Šta je novo?

iPhone 15

15 pro naravno.
 
Mozda ce najveca razlika biti u ergonomiji. Cinjenica da je nesto nizi, uzi, tanji i laksi u kombinaciji sa zaobljenim ivicama moze praviti solidnu razliku.
 
Generalno sam zadovoljan unapredjenjima, na svim poljima je po malo bolji ( pricam o Pro modelu) ali mi se bas ne svidja sto je startni model 128, to je u danasnje vreme bas prevazidjeno, tako da prakticno kao da su povecali cenu... pogotovo sada sa 24mpx slikama... Zanimljivo da je u UK zapravo jeftiniji sa cenom od 999 funti...

Jako mi se svidjaju sitna unapredjenja i nadam se da je novi photonic engine doprineo dosta kamerama i da su slike bolje primetno... Svidja mi se opcija da se izbaci 48mpx heif... Ocekivao sam dosta opcija za fokus kao sa videom ali da ce da izbace skroz portret i da ce biti kao obicna slika je bas fascinatno... bukvalno su mnogo olaksali slikanje jer sada ne mora da se slika dva puta jednom obicno a jednom portetret kao sto su ljudi uglavnom radili...
 
Procesor, ekran, kamera...
Ekran nisu promenili na novim Pro, isti kao na starom modelu 2000 nits (što je najveće razočarenje da ostave isti), a na običnom 15 u odnosu na staru 14 unaprede kao na Pro seriji na odličnih 2000 nits. Biće ovo identični ekrani kada se porede napolju po danu 14 Pro, 15 Pro i običan 15. Najmanje razloga trenutno za kupovinu Pro serije, moguće da su sebi pucali u nogu izbacivanjem običnog 15 i 15 Plus.
I kakve su im ovo nove boje u Pro seriji? Šta je ono kuku, sreća ima crni klasika za muško. Ne znam šta bi sad dame uzimale, nema ni golda ni purple, boje promašaj totalni.
 
Ne bih da hejtujem (ovi zagrizeni slobodno mogu da ignorisu post jer ne bih da se nastavljam) ,ali pricati o leguri aluminijuma/titanijuma a drzati fon u case-u(sto zapravo sam siguran da 95 posto foruma koristi,pocevsi od sebe) ili o kameri,skidam svima kapu koji svakodnevno PROFI fotkaju ,i to preko telefona(necu da spominjem fotoaparat ,za neke je izgleda iphone objektiv plafon poznavanja istih) ili usb c-u koji nisu hteli nego morali da stave...

Dimenzije i tezina ajde i nekako,mada kome je to zaista znacajno do sada bilo,promenio bi uredjaj odavno,toga barem ima... ali...da...iphone 15 lads....

Jedina prava inovacija po meni je cena drustvo,da je ostala ista🙂mene bi zaista zanimalo ,kako ovde,tako i na globalnom nivou kako bi se odrazio hype i cela apple kampanja(inace i sam u ekosistemu since 2016. Sa 4 povezana uredjaja) da su digli cene za jedno 20-30% ,da li bi se i dalje sirio pozitivizam oko novog uredjaja kojeg su po mom misljenju mogli komotno da preskoce jer verujem da se odredjeni ovde ipak na kraju krajeva osecaju nasamareno🙂valjda smo ocekivali da mogu bolje od ovoga,ili ipak ne.🙂
 
Nekako svake godine mislim da ne moze gore a ono sve vise i vise vredjanje zdravog razuma. Jednom recju bih opisao ovo danas- BEDNO.
 
Koliko bi se osetilo to sto Iphone 14 PRO ima ProMotion a Iphone 15 nema? Hocu da upgradujem 13 mini i hteo sam najbolji model, 15 pro, al s obzirom na bedna poboljsanja, ne bih ni bas bacao novac.
 
Koliko bi se osetilo to sto Iphone 14 PRO ima ProMotion a Iphone 15 nema? Hocu da upgradujem 13 mini i hteo sam najbolji model, 15 pro, al s obzirom na bedna poboljsanja, ne bih ni bas bacao novac.
Pa jesi li koristio 13 mini ili 14 pro? Ako si koristio 13 mini biće ti svejedno jer si navikao na 60hz. Prelazak sa 120hz na 60hz je druga priča.
 
Ja sam prešao sa 14 pro na 14. Za početak mi je bio pretežak. Ostale stvari mi nisu toliko značile, a prelazak sa 120 na 60 u slučaju ios-a stvarno nije strašan niti nešto na šta se nisam privikao prvog dana upotrebe
 
Ja sam koristio xiaomi sa 90hz refresh rate, kako sam probao obican 14 u radnji odmah sam primetio razliku, da bih kasnije kupio sebi 14 pro koji je na 120hz i onda uzeo uporedo da poredim njega i običnu 14cu koju je pazarila sestra. Razlika je ogromna, ne kažem da ne bih mogao da koristim 60hz Al posle 120 sve ispod izgleda kao da ima neki problem, da koči 😄
Jeste sve to stoji da su animacije na ios odradjene top, ali brate ako oćeš da odmoris oči i da sve izgleda maksimalno fluidno idi na pro varijantu.
Što se same 15ice tiče ovo su tako mizerna i neprimetna poboljšanja da ih tako nazovem u odnosu na 14, ovim tempom ako budu nadograđivali telefone nemam potrebe da menjam svoj komotno narednih 5 godina.
 
Poslednja izmena:

Ova boja bruka izgleda, uzivo je verovatno jos bolja.
Bas su minimalna unapredjenja, iz svega mi se cini da su vise radili na 15, nego na pro modelima.
Interesantno je da 15 i 15pro imaju potpuno iste ekrane, jedina razlika ako moze tako da se kaze je u osvezavanju ekrana.
Najvece razocarenje mi je watch ultra 2.
 
Lepo je da su se u 2023. otarasili USB 2.0 konektora.

Cena, klasika.

1694558758213.png
 
Moram priznati da sam se pre par dana kratko borila sa idejom da mozda predjem na 15 pro max,da uzmem neku tamnu boju,uz nadu da muz puz nece primetiti razliku u boji (sad imam ljubicasti 14pm) i samim tim nece provaliti da sam menjala telefon. Medjutim nekako sam ostala ravnodusna nakon odgledanog predstavljanja. Nije da sam ocekivala nesto wow razliku,niti je ona najavljivana,ali prosto sam realna i shvatam da je apsolutno besmislena moja ideja o promeni telefona,i da ce izgleda ovaj 14pm biti teledon koji cu najduze posedovati (nikad nisam izdrzala dve godine sa istim 🫣,ali vala docekacu 16).

Ono sto me je prijatno iznenadilo jesu cene,za koje sam bila apsolutno ubedjena da ce skociti,kad ono… Svaka cast,iskreno najprijatnije iznenqdjenje celog apple eventa.
Mada opet realno je za ocekivati da nasi ovlasceni uvoznici i operateri opet nabiju vecu cenu nego prosle godine. Ista kod nas ostati nece sigurno.
 
Moram priznati da sam se pre par dana kratko borila sa idejom da mozda predjem na 15 pro max,da uzmem neku tamnu boju,uz nadu da muz puz nece primetiti razliku u boji (sad imam ljubicasti 14pm) i samim tim nece provaliti da sam menjala telefon. Medjutim nekako sam ostala ravnodusna nakon odgledanog predstavljanja. Nije da sam ocekivala nesto wow razliku,niti je ona najavljivana,ali prosto sam realna i shvatam da je apsolutno besmislena moja ideja o promeni telefona,i da ce izgleda ovaj 14pm biti teledon koji cu najduze posedovati (nikad nisam izdrzala dve godine sa istim 🫣,ali vala docekacu 16).

Ono sto me je prijatno iznenadilo jesu cene,za koje sam bila apsolutno ubedjena da ce skociti,kad ono… Svaka cast,iskreno najprijatnije iznenqdjenje celog apple eventa.
Mada opet realno je za ocekivati da nasi ovlasceni uvoznici i operateri opet nabiju vecu cenu nego prosle godine. Ista kod nas ostati nece sigurno.
Znaju se cene za Srbiju?
 
Kod svih top modela nije bitno koji brend idu bubrezi u kupovini.
 
I meni kao Apple fanboy, je ovo sad nekako bilo mlako. Satovi stagniraju (pozitivno je vise nita, ok je ovaj gestures ali niceg drugog), a iphone stvarno sa minornim updateom. Meni licno uopste ne odgovara da su se otarasili mute switch-a, posto sam cesto u poziciji da iskljucujem zvuk u dzepu, npr, kada sam sa detetom. Mislim da haptic feedback nece biti kao i fizicki klik, a time mi je i besmislen action button, posto cu ga koristiti samo za silence. Super je sa druge strane da moze shortcut pokrenuti, nekima ce sigurno znaciti. I ne ostade skoro nista novo, ne uzbudjuje me titanium i usb-c, za koji su cak u jednom momentu rekli da uopste ne dolazi najbrza varijanta u kutiji sto smatram smesnim. Promeniti na usb-c i ne davati najbrzi kabl je tesko proseravanje. Tako da po prvi put, bas bas mlako.
 
To je malo low blow, promaklo mi je. :confused:
 
Tako je ovo sto se iphone tice. Ne nosim Apple Watch da bih tu nesto rekao, ali iphone je ove godine mlak caj. Eventualno nekome sa 10 ili 11 da predje na 15 pro ili pro max. Ne vidim potrebu, ponavljam, potrebu da se ide sa 11 pro max na 15 pro max. E sad, kome znace odredjena unapredjenja, ili prati trend, druga je prica. Ja imam mogucnosti da kupim 15 pro max, ali ne da cu ga zaobici, vec mi ni na pamet vise ne pada ta opcija. Da su pametni da izbacuju telefone na 3 godine sve bi bilo drugacije. I iscekivanje, i promene neke, i donekle opravdana visa cena. Ali dokle god se prodaje i ovako, njima super.
 
Razočarao sam se što nisu izbacili Product Red. Ovde 99% ljudi nosi telefon sa maskom, zato mi nije jasno zašto im je boja bitna. Inače, boje su previše isprane na base verziji. Nosim 14 crveni bez maske, i zadovoljan sam.

Što se tiče hardvera, isplati se prelaziti jedino ako imaš 11 ili 12. Npr kad uporedim moj base 14 sa base 12 nema razlike uopšte. Odustao sam od Pro verzija zato što su mi oni ringle nepraktične.
 
Da li bi cena serije 14 trebala da padne nedugo nakon pocetka prodaje nove serije ili ne? Kakva je praksa po tom pitanju bila proteklih godina? Racunam da je 14pro bolja kupovina od obicne 15ice ako je 15ica oko 100e skuplja?
 
Nazad
Vrh Dno