Šta je novo?

Intel H610/B660 ploce

Kada ostali budu znali da napisu bios kako zna Asus, mozda ce moci u istu recenicu sa njima. AsRock im je najblizi tu sto se biosa tice, ovo ostalo kako ume da bude jadno, strasno...
 
Da li iko zna sta se desava sa B660 plocama, nema nijedna solidna da se nadje za ok pare, sve je preko 150e i polako nestaje. Gledam i po evropi, cena im u nebesima. Ni B550 ploce ne stoje bas najbolje
 
Da li iko zna sta se desava sa B660 plocama, nema nijedna solidna da se nadje za ok pare, sve je preko 150e i polako nestaje. Gledam i po evropi, cena im u nebesima. Ni B550 ploce ne stoje bas najbolje
ima MSI MAG B660M Bazooka za oko 14900 dinara u dve domace prodavnice trenutno , VRM je isti kao kod MSI PRO B660M A i nema potencijalnih problema sa procesorima i3 12100 i i5 12400 ako je ploca proizvedena pre marta ove godine. MSI PRO B660M A najstariji BIOS i neke verzije 12400 procesor a video sam slike tray procesora koji su se prodavali kod nas su sa H0 steping stonom za koji postoji nekompatibilnost sa tim najstarijim BIOSom ,pa zato ko god kupuje MSI PRO B660M A plocu bi trebalo prvo da proveri datum proizvodnje a to bi bio S/N broj ide .... pa B i posle tog slova jos cifara ... , brojevi koji dolaze posle B slova su godina i zatim mesec proizvodnje pa bi B2204 bio siguran u tom pogledu ,jer vecina B660 ploca ne poseduju BIOS Flashback pa im treba drugi "radni procesor" da bi se BIOS updejtovao i radio sa tim H0 stepping Stone procesorima ( a to bi bili ili C0 stepping stone procesori ili jaci 12 gen procesori) , ostali proizvodjaci nemaju tih problema samo kod MSI ima tih problema kod pojedinih B660 ploca (mortar tomahawk b660 takodje) . Ostali Intel Procesori jaci od 12400 nemaju tih problema na MSI plocama i rade i sa najstarijim Biosom.
Ovde https://www.intel.com/content/www/u...cessor-18m-cache-up-to-4-40-ghz/ordering.html se mogu videti oznake koje Intel koristi i koje se mogu procitati na samom procesoru da bi se videlo koji su stepping stone. A da bi se proverilo koji BIOS za te B660 maticne ploce je "siguran" ukuca se naziv maticne ploce i support i na MSI sajtu se procita datum kada je za koju pojedinu plocu taj BIOS updejtovan.
MSI MAG B660M Bazooka nema tih zabelezenih problema (bar po pcpartpickeru) i trebalo bi da je sigurna (za razliku od PRO ,Mortara i tomahawka)
 
ima MSI MAG B660M Bazooka za oko 14900 dinara u dve domace prodavnice trenutno , VRM je isti kao kod MSI PRO B660M A i nema potencijalnih problema sa procesorima i3 12100 i i5 12400 ako je ploca proizvedena pre marta ove godine. MSI PRO B660M A najstariji BIOS i neke verzije 12400 procesor a video sam slike tray procesora koji su se prodavali kod nas su sa H0 steping stonom za koji postoji nekompatibilnost sa tim najstarijim BIOSom ,pa zato ko god kupuje MSI PRO B660M A plocu bi trebalo prvo da proveri datum proizvodnje a to bi bio S/N broj ide .... pa B i posle tog slova jos cifara ... , brojevi koji dolaze posle B slova su godina i zatim mesec proizvodnje pa bi B2204 bio siguran u tom pogledu ,jer vecina B660 ploca ne poseduju BIOS Flashback pa im treba drugi "radni procesor" da bi se BIOS updejtovao i radio sa tim H0 stepping Stone procesorima ( a to bi bili ili C0 stepping stone procesori ili jaci 12 gen procesori) , ostali proizvodjaci nemaju tih problema samo kod MSI ima tih problema kod pojedinih B660 ploca (mortar tomahawk b660 takodje) . Ostali Intel Procesori jaci od 12400 nemaju tih problema na MSI plocama i rade i sa najstarijim Biosom.
Ovde https://www.intel.com/content/www/u...cessor-18m-cache-up-to-4-40-ghz/ordering.html se mogu videti oznake koje Intel koristi i koje se mogu procitati na samom procesoru da bi se videlo koji su stepping stone. A da bi se proverilo koji BIOS za te B660 maticne ploce je "siguran" ukuca se naziv maticne ploce i support i na MSI sajtu se procita datum kada je za koju pojedinu plocu taj BIOS updejtovan.
MSI MAG B660M Bazooka nema tih zabelezenih problema (bar po pcpartpickeru) i trebalo bi da je sigurna (za razliku od PRO ,Mortara i tomahawka)
Ali pcpartpicker ne mora uvek biti u pravu zato ipak treba proveriti datum proizvodnje ili ploce, ili tip 12400 procesora ako se kupuje za njega (za svaki slucaj, da ne mora servis da vrsi update BIOSa)
 
Ali pcpartpicker ne mora uvek biti u pravu zato ipak treba proveriti datum proizvodnje ili ploce, ili tip 12400 procesora ako se kupuje za njega (za svaki slucaj, da ne mora servis da vrsi update BIOSa)

I5 12500 H0 procesori isto nisu kompatibilni sa pocetnom verziom BIOSa za vecinu MSI ploca
 
Uzeo sam i3 12100F, tako da mislim da ne bi trebalo da bude problema, bice valjda plug and play. Hvala ti na ovome, nasao sam gde ima.
 
Uzeo sam i3 12100F, tako da mislim da ne bi trebalo da bude problema, bice valjda plug and play. Hvala ti na ovome, nasao sam gde ima.
MSI je imao problema i sa i3 12100F BIOSom ja sam uzeo jednu plocu juce , stigla je danas datum proizvodje je B2201 sto znaci da je proizvedena u januaru , svi intelovi procesori sa H0 stepingom a to su manji od 12600 su imali problema sa MSI najranijim BIOSom , ova ne bi trebalo da ima problema ali ova stize sa prvim BIOSom ili drugim posto vidim da su dva proizvedena istog dana , nemam jos ostale delove za konfiguraciju ali pitacu MSI podrsku oko mogucih problema sa ovom maticnom plocom
 
Uzeo sam i3 12100F, tako da mislim da ne bi trebalo da bude problema, bice valjda plug and play. Hvala ti na ovome, nasao sam gde ima.
https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-BAZOOKA/support#bios MSI na sajtu tvdi da je taj najraniji BIOS kompatibilan sa svim verzijama intelovih procesora ali ipak cu pitati njihovu sluzbu , za svaki slucaj zbog https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-BAZOOKA-DDR4/support#bios toga sto izgleda postoje dve verzije najranijeg BIOSa pustene isti dan (7D43 vH0 i 7D42 vH0 , na ovoj kutiji koju sam ja dobio stoji 7d43 ali za svaki slucaj ,nije tesko pitati)
 
Poslednja izmena:
https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-BAZOOKA/support#bios MSI na sajtu tvdi da je taj najraniji BIOS kompatibilan sa svim verzijama intelovih procesora ali ipak cu pitati njihovu sluzbu , za svaki slucaj zbog https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-BAZOOKA-DDR4/support#bios toga sto izgleda postoje dve verzije najranijeg BIOSa pustene isti dan (7D43 vH0 i 7D42 vH0 , na ovoj kutiji koju sam ja dobio stoji 7d43 ali za svaki slucaj ,nije tesko pitati)
tacnije svim verzijama intelovih procesora dvaneste serije osim i912900KS.(koji je pusten kasnije)
 
Videcu kad budem sklapao, ako ne bude radilo odnecu negde da mi flash-uju novi bios ili cu sam nekako. Kontam da je proslo dosta vremena vec, da su ovo novije maticne sa novijim biosom svakako
 
Pitao sam MSI tehnicara online chat za kompatibilnost , ovo je razgovor :
My product is:
MSI MAG B660m Bazooka
hi
Hi M....
What Country are you in?
Serbia
This chat is for U.S. and Canada only.
huh , is there chat for other countries?
i was hoping for simple answer regarding motherboard compatibility?
I canj take a look for you
ok tnx
Can you please provide the serial number to the product you are currently inquiring about?
ok sec
SN 601 7D43 ...B2201.....
is this motherboard compatibile out of box without need too upgrade BIOS with all 12400 processors?
What CPU will you put in?
https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B660M-BAZOOKA-DDR4/support#cpu
Click CPU
not yet decided either 12400 or 12600k
It should be with vH0 of the BIOS
i have seen that
Yes, it should work out of the box
tnx.

I postavio sam pitanje na MSI forumu https://forum-en.msi.com/index.php?...zooka-bios-compatibility.381279/#post-2161133
tako da sam zavrsio sa maticnom , idem dalje, pozdrav
 
Jos nesto sam hteo da dodam , Skuplje ploce su obicno bolje gradjene (i veca je sansa za dugotrajnost iste) , medjutim trenutno kod nas Razlika izmedju Bazooke i mortara je trenutno dana 08.12.2022 skoro celih 10k dinara iliti 65 % vise novca za tek jedan iskorak u kvaitetu (slicno i sa drugim plocama koje nude tek pokoji kvalitet vise ,razliku u boljem audiju mnogi nece ni cuti bez odgovarajuce opreme ,kvalitetniji VRM znaci i bio bi najvece opravdanje za nabavku kvalitetnije ploce ,dok pokoji sata slot vise ili prekrivka za m2 SSD ne znaci mnogo i nije razlog za tu dodatnu sumu koju treba izdvojiti za maticne ploce. Da je kod nas malo niza cena za taj " srednji segment", bilo bi vise razloga za diskusiju i mnogo lakse bi bilo preporuciti ploce u tom segmentu. Sasvim je moguce da ce se u narednom periodu i malo skuplji modeli dobiti snizenje cene (pre pojave B760 ploca) , verovatno i kod nas (do neke granice) , dolaze novogodisnji praznici i verovatno je dobra ideja obratiti paznju na cene " srednje klase " ploca u narednom periodu , moze se desiti i da ce slicne biti moguce nabaviti po povojnijim cenama.
 
Poslednja izmena:
Ako nekome znaci ja sa PRO b660-a ddr4 i 12400f nisam imao nikakvih nekompatibilnosti ili problema. Imala je prvi bios.

 
Sa 12400f bi ova ploca trebalo da radi i vise nego dobro, dok sa 12600K ipak je potreban bolji kuler(ne mora da znaci i skup) procesor je vise otporan na temperature(bar ovi moderni) , vise zbog ostalih komponenti , veoma blag undervolt ili cak i power limit (recimo na 125W) takodje moze da smanji temperature ,ima dosta nacina za regulaciju temperature , moguce je drzati temperature u razumnim granicama ,bez mnogo uticaja na performanse (prvenstveno mislim na rad na zahtevnijim aplikacijama koja uposljavaju sva jezgra (oko 60 stepeni je temperatura gde bih limitirao plocu da bude oko tih temperatura , sto se tice igranja moguce su malo vece slobode u pogledu ekonomije procesora)
 
Sa 12400f bi ova ploca trebalo da radi i vise nego dobro, dok sa 12600K ipak je potreban bolji kuler(ne mora da znaci i skup) procesor je vise otporan na temperature(bar ovi moderni) , vise zbog ostalih komponenti , veoma blag undervolt ili cak i power limit (recimo na 125W) takodje moze da smanji temperature ,ima dosta nacina za regulaciju temperature , moguce je drzati temperature u razumnim granicama ,bez mnogo uticaja na performanse (prvenstveno mislim na rad na zahtevnijim aplikacijama koja uposljavaju sva jezgra (oko 60 stepeni je temperatura gde bih limitirao plocu da bude oko tih temperatura , sto se tice igranja moguce su malo vece slobode u pogledu ekonomije procesora)
Uspeo sam sve iz prve, bio je plug and play sa i3 12100F na MSI B660M Bazooka
 
Pozdrav, posle duzeg vremena sam ponovo resio da uzmem nesto, a nisam pratio apsolutno nista kako je sta izlazilo pa me zanima sledece. Koja je neka best buy ploca za 12400f do nekih 15-20k. Uzimao bih preko madjara, pa bih bilo dobro da se orjentisete po tim cenama, a jos bolje ako bi mogli da stavite par komada u tom nekom cenovnom rangu, a ne samo neke sto su na granici tih 20k. Sto se tice nekih mojih zahteva, nije mi previse bitno da ima nekih brdo usb/m2 slotova itd, vec samo da je relativno pouzdana. Ako nesto znaci uzecu i neko hladjenje. Hvala
 
Koja jos ploca podrzava non-k overclock a da je dostupna kod nas?
 
Samo B660 Strix-F koji je 290e kod nas, ako ga nađeš. Strix-G takođe ali mislim da ga nema...
Možeš i da naručiš od Mađara, F je 300e, G je 275.
Ne zaboravi da ti treba i DDR5 memorija.

Uglavnom, ako bi da se bakćeš overklokom, bolje ti je da uzmeš neku Z690/790 DDR4 ploču i otključan procesor za iste ili manje pare...
Ili B660 ploču i otključan procesor, i ostaviš ga da boostuje sam.
 

Samo su cene malo jace:, 38999 din za B660-F (u domacoj firmi) + DDR5, ~30000 din (malo ispod) za B660-G + DDDR5, i ~30000 din (malo ispod) za Mortar Max + DDR4

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B760M-MORTAR-MAX-WIFI od B760M ploca takodje (kad se bude pojavila)

https://iponcomp.com/shop/product/asrock-b760m-pg-riptide/2139241 isto podrzava

PG Riptide ima i u domacim firmama za 21450 din za draticno nizu cenu od svih iznad navedenih.


@KurtK samo ne zaboravi, moras da uzmes starije 12000 procesore, na novim 13000 ne radi ni u kom slucaju (Intel je kompletno zakljucao nove iz fabrike)
 
Poslednja izmena:
To je obični Mortar WiFi, ne Max...
A vidi stvarno, nisam primetio, dobro si spomenuo, izbacih da ne buni.

@KurtK

B760M PG Riptide provereno podrzava i ima je u domacim prodavnicama, ona je najbolja opcija, drasticno jeftinija od svih drugih B660 opcija bilo u domacim firmama bilo kod Madjara + solidno jeftinija nego sto je kod Madjara + nema kod Madjara na stanju trenutno.

Pise ASRock Hyper BCLK Engine na drugoj strani uputstva.


Ako ne mozes da nadjes u kojim domacim imam, napise na poruku, ne izlazi na svim pretrazivacima, samo na par od 6-7 agregatora cena sto imamo u Srbiji, i/ili zahteva naprednije suzeno google pretrazivanje koje filtrira samo domace sajtove.

19399 din je najmanja cena za PG Riptide B760M. jedino sto je DDR5* al svejedno za 165e kida opcija sa 12100/12400/12600 OC, posto nov 13000 serija u gaming-u skoro nikakvo unapredjenje nije donela.
 
Poslednja izmena:
Imaju tu ploču, hm...
To je 165e za ploču, 175e za 32GB DDR5 6000 iz HU, 12400(F) je nekih 160-170e...okvirno 500e za sistem.
Sad, koliko bi dobio u poređenju sa nekom B660 pločom (150e), DDR4 memorijom (100e) i 13400/12600K/13600K...
 
13400/12600K/13600K...
13-ta serija ne donosi skoro nista u odnosu na 12-tu za gaming. 5800x3D je bio naj-efikasnije upgrade put za svaku kombinaciju procesora i ploca, sve ostalo je ispalo meh.

Ovo je vise sta uzimati u buducnosti, posto je Intel ugasio proizvodnju B660 ploca, ako B760M cene budu prejake
 
Da ne otvaram novu temu. Zna li neko u čemu je stvar sa ME FW update iz Windows, pre je radilo bez problema. Sad mi sa 1% skoči odmah u gotovo, ali ga ne flešuje.

Ploča je TUF GAMING B660-PLUS WIFI D4
BIOS je 2603
ME koji pokušavam da stavim je 16.1.27.2176v2_S
 
Da li iko zna sta se desava sa B660 plocama, nema nijedna solidna da se nadje za ok pare, sve je preko 150e i polako nestaje. Gledam i po evropi, cena im u nebesima. Ni B550 ploce ne stoje bas najbolje
Imao sam isti problem. Slab je izbor.
Uzeo sam prosle nedelje TUF GAMING B660M-PLUS D4 na kp za 110e.
Sve ostalo je bilo oko 200e da valja
 
AsRock B660m Steel Legend - hoce biti ok za 13600KF?
 
koje kuciste i kuler? totalno slab vrm za 13600kf..fino je sto ima bios flashback..
 
mora neka jaca ploca i kuler za 13600k,
msi z690-a pro
asrock z690 extreme
oko 200e su obe na kp
 
Kuler još nemam, razmišljam još šta da uzmem :)

Već imam tu ploču pa zato pitam...
Kućište je CM MB511
 
Nazad
Vrh Dno