Šta je novo?

Indukcione ploče za kuvanje

Postoje indukcioni samoatojeći šporeti, ali kao što si sam primetio, retki su, a i cene su jake.
Mislim da sam kod nas video i Hansa uređaje tog tipa.

Obzirom na cenu, reklo bi se da im indukcije rade kako treba po tom start-stop pitanju.

...a dva strujna kabla ( jedan za plocu trofazni i jedan za rernu monofazni ) bi bili tek problem, nemam toliko uticnica...
Ovo nije toliki problem, svaki električar će ti to rešiti tzv. kutijom stalnog priključka na mestu trofazne utičnice.
Bitno je da imaš posebne osigurače za sadašnju 3F utičnicu.
Mana je da ne možeš tek tako da isključiš kablove kada treba tu nešto raditi.

Ako ti je 3F utičnica skrivena iza kuh. elemenata, električar će lako tu da napravi jednu do druge trofaznu i monofaznu utičnicu, pazeći da ploča i rerna u konačnici budu na različitim fazama.
 
Pozdrav da li neko zna kako da vezem ovu plocu, ovde vidim da moze samo faza i nula da se vezu, uzemljenje mi ne deluje da ima gde da se veze.
20231210_220112.jpg
 
Koliko ja vidim, imaš opciju da spojiš na jednu ili dve faze. Braon i crna (L1 i L2) su faze, plave su nula. Uzemljenje nema. Ako spojiš sve na jednu fazu, pitanje je da li imaš dovoljno jak dovodni kabl i osigurač, ako uključiš sve odjednom. Zato, ako imaš dve faze, iskoristi ih.
 
Pokvario mi se Xiomi rešo ,pokazuje mi poruku repair error e10

našao sam ovaj video



Imate li neki savet ?
Gde da se kupe ti senzori ?
 
Danas na opasno dobrom popustu šporeti... 30% nije mala stvar.

Opet "glupo" pitanje imam.


Da li se i kako, indukciona ploča na ovom šporetu može menjati?
Da li će se za 4-5 godina na ovaj šporet moći staviti neka druga indukciona ploča?
Ne bude se proizvodio više ovaj šporet, rezervnih delova nestane, nema rezervne ploče u skladištu (inače obično duplo skuplje od još bolje ind. ploče namenjene za ugradnju u kuhinjski element) i šta raditi da se celi šporet ne baci zbog neispravne ploče?
Da li bi se mogla ugraditi druga Gorenje ind. ploča ili ploča nekog drugog proizvođača umesto Gorenje ploče?
Tu jedino kukice ili mesta za šrafove mogu biti bitno različiti, a znaju i diminenzije biti "malo tamo ili vamo" pa i to ispada veoma bitno...
 
Poslednja izmena:
Dok neko ne otvori i ne pogleda kako je sve to rešeno unutra, ne možeš dobiti smislen odgovor na to pitanje.

A obzirom da su indukcioni šporeti veoma retki, teško da neko to jeste radio.

A i ako je uradio, zaključak će vrv da se odnosi na taj neki konkretan model šporeta. Ne mora biti važeći za druge modele čak i istog proizvođača, a kamo li drugog.

...tako to danas sa modernom tehnologijom.
 
Odoh u Gorenej Studio da pogledam sporet uzivo i da popricam s prodavcima i majstorima ako je moguće...

Čuh od prodavca jednu spasonosnu informaciju.
On reče da je nejmu elektricar povezao trofazni kabl na staklokeramicku plocu a iz rerne doveo i prikacio kabl u starklo keramicku plocu.
Tako mu je i stari komplet radio a radi i novi.

Da li e ovo u redu, da li ovo moze, sme, valja?

Koliko sam mogao videti i ako se dobro secam, indukcione ploce ( i sve ostale) imaju u konektoru mesto za 3 faze, s tim da ploce koriste samo 2 faze (obicno prva dva mesta).
Da li je opasno iz nekog razloga treću fazu zakaciti za indukcionu ploču i u nju zakaciti fazu, odnosno celi kabl trozilni od rerne sa fazom, nulom i uzemljenjem?

Tako bi sve moglo da stoji u jednom elementu, sve bi bilo izmenjivo, za razliku od gotovog šporeta, gde je upitno zamena indukcione ploče nekom drugom...
 
Može, ja sam povezao ugradnu rernu i indukcionu plocu na trofazni prikljucak, jednu fazu na ploču a drugu na ugradnju rernu, tako da to može da se odradi na uticnici sa klemama.
 
Treba li nekoj obicnijij rerni (da nije piralizirajuća) više od jedne faze?
Koliko sam video za indukcione ugradne ploče trebaju 2 faze da bi radile punom snagom i bez problema.
Zato pitam da li treba jedna ili traze 2 faze rerne.
Kontam 2 grejača svaki verovatno po 2 kW, ventilator, IC ili dodatni grejač za dodatno zapecanje mesa, hoce li to previse trošiti?
Koliko snage obicno imaju svaki od glavnih grejača u rerni?
 
Moja je Gorenje sa piralizom i kabl je došao sa 3x2.5(znaci sa jednom fazom) tako i indukcijska ploča mi je došla sa kablom od 3x2.5(ima priključak i sa 2 faze). Piralizu sam koristio do sada 2 puta i to bez ikakvih problema. Ti vidi pa radi kakao smatraš da ti je potrebno. Ja sam trofazni podelio na osigurač tako da svaka faza ima svoj osigurač, za trofazni prikljucak imam 3 osigurača a koristim po jedan za indukcijska ploču i jedan za rernu.
 
Pozdrav svima, nova sam ovde.
Nasledila sam u kuhinji bosch indukcionu plocu i ugradnu rernu. Ploca se pali na toj rerni (oni kruzici za paljenje). Ima 12 podeoka. Skapirala sam da mora posebno posudje da se koristi i po preporuci prodavca kupila jednu Tonjana serpu. Upalim ringlu odgovarajuce velicine na najjace, znaci na 12. Voda ekstremno sporo kljuca. Upalim pored jos jednu sa drugom serpom, ista prica. Vidim kako svi kazu da kuvanje na indukciji ide duplo brze, litri vode prokljucaju za 3min, kod mene za 7 minuta voda nije ni mlaka a ne da kljuca.. Ringla bude vruca na dodir kad pipnem rukom. Sve ove moje serpe privlace magnet. Ne znam do cega je

Uopste ne znam kako se ovo koristi, ako moze mali kurs.. Hvala puno na odgovorima
 
Ako je ondukciona ploča sa 2 ringle onda su ringle one slabije jačine od 1400W pa zbog toga sporije kuva na najjače, a ako imaš 4 ringle probaj na drugim ringla a koja je najveća ona je i najjača 2100W i mnogo brže kuva. Ringla jeste vruća na dodir ali nekoliko minuta je potrebno da se ohladi, ništa čudno.
 
Snaga 1400W je sasvim dovoljna.
Problem je do same ploče ili do posude.
 
Pozdrav svima, nova sam ovde.
Nasledila sam u kuhinji bosch indukcionu plocu i ugradnu rernu. Ploca se pali na toj rerni (oni kruzici za paljenje). Ima 12 podeoka. Skapirala sam da mora posebno posudje da se koristi i po preporuci prodavca kupila jednu Tonjana serpu. Upalim ringlu odgovarajuce velicine na najjace, znaci na 12. Voda ekstremno sporo kljuca. Upalim pored jos jednu sa drugom serpom, ista prica. Vidim kako svi kazu da kuvanje na indukciji ide duplo brze, litri vode prokljucaju za 3min, kod mene za 7 minuta voda nije ni mlaka a ne da kljuca.. Ringla bude vruca na dodir kad pipnem rukom. Sve ove moje serpe privlace magnet. Ne znam do cega je

Uopste ne znam kako se ovo koristi, ako moze mali kurs.. Hvala puno na odgovorima

Ja bih rekao da ta tvoja ploča uopšte nije indukciona. Još nisam čuo niti video zavisnu indukcionu ploču.
(Zavisna znači da komande ploče nisu na samoj ploči već na rerni, a ploča i rerna se tada prodaju u setu).

Ja b' rek'o da je to tvoje obična staklokeramička ploča. Po tvom opisu, tačno se tako ponaša.
Da li se vidljivo užari (zacrveni) nešto unutar grejnih zona kada ih uključiš?
Da li su zone tople na dodir i da li se neprekidno zagrevaju kada se uključe i ako nema posude na njima?
 
Poslednja izmena:
Treba li nekoj obicnijij rerni (da nije piralizirajuća) više od jedne faze?
Koliko sam video za indukcione ugradne ploče trebaju 2 faze da bi radile punom snagom i bez problema.
Zato pitam da li treba jedna ili traze 2 faze rerne.
Kontam 2 grejača svaki verovatno po 2 kW, ventilator, IC ili dodatni grejač za dodatno zapecanje mesa, hoce li to previse trošiti?
Koliko snage obicno imaju svaki od glavnih grejača u rerni?

99% običnih kućnih ugradnih rerni su monofazne (bez obzira da li su i pirolitičke).
99% običnih kućnih ugradnih ploča rade na dve faze (iako mogu i na jednu, ali tada ima nekih ograničenja).

I klasičan 3F šporet unutar sebe se podeljen tako da po dve grejne zone rade na po jednu fazu, a rerna je vezana na treću fazu.


On reče da je nejmu elektricar povezao trofazni kabl na staklokeramicku plocu a iz rerne doveo i prikacio kabl u starklo keramicku plocu.
Tako mu je i stari komplet radio a radi i novi.

Da li e ovo u redu, da li ovo moze, sme, valja?

Koliko sam mogao videti i ako se dobro secam, indukcione ploce ( i sve ostale) imaju u konektoru mesto za 3 faze, s tim da ploce koriste samo 2 faze (obicno prva dva mesta).
Da li je opasno iz nekog razloga treću fazu zakaciti za indukcionu ploču i u nju zakaciti fazu, odnosno celi kabl trozilni od rerne sa fazom, nulom i uzemljenjem?

Tako bi sve moglo da stoji u jednom elementu, sve bi bilo izmenjivo, za razliku od gotovog šporeta, gde je upitno zamena indukcione ploče nekom drugom...

Može i tako. Mada je to nepotrebno komplikovanje.

Svaki iole kršten električar će:
  • Da ti poveže rernu na jednu fazu a ploču za kuvanje na druge dve faze korišćenjem tzv. kutije stalnog priključka.
  • Druga varijanta je da odmah pored tvoje 3F utičnice malo oštema, te postavi i jednu monofaznu utičnicu (koja tu jednu fazu uzima iz 3F utičnice odmah pored). A onda dalje da vodi računa da na 2F veže ploču a na 1F rernu vodeći računa da rerna ne koristi dve faze koje se koriste u ploči.
  • Treća opcija je to što su ti rekli u Gorenju.

Kod mene je ugradna rerna daleko od ploče. Rerna je na jednoj fazi (običan šuko utikač (fabrički na rerni)), a ploča je na dve faze povezana spomenutom kutijom stalnog priključka.
Naravno, vodilo se računa da je rerna na "onoj trećoj fazi", ne na nekoj od one dve što ploča koristi.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je sve na 1 fazi, prosto jer imam samo 1. :D

Indukciona ima jedino ograničenje da 2 od 4 mogu da rade u nekom specijalnom najjačem modu, na kome se ni biftek ne peče, jer je prejako. Služi da proključa voda brzo i nizašta više. Sem toga, sve 4 mogu da rade na maksimalnih 9, što je vrlo jako i takođe se retko koristi.

U kući se svaki dan kuva, svi dobro spremamo, stvarno mi nikad nije zatrebalo više od 2 pozicije da rade u afterburner, a i to 2 minuta.
 
Dobio sam odgovor od ovlastenog servisa i kazu da se ploca popravlja, menjaju se idukcioni moduli ili elektronika ako za X godina crknu.
Nije moguće zameniti ugradnu ploču (pretpostavljam za neki drugi model sem identične koja je u samostojećem šporetu) niti je moguće zaeniti postojeću ploču u šporetu za neku drugu ugradnu ploču.
Ovo mi mnogo, mnogo, bas mnogo govori da je ipak bolji izbor napraviti drveni element veličine šporeta i u njega staviti indukcionu ploču i rernu.

Kad smo kod elemenata, gledam uputstva za montažu i vidim da Gorenje trazu neki prorez od minimum 6mm ispod ploče (a iznad rerne) da se omogući cirkulacija vazduha i hlađenje...
Ako bi element u koji su ugrađeni rerna i ind.pploča pozadi bio otvoren i gornja drvnea ploca u koji je montirana ind.pl. bila pomaknuta unazad da ima barem 3-4cm otvorenog prostora iza drvenog korpusa (a ispod gornje drvene ploce), da li i onda treba taj prorez s prednje strane.
Element bi bio prozracan pozadi, mogao bi se nesmetano kretati vazduh iza... (ako slika 2, slika klasicnog sporeta)
Da li je obavezno "kruzno" kretanje ka napred ili moze neka cirkulacija i odušak ka nazad?
 

Prilozi

  • Screenshot 2024-02-27 225451.jpg
    Screenshot 2024-02-27 225451.jpg
    271.7 KB · Pregleda: 45
  • 2.jpg
    2.jpg
    115.3 KB · Pregleda: 69
@alex035 Ako još uvek traži ovaj termistor imaš u više radnji tipa Kelco, Interhit, Orbit electronics itd. Cena 30tak dinara, pa vidi samo koja ti odgovara. Inače popravka izgleda veoma laka.
 
Da li je moguce da zbog razlike u ploci indukcije,jedna prima sve od posudja,druga ne?
 

Prilozi

  • 0-02-05-1f4e7ded94fe267612e348363b9d5f091dd0e3c3d403fd70ef9bc575b9674b15_fec8238920cb9feb.jpg
    0-02-05-1f4e7ded94fe267612e348363b9d5f091dd0e3c3d403fd70ef9bc575b9674b15_fec8238920cb9feb.jpg
    168.3 KB · Pregleda: 58
  • 0-02-05-6ed46072ea3d8c877bcdda538b97334599cbd310dc0f41161f1ae752433b517b_6f724bfb052fe151.jpg
    0-02-05-6ed46072ea3d8c877bcdda538b97334599cbd310dc0f41161f1ae752433b517b_6f724bfb052fe151.jpg
    113.5 KB · Pregleda: 55
  • 0-02-05-4480f67b26bd91eff26532abd4ef3f708a55d98da1c92b53c985307fabd59b91_91a3d39de04199df.jpg
    0-02-05-4480f67b26bd91eff26532abd4ef3f708a55d98da1c92b53c985307fabd59b91_91a3d39de04199df.jpg
    146.8 KB · Pregleda: 54
  • 0-02-05-731a39b202943870ddb9b0aed821a777817d364f21cd9a9a7bdb3da517cec5ea_8efcd9918818509e.jpg
    0-02-05-731a39b202943870ddb9b0aed821a777817d364f21cd9a9a7bdb3da517cec5ea_8efcd9918818509e.jpg
    72.2 KB · Pregleda: 52
A koja ga, dizvineš, prima? :)
 
Da li se moze da se zameni samo staklo na ugradnoj ploci? Pao mi je aspirator i polomio plocu, da li vredi da se to menja ili da se uzme neka polovna ploca?
 
Može da se zameni, staklo se prodaje kao rezervni deo. Što se tiče isplativosti, to samo ti možeš da odlučiš - tvoje pare su u pitanju...
Pozdrav
 
Da li ce staklokeramicka ploca isto raditi ako je spojim samo na jednu fazu kao i kada je spojim na dve?
Moj prvobitni plan je bio da je spajam na jednu fazu, da vucem 3x4 kabl i da stavim 32A osigurac za tu jednu fazu. Ima opciju da se spoji i na dve, medjutim ja sam u svojoj glavi zamislio da jednu fazu opteretim samo sa plocom, jednu fazu samo sa protocnim bojlerom od 7kW. Medjutim, ispostavilo se da je bojler "dvofazni" tj. da mu trebaju dve faze i uzemljenje, bez nule.

Napominjem da imam mogucnost pravljenja nove instalacije i nove osiguracke table, tako da nisam ogranicen
 
Grejaci ploce su ti spojeni razlicitim provodnicima na klemu da bi mogao da povezes na razlicite fazne provodnike. Plocu nije briga da li je na kraju spojeno razlicitim faznim provodnicima ili je sve na istom. Ali obicno nema valjan razlog da opterecujes jednu fazu kada imas mogucnost da rasporedis opterecenje.
 
Ako imas mogucnost da dovedes vise razlicitih faza, iskoristi. Ako nista drugo, manje gubitke imas jer manja struja ide kroz nulti provodnik kad se koriste razlicite faze istovremeno.

Ploce obicno mogu da rade na istoj fazi jer su konstruisane kao dva nezavisna 230V potrosaca. Bojleri obicno ne mogu da rade na jednoj fazi jer su konstruisani kao 400V potrosaci.
 
Da li je moguce da zbog razlike u ploci indukcije,jedna prima sve od posudja,druga ne?
Mozda ti dno posudja nije ravno, tipa od jake temp da je jedan dio dna nabubrio vremenom, pa se malo klacka i gubi kontakt, zato druga ne radi, tj ne prepoznaje posudu.
To se dešava ako je neko od ukućana koristio posudu i kuvao/pekao na plinu na jakoj vatri.
 
Imao neko sličan problem? Uzeo danas u Maxiju na akciji Bauer IH 550, uključio ga da skuvam kafu, nije prepoznao jednu džezvu, pa ni drugu, rekoh da stavim lonac kad ono ni njega ne prepoznaje. Da li je to samo neki problem ili da je reklamiram?
 
Isprobaj sa magnetom; ukoliko se magnet lepi za dno tih posuda, onda reklamiraj uređaj.
 
Nazad
Vrh Dno