Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A možda ljudi nekad usled manjka novca moraju da naprave kompromis?Ne treba olako podcenjivati i osuđivati...u današnje vreme iskeširati 100k je jako teško ako se baviš normalnim poslom srednje klase.

Ma nije bas to u pitanju.. ne radi se o pljuvanju po kinezima vec o slaboj informisanosti potrosaca. Mnogima je dovoljno ono sto im kaze prodavac koji ih kako ubedi da daju oare.
Npr, komsinica me pitala koju klimu da kupi prvenstveno za hladjenje. Ja pozovem drugara koji radi ugradnju. On kaze "midea 12 f6". I ona kupi vox koji je bio jeftiniji 20e. Pored toga, ugradnju joj radili po preporuci iz prodavnice.. neki lik koji ne radi samostalno vec vrsi ugradnju za nekoga. Potpuno *****na ugradnja.. sve ofrlje uradjeno.. naplatili joj 7500 din.

Komsijina Beko inverter greje ali je prilicno iritantan zvuk spoljne jedinice.. cuje se zujanje u celoj zgradi.
 
Najveći problem prilikom kupovine klima uređaja je totalna neinformiranost o proizvodu kojeg kupuju, dalje neki pojma nemaju šta su inverteri pa ih mješaju sa konvektorima, i naravno glavna stvar budžet, tj koliko su u mogućnosti izdvojit za klima uređaj.
 
Može neka preporuka za zidne merače vlage/temperature? Poželjno neki koji ne mora da se buši zid nego sa dvostrano lepljivom trakom da mogu da ga pričvrstim.
 
Ovo mi je prvo iskustvo sa grejanjem na klimu i nakon dva meseca mogu samo da ishvalim Fujitsu LLCE 12. Koliko vidim meni iz nekog razloga radi i bolje nego sto se ocekuje (mozda jer je nova, mozda jer su je lepo ugradili, zahtevao sam minimalnu propisanu duzinu cevi koje su smotali iza spoljne jedinice i sve one druge stvari koje su bile savetovane ovde).

Klima radi bez gasenja dan noc i odrzava temeperaturu na 23 (i nocu na 23). Stavio sam da radi u ECO rezimu a temperaturu merim nezavisnim termometrom na drugom kraju sobe i odrzava 22.5 - 23.5 uvek, najcesce je tacno 23. Klima greje povrsinu od 45 m2: veliki dnevni boravak, soba i kupatilo. Stavljeno je da automatski prilagodjava koliko da duva i najcesce je na quiet ili low/medium (ova dva zvuce slicno pa ne mogu da procenim). Radila je defrost pocetkom decembra prilicno cesto ali osim sto bude relativno bucna kad prekine sa standardnim radom na par sekundi, drugih posledica nema.

U odnosu na standardan racun za struju, za novembar je stiglo 1500 din vise, decembar 1800 din. Mislio sam da su gresili sa citanjem posto mi je ovo stvarno smesno malo novca, pogotovu jer greje vecu povrsinu nego sto bi zvanicno trebalo.
 
Ako je dobra izolacija grejace sigurno dobro i do -7, mozda i manje. Low i medium nisu bas slicne ni po zvuku a ni po duvanju, ja imam dve LLCA pa znam, mada su uglavnom u Quiet ili retko u Low brzini.
I kod mene stanje redovno, dve LGC rade non stop na 22C, Eco ukljucen, Low brzina, greju celih 90m2 bez problema, 22 do 23c unutra.
Moram da izracunam ali oko 9000din je racun za decembar (oko 3000 bez grejanja). Kod mene uzimaju stanje treceg obicno ali ih nisam video kad bili a racun tek oko 20-tog stize.
 
Online račun?
 
Ako je dobra izolacija grejace sigurno dobro i do -7, mozda i manje. Low i medium nisu bas slicne ni po zvuku a ni po duvanju, ja imam dve LLCA pa znam, mada su uglavnom u Quiet ili retko u Low brzini.
I kod mene stanje redovno, dve LGC rade non stop na 22C, Eco ukljucen, Low brzina, greju celih 90m2 bez problema, 22 do 23c unutra.
Moram da izracunam ali oko 9000din je racun za decembar (oko 3000 bez grejanja). Kod mene uzimaju stanje treceg obicno ali ih nisam video kad bili a racun tek oko 20-tog stize.

Evo upravo sam podesio low i medium i razlika postoji ali je prakticno necujna (oseti se razlika u tome koliko duva). LLCE verovatno ima drugaciju raspodelu snage kad su rezimi rada u pitanju u odnosu na LLCA ili postoji neka greska sa mojom jedicnom, u svakom slucaju radi apsolutno fenomentalno kada automatski menja brzinu i ne zalim se. :banana:
 
Meni klima nikada ne moze na automatskom rezimu duvanja da postigne zadatu temperaturu, ako zadam 23c i tako ostavim u lokalu, sutra kada dodjem ono bude oko 17-18... ako bi povecao brzinu ventilatora onda bih dobio zadatu temperaturu. Meni je prilicno losa izolacina ustvari i nemam je, lokal je sa 3 spoljna zida, zidan blokovim. Na tavanu je odlicna. Lokal je 18 m2. Ja sam tek ovu temu nasao posto sam kupio klimu,mozda sam se i zajebao :) trebao sam se raspitati pa kupovati. Mene interesuje koliko je na ovakvom vremenu normalna temperatura izduva, da li je bas toliki problem u izolaziji kada ona automatski nikada ne moze da napravi zadatu temperaturu? I kakva je njoj potrosnja kada pretpostavljam roka celu noc da postigne temperaturu ?
Klima je Midea mission 12
Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Meni klima nikada ne moze na automatskom rezimu duvanja da postigne zadatu temperaturu, ako zadam 23c i tako ostavim u lokalu, sutra kada dodjem ono bude oko 17-18... ako bi povecao brzinu ventilatora onda bih dobio zadatu temperaturu. Meni je prilicno losa izolacina ustvari i nemam je, lokal je sa 3 spoljna zida, zidan blokovim. Na tavanu je odlicna. Lokal je 18 m2. Ja sam tek ovu temu nasao posto sam kupio klimu,mozda sam se i zajebao :) trebao sam se raspitati pa kupovati. Mene interesuje koliko je na ovakvom vremenu normalna temperatura izduva, da li je bas toliki problem u izolaziji kada ona automatski nikada ne moze da napravi zadatu temperaturu? I kakva je njoj potrosnja kada pretpostavljam roka celu noc da postigne temperaturu ?
Klima je Midea mission 12
Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Ako imas losu ili uopste nemas izolaciju onda ti je to glavni problem zasto klima ne moze da naduva potrebnu temperaturu jer izolacija sluzi da smanji odavanje toplote ka vani.
Nemoj da brines, nisi se zeznuo, ili uradi izolaciju (sto ce ti doci jako skupo), ili dodaj jos jednu takvu klimu u drugom delu kuce i miran si (doduse imaces vece racune za grejanje nego da imas izolaciju, ali opet manje nego na struju ili gas itd..).
 
@Devil
Nisi pratio temu, ta klima je neispravna. Ugrađena, iscureo gas, 'napunjena' , sad opet ne radi...
 
@devil,
Izolacija nikada nije skupa! I uvek je bolje uložiti u izolaciju nego u još jednu klimu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Meni klima nikada ne moze na automatskom rezimu duvanja da postigne zadatu temperaturu, ako zadam 23c i tako ostavim u lokalu, sutra kada dodjem ono bude oko 17-18... ako bi povecao brzinu ventilatora onda bih dobio zadatu temperaturu. Meni je prilicno losa izolacina ustvari i nemam je, lokal je sa 3 spoljna zida, zidan blokovim. Na tavanu je odlicna. Lokal je 18 m2. Ja sam tek ovu temu nasao posto sam kupio klimu,mozda sam se i zajebao :) trebao sam se raspitati pa kupovati. Mene interesuje koliko je na ovakvom vremenu normalna temperatura izduva, da li je bas toliki problem u izolaziji kada ona automatski nikada ne moze da napravi zadatu temperaturu? I kakva je njoj potrosnja kada pretpostavljam roka celu noc da postigne temperaturu ?
Klima je Midea mission 12
Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Kvadratura i izolacija dvije glavne stvari na koje moraš obratiti pažnju prije kupovine klime, poluizolovani i neizolovani prostori sigurno troše više struje, duplo nego izolovane prostorije.
 
18 kvadrata je mali prostor, nebitno što je neizolovan, uz to dole nije ni bilo zime za sad.

Sada radi kako treba. Napunjena. Bio problem na varu.
Kako radi kako treba, zadaš 23c ona postigne 17,18?
 
Poslednja izmena:
18 kvadrata je mali prostor, nebitno što je neizolovan, uz to dole nije ni bilo zime za sad.


Kako radi kako treba, zadaš 23c ona postigne 17,18?

Pa kako će održat temperaturu kada ima neizolovanu prostoriju, gubitci topline veliki, treba mu 24 sata da radi pa da postigne 23c.
 
Pa ne može biti skupo izolovati 18m2
Ali može biti jako skupo grejati prostoriju sa otvorenim vratima tj isto je tako kad nemaš izolaciju.
Ja se kladim da hoće obično je tako.

A tog majstora koji ti je montirao da iscuri gas treba prebiti. Verovatno ti je taj isti i punio i pitanje je dal ce opet da izgubi gas.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Gubici toplote su srazmerni razlici spoljne i unutrasnje temperature, prostor je mali, zima smesna, na tim temperaturama bilo koja ispravna klima greje bez problema, cak i obicne on-off. Kako ce biti zazimi, pa gubici budu stvarno veliki, a grejni kapacitet te Midee upitan?
 
Još ako je punio "odokativnom" metodom...

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pa ne može biti skupo izolovati 18m2
Ali može biti jako skupo grejati prostoriju sa otvorenim vratima tj isto je tako kad nemaš izolaciju.
Ja se kladim da hoće obično je tako.

A tog majstora koji ti je montirao da iscuri gas treba prebiti. Verovatno ti je taj isti i punio i pitanje je dal ce opet da izgubi gas.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Kaže da je to lokal/kafić ljudi stalno ulaze/izlaze zadimljeno ako se puši, mora se provjetravat, ne može to klima da stigne, malo mislite, malo logike.
 
Sto reče Mitar 18m2 nije ništa za bilo koju klimu, ali vrata ne mogu biti otvorena dok se zidovi ne zagreju, a zidovi ne mogu lako da se zagreju bez izolacije.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
2 meseca blagog vremena sa Gree Lomo i FJ LMCE

- FJ - tiha unutrašnja osim prilikom puštanja gasa i sl., bučna spoljašnja pri zaletanju kompresora. Nedosatak wifi kontrole mi jeste nezgodacija. Dogradnja košta 150 evra.
- Gree Lomo - bučna unutrašnja jedinica, neuporedivo bučnija od FJ. Tiša spoljna, po ovom blagom vremenu se maltene ne čuje. WiFi je zaista zgodna stvar iako serveri i aplikacija nisu baš najbolji.

Napokon stiže stiropor za pod potkrovlja, može neki savet/trik oko polaganja? Folija na pod, obična zelena građevinarska sa 10ak cm preklopa? Da ide i u vertikalu uz zid jedno 10ak cm preko stiropora? Čime je najzgodnije ukrajati 10cm stiropor? Nož/sklapel/neka vrsta testere? Uklapati maksimalno uz zidove ili ostaviti neku fugu kao kod malinata da ima mesta za širenje i skupljanje?

Može li i koja preporuka za merače vlage/temperature koji su dostupni kod nas?
 
Poslednja izmena:
Nemojte o građevini ovde, ima drugih foruma za to.
 
VRF:
690e64f08940412a982591ba189123fa.jpg


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
E sad me teras da kopam po svojim foto-arhivama. :D
Ovako izgleda deo za upravljanje ozbiljnijeg sistema za klimatizaciju, nazalost nemam fotografije kompletnog motornog pogona sa frekventnim regulatorima i pratecom opremom.

 
Poslednja izmena:
Gledam tako nešto, i posle se pitam kako je neki mamlaz u stanju da loše montira split-sistem.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno