Šta je novo?

Intel H610/B660 ploce

TUF ima bolji VRM, čipset (omogućava brži RAM), bolji LAN i hladnjak na VRM, ima PCIe 4.0, hladnjak na M.2 slotu, 4 RAM slota, više fan konektora, front USB-C...

Vredi doplate, mnogo bolja ploča.
 
Definitivno TUF model. Mnogo je mala razlika u cenu da bi se uopšte pravila dilema.

Inače H610M-A ima sličnu naponsku kao B660M-K.
B660.png

Iskustva sa H610M-A
I have it paired with 12400f, didn't take a screenshot tho, ran a 1 hour cinebench test, room temp was 26 c, using a tower heatsink for the cpu, hwtemp shows a max temp of 84 for the vrm mosfet (should be safe)
 
12400f je mali potrošač. Moja ploča je overkill za isti proc al ajd sad.
 
I ja mislim da je overkill za ovaj procesor. Ali sa sigurnoscu znam da na TUF plocu necu jaci procesor da stavljam do sledeceg build-a. Tad ce vec izaci neka 17-a generacija :D
 
I dalje bolujem da imam malo bolju naponsku sa hladnjakom na matičnoj mada često bespotrebno. Biće da se ježim se nudističkih ploča😋.
 
Pričamo o razlici od 27e za mnogo bolju ploču. Za te pare ne može da se kupi ni kršten kuler za procesor.
 
I dalje bolujem da imam malo bolju naponsku sa hladnjakom na matičnoj mada često bespotrebno. Biće da se ježim se nudističkih ploča😋.
Kupi silverstone bracket za hladjenje VRM-a i Arctic P8 ventilator za ispod <25 eur i mozes da nudistiras ploce zauvek xD
 
Takođe dobra opcija, neznatno skuplja od H610 Prajma...ako ne planira da stavlja nešto jače od 12400, sasvim ok.
 
ASRock B660M PG Riptide sa BCLK overklokom:



Nema ga nigde, doduše...kao ni B660M Mortar Max sa istom opcijom.
 
Naleteo sam na još par testova B660 ploča, među kojima i ASRock Pro RS i Steel Legend.



Još uvek mi nije jasno kako je Hardware Unboxed dobio tako očajne rezultate sa Pro RS kad maltene svaki drugi test koji sam video pokazuje da je ploča sasvim ok, i može da podnese 12700 ako se procesor ne mrcvari i ima dovoljno vazduha...
 
Hardware Unboxed i ASRock? 😁
 
Još uvek mi nije jasno kako je Hardware Unboxed dobio tako očajne rezultate sa Pro RS kad maltene svaki drugi test koji sam video pokazuje da je ploča sasvim ok
Hardware Unboxed i ASRock? 😁
Koja je metodologija testiranja svih tih drugih, specificno, kako su temp za vrm gledali ? HardwareUnboxed koristio digitalni termometar/termo-kouple i poprilicno ponavaljanja da se izbace sanse greske. Tech yes city, L1, su imali inferiornu metodologiju sa termalnim kamerama i samo gledanjem u hwINFO, ...

Steva iz GamersNexus-a je milion puta rekao, da ne mogu da se porede direktno rezultati od razlicitih tech setup-a, kad su u pitanju male razlike (jer drukciji sistemi prave razlike +moze slucajno nepaznjom/nemarnoscu ili manjkom gubljenja vremena ponavljajuci da se poveca margina greske).

S druge strane PRO RS bios je imao bug-ove ozbiljne na launch-u sto su malo ispeglali, koji su datumi testiranja ?, ako su svi youtubu snimci koje si gledao posle hwunboxed, to dodatno pravi malu razliku.

Takodje Tech yes city brojke u sintetici su bukvalno identicne sa HardwareUnboxed brojkama, u granici greske, a ne pise nigde koja temp sobe, samo 10 min stress test naspram 1 sat za HwUnboxed, i opet brojke ( za sintetiku su uporedive):

1. HWUB Direct Air - 21822pt
2. Tech Yes City - 20380pt
3. HWUB Standard - 19927pt
4. Level1Techs 20947pt (12700k)

Kad se eliminise subjektivnost, i nadomesti za razlike u dobijanju temperatura, svi su dobili slicne rezultate, samo je razlika u retorici (za slicno izmerenu stvar HwUnboxed je extremno negativno prezentuje, a ostali, dignu ruke u vis, i kazu nije idealno, throttle-uje se PRO RS, steta, ali krastavac ocekivano, imajuci u vidu cenu/drugo ponudjeno, sasvim ok izbor.


techyescity - Copy.jpghwunboxed direct - Copy.jpghwunboxed standard - Copy.jpg
 
Poslednja izmena:
Imaš i Wendela, koji je terao test duže.
Plus što nisam još video da se neko žalio na te ploče koristeći ih sa procesorima koji su primereni tim pločama...
Video sam samo "Jesi video onaj HUB test? ASRock je sranje!"...
 
Koja najbolja B660 ploca? I je l' se isplati uzimati 12tu generaciju intela, nisam nesto zalazio duboko, ali vidim komentare da se cpu krivi i slicno, da nisu bas pouzdani.

Svrbi me dzep da zamenim masinu iz 2013-te. :D
 
Ako možeš, sačekaj koji mesec, AMD izbacuje Zen 4 a Intel Raptor Lake...
 
Pa nije problem cekanje, ali nova generacija donosi i mnogo vece cena verovatno, i izacice samo high end modeli, kao i za novu generaciju grafickih.
Midrange segment nece odmah. Kakva su ocekivanja nove generacije, kasicica ili proper upgrade?
 
U odnosu na 12 generaciju i na Zen 3 ne očekuj neki preteran skok. Očekuj samo skuplje ploče, skuplju memoriju (DDR5) i najverovatnije veću cenu samog procesora.
 
Biće skoka ali ne dovoljno da opravda cenu, bar ne u početku...

Svejedno, sačekao bih jer za Raptor Lake se zna da će moći na postojeće ploče i DDR4, tako da nećeš morati da se trošiš mnogo, samo za razliku između novih i postojećih procesora. Plus, dotle možda i padne cena 12. generaciji.
Ako se ne žuriš, nemaš šta da izgubiš, praktično...

AMD zvanično ne podržava DDR4 na Zen 4 ali se nešto šuška da bi mogli...još se ne zna da li i pod kojim uslovima.
 
Još uvek mi nije jasno kako je Hardware Unboxed dobio tako očajne rezultate sa Pro RS kad maltene svaki drugi test koji sam video pokazuje da je ploča sasvim ok, i može da podnese 12700 ako se procesor ne mrcvari i ima dovoljno vazduha...
I ovde je bio los review za AsRock Pro RS
 
Imam jedno pitanje.Posto sam u procesu nadogradnje racunara, planirao sam da moju ram memoriju KHX2400C15D4/8G prebacim u maticnu plocu Gigabyte B660m gaming X ddr4 ali ja u support stranici maticne ploce uopste ne vidim da je podrzana ta moja memorija i da je za kingston memorije najmanja brzina koja moze da se stavi ram brzine 2666 mhz.Jel to znaci da ipak ne bi mogla da radi na toj novoj maticnoj ili to nema neke preterane veze?

 
AsRock nikad nije bio sinonim za kvalitet, ne znam zasto ljudi i dalje gledaju i traze u njima opravdanu kupovinu.
 
Imam jedno pitanje.Posto sam u procesu nadogradnje racunara, planirao sam da moju ram memoriju KHX2400C15D4/8G prebacim u maticnu plocu Gigabyte B660m gaming X ddr4 ali ja u support stranici maticne ploce uopste ne vidim da je podrzana ta moja memorija i da je za kingston memorije najmanja brzina koja moze da se stavi ram brzine 2666 mhz.Jel to znaci da ipak ne bi mogla da radi na toj novoj maticnoj ili to nema neke preterane veze?

Nema veze, radiće.
Lista podržanih memorija samo pokazuje da su ploču testirali sa tim i tim RAM modulima. Na tržištu ima na hiljade modula, nisu blesavi da testiraju sa svim...
 
danijel24

Trebalo bi da radi ta memorija na novoj ploči. U BIOS-u samo podesite XMP.
 
AsRock nikad nije bio sinonim za kvalitet, ne znam zasto ljudi i dalje gledaju i traze u njima opravdanu kupovinu.
OC Formule prekvalitetne ploce, sve su prezivele terorisanje na tecnom azotu, pri ogromnim naponima za sve zivo.
 
Zavisi za sta, sto se tice ekstremnog overkloka, tu AsRocku moze da parira samo Asus sa Apex plocama. A godinama je AsRock bio bolji izbor, sada tu Asus suvereno vlada.
 
AsRock nikad nije bio sinonim za kvalitet, ne znam zasto ljudi i dalje gledaju i traze u njima opravdanu kupovinu.

Ja mislim da prave korektne ploče za njihovu cenu. MSI je isto o.k. Asus daje više para za reklamu i softver nego za materijal za matične, a uz to isforsira cenu.
 
Sve se to menja od generacije do generacije i čipseta...

ASRock, recimo, ima dobre budžetske B560 i B660/H670 ploče. B560 koju imam je jedna od svega par non-Z ploča za 11. generaciju koje su omogućile oba M.2 porta sa procesorima 10. generacije, druge standardno isključuju prvi.

Jedini ozbiljno shvataju SFF segment i ponudili su 3 non-Z i 2 Z ITX ploče za 12. generaciju dok su ostali izbacili po jednu, čisto da se kaže da imaju u portfoliu. Mislim da MSI nije ni izbacio za 12. gen...Čak su uspeli da stave oba M.2 porta gore, umesto da se drugi kuva na poleđini, što je standard za ITX. Phantom ITX ploče su zadnje 2-3 generacije najbolje na Z čipsetu. Njihova AMD B450 ITX je bila najpopularnija ITX ploča iako je imala najslabiji VRM jer su pametno rešili druge stvari na njoj i bila je jeftina.z
Jedini forsiraju Mini-DTX standard zahvaljujući kome imamo lepe stvari poput DeskMini računara i sličnih mini sistema...

Taichi serija je dobro poznata na obe platforme (nešto su ufitiljili u zadnje vreme). B550 Steel Legend je najjeftinija B550/X570 ploča sa POST kod displejom (i generalno dobra), ostali se nisu udostojili da ga stave na ploče u tom rangu (B550 Aorus Pro i Strix-F).

Imaju i serverske ploče a prave i raznu egzotiku što drugi ne bi ni pipnuli...

Pljuju ih više no što zaslužuju, to hoću da kažem, zato što je kanal koji je u svađi s njima napravio nekoliko otrovnih videa. Daleko od toga da su savršeni, ali i ostali nisu ništa bolji, imali su gomilu svojih promašaja i sami su blacklistovali ljude i kanale...
Red je da se kaže.
 
Nazad
Vrh Dno