boljem kvalitetu. Nisam bio tu dok se montirala klima, zatekao sam sve gotovo i upakovano, računao sam da 'Mile' zna šta radi.

2nqfpk8.jpg


wmcac8.jpg


dfc4lf.jpg
Necu da osporavam znanje skandinavskih majstora koji se vec decenijama bore sa tropskim vrucinama ali ja kao mali srpski majstor gde klimatizacija ima korene iz 60' nisam sreo uputstvo gde se spajanje dve bakarne cevi vrsi drugacije nego srebrnim lemom osim ako si vodovodjija.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Kao što sam napisao, to je van mojih stručnih dometa. Što se tiče skandinavskih majstora, ono što sigurno znaju to je da uzmu 10 puta više para od balkanskih, sve ostalo je upitno.
 
Na novoj, ne radi, naravno, odmah sam je ugasio čim sam primetio. Sreća pa je ovde neka jugovina trenutno, oko 4c, pa je dovoljna stara klima za grejanje.

Poslao sam mail i sms, sutra ga zovem pa nek' dođe da popravlja.

Interesantno je da sam platio klimu više u septembru upravo da sad u januaru ne bih razmišljao o grejanju. A 'majstor' će da potroši pola svog skupocenog radnog dana da sređuje nešto što je trebalo u startu da uradi kako treba. I usput da mrzne dupe verovatno. Ako je hteo da uštedi par metara cevi ili sl. pa je zbog toga stavljao ove nastavke, dobro ga je uštedeo.
 
Ne postoji apsolutno nijedan valjan razlog da se cevi krpe iz ovoliko komada. To samo drasticno povecava mogucnost greske i kvara kao sto se i desilo. Ovo je verovatno neka skandinavska metoda dranja musterija :d

Tapatalk
 
Da nije naš, hahaha?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Da nije naš, hahaha?

Nije, nije, pa nisu naši majstori izmislili fušeraj, ovaj je oriđiđi viking iz kraja.

U ponedeljak dolazi, skida sve kompletno i stavlja nove cevi, nosi spoljnu u radionicu da je isprazni i napuni tačno, i da zavari nove cevi na unutrašnju.

Mnogo sam je i hvalio, popustila od sreće. ;)
 
Da je uradio kako treba prvi put ne bi imao posla sad. To ti je ono otaljavam da ustedim pa ako prodje, prodje. Kao moj bivsi kolega u servisu. Ovo je tipican primer, drzi vodu dok majstori odu
 
Upravo. U ponedeljak će ceo dan da radi za džabe. Meni napravio sekiraciju, sebi dodatni posao skroz bespotrebno.
Naručio sam klimu u septembru da se sve odradi lagano i bez stresa, ako je imao problem sa cevima mogao je da nastavi posao sutradan, za pet dana, ili kad god je hteo, a ne da montira one nastavke.
Čim su krenuli defrosti i toplo-hladno u cevima prozviždao je ovaj njegov spoj.
 
Ako se cevi zaleme na odgovarajuci nacin ne bi smetalo ni da je sav cevovod od parcica.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Da je uradio kako treba prvi put ne bi imao posla sad. To ti je ono otaljavam da ustedim pa ako prodje, prodje. Kao moj bivsi kolega u servisu. Ovo je tipican primer, drzi vodu dok majstori odu
Zato je valjda i "bivši"

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
upao sam u raspravu sa kolegom na poslu oko efikasnosti inverterske klime za grejanje pa ako neko moze da resi opkladu, verujem da je tema zanimljiva sirem auditorijumu...

na vecini sajtova nalazimo kao neke specifikacije gde klime sa inverterom trose recimo 1kw elektricne energije a izbacuju 3kw toplotne energije i kolega tvrdi da je to opusteno moguce sto bi klimu stavilo u koeficijent iskoriscenosti >100%, da li je ovo moguce i jos bitnije, ako je moguce, po kom principu?

negde se pominju i toplotne pumpe u tim klimama ali koliko sam ja upoznat toplotne pumpe moraju da izvlace energiju iz necega sto poseduje energiju, recimo voda (verovatno i vazduh)... ta voda ne moze biti previse hladna vec mora imati odredjenu temp i ne moze biti staticna vec protocna gde ce dovod te vode dolaziti sa vec pomenutom temperaturom... vecina pumpi reklamira da moze da radi sa vodom do 8C, dok inverter klime reklamiraju svoju efikasnost (3kw toplote iz 1kw struje) cak i na -15C... nidje veze tj. barem meni nije jasno kako je to moguce...

da li je ovde u pitanju neka "opasno napredna tehnologija" ili jednostavno marketing buzz gde se proizvodjaci frljaju statistikama? recimo klime mogu da daju 3kw toplote uz utrosak 1kw struje ali samo ako je napolju barem recimo 8C (principom toplotne pumpe) a svakako mogu da greju (sa sve grejacima spoljne jedinice) i kada je -15C ali nema ni govora o toj efikasnosti dok proizvodjaci mozda iskombinuju ta dva podatka i naprave da klima na -15C daje 3kw toplote uz 1kw utroska energije sto me uopste ne bi cudilo...

takodje, da li svaka inverter klima poseduje i toplotnu pumpu ili ne? inverter je elektricni uredjaj i kao takav nema nikakve veze sa toplotnom pumpom, right?
 
Poslednja izmena:
upao sam u raspravu sa kolegom na poslu oko efikasnosti inverterske klime za grejanje pa ako neko moze da resi opkladu, verujem da je tema zanimljiva sirem auditorijumu...

na vecini sajtova nalazimo kao neke specifikacije gde klime sa inverterom trose recimo 1kw elektricne energije a izbacuju 3kw toplotne energije i kolega tvrdi da je to opusteno moguce sto bi klimu stavilo u koeficijent iskoriscenosti >100%, da li je ovo moguce i jos bitnije, ako je moguce, po kom principu?

negde se pominju i toplotne pumpe u tim klimama ali koliko sam ja upoznat toplotne pumpe moraju da izvlace energiju iz necega sto poseduje energiju, recimo voda (verovatno i vazduh)... ta voda ne moze biti previse hladna vec mora imati odredjenu temp i ne moze biti staticna vec protocna gde ce dovod te vode dolaziti sa vec pomenutom temperaturom... vecina pumpi reklamira da moze da radi sa vodom do 8C, dok inverter klime reklamiraju svoju efikasnost (3kw toplote iz 1kw struje) cak i na -15C... nidje veze tj. barem meni nije jasno kako je to moguce...

da li je ovde u pitanju neka "opasno napredna tehnologija" ili jednostavno marketing buzz gde se proizvodjaci frljaju statistikama? recimo klime mogu da daju 3kw toplote uz utrosak 1kw struje ali samo ako je napolju barem recimo 8C (principom toplotne pumpe) a svakako mogu da greju (sa sve grejacima spoljne jedinice) i kada je -15C ali nema ni govora o toj efikasnosti dok proizvodjaci mozda iskombinuju ta dva podatka i naprave da klima na -15C daje 3kw toplote uz 1kw utroska energije sto me uopste ne bi cudilo...

takodje, da li svaka inverter klima poseduje i toplotnu pumpu ili ne? inverter je elektricni uredjaj i kao takav nema nikakve veze sa toplotnom pumpom, right?

https://klimauredjaji.com/inverter-klima

https://klimauredjaji.com/klime-pitanja-saveti
 
takodje, da li svaka inverter klima poseduje i toplotnu pumpu ili ne? inverter je elektricni uredjaj i kao takav nema nikakve veze sa toplotnom pumpom, right?

Klima uredjaj je nista drugo nego toplotna pumpa.

Dobro jutro kolumbo.
Ta tehnika postoji vec bar 100 godina.
Inverter je korak napred u toj tehnologiji.
Prvi inverter se pojavio cini mi se 1981 godine Toshiba :)

Upravo si otkrio najnoviju tehnologiju :)

Na -15 istina da greje 2-3 puta vise nego sto trosi.
Ali zato na +7 +12 moze da greje 7-8 puta vise nego sto trosi :)
 
upao sam u raspravu sa kolegom na poslu oko efikasnosti inverterske klime za grejanje pa ako neko moze da resi opkladu, verujem da je tema zanimljiva sirem auditorijumu...

na vecini sajtova nalazimo kao neke specifikacije gde klime sa inverterom trose recimo 1kw elektricne energije a izbacuju 3kw toplotne energije i kolega tvrdi da je to opusteno moguce sto bi klimu stavilo u koeficijent iskoriscenosti >100%, da li je ovo moguce i jos bitnije, ako je moguce, po kom principu?

negde se pominju i toplotne pumpe u tim klimama ali koliko sam ja upoznat toplotne pumpe moraju da izvlace energiju iz necega sto poseduje energiju, recimo voda (verovatno i vazduh)... ta voda ne moze biti previse hladna vec mora imati odredjenu temp i ne moze biti staticna vec protocna gde ce dovod te vode dolaziti sa vec pomenutom temperaturom... vecina pumpi reklamira da moze da radi sa vodom do 8C, dok inverter klime reklamiraju svoju efikasnost (3kw toplote iz 1kw struje) cak i na -15C... nidje veze tj. barem meni nije jasno kako je to moguce...

da li je ovde u pitanju neka "opasno napredna tehnologija" ili jednostavno marketing buzz gde se proizvodjaci frljaju statistikama? recimo klime mogu da daju 3kw toplote uz utrosak 1kw struje ali samo ako je napolju barem recimo 8C (principom toplotne pumpe) a svakako mogu da greju (sa sve grejacima spoljne jedinice) i kada je -15C ali nema ni govora o toj efikasnosti dok proizvodjaci mozda iskombinuju ta dva podatka i naprave da klima na -15C daje 3kw toplote uz 1kw utroska energije sto me uopste ne bi cudilo...

takodje, da li svaka inverter klima poseduje i toplotnu pumpu ili ne? inverter je elektricni uredjaj i kao takav nema nikakve veze sa toplotnom pumpom, right?
Svaki split sistem koji je reverzibilan je toplotna pumpa citaj skoro svi.
Osnova toplotne pumpe je rashladni ciklus koji imas u svakom kucnom frizideru samo sto u ovom slucaju energiju koju oduzimas od vode zemlje ili vazduha predajes prostoriji odnosno grejes.
Za detaljnije informacije nek kolega malo prouci zakone termodinamike i mozda [emoji16] ce mu sve biti jasno.
Da postoje uredjaji koji imaju koeficijent iskoriscenosti >100% tipicno 300-400% ali i mnogo vise.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Pa bas tako, frizider svi imamo 30+ godina (mi matori :) ) i odlican je primer na kom principu radi klima, tojest toplotna pumpa. Freon koji se sada najcesce koristi u klimama je R410A i on radi u spoljnoj i na -20C, sto zavisi od konstrukcije i pritiska koji se postize kompresorom. Odnos je obicno 1 prema 4, znaci klima trosi 1kW a daje 4kW toplote. Ta energija se dobija vazduhom koji ide preko spoljnog izmenjivaca. Nema tu grejaca, trosi kompresor, spoljni ventilator i turbina na unutrasnjoj jedinici.
Verujem da si izgubio opkladu. Neznanje kosta, uvek bilo ;)
@jozza
Naravno da je bivsi ;)
 
jasno sve, hvala

bunilo me je da ce freon uspeti da bude hladniji od -20 tako da ce spoljasnih -20 ustvari biti toplija sredina i predace odredjenu energiju freonu koji ce jelte da je vrati unutra, to ima smisla, energija mora doci od nekud... takodje mi je bilo malo verovatno da je air flow spoljne jedinice dovoljno veliki da na -20 pokupi dovoljno toplote da unutra na kraju izbaci topao vazduh ali eto, tako je, ocigledno se freon ohladi poprilicno...

a i taj ceo proces na kraju nema veze sa inverterom, i svaka klima ce moci da radi istu stvar inverter ili ne ako ima grejac spoljne jedinice tipa ovako nesto:

http://www.eko-klimaservis.rs/index.php/ugradnja-grejaca-za-klimu-do-15c.html

inverter ce naravano trositi znacajno manje od dodatog grejaca a i to opet vazi ako inverter ima prilike da spusti rad kompresora sa 100% na manji stupanj tj ako je velicina prostorije adekvatna sa velicinom klime...
 
jasno sve, hvala

bunilo me je da ce freon uspeti da bude hladniji od -20 tako da ce spoljasnih -20 ustvari biti toplija sredina i predace odredjenu energiju freonu koji ce jelte da je vrati unutra, to ima smisla, energija mora doci od nekud... takodje mi je bilo malo verovatno da je air flow spoljne jedinice dovoljno veliki da na -20 pokupi dovoljno toplote da unutra na kraju izbaci topao vazduh ali eto, tako je, ocigledno se freon ohladi poprilicno...

a i taj ceo proces na kraju nema veze sa inverterom, i svaka klima ce moci da radi istu stvar inverter ili ne ako ima grejac spoljne jedinice tipa ovako nesto:

http://www.eko-klimaservis.rs/index.php/ugradnja-grejaca-za-klimu-do-15c.html

inverter ce naravano trositi znacajno manje od dodatog grejaca a i to opet vazi ako inverter ima prilike da spusti rad kompresora sa 100% na manji stupanj tj ako je velicina prostorije adekvatna sa velicinom klime...

Gree modeli imaju Grijač kompresora i Grijač oplate spoljašnje jedinice
 
Evo i od mene "uživo". Da mi je neko pričao da ću sa ovim da se zamajavam u januaru ne bih mu verovao. Majstor, stručnjak, F-gas sertifikati bla bla, potrošio ceo dan za 'pedantnu' za montažu, itd. Uzeo 600+ evra za zlatne ruke, nije u stanju dve cevi da spoji kako treba...
Primetim prekjuče fleku od ulja iza kreveta, mislim dete se igralo sa nečim, obrišem i vozi dalje. Danas opet ulje na istom mestu. Vidi žena kapljicu na kanalici od klime, otvorim i imam šta da vidim.

Pogledajte prilog 244177

Pogledajte prilog 244178

Ove spojnice se zovu LOKRING i koriste se vecinom kod uredjaja koji koriste zapaljive gasove R600a i R290,
Mozete ih vidjeti na novijim friziderima i zamrzivacima.
Takodjer puno se koriste kada treba spojiti alu i bakarnu cijev jednu na drugu.
Licno nemam neka dobra iskustva,na dosta frizidera nasao sam da pusta upravo na njima
kad se spaja alu i cu cijev.
A i taj genijalac bolje da je ostavio holendere,napertlovao, kad vec nije htio da vari cijevi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno