Šta je novo?

iPad - opšta diskusija

Uz uključen stage manager radi normalno. Zato radi normalno i na MacBook, to je ta verzija, telefon ima svoju, pa verovatno radi ok.

Juče radio sa maleckim dodatnim ekranom nešto i vidim da ne samo ne promašuje grupe, nego radi kao metak.
 
Potrebna mi je pomoc za Sidecar.

Imam Macbook Pro M2 i sad sam kupio Ipad Air 5th. Kad udjem u Sidecar, prikazuje mi samo built-in display i kada sam povezan na isti wireless i kada povezem usb-c kablom.

Probam sam da oba sign-outujem sa clouda i odradim sign-in, restart vise puta. S obzirom da su novi uredjaji softver ne moze biti problem, a Apple forum je beskoristan jer mi kazu da kontaktiram support kojeg nema u Srbiji.

Je l zna neko u cemu moze biti problem? Koristim kabl koji sam dobio uz ipad air. On se uredno puni, na macbooku ga vidim u finderu, samo u sidecar-u nema nista.

Ovo na slici vidim.

Screenshot 2024-01-30 at 22.11.20.png
 
Potrebna mi je pomoc za Sidecar.

Imam Macbook Pro M2 i sad sam kupio Ipad Air 5th. Kad udjem u Sidecar, prikazuje mi samo built-in display i kada sam povezan na isti wireless i kada povezem usb-c kablom.

Probam sam da oba sign-outujem sa clouda i odradim sign-in, restart vise puta. S obzirom da su novi uredjaji softver ne moze biti problem, a Apple forum je beskoristan jer mi kazu da kontaktiram support kojeg nema u Srbiji.

Je l zna neko u cemu moze biti problem? Koristim kabl koji sam dobio uz ipad air. On se uredno puni, na macbooku ga vidim u finderu, samo u sidecar-u nema nista.

Ovo na slici vidim.

Pogledajte prilog 426551
Da li si ulogovan na isti iCloud nalog? Meni je sidecar uvek besprekorno radio, možda mora i Airplay biti uključen kao i Bluetooth, nisam siguran, ali svakako uključi i sve to, vredi probati.
 
Screenshot 2024-01-31 at 00.13.14.png

Evo, bukvalno je sve na istom nalogu. Tek kupljen Ipad air, ista mreza, povezano i kablom. Bacio bih ga u kantu koliko se nerviram jer gubim sate na nesto sto bi trebalo da bude jedan klik.
 
Pogledajte prilog 426562

Evo, bukvalno je sve na istom nalogu. Tek kupljen Ipad air, ista mreza, povezano i kablom. Bacio bih ga u kantu koliko se nerviram jer gubim sate na nesto sto bi trebalo da bude jedan klik.
Ja sam imao isti problem kao i ti pre par meseci, isto sam uzeo Air 5 kako bih ga koristio kao sekundarni ekran pored Mac-a, nije htelo nikako da radi pa sam odustao u nadi da je softverski bag. Kad je izašao macOS Sonoma, update sam sistem na Macu i na iPadu na poslednju verziju i proradilo je nekako.

Uključi airdrop i Bluetooth na oba uređaja i idi na screen mirroring na iPadu i izaberi svoj macbook pro. Proveri da li oba uređaja imaju najnoviji update, kod nekih je taj bag pravio problem.
 
Obrnuto sam sad uspeo. Control Center i screen mirroring sa Ipada na Macbook. Al sa Macbooka na Ipad i dalje ne radi. I sve mi je na najnovijoj verziji. Downgrade-ovao bih da mogu:)
 
Ima ona aplikacija koja iPad pretvori u hdmi monitor. Možda USB na USB u tom slučaju proradi, kao pruvređeno rešenje?
 
Ja bih iskreno zaobišao. Imam 6th gen, okej je za streaming ali surfovanje netom je već dosta sporo.
 
Nisam nešto redovan na forumu u zadnje vreme zbog posla.

Za malu sestričinu bi uzeo neki Ipad da može da koristi za crtanje u pokušaju :) i tipičnu ostalu upotrebu.
Ima 11 godina pa nešto razmišljam o novom 9th gen. Bitno mi je da nije baš kršina a ne bi da dajem ni mnogo para. Sa druge strane i da joj potraje malo dok se definiše dete.
Vidim da ih i dalje koriste za školu gde je dozvoljen (tragedija srpskog školstva). Koriste svi inače iPhone pa im nije stran sistem.
Naravno, dokupio bi olovku.
Androide bi izbegavao, nemam baš lepo iskustvo.

Da li bi taj 9te generacije bio dobar kao početnički ili ne? Ako bude jednog dana pro, računam da će lako prema sopstvenim potrebama da bira bolje.
 
Nisam nešto redovan na forumu u zadnje vreme zbog posla.

Za malu sestričinu bi uzeo neki Ipad da može da koristi za crtanje u pokušaju :) i tipičnu ostalu upotrebu.
Ima 11 godina pa nešto razmišljam o novom 9th gen. Bitno mi je da nije baš kršina a ne bi da dajem ni mnogo para. Sa druge strane i da joj potraje malo dok se definiše dete.
Vidim da ih i dalje koriste za školu gde je dozvoljen (tragedija srpskog školstva). Koriste svi inače iPhone pa im nije stran sistem.
Naravno, dokupio bi olovku.
Androide bi izbegavao, nemam baš lepo iskustvo.

Da li bi taj 9te generacije bio dobar kao početnički ili ne? Ako bude jednog dana pro, računam da će lako prema sopstvenim potrebama da bira bolje.
U nekim diskusijama oko tog pocetnickog crtanja ga ne preporucuju zbog ekrana i nekog premaza na njemu, vec svi guraju bar na Air model. Ja imam 9th gen model u kombinaciji sa neoriginalnom olovkom i za neko svrljanje je dobar, moze tu fino da se crta, samo je pitanje koji je to nivo crtanja u pokusaju u pitanju. Ako se crta cica Glisa, onda je ok :D To je jos uzrast osnovne skole, pa bih rekao da je za te potrebe OK, jer je cena Air modela dosta veca.
 
Ako hoćeš da joj uzmeš ipad da popunjava digitalne planere, piše itd. za to ti je skroz ok ipad. Ako hoćeš da nauči da crta onda papir i olovka. Imam ja istu dilemu sa sestričinom, isto 11 god. Rekla sam joj da ću joj kupiti ipad ili iphone kad nauči da gugla, da koristi Google prevodilac, da nađe lekcije iz knjiga na youtube. Ovako svu tu tehnologiju samo koristi za tik tok ali ima želju sve da nauči dok ne dobije alat. Kad ga dobije piši propalo.
 
Hoću ja da je upišem u neku školu crtanja, bilo ih je uvek kod nas u Domu omladine, ali trenutno ima neki ples, pa rukotvorine... pa nije trenutno zainteresovana.
Zna dobro da koristi sve navedeno od aplikacija. Crta najviše na papiru, skida ideje sa Pina uglavnom. Uslika ona to na iPhone pa bi bilo lakše da je neki iPad. Vidim da pokušava i preko telefona ili mišem da crta ponešto.

Kapiram, onda je to OK za nju za taj početak. Ima i dva starija brata, jedan će na faks, drugi u srednju pa računam da će da se koristi. Mislio sam i ja na taj air, ali trenutno mi je van budžeta. Vidim da je originalna olovka neko najbolje rešenje, pa nije ni to malo za doplatu.
Hvala Vam na savetima i mišljenju.
 

Pre kupovine pogledaj kod njega na kanalu, ima dosta recenzija oko tableta.
 
Da li neko od forumaša koristi svakodnevno iPad i Apple Pencil za duže pisanje tekstova, hvatanje beleški na sastancima i sl. pa da uporedi u kojoj meri može da zameni klasičnu tehničku olovku i svesku, koliko je i da li je sporije pisanje slova u odnosu na klasičnu olovku, koliki je period privikavanja i sl?

Dakle, ne zanima me otvorim Freeform, nacrtam sunce, kliknem na žutu boju i obojim i to podelim sa nekom osobom već isključivo brzo pisanje teksta.

Unapred hvala.

rotring_tikky_07-500x500.jpg
 
Ne koristim mnogo za pisanje ali koristim kao notes. Navodno kažu da je Samsung za pisanje a ipad za crtanje. Nisam koristila besplatne programe a fabrička notes aplikacija ima nekih bagova. Nikako mi ne odgovara. Koristim ovu:
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Da li neko od forumaša koristi svakodnevno iPad i Apple Pencil za duže pisanje tekstova, hvatanje beleški na sastancima i sl. pa da uporedi u kojoj meri može da zameni klasičnu tehničku olovku i svesku, koliko je i da li je sporije pisanje slova u odnosu na klasičnu olovku, koliki je period privikavanja i sl?

Dakle, ne zanima me otvorim Freeform, nacrtam sunce, kliknem na žutu boju i obojim i to podelim sa nekom osobom već isključivo brzo pisanje teksta.

Unapred hvala.

Pogledajte prilog 428120
Ja koristim da pišem beleške, ali ne koliko bih hteo. Volim lepe hemijske i imam ih nekoliko, pa mi krivo da ih ne koristim. Pa onda nikako da se prebacim na ipad ful za hvatanje beleški. Iskreno, ne vidim neku razliku u brzini.
Sporije je ako otvaras novu belešku, ukljucis opciju da je na linije, bla bla ... Ali su ti beleške uvek lepo sortirane, uvek dostupne u smislu nije u svesci iz maja a ti u julu. :)
Ali kažem ti, dugo imam ipad, olovku kraće, ali nikako da se skroz presaltam na digitalno vođenje beleški.
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Pogledaj ovde. Za olovku kod njih ne znam, vidi šta piše u opisu može li za tvoj ipad. Imaš i onu novu bez pressure sensitive od apple-a za 50e. Ako ne možeš da otvoriš link kucaj na aliju goojodoq store.
 
Pogledaj ovde. Za olovku kod njih ne znam, vidi šta piše u opisu može li za tvoj ipad. Imaš i onu novu bez pressure sensitive od apple-a za 50e. Ako ne možeš da otvoriš link kucaj na aliju goojodoq store.
Ne mogu da otvorim link, a sa Ali-ja ne bih uzimao - par poslednjih paketa mi Pošta uopšte nije dostavila. Imaš neki link za tu novu, Apple-ovu kod nas? Tnx!
 
Ima na kp raznih oglasa ali se 79$ kod nas pretvorilo u 100e tako da je u suštini cena između apple pencil usb c, apple pencil 1 i apple pencil 2 razlika u 10e. Imaš i kineskih olovčica al sve je to skuplje nego na aliju. Uzmi sa alija negde gde ima praćenje pošiljke. To poštar mora lično da ti dostavi. Sve ovo kod nas što gledam je skupo.
 
Pozdrav svima.
Čvrsto sam rješio da kupim sebi tablet uređaj za svakodnevnu upotrebu (čitanje knjiga, portala, stripova, vođenje beleški i u perspektivi digital art). Odluka je pala na Ipad. Čekao sam novi model prošle jeseni, ali kao za inat Apple nije objavio nijedan novi . Moja je dilema izmedju Ipad Air 6 i ovog novog Pro modela sa OLED ekranom. Sobzirom da bih uredjaj koristio dugoročno, da li se isplati uzeti Pro varijantu? Da li je taj OLED ekran zaista toliko drugačiji kad se gleda u njega u odonosu na ekran koji koristi Air? Pretpostavljam da ce zbog OLED ekrana i sam Pro model biti znatno lakši nego Air model. Koliko su ti OLED ekrani pogodni za čitanje/pisanje i da li se može primjetiti razlika u veličini od 10.9 i 11.1 inča? Nekako, čini mi se da bez potrebe uvećavaju te ekrane, kad već imaju veće varijante uređaja.
Hvala na savjetima
 
Ja sam uzela pro 12.9 m1 kad je izašao. Uzela sam ga zbog procesora i jer sam mislila da je prave veličine. Sad bih pre uzela manji. Tad ipad air 6 još nije izašao. Mislim da je od cele te serije air 6 najbolja kupovina. A sto se tice ekrana meni je svaki ekran isti. Bez problema gledam i u ips i u oled. Prvi put kad sam uzela iphone bio je šok za moje oči dok nisam smanjila osvetljenje i prilagodila nijansu žute boje mojim ocima. To mi se sa ips ekranom nikad nije desilo. Možeš i da sačekaš da predstave nove ipad modele. Mislim da će uskoro. Možda i do kraja meseca.
 
Da, i mislim uzeti neki od njih novih kada izađu mart ili april. A tablet od 12.9 definitivno ne bih uzimao. Nekako mi je Ipad 3 gen. sa 9.7 inca bio taman veličina.
Da li se može primjetiti razlika kod ekrana koji su laminirani?
 
Poslednja izmena:
Naravno. Posebno kod crtanja, na laminiranom ekranu je vrh olovke maltene kao na samom ekranu, a na jeftinom iPadu ima lufta par mm i grozan je osjećaj.

12.9 služi za profesionalnu upotrebu. Ja crtam na iPad Pro 9.7" i dalje jer imam druge prioritete s novcima trenutno, ali bih definitivno prešao na veći kad budem u mogućnosti.
 
Koliko su dimenzije od 10.9 i 11.1 inča praktične za čitanje knjiga? Da li se u aplikacijama mogu napraviti margine tako da se tekst prilagodi željenoj dimenziji?
 
Možeš aplikaciju za čitanje knjiga da raširiš i skupiš koliko hoćeš. Samo uključiš stage manager u podešavanju.
 
Apple- iPad A1337 i iPad A1219

Imam 2 tableta starije generacije koji malo toga podržavaju ...

Uglavnom se ne može gledati video (sem na nekim sajtovima) Ne može ni Youtube.

Čitao sam na netu da se mogu instalirati skoro sve aplikacije (sem Vibera i Whatsapp-a) ali da se mora prvo instalirati na telefonu Ajfon pa se onda prebaci na tablet.
Koje su maksimalne mogućnosti ?
Zna li neko nešto iz iskustva o tome?
 
Nazad
Vrh Dno