Šta je novo?

iPad - opšta diskusija

Novi iPad za evropsko tržište dolazi bez punjača. Veliki su igrači 😁 Američki su i dalje sa punjačem najnormalnije.
 
Da li se prilikom korištenja olovke (pisanje/crtanje) smije dodirnuti displej rukom bez da postoji "tač" efekat, ili se mora svo vrjeme ruka mora držati iznad displeja?
 
iPad prepoznaje šta je dodir dlanom i ima funkciju "palm rejection", tj. "ignorisanje dlana" koja odlično radi još od prvog modela. Bez brige, olovka se koristi kao na papiru.
 
Izgleda da Novi Ipad Pro ima problem sa ekranom !? "Grainy display on new iPad Pro M4" Da li je ovo tzv pikselizacija ili su neki pikseli "mrtvi"?
 
To se vjerovatno misli na premium matte finish koji može da se kupi kod jačih modela. Bukvalno staklo ima mat teksturu.
 
To se vjerovatno misli na premium matte finish koji može da se kupi kod jačih modela. Bukvalno staklo ima mat teksturu.
Nadam se da ste u pravu. Želim kupiti sebi jedan Pro model (osnovni sa 256 gb) sa olovkom... i izaziva mi nedoumicu pojava problema sa ekranom.
Do sada nisam posjedovao Ipad tako da sam sav u uzbuđenju kao prosječni amerikanac :)
 
Koja je cena kod nas tog od 11inch bez cellular, min 256gb pa na gore? Mada ne verujem da ću da menjam moj m1 samo zbog olovke.
 
Pogledajte prilog 442972

Bogme isplatilo se 6 godina cekanja :D sa iPad 2018 na iPad pro 11 M4 1TB. Nadam se da ce da me sluzi 7-8 godina.

Btw stvarno neverovatno kolko tanak i lak uredjaj da me je strah da ga koristim golog :D
Molio bih Vas da javite malo detaljnije utiske o novom Ipad-u kad budete imali vremena. Pre svega me interesuju ekran, baterija i ergonomija uredjaja. Jel moguce da se toliko primjeti razlika u težini i debljini izmedju ta dva Ipada?

Hvala unaprijed
 
Molio bih Vas da javite malo detaljnije utiske o novom Ipad-u kad budete imali vremena. Pre svega me interesuju ekran, baterija i ergonomija uredjaja. Jel moguce da se toliko primjeti razlika u težini i debljini izmedju ta dva Ipada?

Hvala unaprijed
Vidi presao sam sa iPad 6th gen na iPad Pro M4, ne znam kako bi opisao upgrade jer porediti jedno i drugo nema nigde veze :D
Ekran OLED je savrsen to je prvo sto sam uzeo da pogledam Bali 8k u HDR-u bolje nego na mom LG CX televizoru. Onda ProMotion 10-120hz je nesto sto mi je falilo. Razlika je meni velika u tezini obzirom da je inferiorniji uredjaj, stvarno je lagan 444gr vs iPad 508gr, ne znam kolko su bili M1 / M2 verzije, al ovo je stvarno za pohvalu, voleo bi da su telefoni ovako tanki, debljina se stvarno oseti odmah pri samom koriscenju uredjaja. Faceid su metnuli sad za landscape, mozda mene smori neki put jer uglavnom tablet drzim u portrait modu, pa kad treba da otkljucam zaklonim faceid kameru, moram da naucim da drzim uredjaj po apple standardu :D

Sto se Baterije tice, jos ne mogu da steknem neki utisak. Dva dana sam ga instalirao, podesavao od nule nisam hteo da kopiram podesavanja, generalno sam zadovoljan, al hocu da vidim dal ko Macbook ne trosi bateriju u sleep modu, al mislim da ne radi isti posao, i da sam preko noci izgubio 2-3%, al nisam dobro propratio, veceras cu ponovo.

Zvucnici, nisam nesto preterano odusevljen, mnogo su tihi na 20-30%, a i vidim se korisnici zale mada je to verovatno razlog sto su driveri sada tanji i manji u odnosu na prethodni model.

Sad gledam da svoje interne aplikacije radjenje u Unity za posao portujem na iPad, da vidim kako ce da se ponasaju pefromanse po pitanju CPU / GPU renderinga. Ako uspem poslacu par slika. Nisam radio Geekbanch / ostale benchmark aplikacije jer me one ne interesuju, ipak svestan sam da je ispod haube lamborghini motor, a da je zbog OS-a motor blokiran da razvije punu brzinu.
 
Pozdrav! Može li se instalirati Google photos app na Ipad 9 , pošto je nema u app storeu. Ipad mi je ažuriran na IpadOS 17.5 i region namešten na Srbija. Ima mislim svih google aplikacija sem slika. Napravio sam u međuvremenu prečicu na glavnom ekranu iz Safarija, ali koliko vidim nema opcije za Chromecast niti Airplay. Izbegavao sam do sada Apple uređaje upravo zbog ovakvih ,,sitnica" i nekompatibilnosti. Imam problem i sa Stremio aplikacijom (tačnije web Stremiom preko safarija) jer jedino može da pušta strim u eksternom plejeru, ali onda gubim opciju pronalaska titlova sa opensubtitles, jer vlc player kao eksterni retko nalazi (iako formalno ima tu opciju) odgovarajuće titlove. Kodi, koliko vidim po forumima, ne može da se instalira dok se uređaj ne jailbreakuje.
 
Vidi presao sam sa iPad 6th gen na iPad Pro M4, ne znam kako bi opisao upgrade jer porediti jedno i drugo nema nigde veze :D
Ekran OLED je savrsen to je prvo sto sam uzeo da pogledam Bali 8k u HDR-u bolje nego na mom LG CX televizoru. Onda ProMotion 10-120hz je nesto sto mi je falilo. Razlika je meni velika u tezini obzirom da je inferiorniji uredjaj, stvarno je lagan 444gr vs iPad 508gr, ne znam kolko su bili M1 / M2 verzije, al ovo je stvarno za pohvalu, voleo bi da su telefoni ovako tanki, debljina se stvarno oseti odmah pri samom koriscenju uredjaja. Faceid su metnuli sad za landscape, mozda mene smori neki put jer uglavnom tablet drzim u portrait modu, pa kad treba da otkljucam zaklonim faceid kameru, moram da naucim da drzim uredjaj po apple standardu :D

Sto se Baterije tice, jos ne mogu da steknem neki utisak. Dva dana sam ga instalirao, podesavao od nule nisam hteo da kopiram podesavanja, generalno sam zadovoljan, al hocu da vidim dal ko Macbook ne trosi bateriju u sleep modu, al mislim da ne radi isti posao, i da sam preko noci izgubio 2-3%, al nisam dobro propratio, veceras cu ponovo.

Zvucnici, nisam nesto preterano odusevljen, mnogo su tihi na 20-30%, a i vidim se korisnici zale mada je to verovatno razlog sto su driveri sada tanji i manji u odnosu na prethodni model.

Sad gledam da svoje interne aplikacije radjenje u Unity za posao portujem na iPad, da vidim kako ce da se ponasaju pefromanse po pitanju CPU / GPU renderinga. Ako uspem poslacu par slika. Nisam radio Geekbanch / ostale benchmark aplikacije jer me one ne interesuju, ipak svestan sam da je ispod haube lamborghini motor, a da je zbog OS-a motor blokiran da razvije punu brzinu.
Hvala na iscrpnom odgovoru. Bilo je korisno. Definitivno ga kupujem. :)
Svako dobro :)
 
Ja ga na US app store vidim https://apps.apple.com/us/app/google-photos-backup-edit/id962194608
Napravi apple nalog za US store pa samo switchuj za instalaciju.
Vidiš ga kod sebe na uređaju, daje ti opciju da ga instaliraš? Pošto meni izlazi kao rezultat i u safariju i chromu ali kada kliknem na link koji vodi do app storea izlazi bela strana. I šta tačno podrazumeva pravljenje novog naloga za US app store, pretpostavljam da nije jednostavna promena regiona? Šta će biti sa svim već instaliranim aplikacijama?
 
Napravi USA nalog. Negde gde nema poreza. Odavno sam pravio, Oregon npr. Potraži malo.
Posle se samo odjavi iz App store aplikacije sa srpskog naloga i uloguj se na USA nalog. Skini šta treba i instaliraj i vrati nakon toga.
Sve ostaje, bez obzira na kom si nalogu, od instaliranih stvari.
Ima o tome u temama za iOs.
I promena regiona je izrazito jednostavna ali nema potrebe za time. Mislim da onda moram opet aktivaciju kartica u apple pay npr. Takođe nisam siguran da li se gube sredstva ako imaš na računu.
Znači, samo promeni nalog u App store aplikaciji i uradi šta treba.

Stremio ne može drugačije. Skoro podešavao. Po meni možda i bolje. Skinem titl sa titlovi.com i učitam ga. Ne treba ni sekund kroz safari.
 
Gimnastika ili ne, moram da bi uplatio apple care plus.
Drugo, trebaju mi neke te aplikacije kao photos, drive... zbog backupa slika i ostalog.
A nije ni 10 minuta vremena da potrošiš 🙂
Inače nijedna torent aplikacija, kao što je stremio, nije podržana u apple store.

Edit: ne znam da li si razumeo. Nalog praviš USA.
Menja se samo nalog u App store aplikaciji. Znači ne diraš nalog na ipadu.
I šteta da se ograničiš samo na srpski. Imaš kod Turaka jeftino cloud, VPN, adobe.
Meni su stalno uređaji na USA. Prebacim store samo za neku glupost tipa skyshowtime 🙂
 
Poslednja izmena:
Gimnastika ili ne, moram da bi uplatio apple care plus.
Drugo, trebaju mi neke te aplikacije kao photos, drive... zbog backupa slika i ostalog.
A nije ni 10 minuta vremena da potrošiš 🙂
Inače nijedna torent aplikacija, kao što je stremio, nije podržana u apple store.

Edit: ne znam da li si razumeo. Nalog praviš USA.
Menja se samo nalog u App store aplikaciji. Znači ne diraš nalog na ipadu.
I šteta da se ograničiš samo na srpski. Imaš kod Turaka jeftino cloud, VPN, adobe.
Meni su stalno uređaji na USA. Prebacim store samo za neku glupost tipa skyshowtime 🙂
Obavio sam. Ne znam da li sada da vraćam na srpski nalog, da li gubim nešto ako mi ostane na ovaj iz USA? I kako misliš ovo kod Turaka, zar je važno da mi je nalog USA da bih dobio po njihovoj ceni one gift kartice za raznorazne usluge?
 
Ne bi trebalo da gubiš bilo šta na bilo kom nalogu.
Jedino, ako dobro pamtim, sam morao da ponovo aktiviram Visa kartice na iOs-u za apple pay pri promeni naloga. Ali tada nisam znao za tu foru da samo kroz Aplple store aplikaciju promeniš nalog, glavni za uređaj ne diraš i ne bi se to desilo da mora ponovo.
Meni je prebacivanje na srpski bilo iz razloga da instaliram skyshowtime aplikaciju zbog klinaca i nekada je isto bilo, ako se ne varam, za hbo.

Ja trenutno imam icloud za familiju od 200GB. Ozbiljno razmišljam da prebacim na turski od 2TB. Puni se to polako.
 
Može li neko da mi preporuči neku jeftiniju varijantu tastature i case-a za Ipad 9, a da je ok? Ako je neko isprobavao one sa Alli express-a, kakav je kvalitet i vrede li čemu?
 
Tastatura je odlična. Miš je ok, malo mekan skrol al za ipad je odličan. A futrolu i staklo pogladaj u goojodoq store ili esr global store. Ovo sve možeš da uzmeš i dosta jeftinije ako is pratiš popuste. Ja sam jednu futrolu za pro 12.9 uzela za 5e u goojodoq store.
 
I dalje otkrivam " čari" iOS- a. Da li je moguće da ne mogu da izaberem spečifičnu rezoluciju za sve vido snimke na You Tube, već mi daje samo opciju Higher Picture Qualiti, a nakon toga mi često izabere tek 720p. Naravno, mogu ručno da biram u svakom videu posebno, ali mislim stvarno...
 
I dalje otkrivam " čari" iOS- a. Da li je moguće da ne mogu da izaberem spečifičnu rezoluciju za sve vido snimke na You Tube, već mi daje samo opciju Higher Picture Qualiti, a nakon toga mi često izabere tek 720p. Naravno, mogu ručno da biram u svakom videu posebno, ali mislim stvarno...
Ides na advanced pa podesis rezoluciju koju hoces. Vidim da si nasao u settings da ti ne bude auto nego samo higher picture quality. Ovako svaki video moraces da biras preko advanced.

Elem nije iOS vec google koji pravi youtube app.
 
Pa nema u advanced podesi koju hoćeš. Ima samo za taj konkretan video.
 
Nazad
Vrh Dno