Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)



Odlican dokumentarac koji prica o ishrani.
Podrzan od strane Svarcenegera, Djokovica, Lusi Hamilton....

Dovoljno da pogledate prvih 5min da vidite kvalitet kojim je dokumentarac radjen.
 
To je iz filma The Game Changers, teska veganska propaganda, sa jako malo naucne pozadine i sustine, sa dosta stvari van konteksta.

Eksperimenti tipa teleshop-a, "Izgleda sasavo, ali mene ledja vise ne bole" :). Trikovi poredjena procesuirane hrane i brze hrane, sa ishranom baziranom na biljakama. i onda nelogican zakljucan kako sve sem biljaka ne valja. A normalna raznovrsna ishrana > veganska, kako god da pogledas.
 
Poslednja izmena:
Znaci po tebi svi oni ljudi koji su već milioneri su stavili svoje ime na dokumentarac koji je prevara jer imaju korist od filma koji je besplatan ? 😅

Da se razumemo nisam vegan ni vegetarijanac ali izbegavam meso 3x nedeljno (da ne unosim ovde i veru zašto je to dobro nije mesto za to)

Na balkanu se jede previše jeftinog mesa iz industrijske proizvodnje.
Koliko ima samo skandala o kvalitetu i uvozu mesa zadnjih 10godina i to što se saznalo..
 
Ima jedan milioner, svetsko ime, a veruje u bosanske piramide ;)

Ali u pravu si što se kvaliteta tiče, to je zapravno najveći problem. Bolje jesti zdrave biljke nego loše mese i bolje je jesti zdravo meso nego loše biljke
 
Bas to..

Pre se jelo mnooogo manje mesa
Pasulj bez mesa, grašak bez besa, boranija bez mesa.. Jer to su biljke koje sadrže već proteine u sebi i ne treba ih mešati sa životinjskim proteinima jer je drugačiji proces varenja.. To možda naši stari nisu znali ali su spremali bez mesa a to je upravo najbolje za nas..

A sada se ubaci kobasica, slanina, meso.. Samo što glavu ne ubace 😅

Naši kardiohiruzi su jedni od najboljih jer vazbaju svaki dan ne zato što uče škole.. A sve to dolazi iz loše ishrane.
 
Ja se ne secam tih jela bez mesa. Pa u obdanistima 80ih i 90ih se deci davalo meso i povrce. Ne znam o cemu pricas konkretno, ali nije bilo debele dece tada. Ovi debeli danas su sve deca rodjena 90ih, koja su od kada je McDonalds dosao u Srbiju pocela da se hrane tamo i u ostalim lancima brze hrane.

Vidi koliko se kuva danas u domacinstvima u Beogradu, Novom Sadu i drugim vecim gradovima, a koliko pre 30, 50 godina. Svi danas jedu brzu hranu. Sporet u kuhinji polako postaje modni detalj, a ne sredstvo za rad.

I koliko kilograma tog povrca ti treba da pojedes da uneses tih minimalnih 50 grama proteina dnevno ?
 
Znaci po tebi svi oni ljudi koji su već milioneri su stavili svoje ime na dokumentarac koji je prevara jer imaju korist od filma koji je besplatan ? 😅

Ne ulazim u njihove razloge, generalno za dokumentarac kazem, zdrav razum. Arnie je rekao da je ishrana bazirana na biljaka zdrava, sto svi znamo.
Umerenost/kvalitet je glavna stvar, a ovaj dokumentarac ide u krajnost i ima jako glupe eksperimente koji vredjajiu inteligenciju (onaj par meseci izbaci meso i odmah 15 minuta duze mlati kanapom, pa koga zezaju?).
Uopste nije objektivan. Naravno da je ishrana bazirana pretezno na biljakama zdrava, ali potpuno je zdravo i pozeljno jesti i druge namirnice: ribu, morske plodove, organsko meso, divljac, mlecne proizvode, jaja, med... Zasto bi totalno iskljucili sve te veoma hranjive stvari. Veganska ishrana isto tako moze biti jako losa za zdravlje i cesto jeste, vegani jedu puno secera, i sve te neke industrijske zamene za meso, ni to nije dobro... Ne vidim razlog da se na takav nacin nesto dokazuje i predstavlja, pa da je i sve tacno sto kazu.
 
Poslednja izmena:
Sada si lepo razlozio.. Film treba pogledati usvojiti ono što mislimo da treba.. Ne treba odmah etiketirati kao veganski propaganda 😅

Raznovrsnost ishrane nije da jedan dan jedemo svinju, drugi dan teletinu, 3ci dan piletinu.. sve je to životinjskog porekla.. Raznovrsnost tj balas u ishrani je kada unosimo npr proteine 50% iz biljnog 50% životinjskog porekla, isto tako masti, hidrati.. To je balans.. Bar ja tako razmišljam.. Nekome je balans malo Nepoplanta, malo Matijevic, malo Zlatiboarac 😅
 
Ja se ne secam tih jela bez mesa. Pa u obdanistima 80ih i 90ih se deci davalo meso i povrce. Ne znam o cemu pricas konkretno, ali nije bilo debele dece tada. Ovi debeli danas su sve deca rodjena 90ih, koja su od kada je McDonalds dosao u Srbiju pocela da se hrane tamo i u ostalim lancima brze hrane.

Vidi koliko se kuva danas u domacinstvima u Beogradu, Novom Sadu i drugim vecim gradovima, a koliko pre 30, 50 godina. Svi danas jedu brzu hranu. Sporet u kuhinji polako postaje modni detalj, a ne sredstvo za rad.

I koliko kilograma tog povrca ti treba da pojedes da uneses tih minimalnih 50 grama proteina dnevno
oko 300g klot pasulja... :)

1623755378865.png

Ali nase telo moze da apsorbuje najbolje oko 30g proteina odjednom sve vise od toga pitanje gde ce otici..zato i kvalitetni proteinski sejkovi se prave sa dozama od 25-35g po serviranju
 
Pa jedi ti 300g klot pasulja :D I koliko se procenata proteina gubi prilikom kuvanja?

A to da nase telo moze da apsorbuje samo 30g proteina je kvazi nauka i koja se provlacila po bodibilding forumima kao broscience. realnost je nesto drugo.

 
Veganska ishrana je cista nebuloza, ceo taj zivot. Oni moraju da jedu/piju gomilu industrijskih zamena za prirodne proizvode. O tofu-u i soji da ne pricam koliko su nezdravi, 90% svetske proizvodnje soje je GMO. Bio sam vegetarijanac oko 2-3 godine, jednostavno sam hteo zbog zdravlja da prestanem da jedem meso neko vreme. I iskreno, osecao sam se odlicno. Poceo sam u medjuvremenu ponovo da jedem meso, ali i dalje ne jedem mesne preradjevine i svo to smece i izbegavam koliko mogu crveno meso. Skapirao sam da je sustina u redovnoj vezbi i fizickoj aktivnosti. Takodje, preporucujem svima da procitaju knjigu Kineska studija.
 
Opet se hvatate veganske ishrane tj sile zla... 😅.
Fora je u balansu jer da pitate sve ljude u svojoj okolini da nabroje 5 namernica gde ima proteina svi će reći namernice životinjskog porekla.

Kao što sam rekao pogledajte film ubacite neke stvari koje smatrate da vam trebaju ja od toga nemam nista..
Nisam vegan ni vegetarijanac 18x kažem niti propagira njihovu ishranu ali koliko vidim ovde ima jakih zagovornika mesne industrije kao da su zaposleni u Matijevicu majku mu 😅

Ne znam zašto ljudi moraju da budu ili to ili ovo.. Čemu ta iskljucivost?

Što se tiče ovoga da može više od 30g da se unosi... Uradi sve analize kod doktora.. Isprobaj na sebi jedno 6 meseci pa uradi ponovo.. Batali neke tamo studije.. Jer meni su dva drugara dobila ureu u krvi od prevelikog unosa proteina na dug vremenski period..
 
Koliko g po kg i koji vrmeenksi period ?

Koliko god da su tamo neke, naučne studije su mnogo bitnije od dva drugara koji su dobili ureu.
Ima ljudi koji jedu mnogo trešanja i učestvuju u saobraćjanoj nesreći.
correlation does not imply causation

Isprobao ja na sebi 4-5 godina nnikakvih zdravstvenih problema nisam imao.
 
Poslednja izmena:
To su smesno mali iznosi da bi imali ikakve probleme.
 
Koji obrok može da ima 50g proteina i sve ostalo što bi trebalo da ima jedan obrok i da bude normalne veličine da može da pojede prosečna osoba..

Npr 10 jaja.. Plus ostalo.. Pa ko to jede i da li je to normalno?
Pa nije.. I onda dodje studija i kaže da je to ok.. Ok možeš I 20 što se mene tice 😅
 
Naravno da je ok. Nemaju istu potrebu neko ko sedi ceo dan u stolici, neko ko se povremeno bavi nekim sportom i neko ko aktivno trenira skoro savki dan.
Takodje nemaju iste potrebe covek od 65 kg i neko od 110-120 kg.
Nemamo svi iste potrebe. Nekome je i 20 dovoljno nekome je 30 nekome 40 nekome 50.
Da nase telel ne moze vise od 25-30 nije tacno.Ako je merica proteina 25-30 ne znaci da neko ne moze da popije 1,5 mnerica ili 2 merice ili na primer pola merice.

Pa ima ljudi na raznim dijetama koji jedu jednom dva puta dnevno. Pa ispada da oni ne mogu da unesu vise od 50-60g proteina dnevno.
Ima ljudi koji unose 300- grama proteina dnmevno, pa po tome bi oni morali jednu 10-12 puta dnevno na svakih sata vremena.
 
Poslednja izmena:
Koji obrok može da ima 50g proteina i sve ostalo što bi trebalo da ima jedan obrok i da bude normalne veličine da može da pojede prosečna osoba..

Npr 10 jaja.. Plus ostalo.. Pa ko to jede i da li je to normalno?
Pa nije.. I onda dodje studija i kaže da je to ok.. Ok možeš I 20 što se mene tice 😅
Frank Zane, Arnold Švarceneger i gomila bodibildera iz tog perioda kada je hemijska indrustrija bila tek u začecima, pa nisu mogli da odu u pansport i kupe kanticu od 5kg whey proteina, jeli su i po 20 jaja po obroku, gomilu mesa, povrća zbog vlakna, pa nisu dobijali ureu, kokošije slepilo i (ubaci koju god hoćeš bolest za koju si čuo da je neko imao od preteranog unosa proteina)..

Bre pogledaj tu mesinu na stolu, pa mu reci kako je trebalo da jede pola kile pasulja svaki dan :D

Arnold-Schwarzeneggers-Diet.jpg


Taj film Game changers je čista komercijalna reklama/zabluda. Zapitaj se koliko su para dobili da se pojave u njemu. Gomila doktora medicine je iznela popriličan broj kontra argumenata i opovrgla njihove teze u filmu. Maltene su ih ismejali zbog količine gluposti koje su upakovali u jedan "dokumentarni" film.

EDIT; Inače užasava me i sama pomisao na te siledžije koje hoće da zabrane konzumaciju mesa i uvedu nam samo povrće i meso iz laboratorije. Ako se to desi propadamo sveukupno kao civilizacija, bukvalno.
 
Poslednja izmena:
Koji obrok može da ima 50g proteina i sve ostalo što bi trebalo da ima jedan obrok i da bude normalne veličine da može da pojede prosečna osoba..

Npr 10 jaja.. Plus ostalo.. Pa ko to jede i da li je to normalno?
Pa nije.. I onda dodje studija i kaže da je to ok.. Ok možeš I 20 što se mene tice 😅

Pa mozda ti deluje puno 50g proteina u obroku, ali to je prilicno normalno. Evo recimo obrok/vecera sa 100g+ proteina, tipa riba od 500-600g, bareni kromir ili pirinac i salata neka. I skroz je lagano za stomak. Inace obican dorucak 4-5 jaja, parce sira, 0.5L jogurta, parce hleba, blizu 50g sigurno (a gde je desert jos :)). Ima milion varijanti. Milslim nije uvek toliko ali nije nesto neverovatno.

Ne znam odakle taj podatak od 30g, to je jako relativna stvar, kao i zabluda da voce na prazan stomak mora, inace ne vredi, i slicno.
 
Poslednja izmena:
Nisam bas siguran da je 600g čistog mesa (kakvo god da je porekla) je normalna lagana večera za osobu tipa 180cm 85kg?

Pričamo i zdravoj ishrani prosečne osobe..

Hocu da kažem danas telo nije dizajnirano od pamtiveka da unese toliko hrane tj toliku količinu proteina.. To što u kroz šejkove može 100g ili više.. To je nešto drugo
Kao što ne bi trebalo da pravimo voćni smoothe sa 5 banana a ustvari fizicki pojedemo 2-3max..

Logika ljudi..

Ko zna koliko hiljada godina naše telo unosi onoliko proteina koliko može da sazvace u jednom trenutku.. Inace bi kao zmije pojeli celo prase i polako varaili 500g proteina 😅
Frank Zane, Arnold Švarceneger i gomila bodibildera iz tog perioda kada je hemijska indrustrija bila tek u začecima, pa nisu mogli da odu u pansport i kupe kanticu od 5kg whey proteina, jeli su i po 20 jaja po obroku, gomilu mesa, povrća zbog vlakna, pa nisu dobijali ureu, kokošije slepilo i (ubaci koju god hoćeš bolest za koju si čuo da je neko imao od preteranog unosa proteina)..

Bre pogledaj tu mesinu na stolu, pa mu reci kako je trebalo da jede pola kile pasulja svaki dan :D

Arnold-Schwarzeneggers-Diet.jpg


Taj film Game changers je čista komercijalna reklama/zabluda. Zapitaj se koliko su para dobili da se pojave u njemu. Gomila doktora medicine je iznela popriličan broj kontra argumenata i opovrgla njihove teze u filmu. Maltene su ih ismejali zbog količine gluposti koje su upakovali u jedan "dokumentarni" film.

EDIT; Inače užasava me i sama pomisao na te siledžije koje hoće da zabrane konzumaciju mesa i uvedu nam samo povrće i meso iz laboratorije. Ako se to desi propadamo sveukupno kao civilizacija, bukvalno.
I onda osoba koja je prošla kroz sve to kaže i čiju si sliku stavio kaže proteini mogu iz biljaka..
Čovek je već milioner.. Dobija pare svaki put kada se pusti neki njegov film na TV.. Da li misliš da njegov PR tim nije ispitao sve što navodis da mu ne bi blatili ime ili misliš da mu je zapelo za pare?
Niko ne prica o zabrani mesa.. Pričam da protein može iz biljaka.. A ti tvrdis da ne..
 
Kako mislis nije dizajnirano, telo se prilagodjava, dosta zavisi od aktivnosti, apetit ti govori koliko da jedes. Posle ozbiljnijeg plivanja mogu slona pojesti :). Naravno ne mozes crvenog mesa toliko pojesti odjednom, niti treba, ali riba od 500-600g je nista, pojedem i vise. Ili piletina 250g-300g sto je oko 80g proteina mislim, (a gde su prilozi i proteini iz povrca, grasak, pasulj, itd..).
Zavisi i koliko cesto jedes, nekad jedes dva tri veca obroka na dan, nekad 4-5 manjih, itd... Ili neko ko radi fizicki zahtevan posao ceo dan, pa sportisti, naravno da im treba vise hrane i proteina, mislis da ce im telo samo odbaciti sve preko tih magicnih 30g sto si napisao, naravno da ne, iskoristice sve.
 
Poslednja izmena:
I onda osoba koja je prošla kroz sve to kaže i čiju si sliku stavio kaže proteini mogu iz biljaka..
Čovek je već milioner.. Dobija pare svaki put kada se pusti neki njegov film na TV.. Da li misliš da njegov PR tim nije ispitao sve što navodis da mu ne bi blatili ime ili misliš da mu je zapelo za pare?
Niko ne prica o zabrani mesa.. Pričam da protein može iz biljaka.. A ti tvrdis da ne..
Treba da vidis koliko su napljuvali njegovo licemerje isti njegovi fanovi nakon tog filma i tih nekih izjava. Šta je čudno što ima pare, pa može još da dobije, ako mu dođe Herbalife i ponude par miliona da snimi film o superiornosti Herbilife proizvoda naspram drugih :D

Vidi, danas sve može za pare, razumeš. Ne postoji ta nepremostiva prepreka koju pare ne mogu da preskoče.
 
Kako mislis nije dizajnirano, telo se prilagodjava, dosta zavisi od aktivnosti, apetit ti govori koliko da jedes. Posle ozbiljnijeg plivanja mogu slona pojesti :). Naravno ne mozes crvenog mesa toliko pojesti odjednom, niti treba, ali riba od 500-600g je nista, pojedem i vise. Ili piletina 250g-300g sto je oko 80g proteina mislim, (a gde su prilozi i proteini iz povrca, grasak, pasulj, itd..).
Zavisi i koliko cesto jedes, nekad jedes dva tri veca obroka na dan, nekad 4-5 manjih, itd... Ili neko ko radi fizicki zahtevan posao ceo dan, pa sportisti, naravno da im treba vise hrane i proteina, mislis da ce im telo samo odbaciti sve preko tih magicnih 30g sto si napisao, naravno da ne, iskoristice sve.
pricam o prosecnoj osobi a ti pricas o aktivnim sportistima..totalno razlicite stvari.. ako tako gledas, ok je uneti skoro12.000kcal koje je Majkl Felps unosio kada je radio jake treninge .. Pricam o osobi 180cm/85kg koja trenira 2x nedeljno po 45min.

Mozak ti tek posle 15-20min govori da ne moras da unosis vise hranu ali dosta ljudi pretera bas tada zbog apetita kada narucuje hranu ili stavlja u tanjir.

600g pecene ribe bez glave je stvarno puno..tj 100g proteina je kao da si pojeo 5-6konzervi sardina..sto retko ko jede realno.
prosecno je oko 1-2 sto dovodi do onih 30g.
5-6 jaja..opet 30g..


Da pojedem i ja 250-300g piletine sa grila ali da li mozes tako 3x dnevno svaki dan? Tesko.

Govorim o losem kavlitetu mesa na nasem prostoru i uzroku mnogih srcanih bolesti kod nas (naveo sam primer gde imamo najbolje kardiohirurge), to ne dolazi od previse pecuraka ili sto bi rekli genetike..dolazi od toga sto se u porodici krka meso svaki dan i juri sto jeftinije meso na akciji (lidl 100din pile) i ta navika se onda prenosi na decu, nema veze sa genetikom..sta se dobije..pravac VMA

Napominjem ne govorim da treba da se izbaci meso nego da se biraju kvalitetni izvori mesa i da izvori proteina budu 50% iz biljaka 50% iz mesa. Problem je sto ako na balkanu pomenes da postoje proteini iz biljaka i da su oni ok...Postajes drzavni neprijatelj br1
Treba da vidis koliko su napljuvali njegovo licemerje isti njegovi fanovi nakon tog filma i tih nekih izjava. Šta je čudno što ima pare, pa može još da dobije, ako mu dođe Herbalife i ponude par miliona da snimi film o superiornosti Herbilife proizvoda naspram drugih :D

Vidi, danas sve može za pare, razumeš. Ne postoji ta nepremostiva prepreka koju pare ne mogu da preskoče.
Znaci po tebi veganska mafija je platila svima njima da bi ti kupovao pasulj tetovac ?
 
Govorim o losem kavlitetu mesa na nasem prostoru i uzroku mnogih srcanih bolesti kod nas (naveo sam primer gde imamo najbolje kardiohirurge), to ne dolazi od previse pecuraka ili sto bi rekli genetike..dolazi od toga sto se u porodici krka meso svaki dan i juri sto jeftinije meso na akciji (lidl 100din pile) i ta navika se onda prenosi na decu, nema veze sa genetikom..sta se dobije..pravac VMA
A ovo potkrepljujes nekom studijom ili samo bacas stavke pa sta se zalepi za zid?
 
Vidim da se polemika povela oko filma “The Game Changers”, koji sam ja preveo, pa rekoh da se malo uključim.
To je iz filma The Game Changers, teska veganska propaganda, sa jako malo naucne pozadine i sustine, sa dosta stvari van konteksta.
”Veganstvo i vegetarijanstvo su stigmatizovani“
U filmu niko nikoga ne pokušava da ubedi da postane vegan. Samo su iznete činjenice i dopušteno je svakome da sam donose odluku šta će u sebe da trpa.

LJUDI SU U OSNOVI BILJOJEDI

“Ako pogledate različite karakteristike mesoždera i biljojeda, ne treba da budete genije da biste shvatili gde spada čovek. Po anatomiji i fiziologiji sistema za varenje, mi smo u osnovi biljojedi. Meso možemo da varimo, ali ono ne treba da bude naša osnovna hrana, jer ceo sistem funkcioniše kao sistem biljojeda. Brojni antropolozi se slažu da meso nije, bar ne u nekoj značajnijoj meri, činilo deo ishrane čoveka. Izgleda da je čovek od početnog vegetarijanstva, sudeći prema izgledu vilice raznih naših predaka, evoluirao tako da je pre dva do dva i po miliona godina polako postao i mesožder”.

E, da, umalo da zaboravim, ja sam inače okoreli mesožder i ne mogu bez mesa, ali jedem i svu hranu biljnog porekla. Doduše, kada rešim da dovedem krvnu sliku do perfekcije, smanjim meso na minimum par meseci, ali vrlo brzo mu se vratim.😉
 
Poslednja izmena:
A ti si taj :). Aaa ljudi su biljojedi, jel to jedna od tih cinjenica iz filma?


pricam o prosecnoj osobi a ti pricas o aktivnim sportistima..totalno razlicite stvari.. ako tako gledas, ok je uneti skoro12.000kcal koje je Majkl Felps unosio kada je radio jake treninge .. Pricam o osobi 180cm/85kg koja trenira 2x nedeljno po 45min.

Mozak ti tek posle 15-20min govori da ne moras da unosis vise hranu ali dosta ljudi pretera bas tada zbog apetita kada narucuje hranu ili stavlja u tanjir.

600g pecene ribe bez glave je stvarno puno..tj 100g proteina je kao da si pojeo 5-6konzervi sardina..sto retko ko jede realno.
prosecno je oko 1-2 sto dovodi do onih 30g.
5-6 jaja..opet 30g..


Da pojedem i ja 250-300g piletine sa grila ali da li mozes tako 3x dnevno svaki dan? Tesko.

Sad malo preterujes, naravno da se ne jede svaki obrok tako, ali sam se nadovezao na ono tvoje da je max 30g sto covek moze da iskoristi i pojede, sto je totalno pogresno, to je prilicno cesta kolicina proteina u normnalnom obroku, zato sam i napisao primer da se moze pojesti i daleko vise u ponekom obroku. Malo je besmisleno brojati kalorije, ali sa 85kg, i neka aktivnost, pojedes na dan 2000-2500Kcal, pa samo 20% da je od toga protein, to je 125g, na 3 obroka, pa vidi.
Ali kakva je to aktivnost 2 puta nedeljno 45min, To je prilicno neaktivna osoba, nezdravo. Skoro svaki dan bi trebalo da imas bar neku koliko toliko zahtevniju aktivnost, ili vise.
 
Poslednja izmena:
odlična prepiska ! ne znam stvarno šta se dešava ali na primer kada dobijem domaća jaja mogu da pojedem 6-7 lagano naravno uz slaninu ,sir,hleb.
moje dete od 3 godine pojede 2 lagano.ovih kupovnih mogu 5-6 baš onako sa pola snage,tipa kad bi jeo bez hleba mogao bio 8 sigurno da pojedem za dorucak onako opušteno.190-90kg,
u poslednje vreme idem malo na sprave i vezbam ali i kada ne vezbam svejedno to jedem lagano uvek.onih pastrmki(porcijašica)nek ima 250grama jedna,ko ne moze da pojede 4-5 sa roštilja onda krastavac.
 
LJUDI SU U OSNOVI BILJOJEDI

“Ako pogledate različite karakteristike mesoždera i biljojeda, ne treba da budete genije da biste shvatili gde spada čovek. Po anatomiji i fiziologiji sistema za varenje, mi smo u osnovi biljojedi. Meso možemo da varimo, ali ono ne treba da bude naša osnovna hrana, jer ceo sistem funkcioniše kao sistem biljojeda. Brojni antropolozi se slažu da meso nije, bar ne u nekoj značajnijoj meri, činilo deo ishrane čoveka. Izgleda da je čovek od početnog vegetarijanstva, sudeći prema izgledu vilice raznih naših predaka, evoluirao tako da je pre dva do dva i po miliona godina polako postao i mesožder”.
Pazi, to je samo prvi deo recenice. Tacan naravno. Ali u nastavku ti isti antropolozi kazi da su ti nasi preci imali mozak velicine teniske loptice, bili visoki 140cm i živeli 25-30 godina, i da je upravo promena ishrane napravila ljude ovakvima kakvi su danas.
 
Moze info o Decathlonu, koja radnja je veca i moze vise da se pogleda, na Novom Beogradu ili kod Big-a? Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno