Šta je novo?

Jeftine klime

Da se nadovežem, i ja tražim za svoju sobu od 15m2 neku klimu, uglavnom za hlađenje, možda zimi nekad da dogreje, ali svakako imamo centralno. Mene zanima zašto 12k na tako malo kvadraturu? Čitao sam da ne valjaju tako jake klime na malo, jer ohlade sobu odmah i ne stignu da izvuku vlagu. Jel to tačno? I koje su još prednosti/mane 9k vs 12k u manjoj sobi?

I na kraju krajeva, da li vredi davati više novca za neki hisense, mideu, gree ako će se koristiti najviše leti? Ipak bih kupio da traje.

Soba 15m2, južna strana, pvc stolarija, izolacija same zgrade nije neka ali je ok.

Druga soba je dnevna od 18m2, ali treba da hladi i 9m2 sobu u nastavku. Isto južna strana, pvc, ali vrata od terase ne dihtuju dobro, pa tu ulazi malo toplota. Možda bi tu više imalo smisla uzeti 12k ili je i tu 9k dovoljna? Tu bi se verovatno malo više koristilo grejanje.
 
  • Like
Reagovanja: G17
Da se nadovežem, i ja tražim za svoju sobu od 15m2 neku klimu, uglavnom za hlađenje, možda zimi nekad da dogreje, ali svakako imamo centralno. Mene zanima zašto 12k na tako malo kvadraturu? Čitao sam da ne valjaju tako jake klime na malo, jer ohlade sobu odmah i ne stignu da izvuku vlagu. Jel to tačno? I koje su još prednosti/mane 9k vs 12k u manjoj sobi?

I na kraju krajeva, da li vredi davati više novca za neki hisense, mideu, gree ako će se koristiti najviše leti? Ipak bih kupio da traje.

Soba 15m2, južna strana, pvc stolarija, izolacija same zgrade nije neka ali je ok.

Druga soba je dnevna od 18m2, ali treba da hladi i 9m2 sobu u nastavku. Isto južna strana, pvc, ali vrata od terase ne dihtuju dobro, pa tu ulazi malo toplota. Možda bi tu više imalo smisla uzeti 12k ili je i tu 9k dovoljna? Tu bi se verovatno malo više koristilo grejanje.
Pa glavni razlog je što nisam baš upućen a koliko sam video ova što sam našao od 12k BTU je ´´´bolja´´´ od ovih koje su 9k BTU

Evo ima ova IFG09-AACT ona je od 9k BTU trebalo bi da je ista kao ova od 12k BTU ali je skuplja od nje i ne dolazi sa WiFI
Radi poredjenja da ne vraćam nazad stranicu ona od 12k BTU je - VOX IFG12-AACTW

Sad to oko vlage ne znam da li može u podesšavanjima da se sredi i kako.. trebalo bi da zavisi kakva je i klima opet...
 
I na kraju krajeva, da li vredi davati više novca za neki hisense, mideu, gree ako će se koristiti najviše leti? Ipak bih kupio da traje.
Za Hisense ne vredi ni oni tebi da plate (aktuelni modeli/zadnjih godina), problem do problema (pretraži po forumu).

Gree zaobiđi za tako mali prostor (dobar hardver, lošija kultura rada, naročito na grejanju u malim prostorima).

Za Mideu svakako vredi! U poređenju sa cenovno sličnim Gree-em - hardver sličan ili slabiji, ali softver/kultura za poređenje nisu, kao ni buka unutrašnjih jedinica (spoljne su tihe kod oba). Takođe, po priči montera/prodavca, a kasnije i (jednom) iskustvu - uvoznik Midee (Elcom) nije sklon zavlačenju oko garancije/popravke/delova, za razliku npr. od EnergyNet-a (Gree/Bergen...).

Kvalitet...kao i sve danas, ništa sigurno nije, ali svakako je za očekivati da će se ove jeftine češće kvariti, manje trajati ili dolaziti nove neispravne.
Bolje rečeno, glavni i najveći problem ti je cena montaže. Mišljenja sam da kad se već daju "tolike" pare i montaža plaća pa plaća, bolje je ići na srednju klasu i koliko-toliko kršten brend, nego potencijalno rizikovati da 100-200 evra uštede "izađe na nos" (u bilo kom smislu, od kulture rada, do trajnosti)...

Mene zanima zašto 12k na tako malo kvadraturu?
Nije svaka 12-ica ista, tj. nije zapravo 12-ica, pogotovo ove jeftine. 😉 🙂
Primer: VOX IFG12-AACTW ima spoljnu jedinicu od 18kg (==diskutabilno da li je i za 7-icu da se deklariše, a kamoli 12). Midea Breezless E 9/12 = 23kg. Gree Airy 12 = 30kg. "Dva su sveta" svaka od svake....
 
Za Hisense ne vredi ni oni tebi da plate (aktuelni modeli/zadnjih godina), problem do problema (pretraži po forumu).

Gree zaobiđi za tako mali prostor (dobar hardver, lošija kultura rada, naročito na grejanju u malim prostorima).

Za Mideu svakako vredi! U poređenju sa cenovno sličnim Gree-em - hardver sličan ili slabiji, ali softver/kultura za poređenje nisu, kao ni buka unutrašnjih jedinica (spoljne su tihe kod oba). Takođe, po priči montera/prodavca, a kasnije i (jednom) iskustvu - uvoznik Midee (Elcom) nije sklon zavlačenju oko garancije/popravke/delova, za razliku npr. od EnergyNet-a (Gree/Bergen...).

Kvalitet...kao i sve danas, ništa sigurno nije, ali svakako je za očekivati da će se ove jeftine češće kvariti, manje trajati ili dolaziti nove neispravne.
Bolje rečeno, glavni i najveći problem ti je cena montaže. Mišljenja sam da kad se već daju "tolike" pare i montaža plaća pa plaća, bolje je ići na srednju klasu i koliko-toliko kršten brend, nego potencijalno rizikovati da 100-200 evra uštede "izađe na nos" (u bilo kom smislu, od kulture rada, do trajnosti)...


Nije svaka 12-ica ista, tj. nije zapravo 12-ica, pogotovo ove jeftine. 😉 🙂
Primer: VOX IFG12-AACTW ima spoljnu jedinicu od 18kg (==diskutabilno da li je i za 7-icu da se deklariše, a kamoli 12). Midea Breezless E 9/12 = 23kg. Gree Airy 12 = 30kg. "Dva su sveta" svaka od svake....
Al sam se lepo ismejao ovo za hisense hahah
 
Ja sam čuo da je Venting Glory Pro 18-ica odličan uređaj kako za hlađenje, tako i za grejanje, a košta izmedju 70 i 80000 RSD.
I sam razmišljam da je uzmem. Ako neko ima praktično iskustvo sa ovim modelom bilo bi lepo da ga ovde podeli sa nama.
Meni treba za dvosoban stan od 55 m2, pa me interesuje da li je dovoljno 18000btu?
Ja sam poslusao @monstrum i uzeo je pre neki dan. Plan je isto da se hladi i greje stan 50-55m2. Montazeri kad su dosli potvrdili da je ovo "cista" Midea All easy pro i rekose da ce bez problema da greje i hladi ceo stan. Iskustva nemam jos, palio sam je svega par puta i par sati. Mogu da ti prenesem zenino iskustvo, spavala u najudaljenijoj sobi, klima radila 2 sata na eco modu na 24-25c dok je napolju bilo 31 - rekla je da ce se razvesti budem li je upalio jos jednom, jer se smrzla. 😆
 
Primer: VOX IFG12-AACTW ima spoljnu jedinicu od 18kg (==diskutabilno da li je i za 7-icu da se deklariše, a kamoli 12). Midea Breezless E 9/12 = 23kg. Gree Airy 12 = 30kg. "Dva su sveta" svaka od svake....
E pa sad tek ne znam šta kupujem...taman sam mislio da sam našao nešto da valja za taj novac
Negde piše 2640 W negde 3400 W kako je onda 12k BTU ako pola ostalih stvari ne odgovara

Po istoj ceni je sad ova Venting VAC-12CHSD/XAB1

Ali ja bar nisam čuo za nju malo je upitno kakva je ako je neko hvali a kod njega 10 dana
Evo za nju piše 3400W , A+ , neto težina spoljašnje jedinice: 23 kg

Mada kontam i da bi verovatno ta od "7k" ili ti "12k" završila posao za moje potrebe ali opet ne kupujem čarape pa sad...

Samo što ne verujem da ona ima 5 godina garanciju nao Vox, i morao bih posebno WiFi adapter ako uopšte može

 
Poslednja izmena:
Da li sve Vox klime idu preko iste aplikacije?
Potrebna mi je za VOX IFG12-AACTW

Da li ona ima WiFi adapter ili ide posebno na sajtu samo piše WiFi: Da I ima oznaku W na kraju..da li običan USB WiFi dongle radi takodje?
 
Taj VOX (inace AUX) Ima ugradjen WiFi ali je po dimenzijama neka jadna 9ka bez obzira sto pise 12, ta Venting VAC-12CHSD/XAB1 je TCL a to sa Reddita je neka budala. Kakve kopije uredjaja, kontaktiras fabriku, kazes hocu da mi se klima zove tako i tako, kupio bih 10000-100000 komada, odaberes kombinaciju UJ i SJ, plastika i daljinskog iz kataloga, platis i cekas na isporuku.
 
  • Like
Reagovanja: G17
Taj VOX (inace AUX) Ima ugradjen WiFi ali je po dimenzijama neka jadna 9ka bez obzira sto pise 12, ta Venting VAC-12CHSD/XAB1 je TCL a to sa Reddita je neka budala. Kakve kopije uredjaja, kontaktiras fabriku, kazes hocu da mi se klima zove tako i tako, kupio bih 10000-100000 komada, odaberes kombinaciju UJ i SJ, plastika i daljinskog iz kataloga, platis i cekas na isporuku.
Hvala. Uzeo sam na kraju Vox zbog garancije i nedovoljno informacija o Venting

Trebalo bi da bude ok samo za sobu jer je baš topla
 
Naleteo sam malo pre na reklamu da u Dis-u prodaju neku klimu marke DigiTech za 24.999 sto za hladjenje deluje ok A++ a na grejanju A+. Za ove pare je odlicna kupovina ali za hladjenje samo. Kompanija Ducla Trading d.o.o je uvoznik, u pitanju je štancanje Kineskih modela ali ovako na slici unutrašnja jedinica lepo izgleda, slično Midea modelima.
U ponudi su 12-tica i 18-tica je 39.999.
 
To je neki AUX, bolje uzeti ovo zbog duze garancije https://www.eponuda.com/inverter-klime-cene/vox-inverter-klima-uredaj-ifg12-aactw-cena-41658919 (IFG ima WiFi, IFX ne)
digitech.webp
energy-label
vox IFX12-SCCT.webp
ili neku od ovih (sve 3 su iste)
energy-label


A ove su TCL (Venting i Fox, isti, Venting i Tesla nemaju WiFi)
Energetska%20efikasnost%20VAC-12CHSDXA41-I.png
2104046-TESLA-04-560x560.jpg
 
Taj Venting je TCL nikakva Midea nije u pitanju
A taj VOX proizvodi Aux i opet nije nikakva midea u pitanju i nema wifi
 
Imao 2 Ventinga, fensi LCD, wifi i sta sve ne

Majstor za klime sa kojim radim vec 10+ godina mi predlozi da mi zameni ta 2 Venting-a 12tice, za Panasonic Invertere, jedna je 2021, druga je 2019

Majstor inace radi repack / refurbish klima i servis, tako da mi je ta 2 Panasonika doneo u repack stanju

Mozda imam tu jedinstvenu priliku da dam svoju perspektivu

High End japanac > 15 mesta kvaliteta > Kinez

Brate nebo i zemlja u kvalitetu rada. Jedino sto su Panasonic toliko pipljivi na prasinu moras da cistis filter ko da je kuhinjska krpa svake nedelje da ne bi imao error, inace sve ostalo ne moze da se porede bukvalno.
 
Jos da si napisao koji modeli Panasonica i Venting (TCL ili Midea)...a da nema razlike ne bi bili 3x skuplji.
 
@2025 Oprosti, u pravu si

Venting su obe bile one crne 12tice, sto imaju LCD monohromatski pokazivac temperature na njima, wifi modeli

Ako sam lepo nasao, ove: VAC-12CHSD/XA82

Panasonic su razlicite, popecu se na plafone da procitam tacne serijske brojeve pa pisem
 
Nazad
Vrh Dno