Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

^ i to si u pravu, generalno ne zurim.
 
Krenulo toplije vreme i problemi sa temperaturama. Izgleda da je ocigledno da D15 ne moze ohladiti 13900K, sada i u igrama dostizem 100c… Kupio sam jos odavno Thermalright contact frame, mrzelo me je da ga montiram, moracu da probam sa njim da vidim da li cu dobiti nesto nize temperature.

Ako i to ne uspe, da li bi prelazak na AIO dobio bolje temperature? Razmisljao sam o Artic Liquid Freezer II 280 ARGB, zbog karakteristika kucista ne mogu montirati vise od 320mm…

Znam da bih delidovanjem i direct frameom dobio najvise u padu temperatura, medjutim ne radi mi se to od kad su ‘zavarili’ procesore.
Treba da se poigras sa na Vcore naponom posto cesto ploce daju nepotrbno velik napon kada je default upitanju. Ili ako imas temp limit ukljuci to i zavrsio si posao u ostalom nece mu nista faliti ni na tih 100c ako nema load od 5 dana bez prestanka. Kao sto kaze covek pre mene mali je die i to je problem.
Koliko su mi rekli meteor lake idu na Z690/Z790 ploce no videcemo.
 
O? Seriozno idu na LGA1700? Ako je tačno, to je super...
 
Ovako na default ide do 1.512v, sto je mnogo, ali je problem da cim ga spustim malo manifestuje mi se recimo nestabilnost u CP 2077, zabode pri ucitavanju nivoa. Tek kada vratim na default radi sve normalno.

Probacu danas sa contact framemom. Inace, limitirao sam pl1 i pl2 na 253w, u Cinebenchu obori takt na 5.1 GHz i opet dostize 100c. Haos…
 
Ali bitno da igrice gura boost na skoro 6ghz za single core :D
 
ja sam cuo da refresh raptor lake ide na z690/z790..ako dodje do meteor lake imat ce novu platformu lga1851 koja je takodje planirana i za arrow lake i onda dolazi do z890 platforme sto se tice maticnih..
 
ja sam cuo da refresh raptor lake ide na z690/z790..ako dodje do meteor lake imat ce novu platformu lga1851 koja je takodje planirana i za arrow lake i onda dolazi do z890 platforme sto se tice maticnih..
Tako sam i ja skontao...početkom godine se šuškalo da će Meteor možda na LGA1700 na konto nekih navodnih BIOS leakova ali sva skorašnja pisanija opovrgavaju to, plus je u međuvremenu izbačen dijagram za LGA1851. Tako da sumnjam da će Meteor na stare ploče...Raptor refresh hoće, ako ga bude.

Nerviraju me, taman rešim da apgrejdujem mašinu i crveni i plavi nabace potencijalne refresh serije za Q3/Q4 ove godine...
 
meni je moj pokojni djed govorio, unuce mosh ti gledati zensko kolko hoces kakva je ovo ono, al na kraju ces se opet zajebati..isto tako i za auto gledas gledas kupis i na kraju opet se zajebes..e tako jei za tehniku...tako je za svaku kupovinu, uvijek mislis da prodjes bolje, jeftinije a u stvari se zajebes..😁

oba tima moraju izbacivati nove stvari da bi se novac obrno i poveco profit i sacuvala radna mjesta...dogurali su sa cores 24 em pomocni svasta nesto..ja ne kontam dokle vise i kome treba npr meteor il arrow lake sa 30 il 40 cores..samo nam truju mozak sa tim ciframa...

ja sam od prosle godine okt kreno sastavljati i sve do prosle sedmice sam konacno uzeo sve komponente..ceko sam najvise gpu da im cijene padnu i vidim da 4080 serija prosto ne silazi do nekih £1000....uzeo sam 13600K i smatram da ce mi biti dovoljan za moje potrebe bar 3 godine..hocu da kazem da se malo covjek psihioloski napati oko biranja komponenti i odugovlacenja i razmisljanja sta ce sutra doci novo, jesam li napravio pravu odluku i td...uvijek ce nas nervirati..kupis danas 4090, sutra izadje 5090 pogledas par yt klipova dje te ubiju u pojam sa statistikom i ti si odma nezadovoljan..
 
Znaci niko nema 13700k da podeli informacije oko temperatura u igricama i nekom normalnom radu?
 
Ali bitno da igrice gura boost na skoro 6ghz za single core :D
Znaci niko nema 13700k da podeli informacije oko temperatura u igricama i nekom normalnom radu?
Dajte, ljudi, uozbiljite se malo. Nešto na čemu godinama radi par stotina ljudi poput Red Dead Redemption 2, GTA, Elden Ring ili Cyberpunk/Witcher nazivate "IGRICAMA" ??? Sram da vas bude gejmerska! :) :)
A što se 13700K tiče bar na YouTube imaš mali milion testova, kao što je OVAJ ili OVAJ ... Gde nađe da pitaš na forumu, znaš ono "svaki jahač svoga konja hvali." :) :)
 
Poslednja izmena:
Kako god ih mi nazvali, svi se utrkuju ko će imati više fps-a u njima, tako da ono. Ovi procesori su proizvod toga.
 
Znaci niko nema 13700k da podeli informacije oko temperatura u igricama i nekom normalnom radu?
Odgledaj gaming benchmarke na YT, ima hrpice...u svakom od njih 13700K je vukao 80-150W, zavisno od igre, i temperature nisu išle preko 70 stepeni. Doduše, nisam obraćao pažnju čime ga hlade.
Čak i 13900K ne ide preko 150W u igrama uz pristojne temperature, koliko sam video i čitao.
Za igre nije problem, a za ostalo već ne znam kako ćeš...
 
Najzalije mi sto ne mozemo sada da uporedimo koliko se dobilo 13700k pre i posle delida a drugar nema vremena da iskljucuje jezgra na 13900k da simulira 13700k posto ima zapamcene temp 13700k pre delida a posle delida nazalost nikada se nije desilo :D . Sve ovo sa 13700k se desilo u 21:20 odmah sutra ujutru je kupljen 13900k iz kutije otisao u delider :D
 
^ Najlakše je pogledati na YT video gde će svi pohvaliti temperature koje su sigurno spuštene od realnosti 10%. Zato i pitam na forumu da bih imao informacije iz prve ruke.
 
Malo je 10%. Mislim da ide dole za jedno 15 stepeni.
 
Ugradio contact frame, ispostovao proceduru oko unakrsnog navrtanja gde je Nexus objasnjavao kako je najbolje spustati frame, zamenio pastu, ovog puta sam stavio vise po sredini jer kada sam skidao kuler vidim da se pasta razbezala sa strane a na sredini skoro nista nije ostalo…

Rezultat: 0c razlike u Cinebenchu :D Bukvalno identicne temperature, cak i po jezgrima. Probacu veceras u igrama da vidim.
 
Ugradio contact frame, ispostovao proceduru oko unakrsnog navrtanja gde je Nexus objasnjavao kako je najbolje spustati frame, zamenio pastu, ovog puta sam stavio vise po sredini jer kada sam skidao kuler vidim da se pasta razbezala sa strane a na sredini skoro nista nije ostalo…

Rezultat: 0c razlike u Cinebenchu :D Bukvalno identicne temperature, cak i po jezgrima. Probacu veceras u igrama da vidim.
rijesi se d15 i kucista..
 
Nesto je bolja situacija u gamingu, ne zakucava na 100c, stigne max do 97c :D Ako nista drugo boost ne opada kao u Cinebenchu, zakucan na 5.8/5.5 GHz.

@spavac22
Nisam siguran da bih time resio problem. Temperatura ploce recimo ne prelazi 40c, temp grafike 73c max. Nije bas sjajan airflow u Cosmosu, medjutim ljudi nabiju ovakav procesor sa ovom grafikom u mnogo manjim kucistama, jedva da stane, pa imaju dosta manje temperature cpu-a u gamingu.
 
Poslednja izmena:
@Alex
ne vrijedi raspravljati sa tobom ako ces ljude diskriminisati i etiketirati. i samo odgovoriti pises glupost procitaj naza...djecko je sve odradio pl1, pl2, nabavio cpu contact frame i dzaba...ljudima je sa cpu contact frame uspjelo 5-10 stepeni spustiti, on kaze sve mu isto..ako ti smatras da za 13900k jedna od tackih tj dobar case airflow nije bitan, ok..

nacito sam se po internetu, ko sto svi mi citamo..ljudi sa aio uspiju da ga kontrolisu..

@Scyter

cisto onako me zanima koji pastu koristis...i savjet, ako ti ne ide, odnesi u radnju da ti nastimaju..
 
@Alex
ne vrijedi raspravljati sa tobom ako ces ljude diskriminisati i etiketirati. i samo odgovoriti pises glupost procitaj naza...djecko je sve odradio pl1, pl2, nabavio cpu contact frame i dzaba...ljudima je sa cpu contact frame uspjelo 5-10 stepeni spustiti, on kaze sve mu isto..ako ti smatras da za 13900k jedna od tackih tj dobar case airflow nije bitan, ok..

nacito sam se po internetu, ko sto svi mi citamo..ljudi sa aio uspiju da ga kontrolisu..
Ti ne znaš razliku između običnog contact frame-a i direct die contact frame-a. Šta dalje da pričamo ?
@Scyter

cisto onako me zanima koji pastu koristis...i savjet, ako ti ne ide, odnesi u radnju da ti nastimaju..
Moj savet ti je da se vratiš par stranica nazad i da pokušaš da shvatiš srž problema. Jer budeš li nastavio da nam ovde prepričavaš youtube, strane forume, i da teraš ljude da nose sistem u servis "na štimanje" popićeš ban u ovoj temi. A ti se posle žali kako ja etiketiram, diskriminišem, i zloupotrebljavam svoj položaj kako bi tebe načitanog cenzurisao. Ovo što ti pišeš je čisto nepoštovanje članova ovog foruma koji se ovom problematikom bave svakodnevno i koji imaju daleko više iskustva od tebe i mene zajedno.
 
Daj da vidim ko je sa kontakt frejmom dobio 10 stepeni, baš me živo zanina. :D
 
@Scyter

cisto onako me zanima koji pastu koristis...i savjet, ako ti ne ide, odnesi u radnju da ti nastimaju..

Noctua NT-H2 je pasta.

Sta bi to u radnji mogli da ‘nastimaju’? Sta ti mislis, sta ovde nije uradjeno kako treba?
 
Nije nešto tu dobro leglo, nije do paste. Da probaš bez kontakt frejma. Probaj drugi kuler, baza možda nije kako treba.
Nije to muzički interment da se štimuje :D
 
Nazad
Vrh Dno