Šta je novo?

Intel u raspadu ili..?

Ja i dalje ne mogu da verujem koliki share prodaje imaju. Prosto mi neverovatno da kupujemo svi te furune u strahu od amd. Eno amd izbacuje novu generaciju za 2-3 meseca maks ima vest u vestima na na benchu.
 
Poslednja izmena:
Neće oni propasti, američka vlada ulaže miliarde da preseli proizvodnju u USA i otkači Kinu iz visoke tehnologije. Može se reći da je Intel samo jedna od "žrtava" politike. Apple, AMD, Nvidia...., prvo puste prodaju u Kini.
 
Neće oni propasti, američka vlada ulaže miliarde da preseli proizvodnju u USA i otkači Kinu iz visoke tehnologije. Može se reći da je Intel samo jedna od "žrtava" politike. Apple, AMD, Nvidia...., prvo puste prodaju u Kini.

ljudi načelno, pod utiskom našeg društvenog uredjenja u kome smo bili godinama
ne razumeju uopšte kako protestantski kapitalizam radi.
Mi mislim da postoje neki privatnici i neka država, netačno.
Postoje SAMO privatnici, mislim na velike banke, industrijske, itd...
i ništa više, ONI su zapravo i vlasnici države.
Zato ti veliki nikada ne propadaju.
 
Jel prati neko, HEDT platforma nema naslednike, i ukida se zapravo*?
x299/ 2066 je bio poslednji HEDT?
evo sad gledam ovo, nikad čuo...verujem da je PC sa 128GB rama košta ko jednosoban stan...

 
Poslednja izmena:
Jel prati neko, HEDT platforma nema naslednike, i ukida se zapravo*?
x299/ 2066 je bio poslednji HEDT?
evo sad gledam ovo, nikad čuo...verujem da je PC sa 128GB rama košta ko jednosoban stan...



Intelov HEDT je trenutno Sapphire Rapids-WS.

 
Intelov HEDT je trenutno Sapphire Rapids-WS.


pitam jer oni prošli HEDT su bili zaista manje više dostupni
i za kupovinu a i za plaćanje, x58, x79, 2011, 2011-3, x99....pa i x299 na mišiće
a ovo sada možeš samo da gledaš...a ovo sada je puste želje pusti snovi...
hvala na odgovoru!
 
pitam jer oni prošli HEDT su bili zaista manje više dostupni
i za kupovinu a i za plaćanje, x58, x79, 2011, 2011-3, x99....pa i x299 na mišiće
a ovo sada možeš samo da gledaš...a ovo sada je puste želje pusti snovi...
hvala na odgovoru!

Kad uračunaš inflaciju u odnosu na godinu kad je izašao X299, izađe te na isto. I za AMD i za Intel.
 
Sapphire Rapids-WS postoji odavno, naravno da je papreno skup tj sve te HEDT stvari nisu za obicnog coveka plus u vreme x299 platforme obicna platforma je bila 4 core 8 a x299 se islo na 8 core 16 thred (znam ja da ima 7740x i 7640x ali to sad ne treba da bude tema) pa je taj HEDT mogao malo da ima smisla za neke i obicne korisnike. Danas kada 14900k ima gomilu jezgara W790 idu samo ljudi kojima treba vise od 256gb rama i kojima trebaju neke stvari sa tih W790 ploca. Kao sto se na na celoj intel generaciji i tehnologiji vidi da su napravljeni na silu u istoj toj tehnologiji su uradjeni i ti sapphire rapidis i samo imaju jos vise jezgara pa je stvar jos krticnija nego kod 14900k. SR mogu da kupe teski fan boyevi kojih je sve manje i specjalni slucajevi specijanog slucajka ako koriste neki softwere koji je i dalje mnogooo vise naklonje INTEL u. Thredripper odavno sije u svim aspektima Intel. Intelu definitivno treba novi Core 2 duo. U skladu sa temom da Intel se raspada ali se nikada nece raspasti jer je tu USA iza Intela to je 300000 radnih mesta itd itd prica je mnogo dublja od toga ko pravi bolje procesore i sve ostalo. USA vlada je pomagala i AMD kad je bio u pokleko.
 
Intel je mnogo više od pukog proizvođača u IT industriji za PC, ključna je za vladinu i vojnu industriju i jedna od retkih (iIzuzev vojne industrije) koje mogu da potpuno kontrolišu za domaće potrebe i za izvoz tehnologije. Zato se toliko trude da sve bude u USA i platiće koliko treba da to ostvare.
 
Docice neko iz vlade u AMD i recice pomozite intelu(sto kazu da se desilo da su rekli da treba da pomogne neko AMD u posto je relano bila teska prica do nisu napravili Ryzen platformu ) i to se zarsava. I slazem to sto mi vidimo vrh ledenog brega neke drkave procesore koji su nama bitni to njima samo jedan deo, nije da im nije bitno ali bog cegu tu sve ima. Po meni nema sanse bilo sta lose Intelu da se desi zato toliko i sile sa ovom arhitekturom zato sto im se moze. Inace ne zalemljenje procesore za ploce cemo imati koliko sam dobio informaciju mozda jos dve do tri generacije, Arrow lake je sigurno u izmenjivom socketu za dalje je debelo pitanje koji ce principi biti.
 
Inace ne zalemljenje procesore za ploce cemo imati koliko sam dobio informaciju mozda jos dve do tri generacije,
realno, ovo je očekivano. al' da ne idemo u off-topic, ovo bi moglo u posebnu temu ako je negde navedena vest/glasina
 
... Inace ne zalemljenje procesore za ploce cemo imati koliko sam dobio informaciju mozda jos dve do tri generacije, Arrow lake je sigurno u izmenjivom socketu za dalje je debelo pitanje koji ce principi biti.
Bogami, već su na staklenim nogama. Ukidanje socketa, bi sigurno imalo veliki negativni odjek, makar u medijima.
 
Dobro, Intel menja sockete kao carape, kod AMD-a je jos i imalo smisla ali svakako dva procesora max na jednu plocu.

Intel ima zaledje US vlade i nema propadanja, sta god da urade.
 
na z690 mozes 12 13 i 14th gen, znaci nije bas da menja sockete kao carape
 
Ne radi se samo o mogućnosti zamene procesora kad je računar već sklopljen već o tome ko će da ponudi toliku lepezu kombinacija ili će svaki proizvođač da se ograniči na tri ploče i opet je to skup lager.
Ne verujem da će se desiti pre nego što desktop ode u penziju.
 
na z690 mozes 12 13 i 14th gen, znaci nije bas da menja sockete kao carape
da ali razlika izmedju tipa izmedju ryzen 2700x i 5800x je neuporedivo veca nego izmedju recimo 12700 na 14700k a da ne pricam slucajno od 1800x na 5800x. Kako god procetni gde je u b450 plocu stavljen jaci prosecor je eto 15% neka i 20% nije a u z690 gde je menjan procesor je statisticka greska
 
Ne radi se samo o mogućnosti zamene procesora kad je računar već sklopljen već o tome ko će da ponudi toliku lepezu kombinacija ili će svaki proizvođač da se ograniči na tri ploče i opet je to skup lager.
Ne verujem da će se desiti pre nego što desktop ode u penziju.
I ko bi prodavao te matične ploče sa zalemljenim procesorom? Proizvođači matičnih ploča.
U tom slučaju, Intel potpuno gubi kontakt sa krajnjim kupcima, sve uloženo u brendiranje njihovih proizvoda značajno manje vredi.
Ne verujem da Intel to želi.
 
Kako gubi brendiranje pa i laptpovi idu bez njihovog dodira, OEM isto ide bez njih, slobodna prodaja CPU za samogradnju je pitaj boga koliko manji procenat od OEM i ostalo. Kada na ali expresu imamo maticne ploce za desktop sa zlemljenim procesorima sto to ne bi doslo u siru upotrebu. Ima tu i drugi stvari na viskoim frekvencijama signali se mnogo drugacije ponasaju u odnosu na to dal je BGA pakovanje i LGA. Proizvodjaci muku muce mesecima da usteluju Arroa lake vodove, signale i podesavanja.
 
Nazad
Vrh Dno