Šta je novo?

Intel Comet Lake (14 nm)

Od B460 ploča, MSI Mortar, Torpedo, Tomahawk i još neka ITX dozvoljavaju 255W. Kod jeftinijih ploča sa slabijim VRM-om, manje.
Asus dozvoljava 210W, ne znam na kojim sve pločama.
Kod ASRocka 125W, čini mi se, za Gigabyte ne znam.

MSI B460 Mortar je kod nas 125-130e, na KP 115e. Pristojna ploča, samo bi mogla da ima još koji USB port pozadi...po meni, best buy za 10700.
 
Ima li neko info kad ce se opet pojaviti 11400f? Stigla je bila jedna tura cim je release-ovan, ali od kad je rasprodat ga nema...
 
Hvala za odgovore. Ako neko ima preporuku za kuler za 10700 bio bih zahvalan. U svakom slucaju, probacu prvo sa LC CC 120, pa ako ne bude dobro uzecu nesto bolje :)
 
Na TechPowerup testu je išao do 75-76C u full loadu sa nasviranim power limitom, uz Noctuu U14s...probaj sa LC, pa ako neće uzmi nešto jače.
 
Od B460 ploča, MSI Mortar, Torpedo, Tomahawk i još neka ITX dozvoljavaju 255W. Kod jeftinijih ploča sa slabijim VRM-om, manje.
Asus dozvoljava 210W, ne znam na kojim sve pločama.
Kod ASRocka 125W, čini mi se, za Gigabyte ne znam.

MSI B460 Mortar je kod nas 125-130e, na KP 115e. Pristojna ploča, samo bi mogla da ima još koji USB port pozadi...po meni, best buy za 10700.
MSI jeftinije ploce imaju 180W power limit, one skuplje do 255W. U principu, ako kupujete i5 dovoljna je bilo koja ploca da izvuce njegov pun potencijal, za i7 i i9 potrebno je da imate plocu koja ima power limit do 255W. Evo jednog korisnog linka bar sto se tice MSI ploca.

 
Mogu li se upariti 10600k i gigabyte z490m?
Na sajtu pise da 10600k podrazava 2666 ram, sta ako uzmem 3000?
Mozda dobijem ovu kombinaciju za povoljnu cijenu pa pitam.
Neznam za ram...
 
Može. Mada, ta ploča nije baš adekvatna ako planiraš neki iole pristojan overklok. Preporučio bih ti makar MSI A-Pro ili Gaming Plus (ova druga je 160e u Srbiji)...ako mora taj Gigabyte ok, poslužiće, gledaj da mu ne nasviraš napon previše.

Možeš bilo koji RAM, slobodno uzmi brži.
 
Imam i5 3570 (uz 1060 6gb) koji hocu da menjam, lomim se izmedju i5 10400f i 11400f. Da li bi mi 10400f bio dovoljan, ili da idem na 11400f? U tom slucaju se nadam da ce "arctic freezer 34 esports duo" biti dovoljan da ga hladi.
 
Imao sam dilemu kao i ti, 11400f sam uzeo i hladi ga LC120 bez problema, tako da ne brines, taj arctic je ok
ali nema ih nigde, nadam se da ce ostati cena ista
 
Imam i5 3570 (uz 1060 6gb) koji hocu da menjam, lomim se izmedju i5 10400f i 11400f. Da li bi mi 10400f bio dovoljan, ili da idem na 11400f? U tom slucaju se nadam da ce "arctic freezer 34 esports duo" biti dovoljan da ga hladi.
11400 je malkice jači u igrama i malo više u drugim stvarima...koštaće te 30-50e više, zavisno od gde ga nađeš i po kojoj ceni, pod uslovom da ih staviš na istu ploču. U igrama je razlika suviše mala da bi opravdala razliku u ceni, po meni, plus sada i nema 11400F da se nađe (koliko sam video).

Koji god da uzmeš, stavi ga na B560 ploču da bi mogao da imaš bržu memoriju (10400 na B460 dozvoljava samo 2666 MHz), osim ako bi baš da uštediš svaki evro...

Arctic je i više nego dovoljan da ih ohladi. Ako ga još nisi uzeo, možeš da uštediš 20-ak evra i uzmeš LC-CC-120, sasvim dovoljan za te procesore (uz malo više buke od Arctica).
 
Plocu sam planirao AsRock B560 Pro 4 uz 3200 mhz gskill, to je ZokiNs preporucio u nekom drugom postu.

Arctic koristim vec duze vreme i odlicno se pokazao.

Prvenstveno mi treba za igre, ne koristim nista od zahtevnih programa.
 
Ok, to je fin kombo. Uz 11400 možeš da ukloniš ili povećaš power limit procesoru pa će da vuče više struje (i greje se) ali će imati i bolji boost...srećom, kuler to lako može da podnese. Možeš isto i sa 10400 ali je efekat skoro neprimetan...
Možeš po YouTubeu da proveriš poređenja ali mislim da se svejedno ne isplati dati 40-60€ više za 11400 ako ti treba za igre...
 
Zbog power limita i imam dilemu, jer na testovima izvlaci vise u odnosu na stock, ali svi ti testovi su uglavnom sa RTX serijom. Pitanje je koliko ce mojoj 1060 to znaciti...
 
Danas sam bas pitao jednog 'madjara' koliko je i5 11400f i dobio ponudu na 190e!? Ja sam moj 10400f platio pre 2 nedelje 123e preko madjara, ne bi trebalo da se cena bitno menjala u medjuvremenu. Mislim za 10-20e razlike pa i da se isplati, ovako nikako.
 
Zbog power limita i imam dilemu, jer na testovima izvlaci vise u odnosu na stock, ali svi ti testovi su uglavnom sa RTX serijom. Pitanje je koliko ce mojoj 1060 to znaciti...
Grafika nema veze, poboljšanje je tu. Ali, kao što vidiš, razlika u ceni je tolika da mislim da se ni onda ne isplati...
Ja bih ti rekao da uzmeš 10400F za 130€, B560 Pro4 za 120 (koliko je već na KP) i 2x8GB RAM-a na 3200 i to ti je to...
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima! Ovih dana cu iscimati "madjare", pa da se najzad ponovim :D
 
Ok, malo sam bacio pogled na B560 ploče i našao nešto zanimljivo...
Zvanično, ako stavite 10th gen procesor na B560, prvi M.2 slot (koji je vezan za procesor) neće raditi. Pošto skoro sve sem high end ploča imaju po 2 M.2 slota, to znači da možete da upotrebite samo jedan od njih. High end ATX ploče poput Gigabyte Aorus Pro i Asus Strix-F ili E koje imaju po 3 M.2 slota i dalje ostavljaju 2 od njih ako se stavi 10x00 procesor, što je mnogo bolje...ali te ploče su skupe.

Ima izuzetaka - neke ploče imaju switch koji taj famozni prvi slot prebacuje u PCIe 3.0 mod kad se detektuje 10th gen procesor, umesto da ga isključi skroz i onda i na jeftinijim pločama imate 2 upotrebljiva M.2 slota. Nažalost, ASRock B560 Pro4 nije jedna od njih pa se izvinjavam Wortxu kome sam pomenuo Pro4...imaće samo 1 upotrebljiv slot ako uzme 10400F, niko se nije setio da mu kaže :(
MSI je zvanično objavio kako prvi M.2 slot na njihovim B560 pločama funkcioniše zavisno od generacije procesora na njima:
MSI B560 M.2.PNGMSI B560 M.2 2.PNG

Tomahawk i Torpedo imaju po 3 M.2 slota pa automatski preostaju 2. Od mATX, Mortar, Bazooka i PRO-VDH imaju switch koji omogućava oba slota sa 10th gen. ITX ploča takođe ima switch (jedina od ITX B560, koliko znam).

Sem MSI-ja, ASrock B560 Steel Legend ploče omogućavaju 2 M.2 slota.
mATX varijanta izgleda ima switch jer prvi slot radi standardno sa 11th gen a kao PCIe 3.0 x4 sa 10th gen (isto kao kod MSI), dakle oba funkcionišu.
Kod ATX varijante je malo komplikovanije. Ima 3 slota, prvi radi samo sa 11th gen (očekivano), drugi kao PCIe 3.0 x2 (sa pola brzine) a treći kao x4 (punom brzinom). Znači, ima 2 upotrebljiva slota sa 10th gen ali jedan od njih radi na pola brzine, nije kao MSI, Asus i GB ATX ploče (mada, dosta je jeftinija ploča od njih).

Dakle, to su B560 ploče koje ne deaktiviraju prvi M.2 slot kad se na njih stavi 10th gen procesor. Da pomenem još i Asus TUF H470 Pro koji ima 3 slota...

Lično, mislim da je best buy B560 ploča ASRock Steel Legend (mATX). Kod nas je 140-145€, na KP 10-15e manje. Ima pristojan VRM za B560, oba aktivna M.2 slota, ima power limit boost od 170W, LED lampice za dijagnostiku...jedino što nema USB-C port pozadi. Ima još 3 mATX ploče sa "otključanim" M.2 slotom ali Mortar je previše skup, Bazooka je malko skuplja i malko gora po meni a PRO-VDH je prosto gori za sličnu cenu...Steel Legend mATX mi je najbolje zaokružen. Ako nekome treba taj USB-C port pozadi, ima ATX veziju ali nekom može da smeta jedan M.2 slot na pola brzine (ništa ne smeta za drajv sa igrama, ja moj teram na PCIe 2.0 x4 i radi fino).
Bolje MSI ploče (Mortar, Tornado i Tomahawk) su u 170+ evra rejonu, TUF H570 Pro je oko 180€, Aorus Pro i Strix-F su 200-220...previše. Tu već zalazimo u Z590 teritoriju i cene za koje može da se uzme Ryzen 5600X sa pločom...
 
Jedino sto je integrisana zvucna losija od ploca istih cena kod AMD-a B550, ... (cak i nove B550 ploce dolaze sa losijom zvucnom), ALC 897 na sve strane.

Intel odradio segmentaciju, ne mozes ALC 1200 naci lupom, samo na nekolicini preskupih asus B560, i H570 (slag na tortu je sto kod Asusa je H570 TUF srednja klasa izmedju jeftinih B560 i skupljih B560, ...) I jedina B560 ALC4080 ploca, Gigabyte od 180 evra

Sto je sramotno, 90-100 evra B460 su imali ALC 1200 sa 5 kondenzatora, i B460-H Gaming za 135 evra sa punokrvnim ALC 1220.

Pasce B560 cene, kad se prodaju stare, i poveca proizvodnja kao sto je bilo i kod AMD-a, al AMD ce uvek imati prednost sa kvalitetnijim zvucnim plocama, punokrvnom M.2 podrskom za + 3000 seriju procesora.
 
Poslednja izmena:
Da...mada, meni to nije bitno jer imam externi DAC/amp. Više mi je bitno da ima Toslink konektor, da ne bih okupirao dragocene USB portove...

Inače, i taj matori 897 nije toliki krš, upotrebljiv je...zvuk na pločama je sve manje relevantan...
 
Inače, i taj matori 897 nije toliki krš, upotrebljiv je...zvuk na pločama je sve manje relevantan...
Pa teraju nas da prelazimo na externe kako ide (a posto vise ljudi svejedno koristi externe = zacaran krug) Dalo se za primetiti pre neku godinu, i prodah Soundblaster Z zbog toga, + eksterni Soundblaster X3 se bio pojavio, pa ima nesto da se uzme kad mi bude zatrebalo u buducnosti.

Doduse ja sam nebitna manjina, meni je sve jace od Soundblaster Z/X3 + osrednjih 5.1 computer speakers Z506/Z906) bez DAC/AMP previse, jednostavno ne opravdava cenu ulozeno za dobijeno, svaki put kad sam cuo bolje, a posle vratio nazad na svoje jako brzo sam privikao na nesto losije/slabije. Po meni sve je to vise statusni simbol, i jurenje sve manje opipljivije nepotrebne perfekcije (sto razumem kompletno, ne postoji kombinacija u kojoj mogu da se vratim na 60Hz monitor (niti cu se ikad vratiti na 144Hz kad predjem na 240Hz/360Hz kad padnu cene), ali eto za zvuk lakse spustim loptu)

Cak sam se posle nekoliko meseci privikao i na spustanje sa Soundblaster Z na integrisanu na ploci (ALC1220), neprijatno i mukotrpno, ali covek moze na puno stvari da se navikne posle odredjenjog vremena prihvatanja. Al zato bilo sta slabije od ALC1220, ne mogu da izdrzim :)

za 2.0/2.1 jeftine zvucnike kome nije bitno, da, sasvim upotrebljivo. Meni licno je poprilicna razlika izmedju ALC897 i ALC1220 punokrvnog, za ALC1200 nisam siguran, jako kratko sam testirao.
 
Poslednja izmena:
@jurodivi

Ja sam po tvojoj preporuci sa prosle strane kupio MSI MAG Mortar B460m za 122 evra. Valjda je to i dalje ok opcija :)
 
Za 10700 jeste. Selektuj 255W opciju kad uđeš u BIOS i vozi...
Koliko si platio 10700?
 
260 evra. Mogao sam proci i 10 evra jeftinije da sam uzeo pre praznika, ali i ovo je skroz ok. F verzija je 15-ak evra jeftinija bila, ali ipak zelim da imam graficku na CPU ako nekad za nesto zatreba.
 
@jurodivi stigle su mi danas komponente, pa sam malo detaljnije citao o ploci i pise na sajtu AsRock-a da samo prvi m2 slot ne moze da se koristi ni kao pcie-4 ni kao pcie-3 na 10th gen, a da druga dva mogu. Jesi u prethodnom postu bas naisao na informaciju direktno vezano za nju?
 
@jurodivi stigle su mi danas komponente, pa sam malo detaljnije citao o ploci i pise na sajtu AsRock-a da samo prvi m2 slot ne moze da se koristi ni kao pcie-4 ni kao pcie-3 na 10th gen, a da druga dva mogu. Jesi u prethodnom postu bas naisao na informaciju direktno vezano za nju?
Kod ATX varijante je malo komplikovanije. Ima 3 slota, prvi radi samo sa 11th gen (očekivano), drugi kao PCIe 3.0 x2 (sa pola brzine) a treći kao x4 (punom brzinom).

Ovo je pisao za AsRock B560 Steel Legend. Sta si ti uzeo?
 
Beše imaš B560 Pro4, ATX? Ako je ona, da - prvi je neupotrebljiv, druga dva su aktivna ali treći radi kao PCIe 3.0 x2, dakle pola brzine. Isto je i na ATX verziji Steel Legend. I to je samo kod ASRocka tako odrađeno, na ATX pločama drugih proizvođača sa 3 slota, ta dva rade kao x4, punom brzinom. Ovi su tako rasporedili PCI linije, izgleda, mislim da im je tih x2 pojeo M.2 slot za WiFi module koji imaju...

To nije problem, doduše, tih "pola brzine" je nekih 1500-2000 MB/s, što je 3x brže od SATA SSD-ova, sasvim dovoljno. Na mojoj ploči imam PCIe 2.0 x4 M.2 slot koji radi na tim brzinama, u njemu imam NVMe drajv za igre i radi sasvim lepo, instalira i učitava igre k'o zmaj.
Dakle, na prvi slot zaboravi s tvojim procesorom, u drugi (x4) stavi drajv sa sistemom ili ako imaš samo jedan onda njega, a u treći nešto gde brzina nije prioritet poput igara...
 
Jasno. Onda ja nisam izgleda dobro skapirao kad sam procitao post. Znam da taj prvi nece biti aktivan uopste (sto je steta jer fensi izgleda), ali sam citajuci pomislio ni da drugi nece, nego tek treci. Jos nemam potrebu za m2 diskom, ali cu ga najverovatnije ubaciti kad mi postojeca 2 ssd-a i hdd budu popunjeni.
 
Koja memorija (2x8GB) se preporucuje za kombinaciju 10700 + B460m?
Znam da je frekvencija limitirana na 2666 mhz, ali me zanima da li ima smisla uzeti memoriju od 3200 mhz, pa da pokusam da podesim bolje timinge?
Drugim recima, gledam sad cene u domacim prodavnicama (zbog povremenih crkavanja memorija u proslosti kupio bih iskljucivo u prodavnici) i razmatram tri varijante:
1) Jeftina varijanta 1: Patriot 2666 mhz za 75 evra: https://docs.wixstatic.com/ugd/20c502_e50436e05bb240b6898e5d90415c1172.pdf
2) Jeftina varijanta 2: Patriot 3200 mhz za 80 evra: https://docs.wixstatic.com/ugd/20c502_69bab2ef45f8409fbd6b4a697bcc73a8.pdf
3) Standardna opcija: Kingston HyperX Fury 3200 mhz za oko 100 evra

Prve dve opcije imaju 5 godina garancije kod prodavca (mada kod uvoznika pise da je garancija 240 meseci). Treca opcija ima 10 godina garancije.
Ne znam da li sam samo ja baksuz, ali mi se vise puta desilo da Patriot komponente crknu (dva puta RAM i jednom SSD).

Ako neko ima bolji predlog, bio bih zahvalan.
 
Nazad
Vrh Dno