Ova tema će proći kao ona legendarna "
nvidia u raspadu" tema, a ona druga će nastaviti još dugo da živi
Interesantno je da jedino ti redovno pozivaš tu temu i čuvaš je od zaborava
Prvi post te teme jasno i nedvosmisleno govori o čemu se radi u temi koja je preuzela naziv sa bit-tech.net članka koja govori o putu tehnološkog giganta koji nVidia jeste i uspona i padova koja je imala.
Tema je otišla u zaborav jer se u njoj razgovaralo o članku i tehnologijama za razliku od "druge teme" koja je započeta da bi se trolovalo čim iskoči negativan članak u žutoj štampi o AMD-u.
Tako da grešiš. Teme nemaju dodirnih tačaka jer se bave različitim stvarima. Da imaju, i da se začetnik teme ili učesnici iste bave trolovanjem na dnevnoj bazi kao neke kolege sa foruma u njoj bi redovno bile postavljane informacije o lošim potezima nVidije, kašnjenju, prevarama sa brzinom odnosno količinom memorije na grafičkim karticama, drajverima koji ubijaju grafike ili recimo grafikama na kojima se može kuvati ručak
Ali tema ne govori o tome, govori o tehnologijama i tržištu.
Tema je tada govorila o budućnosti nVidije i mogućem putu kojem treba da se okrene i tržištima koje treba da osvoji.
Više puta sam pohvalio rad CEO-a na potezima koje je vukao i koji, po meni, uspešno vodi tu kompaniju jer je izvrsni marketinški i biznis znalac. Ima odličan tim i venserijske menadžerske sposobnosti da pogodi i predvidi pravi trenutak na tržištu.
Taj tekst iz te "legendarne teme" je govorio i predvideo više stvari:
strana 1: čipset - nvidije više nema u motherboard čipset biznisu jer svaki proizvođač procesora ima svoje čipsetove. Nekadašnji nForce 2 ili 4 ostaju u lepom sećanju, ostali manje-više.
strana 1: IGP - nvidije više nema u integrisanim grafičkim rešenjima, većina stvari je preseljena u CPU
strana 1: licenciranje - nvidija više nema ugovor sa licenciranjem sa Intelom (od marta ove godine Intel više ne plaća reket nVidiji) dok je AMD imao sve ovo vreme automatsku Crossfire podršku sa Intel čipsetovima. AMD Ryzen platforma licencira samo X370 ploče za podršku SLI, ostale (B350, A320) nemaju podršku.
strana 2: problemi u proizvodnji - svi znamo kako je prošao Fermi godinu dana nakon tog teksta
strana 3: Apple prozvodi - nvidije više nema u Apple računarima, AMD je preuzeo taj posao
strana 4: strong GeForce - još uvek važi ista činjenica, kao što je napomenuto u tekstu
strana 5: GPU computing - nekada je CUDA bila apsolutno dominantna sada je Open CL pružio otpor. I dalje odlično posluju u sferi data centara (onoliko koliko im Intel dozvoljava). Dominantni su na GPGPU rešenjima.
strana 6: nVidia Tegra - čipset koji je mnogo obećavao po pitanju GPU snage ali uvek zaostajao po pitanju feature-a. U vreme kada im je za mobilni segment trebalo jaka platforma imali su snažan GPU ali manjkali osnovnih fukcija integrisanih u SoC kao što su LTE i uvek imali daleko veću potrošnju od Qualcoma ili Samsunga. Zvanično napustili mobilni SoC 2016.
strana 6: nove tehnologije - probali su sa Shield-om ali je interesna svera jako mala, tableti, kontroleri jako slabo. Uz to je AMD pokupio sve ugovore za konzole i osigurao još jedan next gen . Čast Nintendo switch-u koji je na kraju završio sa stock NVIDIA Tegra T210 čipom (Maxwell umesto najavljivani Pascal) koji ima aktivno hlađenje - ventilator u "tablet" pakovanju.
strana 7: budućnosti - TWIMTB je prošlost, i ostali su naučili kako sponzorišu naslove. nVidija je pokušavala i dalje pokušava na raznim poljima. Pored tehnologija koje su uspele i dalje evoluiraju npr. QUADRO/TESLA/VOLTA generacija grafičkih akcelelatora, Gsync... ima i tehnologije koje nisu postigle veliku prihvatljivost ili su na zalasku tehnološke karijere npr. Physics, 3D Vision, Ion... ili odnosno tehologija u razvoju / nadogradnji: Optimus, VR, Ansel, Grid, Shadowplay, Self driving / automotice car system, Machine / deep learning...
Nadam se da sam ti objasnio razliku u temama koje jedino još ti pominješ.
Sve najbolje.