Šta je novo?

iPhone 13

Svaki regionalni AppStore ima aplikacije koje je developer ograničio samo za to tržište iz raznih razloga.
Jedan primer su recimo mbanking aplikacije koje su namenjene samo lokalnim tržištima ili aplikacije firmi koje posluju samo u okviru jedne zemlje (primeri su AMSS, Parking Servis, eZdravlje, Moja LPA itd.).
Drugi razlog za regionalno ograničavanje bi bio nepostojanje zakonskog osnova i/ili pratećih servisa u toj zemlji (npr. Playstation aplikacija jer ne postoji srpski PSN Store, u početku nisu bile dostupne ni sve Google aplikacije itd.)

Ovo su ograničenja koja postavlja developer svake aplikacije posebno, nema nikakve veze sa Apple koji je samo omogućio ono što su developeri/trendovi tražili.

Ne krivite Apple/Google što su se vremena promenila nego se prilagodite situaciji, bez kuknjave.
 
Ako je to odgovor meni, mislim da se nismo razumeli. Ne kukam nego sam uzeo telefon pre nedelju dana i nisam siguran kako da podesim store, dakle pitam za savet.
 
Sigurno nije tebi bilo upućeno. 🙂

Napravi nalog na US. Od aplikacija što će ti eventualno nedostajati su neke loyalty aplikacije, poput Lidlove. Ranije je HBO Go bio problem, ali od kako su spojili sa Max, više nije.
 
"Jedan primer su recimo mbanking aplikacije koje su namenjene samo lokalnim tržištima ili aplikacije firmi koje posluju samo u okviru jedne zemlje (primeri su AMSS, Parking Servis, eZdravlje, Moja LPA itd.)."
Da li ovo znači da mi na US storu onda ne radi Intesa banking, parking servis...sad sam video da mora na RS store da bih skinuo KupujemProdajem aplikaciju (meni bitna)?
 
Bitno je samo da skines aplikaciju sa odgovarajuceg stora, posle mozes da menjas usera u app store i sve ce raditi, cak i update aplikacija ide bez problema.
 
  • Like
Reagovanja: iOS
Radi zato što nije važno sa kog su App Store-a skinute 😃 Lepo su ti sve napisali @njikolaj @baltam0s @Falcon @Corvus Corax @Phoenix92 😃 Nova mail adresa, nov Apple ID za US Store, skini aplikacije koje ti trebaju, a inače sam i nabrojane aplikacije (koje su domaće za banku, parking, poresku i slično) skinuo sa US Store-a, jedina nekad skinuta sa domaćeg je HBO Go koji se više ne koristi 😃

Menjaš nalog u okviru Settings/App Store, a ne moraš da se izloguješ sa iCloud naloga koji ti je vezan za srpski App Store 😃

Napravi novi nalog na web adresi preko kompa

https://appleid.apple.com/account


Nađi neku adresu u Delaware-u, Minnesota-i ili Aljasci, recimo i ne plaćaš porez na cenu aplikacije.
 
Poslednja izmena:
Tako je, biras pozivni prefiks za Srbiju, najnormalnije 😃

Telefon adrese čuvaj pošto se i on ubacivao nekad.
 
Ako je to odgovor meni, mislim da se nismo razumeli. Ne kukam nego sam uzeo telefon pre nedelju dana i nisam siguran kako da podesim store, dakle pitam za savet.
Odgovor nije direktno upućen tebi nego generalno, svakih X dana se neko javi sa istim problemom - "ja sam imao pre 10 godina sve na jednom mestu..."
I ja sam imao Nokiu 3330 kojoj je baterija držala 5 dana šta god joj radio, pa ne kukam što tako nešto više ne postoji.

Dao sam obrazloženje zašto je tako kako jeste, a druge kolege su se nadovezale kako se prevazilazi taj problem koji postoji samo zato što smo u Srbiji. Sve informacije zajedno daju kompletnu sliku - zašto i kako. Da ne kažem, pametnom dosta :)
 
"Jedan primer su recimo mbanking aplikacije koje su namenjene samo lokalnim tržištima ili aplikacije firmi koje posluju samo u okviru jedne zemlje (primeri su AMSS, Parking Servis, eZdravlje, Moja LPA itd.)."
Da li ovo znači da mi na US storu onda ne radi Intesa banking, parking servis...sad sam video da mora na RS store da bih skinuo KupujemProdajem aplikaciju (meni bitna)?

Citat gore je netacan, velika vecina banaka ovde (barem one najvece) imaju app na US Store-u bas kao i KP, Parking Servis, NIS-ove aplikacije, Maxi, Moja patrola, MTS, Yettel, Polovniautomobili, eZdravlje, Moja LPA, AMSS... Kao sto je kolega @Corvus Corax naveo, manje-vise samo Lidl nema aplikaciju na US store
 
Aman čoveče, nisu sve aplikacije dostupne na svim store-ovima, to je poenta. Objasnio sam tehničke razloge za to, dalje ne želim da se raspravljam.
 
Ja imam us nalog samo zbog par aplikacija. Kad skinem te aplikacije vratim se na rs nalog i te aplikacije se uredno ažuriraju i na rs nalogu. Ne volim da budem na us nalogu jer volim da mi chrome predlaže vesti na srpskom i da mi dani u nedelji na zaključanom ekranu budu na srpskom....mešam utorak i četvrtak kad je na eng :D
 
Dobro, vidim da ima iznerviranih mojim traženjem pomoći. Možete obrisati sve moje postove, hvala svima.
 
Стигао 13 мини. На сликама ми се плави и није много свиђао али уживо је прелеп. Сад да се навикнем на величину, користио сам ајфон се прве генерације али то је било одавно.
IMG-ed4250f114a4380901baa3613df2d0e0-V (1).jpg
 
Јел постоји начин да се пребаце смс поруке са хуавеи телефона фона на ајфон?
 
Kazu da bi moglo sa Move to iOS aplikacijom.
 
Jedno glupo pitanje, da li postoji mogucnost ili neka aplikacija na iPhonu, nesto slicno kao sto se koristi na Huawei telefonima koji nemaju podrsku za Google Play da se skine nesto tako slicno i na ovim telefonima?
Pitam to jer hocu kupim iPhone ali da koristim preko te aplikacije Viber jer ne mogu da prebacim chat sa androida na iphone zbog platformi, a potrebne su mi sve poruke zbog vaznosti podataka.
 
Jedno glupo pitanje, da li postoji mogucnost ili neka aplikacija na iPhonu, nesto slicno kao sto se koristi na Huawei telefonima koji nemaju podrsku za Google Play da se skine nesto tako slicno i na ovim telefonima?
Pitam to jer hocu kupim iPhone ali da koristim preko te aplikacije Viber jer ne mogu da prebacim chat sa androida na iphone zbog platformi, a potrebne su mi sve poruke zbog vaznosti podataka.
Za sada nije moguce za Viber, postoji mogucnost preko Pc-ja ali se taj softver dodatno placa…
Cekaju se developeri kao za Whatsapp da to omoguce.
 
Pridruži se ja apple taboru danas.. Kako se prvi put susrećem sa IOS verovatno u vas smatrati pitanjima ovih dana.
Prvo, jel postoji mogućnost da se nakon faceid otključa anja telefona izbaci ovaj deo da moram da swipeup? :)
Malo mi nema logike taj swipe nakon odkljicavanja.
 
ima logike ako zelis nesto na brzinu da procitas na lock screen, samo pogledas u telefon, on otkljuca screen, pa ako zelis da koristis telefon samo swipe up
 
Aham, tu pokazuje notifikacije okay, tnx! :)
 
To je nesto i promenjeno valjda sa ios 16
 
Na iOS 15 jedino sa preko Settings/Accessibility/Touch/Back Tap i onda double tap ili triple tap za Home opciju :)
 
I ja sam juce nabavio 13 pro. Prvi put koristim iPhone pa me zanima ima li neko preporuku za dobru masku?
 
^ nillkin nature, spigen… imaš na kp
 
Preporuka od mene za spigen ultra hybrid, koristim je na obicnom 13 i odlicna je
 
Baterija na IP 13pro max je brutalna.. IOS 15.6.1
Danas imam 4h SOC i jos 62% baterije.

Bas bas bas prijatno iznenadjenje za mene ;)
 
^ tako je i kod mene, iskreno ne primećujem nikakve razlike😀
 
Nazad
Vrh Dno